«Մուննաթ» դեմքերի եւ ոստիկանության բարեփոխումների մասին
Երբ երկրի ղեկավարները խոսում են բարեփոխումների մասին, ես, ինչպես նաեւ մյուս սովորական քաղաքացիները, ուզում ենք տեսնել դրանք, ուզում ենք շոշափել, զգալ սեփական մաշկի վրա: Ոստիկանությունում բարեփոխումները վաղուց են սկսվել, բայց ի՞նչ է փոխվել արդյունքում: Ես` որպես քաղաքացի, ինչպե՞ս պետք է զգամ այդ փոփոխությունը: Հուլիսի 6-ին ականատես եղա այդպիսի մի «բարեփոխված» կառույցի աշխատանքին: Խոսքը ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության N1 հաշվառման քննական բաժանմունքի մասին է, ինչպես ժողովուրդն է ասում` Քանաքեռի ՄՌՈ-ի, որտեղ ոստիկանության աշխատակիցները գրանցում են մեքենաները, տալիս պետհամարանիշ, վարորդական իրավունք, մեքենայի տեխնիկական անձնագիր:
Բոլոր դռների մոտ հերթ է գոյանում առավոտյան դռները բացվելուց մի քանի րոպե անց: Մարդիկ այս շենքում պետք է անցնեն զանազան սենյակներով, մոտենան զանազան պատուհանների: Այստեղ որեւէ մեկից չես կարող տեղեկություն ստանալ: Պատուհաններից այն կողմ նստածները դեմքի այնպիսի արտահայտությամբ են նայում քեզ, որ մտածում ես` ապուպապերիցդ սկսած` պարտք ես նրանց: «Մուննաթ դեմքներիդ նայե՞մ, թե՞ վճարած չեկերիս»,- իր հարցի պատասխանը չստանալուց հետո ասում է կանգնածներից մեկը:
«Արա, էսքան փող վճարես բյուջե, էլի գաս սրանց ռաստ գաս»,- դժգոհում է մեկ ուրիշը: Հերթ ասածը հարաբերական է, որովհետեւ ով ծանոթ ունի կամ փող է վճարել, մտնում է` առանց հարցնելու: Հետո հասկանում ես, որ այս հերթերն արհեստականորեն են ստեղծում, որպեսզի մարդիկ ելք գտնեն ու ստիպված կաշառք տան: Գործ անողները ՄՌՈ-ում այդ երեքն էին, համենայն դեպս երեքին հաստատ կարողացա առանձնացնել, նրանք ցանկացած սենյակ ցանկացած պահի մտնում են:
Նրանցից մեկին, ի վերջո, հարցրեցի` ի՞նչ ես աշխատում էստեղ, ասաց` բանվոր եմ: Եւ ահա նրա նման եւս երկու «բանվոր» գործ էին անում: Իսկ ընդմիջմանն արդեն պատուհանից էլ էին փող վերցնում: «Ինչքա՞ն է սրանց գինը»,- հարցնում եմ դրսում գազոնը շրջափակող երկաթե խողովակին նստած մարդուն: «15 հազար տալիս ես, իրանք ամեն ինչ անում են, բերում տալիս են քեզ»,-հանգիստ տոնով ասաց տղամարդը: Նա վճարել էր եւ սպասում էր թղթերին:
Ընդմիջման ժամը մոտենում էր, առավոտվա 9-ից այնտեղ եմ: Ես մոտենում եմ պատուհաներից մեկին. «Ասեք` ինչքան պետք է սպասել, աշխատանքի եմ, եթե ուշ է լինելու, գնամ, հետո գամ»: Ընդմիջումն այստեղ 13-ից 15-ն է: Տղամարդը դանդաղ բարձրացրեց աչքերը ու նետեց. «Ի՞նչ իմանամ, երբ թղթերը գա»: Հետո հայտնվեց զինվորական համազգեստով մի ծերունի եւ ասաց` ընդմիջում է, դուրս եկեք շենքից: Նրան էլ հարցրի, թե երբ կլինի: Նա էլ թե` դուրս եկ, պատուհանից կասենք: Դուրս եկա: Հետո տեսա, որ ներսում եռուզեռ է, երեք «բանվորն» արդեն պատուհանից էին թղթեր վերցնում: Դրսում արդեն քննարկումներ էին գնում, թե ում փող տան այստեղից արագ պրծնելու համար: Առքուվաճառք անող զույգը որոշեց տասնհինգ հազարը կիսովի տալ: Պայմանավորվեցին եւ բաժանեցին իրար մեջ:
Ես, որ աղմուկ էի բարձրացրել, հայտնվել էի ուշադրության կենտրոնում, մարդիկ մոտենում, ինչ-որ բաներ էին ասում`« դե էս երկիր չի, էլի, չի դզվի», ես ասում էի` երկիրը կապ չունի, մեզնից է: « Հա, մենք ի՞նչ անենք, որ մեզնից է»,- պատասխանում է մեկը: Ես հայտնվել էի նաեւ աշխատողների ուշադրության կենտրոնում: Նրանք բերեցին իմ թղթերը եւ ասացին, որ պետի տեղակալը ուզում է տեսնել ինձ: Հարցրեցի` ինչու, ասացին` չգիտենք:
Բարձրացա երկրորդ հարկ, պետի տեղակալի ընդունարանի դուռը բաց էր, մի քանի հոգի նստած էին: Ասաց` ինչ է եղել, ասացի` ուզում էի իմանալ, թե ինչու է Ձեզ մոտ այսպիսի բարդակ: Նա, ձայնը խստացնելով, ասաց` ի՞նչ բարդակ, ի՞նչ է եղել: Ասում եմ` երեք հոգի գործ են անում հենց հիմա` ընդմիջման ժամին, պատուհանից, իջեք նայեք, ասաց` այդպիսի բան հնարավոր չի, ասացի` հենց հիմա իջեք, այդ մարդիկ`«բանվորները», ներքեւը «գործ» են անում փողով: Ասաց`էդ ովքե՞ր են, ու նայեց կողքի նստածներին: Ասացի` գնացեք, կտեսնեք եւ դուրս եկա: Շենքից հեռացա տհաճ զգացողություններով, որովհետեւ մի անգամ էլ պետք է գնամ մեքենայիս տեխանձնագիրը վերցնելու:
Այսօր պարզվեց` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նիստում խոսել է այս խնդիրների մասին: Բայց խոսելուց առաջ պետք է քայլեր արվեն, ասենք` այն հաստափոր մատյանները, որ դրված են պատուհաններից այն կողմ նստածների առաջ, պետք է խստիվ արգելվի օգտագործել: Պետք է հստակ որոշվի` յուրաքանչյուր գործ պետք է արվի 30 րոպեի ընթացքում: Տեսախցիկներ պետք է դնել աշխատողների սենյակներում, եւ ամենագլխավորը` մի պատուհանից պետք է արվի ամբողջ գործընթացը, քաղաքացին մի հոգու պետք է տեսնի, ոչ թե պետի տեղակալից սկսած` մինչեւ հավաքարարը, որը դրսում պտուտակահան է վաճառում նոր պետհամարանիշ ստացածներին: Եվ դու ստիպված ես գնել այդ պտուտակահանը, որպեսզի մինչեւ տուն կամ աշխատավայր հասնելդ ՃՈ տեսուչը չկանգնեցնի ու տուգանի:
Եւ մի խորհուդ կառավարության անդամներին. մի անգամ առանց թիկնապահների, միայնակ այցելեք Քանաքեռի ՄՌՈ, տեսեք այդ հերթերը եւ լսեք, թե մարդիկ ինչ են մտածում այս ամենի մասին:

Reforming the System? It Takes More Than Words!
