«Մուննաթ» դեմքերի եւ ոստիկանության բարեփոխումների մասին
Երբ երկրի ղեկավարները խոսում են բարեփոխումների մասին, ես, ինչպես նաեւ մյուս սովորական քաղաքացիները, ուզում ենք տեսնել դրանք, ուզում ենք շոշափել, զգալ սեփական մաշկի վրա: Ոստիկանությունում բարեփոխումները վաղուց են սկսվել, բայց ի՞նչ է փոխվել արդյունքում: Ես` որպես քաղաքացի, ինչպե՞ս պետք է զգամ այդ փոփոխությունը: Հուլիսի 6-ին ականատես եղա այդպիսի մի «բարեփոխված» կառույցի աշխատանքին: Խոսքը ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության N1 հաշվառման քննական բաժանմունքի մասին է, ինչպես ժողովուրդն է ասում` Քանաքեռի ՄՌՈ-ի, որտեղ ոստիկանության աշխատակիցները գրանցում են մեքենաները, տալիս պետհամարանիշ, վարորդական իրավունք, մեքենայի տեխնիկական անձնագիր:
Բոլոր դռների մոտ հերթ է գոյանում առավոտյան դռները բացվելուց մի քանի րոպե անց: Մարդիկ այս շենքում պետք է անցնեն զանազան սենյակներով, մոտենան զանազան պատուհանների: Այստեղ որեւէ մեկից չես կարող տեղեկություն ստանալ: Պատուհաններից այն կողմ նստածները դեմքի այնպիսի արտահայտությամբ են նայում քեզ, որ մտածում ես` ապուպապերիցդ սկսած` պարտք ես նրանց: «Մուննաթ դեմքներիդ նայե՞մ, թե՞ վճարած չեկերիս»,- իր հարցի պատասխանը չստանալուց հետո ասում է կանգնածներից մեկը:
«Արա, էսքան փող վճարես բյուջե, էլի գաս սրանց ռաստ գաս»,- դժգոհում է մեկ ուրիշը: Հերթ ասածը հարաբերական է, որովհետեւ ով ծանոթ ունի կամ փող է վճարել, մտնում է` առանց հարցնելու: Հետո հասկանում ես, որ այս հերթերն արհեստականորեն են ստեղծում, որպեսզի մարդիկ ելք գտնեն ու ստիպված կաշառք տան: Գործ անողները ՄՌՈ-ում այդ երեքն էին, համենայն դեպս երեքին հաստատ կարողացա առանձնացնել, նրանք ցանկացած սենյակ ցանկացած պահի մտնում են:
Նրանցից մեկին, ի վերջո, հարցրեցի` ի՞նչ ես աշխատում էստեղ, ասաց` բանվոր եմ: Եւ ահա նրա նման եւս երկու «բանվոր» գործ էին անում: Իսկ ընդմիջմանն արդեն պատուհանից էլ էին փող վերցնում: «Ինչքա՞ն է սրանց գինը»,- հարցնում եմ դրսում գազոնը շրջափակող երկաթե խողովակին նստած մարդուն: «15 հազար տալիս ես, իրանք ամեն ինչ անում են, բերում տալիս են քեզ»,-հանգիստ տոնով ասաց տղամարդը: Նա վճարել էր եւ սպասում էր թղթերին:
Ընդմիջման ժամը մոտենում էր, առավոտվա 9-ից այնտեղ եմ: Ես մոտենում եմ պատուհաներից մեկին. «Ասեք` ինչքան պետք է սպասել, աշխատանքի եմ, եթե ուշ է լինելու, գնամ, հետո գամ»: Ընդմիջումն այստեղ 13-ից 15-ն է: Տղամարդը դանդաղ բարձրացրեց աչքերը ու նետեց. «Ի՞նչ իմանամ, երբ թղթերը գա»: Հետո հայտնվեց զինվորական համազգեստով մի ծերունի եւ ասաց` ընդմիջում է, դուրս եկեք շենքից: Նրան էլ հարցրի, թե երբ կլինի: Նա էլ թե` դուրս եկ, պատուհանից կասենք: Դուրս եկա: Հետո տեսա, որ ներսում եռուզեռ է, երեք «բանվորն» արդեն պատուհանից էին թղթեր վերցնում: Դրսում արդեն քննարկումներ էին գնում, թե ում փող տան այստեղից արագ պրծնելու համար: Առքուվաճառք անող զույգը որոշեց տասնհինգ հազարը կիսովի տալ: Պայմանավորվեցին եւ բաժանեցին իրար մեջ:
