Դիանա Կարդումյան. «Ես պետք է ֆիլմ նկարահանեմ, ու ոչ ոք ինձ հակառակում չի կարող համոզել»
«Դիալոգների» դեպքում սա հրաժեշտի Երևան է հերոսներից մեկի համար, և այդ Երևանը պետք է անկրկնելի լինի: Երբ ժամանակն անցնում է, մեր հիշողությունները զտվում են, և մնում են լավագույն պահերը: Չգիտեմ` ինչպես է ստացվում, բայց վատը հիմնականում գնում է, ու մնում է այդ խտացված գեղեցկությունը»,- իր ֆիլմի մասին ասում է ռեժիսոր Դիանա Կարդումյանը:
Մայիսի 29-ին կայացավ երիտասարդ ռեժիսոր Դիանա Կարդումյանի «Դիալոգներ» ֆիլմի պրեմիերան: Հենց դիալոգների միջոցով էր ռեժիսորը փորձել ներկայացնել տղամարդու և կնոջ հարաբերությունների թաքնված շերտերն ու հաճախ չասված խոսքերը: Դիալոգներին զուգահեռ անխոս երևում էր հերոսների` տարիներ շարունակ զսպված զգացմունքները, որոնք այդպես էլ խոսքերի չեն վերածվում:
Ֆիլմի 30 րոպեների ընթացքում հանդիսատեսը հերոսների հետ «զբոսնում է» գիշերային Երևանի փոքր կենտրոնով: Մի կողմից` դիալոգների միջոցով փորձում ես հասկանալ հերոսների հարաբերություններն ու խնդիրները, մյուս կողմից` չես կարող չզմայլվել անկրկնելի Երևանով: Սա այն ֆիլմերից է, որտեղ ակամայից առաձնացնում և ուշադրություն ես դարձնում մասնավորապես օպերատրական աշխատանքին. այն ամբողջ ֆիլմի նման շատ նուրբ, գեղեցիկ ու դետալային է արված: Ֆիլմի օպերատոր Վահագն Տեր-Հակոբյանին ռեժիսորը համարում է նաև համահեղինակ: Տպավորիչ են ֆիլմի թե կադրերը, թե հենց դիալոգները, որոնք շատ գեղեցիկ «խոսում են» իրար հետ:
Բայց հերոսների համար դա վերջին երևանյան երեկոն է, բաժանման, կրկին բազմաթիվ չասված խոսքերի, սակայն այդ բոլոր պահերը հավերժ հիշողության մեջ պահելու երեկոն է:
«Սխալ կարծիք կա, որ իսկական կինոյում երբեք չեն խոսում»
«Այն իրականության մասին, որը ես իմ բոլոր կարճամետրաժներում ներկայացրել եմ, ասում են, որ դա ուրիշ Երևան է: Բայց այդ Երևանն իրականում գոյություն ունի, ուղղակի ամեն մարդ չի ուզում տեսնել: Մյուս կողմից` ինչքան մարդ կա, այնքան էլ իրականություն կա»,- ասում է Դ. Կարդումյանը:
Այս ֆիլմի ստեղծման ժամանակ Դիանան խնդիր ուներ հասկանալ, թե ինչպես է կառուցվում դիալոգը, ինչպես կարելի է դրա միջոցով տեղ հասցնել ասելիքը, որը պետք է լինի մի կողմից պարզ, մյուս կողմից` իմաստալից:
«Մի սխալ կարծիք կա, որ իսկական կինոյում երբեք չեն խոսում: Բայց ես չեմ հավատում դրան: Իհարկե, եթե ասելիքդ կարող ես վիզուալ շարքով տեղ հասցնել, խոսքը պետք է նվազագույնի հասցնել: Բայց պահեր կան, երբ շատ ճիշտ հնչում են դիալոգները: Ամեն ինչ կախված է նյութից` ինչպես և ինչի համար»,- ասում է ռեժիսորը:
