«Ոսկե ծիրան». ներկայացվել է մրցութային ծրագիրը
Այսօր «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի կազմակերպիչները ներկայացրին այս տարվա մրցութային ծրագիրը: Փառատոնի 4 մրցութային անվանակարգում (խաղարկային, վավերագրական, հայկական համայնապատկեր, «Կորիզ») կներկայացվի շուրջ 90 ֆիլմ:
Կինոփառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը տեղեկացրեց, որ խաղարկային մրցույթում այս տարի ներկայացված է 12 ֆիլմ, սակայն ֆիլմերից մեկի հետ կապված դեռևս բանակցություններ են ընթանում: Հարցն այն է, որ այդ ֆիլմը թուրքական է, և Թուրքիայի ներքաղաքական անկայուն վիճակի պատճառով դեռևս պարզ չէ` արդյոք ֆիլմի ռեժիսորը կկարողանա՞ գալ Հայաստան:
Խաղարկային մրցույթի ժյուրին գլխավորելու է հունգարացի ռեժիսոր Իշտվան Սաբոն: Ժյուրիի անդամներն են ռուս կինոքննադատ Անդրեյ Պլախովը, ամերիկացի կինոքննադատ Ջեյ Վայսբերգը, ով եղել է «Variety» պարբերականի թղթակիցը, Թինա Լոքը, ով Տալինի «Սև գիշերներ» կինոփառատոնի հիմնադիրն է և ֆրանսահայ դերասան, ռեժիսոր Սերժ Ավետիքյանը:
Վավերագրական մրցույթում ընդգրկված է 11 ֆիլմ: Փառատոնի փոխտնօրեն Արա Խանջյանի խոսքերով` այս տարի որակական առումով ֆիլմերը գրեթե հավասար են, սակայն բովանդակության և թեմաների տեսանկյունից դրանք բավականին տարբեր են:
Այս տարի մրցույթի ժյուրին գլխավորելու է ռեժիսոր Սերգեյ Լոզնիցան: Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են նաև ռեժիսոր Պիետրո Մարչելլոն, Ռադա Սեսիչը, ով երկար տարիներ եղել է Սարաևոյի կինոփառատոնի վավերագրական ֆիլմերի մրցույթի ղեկավար, Գեորգ Էդուարդ Ռեսթլը, ով մասնագիտությամբ լրագրող է և Թուրքիայից Օսման Կավալան:
Հայկական համայնապատկեր ծրագրում այս տարի ներկայացված է 23 ֆիլմ շուրջ 12 երկրից: Այս մրցույթում հանձնվելու է 3 մրցանակ` առանձին խաղարկային և վավերագրական ֆիլմերի համար, ինչպես նաև ժյուրիի հատուկ մրցանակ: Ծրագրի համակարգող Րաֆֆի Մովսիսյանի գնահատմամբ` այս մրցույթի ֆիլմերը ոչնչով չեն զիջում միջազգային մրցութային ծրագրի ֆիլմերին:
Ծրագրի ժյուրիի կազմում ընդգրկված են Դեյվիդ դ’Արսին, ով «Screen International» պարբերականի վերլուծաբաններից է, Ժան Ռադավան` Փարիզի արևելագիտության պետական ինստիտուտի պրոֆեսոր, Նիք Ջեյմսը, ով «Sight & Sound» պարբերականի խմբագիրն է, երաժիշտ, թատերագետ Մարինե Ալէս Վարդանյանը և դերասան, ռեժիսոր, պրոդյուսեր Միքայել Պողոսյանը:
Կարճամետրաժ ֆիլմերի «Կորիզ» ծրագրում ներկայացված է 45 ֆիլմ: Ծրագրում ընդգրկված է մեկ հայկական ֆիլմ` Անդրանիկ Հարությունյանի «Հեքիաթը»: Ծրագրի համակարգող Արամ Շահբազյանի խոսքերով` այս տարի շատ խիստ է եղել հայկական ֆիլմերի ընտրությունը, իսկ ընտրված մեկ հայկական ֆիլմը լիովին մրցունակ է:

"Золотой абрикс": представлена конкурсная программа кинофестиваля
Сегодня организаторы кинофестиваля "Золотой абрикос" представили конкурсную программу этого года. В четырех номинациях – "Игровой фильм", "Документальный фильм", "Армянская панорма", "Косточка" – будет представлено около 90 картин.
По словам директора программ кинофестиваля Микаела Стамболцяна, в этом году в конкурсе игровых фильмов будут участвовать 12 картин, однако по поводу одной переговоры пока не завершены. Дело в том, что фильм турецкий, а из-за нестабильной внутриполитической обстановки в этой стране до сих пор неясно, сможет режиссер приехать в Армению или нет.
Жюри конкурса игровых фильмов возглавит венгерский режиссер Иштван Сабо. В состав жюри входят также российский кинокритик Андрей Плахов, американский кинокритик, бывший журналист издания "Variety" Джей Вайсберг, учредитель таллинского кинофестиваля "Черные ночи" Тина Лок и армянский актер и режиссер из Франции Серж Аветикян.
В конкурсе документальных кино будут представлены 11 фильмов. По словам замдиректора фестиваля Ара Ханджяна, в этом году картины в качественном плане почти одинаковы, но очень разные с точки зрения содержания и тем.
Конкурсное жюри кинофестиваля возглавит режиссер Сергей Лозница. В его составе будут также режиссер Пьетро Марчелло, долгие годы руководивший конкурсом документальных фильмов Сараевского кинофестиваля, журналист Георг Эдуард Рестл и Осман Кавала из Турции.
В программу "Армянская панорама" включены 23 фильма из 12 стран. В этой номинации будут вручены три приза – за игровой и документальный фильмы, а также специальный приз жюри. По словам координатора программы Раффи Мовсисяна, картины, участвующие в этом конкурсе, ничем не уступают фильмам международной конкурсной программы.
В составе жюри программы "Армянская панорама" один из аналитиков издания "Screen International" Дейвид д'Арси, профессор Парижского государственного института востоковедения Жан Радава, редактор журнала "Sight & Sound" Ник Джеймс, музыкант, театровед Марине Алес-Варданян, а также актер, режиссер, продюсер Микаел Варданян.
В программе конкурса короткометражных фильмов "Ядро" представлены 45 фильмов. В их числе армянская картина "Сказка" Андраника Арутюняна. По словам координатора программы Арама Шахбазяна, в этом году отбор армянских фильмов проводился очень строго, а отобранная лента полностью конкурентоспособна.