Երկրաշարժից փրկվածը. մի քանի կենսագիր եւ մեկ որբ. մաս 1
1988 թ. հոկտեմբերի 12-ին մի տղա, որը հետագայում դառնալու էի ես, մեծապես օրհնվեց՝ ծնվելով Գյումրիում` Հայաստանի երկրորդ ամենամեծ քաղաքում:
1988 թ. դեկտեմբերի 7-ին հնամենի հողը ուժգնորեն ցնցվեց 6.9 մագնիտուդով ավերիչ երկրաշարժից, որը փոշիացրեց դպրոցներ ու շինություններ եւ վերջ դրեց առնվազն 25 հազար տղամարդու եւ կնոջ կյանքի, որոնց մեծ մասը Ցեղասպանությունից փրկվածների երկրորդ սերնդի ներկայացուցիչներ էին, ինչպես նաեւ երեխաների կյանքերի, որոնք կարող էին ավելի պայծառ ապագա ունենալ, եթե նրանց դասերն ավարտվեին 5 րոպե ավելի շուտ:
25 հազար ուժեղ հայեր այլեւս չէին պարում, երգում, խոսում, շնչում կամ ապրում: Ես 56 օրական էի` 2 ամսականից էլ փոքր փխրուն երեխա, որը հավանաբար չէր կարողանում նույնիսկ չորեքթաթ քայլել. այնուամենայնիվ, ես ապրեցի:
Այդ պահից սկսած` մինչեւ 5 տարեկան, իմ կյանքը պարուրված է խորհրդավորությամբ, որը լուսավորվում է միայն այն մանրամասներով, որոնք ինձ պատմել է հինգ հոգի: Այն, ինչ նրանք ինձ պատմել են, իրար հաջորդող հրաշքներ են, որոնք ինձ ուղեկցել են դեպի կյանքի օրհնյալ ճամփորդություն: Գյումրու-Սպիտակի երկրաշարժից կենդանի մնալը իմ կյանքի հենց առաջին հրաշքն էր:
Ճիշտ ինչպես երկիրը ստեղծվել է երկնային համաստեղության օգնությամբ, իմ կյանքի հաջողակ ճամփորդությունը դեպի ընտանիք սկսվեց Ստելլայի հետ:
Ես այս անունը մի քանի անգամ լսել էի տարբեր պատմություններում. «Ստելլա Գրիգորյանն այս արեց», «Ստելլա Գրիգորյանն այն արեց»:
Երբ 14 տարեկան էի, ինձ ասացին, որ նա կարող է պատասխաններ տալ իմ անցյալի վերաբերյալ այն հարցերին, որոնց մասին որեւէ այլ մարդ չի կարող ինձ պատմել: Ուստի, ինձ հաջողվեց խոսել նրա հետ իմ անցյալի մեկ այլ կենսագրի` Ալիս Մովսեսյանի օգնությամբ, քանի որ նա կարողացել էր գտնել Ստելլային: Ըստ իմ գիտակցական կյանքի տարիների հաջորդականության` Ստելլան իմ իմացած առաջին մարդն է, ում պետք է շնորհակալություն հայտնել: Ես 14 տարեկան էի, նյարդային, իմ սենյակում քրտնած ձեռքերիս մեջ ամուր սեղմել էի լսափողը, եւ սրտիս բաբախյունն ուժգնանում էր, հենց հեռախոսը զնգում էր: «Սամվե՞լ»,- ոգեւորված ձայնի մեջ հանկարծ երջանիկ երիտասարդության հնչյուններ լսվեցին: Դա հանդարտեցրեց ինձ: Նրա հանգիստ ձայնը կարգի բերեց իմ նյարդերը, եւ մեր զրույցը սկսվեց իմ կյանքի այն մասով, որը, նրանից բացի, որեւէ այլ մարդու համար միանգամայն անհայտ է:
Նա ինձ ասաց, որ իմ իսկական ազգանունը Դարակաշվիլի է եղել, իմ կենսաբանական մայրը կիսով վրացի է, իմ հայրը մեխանիկ էր, նաեւ ասաց իմ որբանոցի անունը: Ստելլան աշխատել էր դիմացի փողոցում գտնվող Լենշինտրեստում` պետական շինարարական գրասենյակներում տեղակայված ՀՄԲԿ-ում (Հրեական միացյալ բաշխիչ կոմիտե), որը կառուցում էր ՀՄԲԿ-ի Երեխաների վերականգնողական կլինիկա եւ տեղական բուժաշխատողների համար մասնագիտացված թերապեւտների դասընթացներ անցկացնում: Նա երկրորդ հարկում գտնվող իր պատուհանից ինձ մի քանի անգամ տեսել է որբանոցի հետեւի բակում խաղալիս:
Լինելով մեկը, ով հետազոտում էր երեխաներին եւ լավ գիտեր նրանց, այդ թվում նաեւ հատուկ կարիքներ ունեցողներին, այցելում էր որբանոց դիմացի փողոցից: Նա արդեն իմացել էր, որ կոնկրետ այս որբանոցը մտավոր խնդիրներ ունեցող երեխաների համար է, բայց չէր կարողանում հասկանալ, թե ինչու էի ես այնտեղ: Նա շուտով պարզեց, որ իմ աչքերի շլությունը եւ դրա առաջացրած տեսքն էր այն թերությունը, որը հանգեցրել էր նման սխալի: Քանի որ ես չափազանց փոքր էի` իմ խելամիտ լինելը դրսեւորելու համար, իսկ բժշկական բաժանմունքներն արդեն շատ հնացած էին, ես հանգրվանել էի կոնկրետ մտավոր արատներ ունեցող երեխաների համար նախատեսված այս որբանոցում:
Ստելլան այդ ժամանակ ամենից շատ ուզում էր որդեգրել ինձ, բայց նա արդեն հղի էր եւ վախենում էր, որ այդքան արագ ի վիճակի չի լինի պահել երկու երեխայի: Բարեբախտաբար, նա շուտով լուր պիտի ստանար Ալիս Մովսեսյանից, որ ես լավ ձեռքերում եմ:
Միեւնույն ժամանակ Ստելլա Գրիգորյանը, ամերիկահայ բարեգործ, բազմաթիվ հեռահար ծրագրերում ներգրավված Արթուր Հալվաջյանը եւ Արթուրի ենթակայության տակ աշխատող Ալիս Մովսեսյանն ինձ Ամերիկա բերեցին` աչքերս շտկելու պատրվակով: Եթե Արթուրը հավանություն չտար, որ ես Ամերիկա գնայի` աչքերս բուժելու, ինձ վիզա չէին տա, եւ այդպիսով ես կմնայի որբանոցում: Բայց մինչ որեւէ վիրահատություն նրանք, հատկապես Ալիս Մովսեսյանը հստակ որոշել էին ինձ համար մշտական ծնողներ գտնել: Նրանք նաեւ հստակ որոշել էին ինձ ներկայացնել Ամերիկան. ինձ զարմացնել Մանհեթթենի` անընդհատ դեպի երկինք ձգտող երկնաքերերի տեսարանով, վեր սլացող վերելակի առաջացրած զգացումով, ջազի հոգեթով հնչյուններով եւ այն համով, որը զգում ես, երբ կծում ես Նյու Յորք սիթիի համբուրգերը: Նյու Ջերսիում էր, որ 3 տարեկանում ես պիտի գտնեի իմ առաջին իսկական տունը:
Տիկին Մարիամ (Միսիս Մերի-Էն) եւ պարոն Կրիկոր (Միսթր Գրեգորի) Սարայդարյանները հոգ էին տանում ինձ: Բայց ինչպես նրանք են ասում, մեջբերելով իմ` 4 տարեկանում ասած խոսքերով. «Ես ձեզ ապրելու պատճառ եմ տալիս»: Նրանք առաջին ծնողներն էին, ում ես իսկապես սիրում էի եւ հիմա էլ սիրում եմ: Նրանք ինձ պարգեւեցին իմ առաջին ընկերոջը, իմ առաջին ընտանիքը, իմ առաջին ծննդյան տարեդարձը 4 տարեկանում, իսկ ես տիկին Մարիամին գրեթե «պարգեւեցի» իր առաջին