Իսկ թեմայի ընտրության դեպքում ռեժիսորի համար կարևոր է, թե իրեն այդ ընթացքում ինչ խնդիրներ են հուզում, և ինչ փորձառություն է նա ձեռք բերել: Օրինակ, եթե տարիներ առաջ Դիանան չէր էլ կարող պատկերացնել, որ մի օր սոցիալական թեմայով ֆիլմ կստեղծի, այսօր արդեն նմանօրինակ ֆիլմի սցենար ունի:
«Հիմա ինձ հետաքրքիր են այն սոցիալական շերտերը, որոնք թաքնված են, բայց գոյություն ունեն. ամեն պատուհանի հետևը մի պատմություն կա: Բայց առաջին հերթին թեման պետք է ինձ հետաքրքիր լինի, որպեսզի ես էլ կարողանամ այն ուրիշի համար հետաքրքիր դարձնել»,- ասում է Դիանան:
«Մի երկրում եմ ապրում, որտեղ երազները և իրականությունը շատ տարբեր են»
Այն հարցին, թե ինչպիսին է այն ֆիլմը, որը նա կցանկանար նկարահանել, եթե հաշվի չառներ բոլոր հնարավոր խոչընդոտները, Դիանան պատասխանում է.
«Այդ առումով ես շատ երազկոտ չեմ: Օբյեկտիվ եմ, որովհետև մի երկրում եմ ապրում, որտեղ երազները և իրականությունը շատ տարբեր են: Այդ պատճառով ես ինքս ինձ դաստիարակել եմ` մտածել միայն այն բոլոր ֆիլմերի մասին, որոնք հնարավոր է նկարահանել: Որոնք հնարավոր չէ, առայժմ պետք է դրա մասին լռել: Ես իզուր տեղն ինձ հույսեր չեմ տալիս, որովհետև ես տեսնում եմ` ինչ տեխնիկական և ֆինանսական հնարավորություններ կան»:
Մյուս կողմից` Դիանան գտնում է, որ դեռ այնքան ֆիլմեր չի նկարահանել, որ մտածի չնկարահանածների մասին: Իսկ այն կարճամետրաժ ֆիլմերը, որ մինչ օրս նկարահանել է, «փորձեր են մեծ ներկայացումից առաջ»: Այժմ Դիանան ունի պատրաստ սցենար և համապատասխան ֆինանսավորում գտնելու դեպքում «պատրաստ է նկարահանել նաև լիամետրաժ ֆիլմ»:
«Բայց կա այն խնդիրը, որ դու չես կարող ֆիլմ արտադրել: Ֆինանսական խնդիրներն անընդհատ մարդկանց հետ են գցում: Հայաստանում չկան այլընտրանքային ֆինանսավորման միջոցներ»,- ասում է երիտասարդ ռեժիսորը:
Դիանայի խոսքերով` Հայաստանում դժվար է գտնել հովանավորներ, քանի որ վերջիններիս սովորաբար հետաքրքրում են մեդիա դեմքերը: Մյուս կողմից` շատերը ֆիլմ նկարահանում են պարզապես հայտնի դառնալու նպատակով:
«Մարդիկ չեն հասկանում, որ ոչ թե մարդու, այլ ստեղծագործության մեջ պետք է ներդրում անել: Այդ դեպքում ստեղծագործությունը կարող է քո փոխարեն խոսել»,- կարծում է ռեժսիորը:
«Արագ դառնում ես ինչ-որ դեմք, բայց տակը բան չկա»
Մի խնդիր է ֆիլմ ստեղծելը, լրիվ մեկ այլ խնդիր է` այն հասցնել լսարանին: Ֆիլմը ստեղծվեց, պրեմիերան արվեց, բայց հետո այն ավելի զանգավածային լսարանին չի հասնում կամ հասնում է մեծ դժվարությամբ:
«Ֆիլմն արվում է հանդիսատեսի համար, այն միայն ինձ համար չէ: Մենակ ինձ համար ես այդքան փող չէի ծախսի»,- ասում է ռեժիսորը:
Իսկ ֆիլմը փառատոների ուղարկելու վերաբերյալ խոսակցություններին ռեժիսորը հաճախ անլուրջ է վերաբերում: Միամիտ է մտածել, որ լավ ֆիլմ ստեղծելուց և այն որևէ հայտնի փառատոնի ներկայացնելուց հետո հաջողությունը կթակի դուռդ: Լուրջ փառատոներում հաջողության հասնելը խոսում է լուրջ կապերի և գրագետ արված PR-ի մասին: Դիանայի խոսքերով` հայտնի փառատոները հազարավոր ֆիլմեր են ստանում, որտեղ նայում են ոչ թե բոլոր ֆիլմերը, այլ որոնց մասին իրենց զգուշացրել են, լսել են կամ ստեղծողներին ճանաչում են:
«Մենք սովոր ենք ամեն ինչի մասին արագ տեղեկացնել, բոլորը մեր մասին գրեն, արագ դառնում ես ինչ-որ դեմք, բայց տակը բան չկա,- ասում է Դիանա Կարդումյանը:- Ինձ համար ծիծաղելի է, երբ հարցնում են` ֆիլմդ ուղարկե՞լ ես այսինչ փառատոնին: Հա, հետո ի՞նչ, որ ուղարկել եմ, եթե չունես հնարավորություն ֆիլմդ PR անելու: Կամ ասում են` մեր ֆիլմն ուղարկեցինք Կաննի փառատոն: Բոլորն ազատ են ուղարկել իրենց ֆիլմը, բայց դրա մասին ասում են, երբ ֆիլմն ընտրվում է փառատոնում»:
«Արվեստի ընկալման հարցում շատ ենք փոքրացել»
Երիտասարդ ռեժիսորի կարծիքով` հայ ռեժիսորները խնդիր ունեն համախմբվելու, որպեսզի կարողանան համատեղ ուժերով իրենց արտադրածը ներկյացնել նաև դրսում: Ի վերջո, եթե որևէ հայկական ֆիլմ ներկայացվի հայտնի փառատոնում, դա բոլորի հաջողությունն է: Այդպես ճանաչում են նախ երկիրը, որի շնորհիվ ճանապարհ է հարթվում մյուս ռեժիսորների համար:
Իսկ համախմբմանը զուգահեռ անհրաժեշտ է նաև ստեղծագործական հանդուրժողականություն հասարակության շրջանում: Ամեն մեկը մյուսի գործի մեջ փնտրում է իր հարցի պատասխանը, և այն չգտնելու դեպքում այդ գործը բացասական գնահատում:
«Արվեստի ընկալման հարցում շատ ենք փոքրացել: Այսօր մենք ներքուստ այնքան չենք աճել, որ հասկանանք, որ այս տեսակի արվեստ էլ կարող է գոյություն ունենալ, որը ոչ քո ճաշակին, ոչ աշխարհընկալմանն է համապատասխանում, սակայն իրավունք ունի գոյություն ունենալ,- ասում է Դիանան:- Բայց ես համարում եմ, որ սա իմ ճանապարհն է. ես պետք է ֆիլմ նկարահանեմ, ու ոչ ոք ինձ հակառակում չի կարող համոզել»:

Диана Кардумян: "Я должна снимать фильмы, и никто не убедит меня в обратном"
"В "Диалогах" для одного из героев это прощальный Ереван, и этот Ереван должен быть неповторимым. Когда проходит время, наши воспоминания фильтруются, и остаются лучшие моменты. Не знаю, как это получается, но плохое в основном уходит, и остается концентрированная красота",- сказала о своем фильме режиссер Диана Кардумян.
29 мая состоялась премьера фильма молодого режиссера Дианы Кардумян "Диалоги". Именно спомощью диалогов режиссер попыталась выявить скрытые слои отношений между мужчиной и женщиной. Параллельно диалогам видны сдерживавшиеся на протяжении многих лет чувства, которые так и не переросли в слова.