Ես, որ աղմուկ էի բարձրացրել, հայտնվել էի ուշադրության կենտրոնում, մարդիկ մոտենում, ինչ-որ բաներ էին ասում`« դե էս երկիր չի, էլի, չի դզվի», ես ասում էի` երկիրը կապ չունի, մեզնից է: « Հա, մենք ի՞նչ անենք, որ մեզնից է»,- պատասխանում է մեկը: Ես հայտնվել էի նաեւ աշխատողների ուշադրության կենտրոնում: Նրանք բերեցին իմ թղթերը եւ ասացին, որ պետի տեղակալը ուզում է տեսնել ինձ: Հարցրեցի` ինչու, ասացին` չգիտենք:
Բարձրացա երկրորդ հարկ, պետի տեղակալի ընդունարանի դուռը բաց էր, մի քանի հոգի նստած էին: Ասաց` ինչ է եղել, ասացի` ուզում էի իմանալ, թե ինչու է Ձեզ մոտ այսպիսի բարդակ: Նա, ձայնը խստացնելով, ասաց` ի՞նչ բարդակ, ի՞նչ է եղել: Ասում եմ` երեք հոգի գործ են անում հենց հիմա` ընդմիջման ժամին, պատուհանից, իջեք նայեք, ասաց` այդպիսի բան հնարավոր չի, ասացի` հենց հիմա իջեք, այդ մարդիկ`«բանվորները», ներքեւը «գործ» են անում փողով: Ասաց`էդ ովքե՞ր են, ու նայեց կողքի նստածներին: Ասացի` գնացեք, կտեսնեք եւ դուրս եկա: Շենքից հեռացա տհաճ զգացողություններով, որովհետեւ մի անգամ էլ պետք է գնամ մեքենայիս տեխանձնագիրը վերցնելու:
Այսօր պարզվեց` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նիստում խոսել է այս խնդիրների մասին: Բայց խոսելուց առաջ պետք է քայլեր արվեն, ասենք` այն հաստափոր մատյանները, որ դրված են պատուհաններից այն կողմ նստածների առաջ, պետք է խստիվ արգելվի օգտագործել: Պետք է հստակ որոշվի` յուրաքանչյուր գործ պետք է արվի 30 րոպեի ընթացքում: Տեսախցիկներ պետք է դնել աշխատողների սենյակներում, եւ ամենագլխավորը` մի պատուհանից պետք է արվի ամբողջ գործընթացը, քաղաքացին մի հոգու պետք է տեսնի, ոչ թե պետի տեղակալից սկսած` մինչեւ հավաքարարը, որը դրսում պտուտակահան է վաճառում նոր պետհամարանիշ ստացածներին: Եվ դու ստիպված ես գնել այդ պտուտակահանը, որպեսզի մինչեւ տուն կամ աշխատավայր հասնելդ ՃՈ տեսուչը չկանգնեցնի ու տուգանի:
Եւ մի խորհուդ կառավարության անդամներին. մի անգամ առանց թիկնապահների, միայնակ այցելեք Քանաքեռի ՄՌՈ, տեսեք այդ հերթերը եւ լսեք, թե մարդիկ ինչ են մտածում այս ամենի մասին:

О недовольных лицах и реформах в полиции
Когда руководители страны говорят о реформах, я, как и другие простые граждане, хочу их видеть, щупать, чувствовать на себе. В полиции реформы начались давно, но что в результате изменилось? Как мы, граждане, должны чувствовать эти изменения? 6 июля я стал свидететелем работы одной такой "реформированной" структуры. Речь идет о следственном отделении учета N1 Дорожной полиции РА, где регистрируют автомобили, выдают государственные номерные знаки, водительские права, технический паспорт на машину.