սրտի կաթվածը, երբ նա ինձ կորցրեց խաղալիքների խանութում: Նույնիսկ իմ որդեգրվելուց հետո նրանք այցելում էին ինձ, կամ ես էի այցելում նրանց, եւ մենք ժամերով խոսում էինք որեւէ բանի մասին: Այդ նրանք էին, որ ինձ ասացին Ստելլա Գրիգորյանի, ինչպես նաեւ այն մասին, որ Ալիս Մովսեսյանը կարողացել է գտնել նրա հետքը: Նրանք նաեւ կապ ունեին առաջին մարդու հետ, ով գուշակություն արեց իմ վերաբերյալ: Պարոն Կրիկորի հայրը, ում ես ասում էի պապիկ Ջորջ, հետեւեց ինձ մեկ ժամ շարունակ, երբ տանը ուրիշ ոչ ոք չկար: Երբ նրա որդի Կրիկորը վերադարձավ, նա ասաց որդուն. «Այս տղան կամ ինչ-որ նշանավոր մեկն է դառնալու, կամ էլ ի վերջո հայտնվելու է դաշնային բանտում. հետեւիր նրան»:
(տես 1-ն լուսանկարը` Սամվելը ժպտում է իր հերոսի` Սեսըմ փողոցի Մեծ թռչնի կողքին)
Երբ ես չորս տարեկան դարձա, տիկին Մարիամը եւ պարոն Կրիկորը անակնկալ մատուցեցին ինձ` կազմակերպելով իմ առաջին ծննդյան տարեդարձը: Պարոն Կրիկորը եղբորն ասաց, որ հագնի Սեսըմ փողոցի Մեծ թռչնի կոստյումը: Երբ դռան զանգը տվեցին, եւ Մարիամն ու Կրիկորը խնդրեցին ինձ բացել դուռը, նրանք տան բոլոր անկյուններից էլ կարող էին լսել փոքր տղայի վայրի հրճվանքը, ով դեմ առ դեմ հանդիպել էր իր հերոսին: Այս խնջույքի ինչ-որ պահի Մեծ թռչունն ինձ բարձրացրեց իր թեւերին, եւ իր աշխատանքով ճակատագիր կերտող մի լուսանկարիչ նկարեց ինձ: Լուսանկարը, որում մի փոքրիկ տղա է` աչքին վիրակապ, մի ականջից մյուսը ժպտացող, ի վերջո պիտի հայտնվեր Armenian Reporter-ում:
Մեկ շաբաթ անց եւ 25 մղոն հեռու` Նյու Յորքի Լոնգ Այլենդ կղզում, աշխարհում եւ ժամանակի մեջ մի օրհնյալ պահի սկսվեց իմ երրորդ հրաշքը: Դոկտոր Գարո Արմեն անունով մի մարդ ընտանիքի ընկերոջ հեռախոսազանգից տեղեկացավ, որ Armenian Reporter-ում տպագրվել է որդեգրման ենթակա մի տղայի լուսանկար, որը մի տեսակ նման է իր հարազատ որդուն` Զաքարիին: Կնոջ` Վալերիի հետ խոսելուց հետո նրանք երկուսն էլ ցանկացան գոնե տեսնել այս տղային:
Երբ Գարոն եւ Վալերին ճանապարհ ընկան դեպի Նյու Ջերսի` Սարայդարյանների տուն, ես 4.5 տարեկան էի, եւ Սարայդարյանների դուստրերը` Ալիս Սարայդարյանը եւ Քերըն Արսլանյանը միակը չէին, որ հոգ էին տանում ինձ: Ես մի տեսակ դեպի ինձ էի գրավում Նյու Ջերսիի հայկական համայնքին: Համայնքի ընտանիքները խնդրում էին Սարայդարյաններին, որ վերցնեն ինձ, խնամեն ինձ, կերակրեն ինձ, որ ես քնեմ իրենց տանը, հանդիպեմ իրենց հարազատ երեխաներին: Մինչ օրս էլ ես բավական տարօրինակ եմ համարում, որ ճանաչում եմ մի ընտանիքի, որտեղ ապրում էին գեղեցիկ հայ աղջիկներ, որոնց ծնողները կարող էին որդեգրած լինել ինձ` նրանց բոլորին դարձնելով իմ քույրերը:
