Բնապահպաններնն այնքան էլ շատ չեն, ինչպես թվում է, իսկ խնդիրը բոլորինն է. ակտիվիստ
Հունիսի 17-ը անապատացման և երաշտի դեմ պայքարի համաշխարհային օրն է, ինչը առիթով, խոսելով Արարատյան դաշտավայրի էկոլոգիական վիճակի մասին, «Էկոլուր» ՀԿ-ի նախագահ, բնապահպան Ինգա Զառաֆյանն այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ վիճակը դեռ կատաստրոֆիկ չէ, բայց կրիտիկական է, և ՀՀ կառավարությունը պետք է ուղղակի ընդունի, որ պայքարի օրը հենց այնպես գրածով չէ միայն, ինչ-որ բան ձեռք բերելու համար պետք է իրոք պայքարել, որպեսզի հետո անդառնալի գործընթացներ չսկսվեն:
Արարատյան դաշտավայրում, Ինգա Զառաֆյանի ներկայացրած տվյալներով, միայն աղակալման պրոցեսի հաշվին 600 հազար հեկտար հողից մենք արդեն կորցրել ենք 30 հազարը (դաշտավայրի 5%-ը):
Աղակալման գործընթացը, ըստ բնապահպանի, նոր բան չէ Արարատյան դաշտավայրի համար, սակայն ժամանակին դրա դիմացն առնելու համար միջոցառումներ էին ձեռնարկվում՝ դրենաժային համակարգեր էին ներդրվում: Իսկ այժմ, բացի այն, որ այդ համակարգերը չեն գործում, ավելացել է նաև ճնշումը հողի վրա ձկնաբուծարանների պատճառով, որոնք օգտվում են ստորգետնյա ջրերից. ձկնաբուծարաններին ստիպել են հաշվիչներ տեղադրել, բայց դա արել են միայն օգտագործված ջրի դիմաց փող վերցնելու համար:
Անդրադառնալով Հայաստանում նկատվող ակտիվ բնապահպանական շարժմանը, բնապահպան-ակտիվիստ Անի Կաղինյանը նշեց, որ իրենք այդքան էլ շատ չեն, ինչպես թվում է, ազգաբնակչության հաշվով բնապահպան ակտիվիստների թիվը շատ փոքր է, և այդ 100-200 մարդը չեն կարող իրենց վրա վերցնել այդքան մեծ պատասխանատվություն և կազմակերպված պայքարն առաջ տանել. պետք է գործեն պետական ինստիտուտները՝ դատարարանները, որպես հիմք պետք է ընդունվեն ոչ թե որոշումները, այլ ՀՀ Սահմանադրությունը և օրենքները:
Հաշվի առնելով նաև այն, որ յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացի իրավունք ունի ապրել առողջ շրջակա միջավայրում, Անի Կաղինյանն ասաց, որ այսպիսի խնդիրներով պետք է զբաղվեն ոչ միայն բնապահպանները, այլև բոլորը:

Экологическими проблемами должны заниматься все – активист
17 июня – всемирный День борьбы с опустыниванием и засухой. В связи с этим на сегодняшней пресс-конференции председатель общественной организации "Эколур" Инга Зарафян, касаясь экологической ситуации в Араратской долине, отметила, что она еще не стала катастрофической, но уже критическая, поэтому правительство должно стремиться к тому, чтобы борьба не велась только на бумаге. Если мы хотим добиться результатов, то необходимо вести реальную борьбу, чтобы не допустить необратимых процессов, отметила эколог.
По данным И.Зарафян, из-за образования солончаков в Араратской долине мы уже потеряли 30 тысяч га земли, или 5% от 600 тысяч га. Для Араратской долины этот процесс не является новым, однако раньше осуществлялись определенные мероприятия, в частности, создавались дренажные системы, а сейчас помимо того, что эти системы не действуют, дополнительное давление на землю оказывают рыбоводческие хозяйства, которые использую подземные воды.
Касаясь наблюдающейся в Армении активизации экологического движения, эколог-активист Ани Кагинян отметила, что экологов не очень много – всего 100-120 человек, которые не могут брать на себя такую большую ответственность и вести организованную борьбу. Нужны государственные институты, суды, а основанием должны служить не решения, а Конституция и законы РА.
Учитывая , что каждый гражданин страны имеет право жить в здоровой окружающей среде, Ани Кагинян отметила, что этими проблемами должны заниматься не только экологи, но и все граждане.