When Armenia’s leaders talk about implementing reforms, I and other common citizens naturally want to see tangible results. We want to feel their impact on our daily lives.
The government started to implement reforms in the police force a long time ago but, what has actually changed? More to the point, how can I assess the results of these so-called reforms?
On June 6, I was an eye witness to the actions of an agency supposedly so “reformed”.
I am referring to the #N1 Motor Vehicles Department up in Kanaker – the place where one goes to apply for a driver’s license and where the police register automobiles.
When the place opened up that particular morning, queues immediately began to form. Inside, the place is a labyrinth of offices and windows. There is no one directing the flow of people and the sullen faces of the staff discourages all but the most plucky to ask questions.
It’s as if these minor civil servants are there to collect your money and that’s that.
“Hey, we’re paying all this money into the state budget. You’d think they could at least make the place a bit more inviting,” muttered someone waiting in front of me. Evidently, the man was getting a bit hot under the collar after being confronted by this off-putting bureaucratic rigmarole.
The waiting lines are relative, however, and not meant for everyone. If you know someone on the inside and grease someone’s palm, you’re escorted straight inside. The rest of us peons have to bide our time in a stifling hallway.
But that’s their plan and it’s an ingenious, if primitive, one. Make the experience so unbearable that citizens are forced to search for an easier alternative; even giving a bribe or two.
I was still waiting in line when the office staff would soon leave for their lunch break. I had been waiting since 9am.
“Excuse me, but how much longer will I have to wait? I have to get back to work,” I asked an office staffer. Lunch time at the Motor Vehicles office is from 1-2pm.
He slowly looked up from the desk and grumbled, “How should I know? You’ll be done when your papers come back.”
An old man decked out in some type of police uniform then appeared and ordered everyone outside. “It’s break time. Everybody out,” he yelled.
I left with the others. Once outside, I noticed a commotion off to one side of the building.
A few of the cleaning attendants were accepting applications through the window. They had access to the ledgers and were taking advantage of the situation.
Evidently, some of the applicants were fed up to the point that they slipped them some money – anything to avoid another few hours of waiting.
I must have lost my cool as well and began complaining; to no one in particular.
This attracted the attention of my fellow applicants who gathered round.
They mouthed the traditional explanations – ‘This is no normal country’, ‘Things will never change’, blah, blah. It’s the standard rhetoric you hear whenever two Armenians met and start analyzing the plight of the country.
“It’s not the country at fault, but us,” I replied.
“But what can we do? How can we be the problem?” one in the crowd responded.
At that point, I noticed that our animated debate had attracted the attention of the staff as well.
One approached and handed me my papers. “The deputy director wants to see you,” he said.
I asked why, but the guy shook his head, “Don’t know.”
When I got to the deputy director’s office on the second floor, the door was open. A few men were seated inside.
“Why are you making such a fuss?” he asked me point blank.
“Your cleaning guys downstairs are taking applications through the window during the break. That’s some business they got,” I retorted.
“Impossible,” said the deputy director.
“Go down and take a look for yourself,” I answered.
The official then asked who I was referring to and snuck a sneaking glance to those seated.
I told the guy to check it out for himself and left.
Disgusted, I walked towards my car. I didn’t look forward to coming back to this place for my auto registration.
Today, during a cabinet meeting, Prime Minister Tigran Sargsyan again raised the issue about reforming the system. Good luck!
He should have video cameras installed at the Motor Vehicles office to see how his civil servants are working - if you can call it that.
The whole application process shouldn’t take more than 30 minutes. People shouldn’t have to deal with everyone from the deputy director down to the guy sweeping the floor.
There should be one window for all applicants and not a confusing maze.
I have a word of advice for our government members.
Just once, inconspicuously and without a phalange of bodyguards, visit the Kanaker Motor Vehicles office.