Անկախ նրանից, թե ով էր ուզում որդեգրել ինձ` պարոն Կրիկորը եւ հատկապես տիկին Մարիամը շատ խիստ էին: Ծնողները պետք է բավականաչափ լավը լինեին այս փոքր տղայի համար, որին իրենք արդեն սիրում էին: Եվ այդ ընտանիքը կընտրվեր` հայկական հյուրընկալության գրեթե միստիկորեն ճշգրիտ կանոններին հետեւելու եւ վերմակը ճիշտ տեղում դնելու միջոցով:
Երբ Արմեններն առաջին անգամ զանգահարեցին, մերժում ստացան, քանի որ մեկ այլ ընտանիք խնամում էր ինձ:
Հենց այս ընտանիքն էր, որ եկավ, կարգին ընտանիքի տպավորություն թողեց եւ ինձ որդեգրելու ցանկություն հայտնեց: Կրիկորը եւ Մարիամը թույլ տվեցին ընտանիքին (ինչպես եւ իրենց իմացած շատ ուրիշ ընտանիքների) մեկ շաբաթ խնամել ինձ: Երբ նրանք ծանոթացան, տիկին Մարիամը ոտքի ելավ, որ ուտելիք հյուրասիրի, եւ ծածուկ կիտեց հոնքերը, երբ իմ պոտենցիալ մայրը տեղից չշարժվեց եւ նույնիսկ չառաջարկեց օգնել: Այնուամենայնիվ, նրանք թույլ տվեցին նրանց խնամել ինձ մեկ շաբաթ: Նախքան մեր հեռանալը տիկին Մարիամը մի կողմ տարավ իմ պոտենցիալ մորը, նրան տվեց իմ սիրած վերմակը եւ շշնջաց, որ նա պետք է վերմակը դնի իմ քնած անկողնու վրա կամ մոտ, քանի որ դա կմխիթարի ինձ:
Երբ տիկին Մարիամն այցելեց ինձ իմ պոտենցիալ նոր տանը, կատաղեց տեսածից. վերմակը, իմ սիրած վերմակը մի կողմ էր ընկած` փոշի հավաքելով ինչ-որ մի սենյակում, որը հեռու էր իմ քնած տեղից: Իմ պոտենցիալ մորը հարցաքննելուց հետո տիկին Մարիամի բերանը բաց մնաց, երբ նա հայտարարեց, որ «ամեն ինչ լավ է, մենք նրան ավելի մաքուր վերմակ ենք տալիս»: Կարիք չկա ասելու, որ այս ընտանիքը կորցրել էր տիկին Մարիամի փոքրիկ տղային որդեգրելու շանսը:
Բայց հենց այդ ընտանիքի հետ իմ մնալու ընթացքում էր, որ Արմենները զանգահարել եւ մերժում էին ստացել: Երբ տիկին Մարիամը հեռացրեց այդ ընտանիքին ինձանից, Արմենները նորից հեռախոսազանգ ստացան:
Այդ ժամանակ իմ հայրը Իռլանդիայում էր` Դուբլինում: Երբ նա հաղորդագրություն ստացավ երկրագնդի մյուս ծայրից, սկսեց հաշվել, եւ նրանից շատ ժամանակ չպահանջվեց` որոշելու համար, որ արժե 3.187 մղոն թռչել եւ կես ժամ մեքենա քշել` ինձ տեսնելու համար:
Երբ տիկին Մարիամը ոտքի կանգնեց, որ ուտելիք հյուրասիրի, իմ մայրիկը նետվեց օգնելու: Երբ տիկին Մարիամը նրանց ասաց վերմակի մասին, նրանք գլխով արեցին` անկեղծորեն հավանություն տալով: Երբ տիկին Մարիամն այցելեց ինձ, տեսավ ինձ վերմակի մեջ հարմարավետ փաթաթված եւ խորը քնած:
Այդ ժամանակ որոշվեց, որ այս մարդիկ կլինեն իմ նոր ծնողները:
Այդ լուրը ինձ հայտնեցին Նյու Ջերսիում, եւ ես վայրկենապես սկսեցի լաց լինել: Ես հարցրի տիկին Մարիամին եւ պարոն Կրիկորին. «Ինչու՞ դուք այլեւս չեք կարող հոգ տանել ինձ»` մտածելով, որ հավանաբար ինչ-որ ահավոր սխալ բան էի արել: Նրանք արձագանքեցին. «Մենք շատ ծեր ենք»: Ես տխրությամբ շուռ եկա դեպի Գարո եւ Վալերի Արմենները եւ հարցրի նրանց. «Դուք շա՞տ ծեր եք»: Ճակատագիր էր այն, որ նրանք ծեր չէին:
Լուսանկար 2-րդ. Սամվելը (աջից) և Զաքարին (ձախից) խաղում են ընտանեկան հավաքի ժամանակ
Ճիշտ ինչպես տիկին Մարիամը եւ պարոն Կրիկորը առաջին ընտանիքն էին, որը ստիպեց ինձ սիրված զգալ, նրանք նաեւ առաջին ընտանիքն էին, որը կոտրեց իմ սիրտը: Ես համոզված էի, ինչ-որ պատճառով կամ ինտուիցիայից ելնելով, որ այլեւս երբեք չեմ տեսնի նրանց, եւ հեկեկում էի` Արմենների ավտոմեքենայի հետեւում նստած: Բարեբախտաբար, ամեն ինչ այդպես չեղավ: Մինչեւ 5 տարեկան դառնալը ես որդեգրվեցի ընտանիքի կողմից եւ կամաց-կամաց շատ մտերիմ էի դառնում Զաքարիին` անգլերեն ու հայերեն խոսող իմ եղբորը: Մեծանալով` մենք խաղում էինք, կռվում եւ ամենից շատ սովորում իրարից ու մինչեւ այսօր էլ սովորում ենք իրարից:
Այսօր ես սիրում եմ նրանց` որպես ընտանիքի, քանի որ ընտանիքը սիրում է, հոգ տանում եւ սովորեցնում:
Այս օրն է այն պատճառը, թե ինչու եմ գրում սա: Իմ կյանքը եւ դրա գաղտնիքներից շատերը կարելի է բացահայտել միայն Գյումրիում: Հինգ շաբաթից էլ քիչ ժամանակ անց ես գնալու եմ Գյումրի` բարձրացնելու շղարշը իմ անցյալի վրայից, որքան որ հնարավոր է: Ես մինչեւ հիմա էլ չափազանց շատ հարցեր ունեմ: Որտե՞ղ եմ ես ապրել: Իմ ծնողները կենդանի՞ են, նրանք զոհվե՞լ են երկրաշարժի ժամանակ, թե՞ արդեն մահացել են վերջին երկու տասնամյակում` ինձ վերջին անգամ տեսնելուց հետո: Ինչու՞ էին իմ աչքերը շիլ: Ինչու՞ ես որոշակի վախեր ունեմ: Ինչու՞ ես ունեմ այն տեսքը, որը ունեմ: Ինչու՞ 3 փոքր սպի ունեմ այն ժամանակից ի վեր, ինչ հիշում եմ ինձ: Ինչու՞ եմ ես գրում: Ինչու՞ եմ ես այդքան հաճախ վերլուծում մարդկանց: Ո՞վ է ինձ տվել իմ աչքերը, իմ քիթը, իմ ձայնը, իմ կզակը, իմ դեմքը: Ինչի՞ էի նման, երբ երեխա էի: Արդյոք չափից շա՞տ էի լաց լինում եւ խոսում, ինչպես չափից շատ եմ խոսում այսօր: Ինչու՞ է իմ լսողությունն այսքան սուր, իսկ իմ տեսողությունը` այսքան աղոտ:
Ես այս ամենը գրում եմ Երեւանում, եւ ձեռքերս դողում են այն մտքից, որ մի վայրում եմ, որտեղ չեմ եղել 21 տարի: Երբ վերադառնամ, կգրեմ ինձ հետ կատարվածը, մանրամասն կպատմեմ յուրաքանչյուր եւ բոլոր պատասխանները, որոնք գտել եմ, եւ կփորձեմ առավելագույնս լավ ներկայացնել, թե որքան բարդ է, երբ մարդ իսկապես զգում է, որ որդեգրված է:

Спасшийся во время землетрясения: история одной жизни. Часть первая
Мальчик, ставший тем, кем стал я, имел безграничное счастье родиться во втором по величине городе Армении – Гюмри 12 октября 1988 г.