Через несколько минут после начала работы данного учреждения у всех дверей образовались очереди. Людям нужно проходить через многие кабинеты, подходить к разным окошкам. Здесь нигде нельзя получить информацию. Чиновники, сидящие по другую сторону окна, смотрят на тебя с таким выражением лица, будто начиная с прапрадедов весь твой род им должен. "На что мне смотреть – на ваши недовольные лица или на оплаченные мной чеки?" – сказал один из стоящих в очереди, не получив ответа на свой вопрос. "Платишь в бюджет столько денег, и все равно нарываешься на этих",- недовольно сказал другой. Здесь понятие "очередь" относительно, так как те, у кого есть знакомства или деньги, проходят без очереди.
Вскоре начинаешь понимать, что очереди создаются искусственно, чтобы люди искали выход и вынужденно давали взятку. Дела в этой структуре устраивают трое. Во всяком случае этих троих я точно смог вычислить, поскольку в любой момент у них был доступ в любую комнату. В конце концов я спросил одного из них: кем ты здесь работаешь? Он ответил: рабочим. И вот этот человек вместе с двумя такими же, как он, "рабочими" были заняты "делом". А в перерыве они брали деньги через окно. "Сколько они берут?" – спросил я сидившего на металлической трубе мужчину. "Даешь 15 тысяч, и они все делают, приносят, вручают тебе документы",- спокойно ответил мужчина. Он уже заплатил и ждал своих документов.
Приближался час перерыва, а перерыв здесь с 13-ти до 15-ти часов. В этом учреждении я с 9 утра. Подхожу к одному окну: "Сколько еще мне ждать? Я на работе, если это очень затянется, я приду потом". Мужчина медленно поднимает глаза и говорит: "Откуда мне знать, когда придут бумаги". Появляется пожилой человек в военной форме и объявляет: перерыв, выходите из здания. Спрашиваю его: когда бумаги будут готовы? А он мне: выходите, скажем через окно. Выхожу. Потом смотрю – внутри ажиотаж, трое "рабочих" берут бумаги через окно. На улице люди обсуждают, кому сколько дать в "лапу", чтобы поскорее уйти отсюда. Пара, продававшая и покупавшая машину, решила поделить между собой эти 15 тысяч драмов.
Поскольку я поднял шум, то оказался в центре внимания. Люди подходили ко мне, говорили что-то типа "что за страна, здесь никогда ничего не наладится". А я им отвечал: при чем тут страна, это мы виноваты. "А в чем мы виноваты?" – поинтересовался другой. Я также привлек внимание работников. Они принесли мои бумаги и сказали, что меня хочет видеть заместитель начальника. Почему, спрашиваю. Мне говорят: не знаем.
Поднимаюсь на второй этаж. Дверь в приемную заместителя начальника открыта, сидят несколько человек. "В чем дело?",- спрашивает меня замначальника. Говорю, хочу знать, почему у вас такой бардак. Тон разговора стал строже: "Какой бардак, что случилось?" "Прямо сейчас, во время перерыва, три человека через окно устраивают дела",- говорю я ему. Он мне: "Это невозможно". "Спускайтесь – увидите",- посоветовал я и вышел из приемной. Из здания уходил с неприятными ощущениями, потому что предстояло придти еще раз за техническом паспортом машины.
Сегодня стало известно, что на заседании правительства премьер-министр Тигран Саргсян говорил об этих проблемах. Но перед тем, как обсуждать ситуацию, нужно предпринять шаги. Скажем, строжайшим образом запретить использование толстых журналов, лежащих перед теми, кто сидит по другую сторону окон. Нужно четко установить, что каждое дело следует решать в течение 30 минут. В кабинетах сотрудников должны быть установлены видеокамеры. И самое главное: весь процесс нужно организовать через одно окно. Посетитель должен видеть одного человека, а не почти весь коллектив – от замначальника до уборщицы, которая на улице продает болты и гайки тем, кто получает новые номерные знаки. И ты вынужден их покупать, чтобы по дороге домой инспектор дорожной полиции не остановил и не оштрафовал тебя.
И еще один совет членам правительства: хоть раз без телохранителей посетите это учреждение в Канакере, взгляните на очереди и послушайте, что обо всем этом думают люди.