7 декабря 1988 г. древняя земля содрогнулась от разрушительного землетрясения магнитудой 6,9 баллов, которое превратило в пыль школы и здания, прервало жизни 25 тысяч мужчин и женщин, большинство которых были представителями второго поколения спасшихся от Геноцида. Землетрясение отняло также жизни детей, у которых могло быть светлое будущее, завершись их уроки на 5 минут раньше...
25 тысяч сильных армян уже не должны были танцевать, петь, разговаривать, дышать – просто жить.
Мне было 56 дней от роду, чуть меньше двух месяцев – беззащитный младенец, который даже не мог ползать. Но я, тем не менее, выжил.
Начиная с этого момента и до 5 лет моя жизнь была окутана тайной, освещавшейся лишь теми подробностями, о которых мне рассказали пять человек. Их рассказ представлял собой цепочку чудес, сопровождавших меня до благословенного путешествия. Первым чудом было то, что во время землетрясения в Гюмри и Спитаке я остался жив.
Подобно тому, как Земля была сотворена при помощи небесных светил, точно так же счастливое событие в моей жизни – прибытие в семью – было связано со Стеллой. Это имя я слышал несколько раз в связи с разными историями: Стелла Григорян сделала это, Стелла Григорян сделала то...
Когда мне исполнилось 14 лет, мне сказали, что она может ответить на те вопросы о моем прошлом, на которые никто другой не даст ответов. Мне удалось поговорить с ней благодаря еще одному человеку, знавшему мою биографию, – Алис Мовсесян, которая смогла найти Стеллу. Стелла – первый человек в моей сознательной жизни, которой я должен быть благодарен. Мне было 14 лет. Сидя в своей комнате, я нервными, вспотевшими руками сжимал телефонную трубку. И когда раздался звонок, мое сердце начало колотиться. "Самвел?" В воодушевленном голосе вдруг послышались нотки счастливой молодости. Это меня успокоило. Ее ровный голос привел в порядок мои нервы, и наша беседа началась с того периода моей жизни, который никому, кроме нее, не был известен.
Она сообщила мне, что моя настоящая фамилия Даракашвили, моя биологическая мать была наполовину грузинкой, отец работал механиком, сказала также, в каком детдоме я находился. Стелла работала в Объединенном еврейском распределительном комитете (ОЕРК), разместившемся в офисе "Ленстройтреста", который находился на противоположной улице. ОЕРК строил Реабилитационную детскую клинику, а также организовывал для местных медработников специализированные курсы по терапии. Из окна свого кабинета на втором этаже Стелла несколько раз видела меня играющим во дворе за зданием детдома.
Стелла занималась обследованием детей и хорошо знала, у кого имеются особые нужды. Она посещала и детдом, где находился я. Стелла знала, что конкретно этот детдом был предназначен для детей с умственными проблемами, но не могла понять, почему я нахожусь там. Вскоре она выяснила, что недостатком, который привел к такой ошибке, было мое косоглазие и связанный с этим мой внешний вид. Поскольку я был еще очень мал, чтобы взрослые поняли, что у меня нет проблем с умственным развитием, то меня поместили в детдом, который предназначался для детей с конкретными умственными недостатками.
Стелла очень хотела меня усыновить, но она уже тогда была беременна и испугалась, что не сможет воспитывать сразу двух детей. К счастью, она вскоре узнала от Алис Мовсесян, что я попал в хорошие руки.
В то же время Стелла Григорян, армянский благотворитель из Америки Артур Алваджян, участвовавший в реализации долгосрочных программ, и работавшая в подчинении у Артура Алис Мовсесян под предлогом проведения операции на глазу взяли меня в Соединенные Штаты. Если бы Артур не дал согласия на мой отъезд в Америку с целью лечения глаз, то мне бы не дали визу, и я остался бы в детдоме. До проведения операции они, в частности Алис Мовсесян, твердо решили найти мне постоянных родителей. Они также решили показать мне Америку. Меня удивил Манхеттен с его тянущимися к небу небоскребами, ощущения, вызванные стремительно взлетающими вверх лифтами, пленительными звуками джаза и вкусом съеденного в Нью-Йорк сити гамбургера.
Именно в Нью-Джерси мне довелось обрести в трехлетнем возрасте мой первый настоящий дом. Госпожа Мариам (миссис Мэри-Энн) и господин Крикор (мистер Грэгори) Сарайдаряны заботились обо мне. Но, как они сами говорили, цитируя сказанные мной в 4 года слова, "я даю вам повод жить". Они были моими первыми родителями, которых я действительно любил и люблю до сих пор. Они подарили мне моего первого друга, мою первую семью, мой первый день рождения в 4-летнем возрасте. А я "подарил" госпоже Мариам ее первый сердечный приступ, который случился из-за того, что она потеряла меня в магазине игрушек. Даже после того, как меня усыновили, они навещали меня, и я их навещал, и мы часами разговаривали на какую-нибудь тему. Именно они рассказали мне о Стелле Григорян и о том, что Алис Мовсесян смогла найти ее. Они также имели отношение к первому человеку, который предсказал мое будущее. Отец господина Крикора, которого я называл дедушка Джордж, пока никого не было дома, следил за мной в течение часа. И когда его сын Крикор вернулся домой, он сказал ему: "Или этот мальчик станет очень известным человеком, или, в конце концов, он окажется в федеральной тюрьме. Следи за ним".
(См. 1-е фото: Самвел улыбается рядом со своим героем – Большой птицей на улице Сэсем)
Когда мне исполнилось 4 года, госпожа Мариам и господин Крикор преподнесли мне сюрприз – организовали мой первый день рождения. Господин Крикор попросил своего брата надеть костюм Большой птицы с улицы Сэсем. Когда раздался звонок и Мариам и Крикор попросили меня открыть дверь, то во всех уголках дома послышался дикий восторженный вопль маленького мальчика, который буквально столкнулся лицом к лицу со своим героем. В какой-то момент праздника Большая птица подняла меня на своих крыльях, и фотограф, творивший свою судьбу этой работой, запечатлел меня. Фотография, на которой маленький мальчик с повязкой на глазу улыбается во весь рот, в конце концов должна была оказаться на страницах Armenian Reporter.
Через неделю на расстоянии 25 милей, на острове Лонг-Айленд в Нью-Йорке, в благословенный во всем мире и во все времена миг произошло третье чудо. Человеку по имени доктор Гаро Армен позвонил друг семьи и сообщил, что в Armenian Reporter опубликована фотография мальчика, который должен быть усыновлен и который очень похож на его родного сына – Закари. После разговора с женой Валери они вдвоем захотели увидеть этого ребенка.
Когда Гаро и Валери отправились к Сарайдарянам в Нью-Джерси, мне было 4,5 года, и дочери Сарайдарянов – Алис Сарайдарян и Керин Арсланян – были не единственными, кто заботился обо мне. Я почему-то притягивал к себе членов армянской общины Нью-Джерси. Армянские семьи просили у Сарайдарянов разрешения забирать меня к себе, заботиться обо мне, кормить, укладывать спать, знакомить меня со своими родными детьми. До сих пор я считаю странным то, что знаком с семьей, где жили красивые девушки-армянки, чьи родители могли усыновить меня и сделать их всех моими сестрами.
Господин Крикор и особенно госпожа Мариам очень строго относились к выбору семьи, которая хотела меня усыновить. Родители должны были быть достаточно хорошими для маленького мальчика, которого они успели полюбить. И эту семью они должны были выбрать с учетом почти мистически точных правил армянского гостеприимства и складывания одеяла в нужном месте.
Когда Армены позвонили в первый раз, то получили отказ, так как обо мне заботилась другая семья.
Эта семья, которая оставила впечатление хорошей семьи, изъявила желание усыновить меня. Крикор и Мариам разрешили им (как и другим семьям, которых они знали) взять меня на неделю к себе. Когда они познакомились, госпожа Мариам встала, чтобы накрыть на стол, и незаметно нахмурила брови, так как моя потенциальная мать не сдвинулась с места и даже не предложила ей помочь. Тем не менее, Сарайдаряны разрешили этой семье в течение недели заботиться обо мне. Перед тем, как они меня забрали к себе, госпожа Мариам отозвала в сторону мою потенциальную мать, передала ей мое любимое одеяло и шепотом сказала, что его нужно положить на мою кровать или рядом с кроватью, поскольку это утешит меня.
Но когда госпожа Мариам посетила меня в моем потенциальном доме, то страшно разозлилась, увидев, что мое любимое одеяло валялось где-то в пыли в комнате, находившейся далеко от того места, где я спал. Во время разговора с моей потенциальной матерью госпожа Мариам пришла в ужас, поскольку та заявила, что "все хорошо, мы ему дали более чистое одеяло". Нет необходимости говорить о том, что эта семья потеряла шанс усыновить маленького мальчика госпожи Мариам.
В то время, когда я находился в новой семье, позвонили Армены и получили отказ. Однако после того, как госпожа Мариам вновь забрала к себе, в доме Арменов раздался телефонный звонок.
Тогда мой отец находился в Ирландии, в Дублине. Получив сообщение с другого конца света, он начал подсчитывать. От него не потребовалось много времени, чтобы понять, что стоит пролететь 3.187 миль и полчаса добираться на машине, чтобы увидеть меня.
Когда госпожа Мариам встала, чтобы принести угощение, моя мать вскочила, чтобы помочь ей. Когда госпожа Мариам сказала им об одеяле, они кивнули головой и искренне одобрили ее слова. Когда госпожа Мариам навестила меня, то увидела, что я, уютно завернувшись в это одеяло, сплю глубоким сном.
Тогда и было решено, что эти люди станут моими новыми родителями.
Эту новость мне сообщили в Нью-Джерси, и я сразу же начал плакать. Я спросил госпожу Мариам и господина Крикора: "Почему вы больше не хотите заботиться обо мне?" Мне казалось, что я совершил какую-то чудовищную ошибку. Но они ответили: "Мы уже пожилые". Я грустно повернулся к Гаро и Валери Арменам и спросил их: "Вы тоже пожилые?" Это была судьба, что они не были пожилыми людьми.
2-я фотография: Самвел (справа) и Закари (слева) играют во время семейного праздника
Если семья госпожи Мариам и господина Крикора была первой семьей, которая заставила меня почувствовать себя любимым, то они же стали первой семьей, разбившей мое сердце. По каким-то причинам или интуитивно мне казалось, что я больше никогда их не увижу, и я, сидя на заднем сиденье машины Арменов, громко рыдал. К счастью, все случилось не так. До того, как мне исполнилось 5 лет, я был усыновлен этой семьей и постепенно очень сблизился с Закари – моим братом, говорящим на английском и армянском языках. Повзрослев, мы стали вместе играть, драться, а больше всего – учиться друг у друга. И мы учимся друг у друга по сей день.
Сегодня я люблю их как свою семью, поскольку семья любит, заботится и учит меня.
Именно этот день стал причиной того, что я пишу об этом. Раскрыть многие тайны моей жизни можно только в Гюмри. Меньше чем через пять недель я отправлюсь в этот город, чтобы постараться приподнять завесу тайны над своим прошлым. У меня до сих пор множество вопросов. Где я жил? Живы ли мои родители, погибли ли во время землетрясения или умерли в течение последних двадцати лет, после того, как увидели меня в последний раз? Почему у меня было косоглазие? Почему у меня есть определенные фобии? Почему я имею тот облик, который имею? Откуда у меня три маленьких шрама, которые были с того момента, как я помню себя? Почему я пишу? Почему я так часто анализирую людей? Кто дал мне мои глаза, мой нос, мой голос, мой подбородок, мое лицо? На кого я был похож в детстве? Плакал ли я и говорил ли я так же много, как говорю много сегодня? Почему у меня такой острый слух и такое расплывчатое зрение?
Все это я пишу в Ереване, и моя рука дрожит от мысли, что я нахожусь в месте, где не был 21 год. Когда я вернусь, то обязательно расскажу о том, что произошло со мной, подробно напишу о каждом ответе, который нашел здесь. И попытаюсь максимально достоверно описать те сложные чувства, которые испытывает человек, зная, что он усыновлен.