В течение 30 минут зритель вместе с героями "бродит по малому центру ночного Еревана". С одной стороны пытаешься посредством диалогов понять отношения и проблемы героев, а с другой – не можешь не восхищаться неповторимым Ереваном. Это тот фильм, в котором невольно обращаешь внимание и на операторскую работу.
Оператора картины Ваагна Тер-Акопяна режиссер считает соавтором. Впечатляют и кадры, и диалоги.
Однако для героев это последний ереванский вечер. Вечер расставания, невысказанных слов, вечер, все мгновения которого навсегда останутся в памяти.
"Мнение о том, что в настоящем кино никогда не говорят, ошибочно"
"О реальности, которую я представляю в своих короткометражных фильмах, говорят, что это другой Ереван... Но этот Ереван на самом деле существует, просто не каждый человек хочет его видеть. С другой стороны сколько людей – столько и реальностей",- говорит Диана Кардумян.
Во время создания этого фильма она пыталась понять, как строится диалог, как с его помощью донести то, что хочешь сказать, но так, чтобы с одной стороны это было понятно, а с другой – преисполнено глубокого смысла.
"Существует ошибочное мнение, что в настоящем кино никогда не говорят. Но я в это не верю. Конечно, с помощью визуального ряда можно донести до зрителя то, что хочешь сказать, но бывают моменты, когда правильно звучат именно диалоги",- говорит режиссер.
Несколько лет назад Диана даже представить не могла, что когда-нибудь захочет создать фильм на социальную тему. Сегодня у нее уже есть такой сценарий. "Сейчас мне интересны те социальные слои, которые скрыты, но которые существуют. За каждым окном своя история",- отметила Диана.
"Я живу в стране, где мечты и реальность сильно отличаются друг от друга"
На вопрос, какой фильм она бы хотела снять, если бы не было всех вероятных препятствий, Диана ответила: "В этом плане я не очень мечтательна. Я объективна, потому что живу в стране, где мечты и реальность сильно отличаются друг от друга. Поэтому я сама себя заставляю думать лишь о тех фильмах, которые можно снять".
Сейчас у Дианы есть сценарий, и в случае соответствующего финансирования, она готова снять и полнометражный фильм.
"Но есть проблема – ты не можешь заниматься производством фильма. Финансовые проблемы постоянно отбрасывают людей назад. В Армении нет средств для альтернативного финансирования",- говорит молодой режиссер. По ее словам, в Армении трудно найти спонсоров, потому что их обычно интересуют медиа-лица. С другой стороны многие снимают фильмы только для того, чтобы стать знаменитыми.
"Люди не понимают, что нужно вкладывать не в человека, а в произведение. И тогда произведение сможет говорить за тебя",- уверяет режиссер.
"Известным становишься очень быстро, но за этим ничего нет"
Снять фильм – одна проблема, а довести ее до аудитории – другая. Фильм снят, премьера состоялась, но он не доходит до широкой аудитории или доходит с большим трудом.
К разговорам о том, что нужно отправить фильм на кинофестивали, режиссер зачастую относится несерьезно. Наивно думать, что после создания хорошей картины или представления ее на каком-нибудь известном кинофестивале удача сразу постучится в твою дверь. Успех на престижных кинофестивалях говорит о серьезных связях и грамотном PR. По словам Дианы, известные фестивали получают тысячи фильмов, но там смотрят только те, о которых их предупредили или они сами знают создателей.
"Мы привыкли к тому, чтобы быстро сообщать обо всем, чтобы о нас писали. Мы очень быстро становимся известными, но за этим ничего нет,- говорит Диана Кардумян. - Мне смешно, когда меня спрашивают, отправила ли я свой фильм на тот или иной фестиваль. А что из того, что я отправила, если у меня нет возможности пиарить свой фильм?".
"Мы очень обмельчали в вопросе восприятия искусства"
Армянским режиссерам нужно объединиться, чтобы совместными силами представлять свою продукцию за рубежом, считает Диана. В конце концов, если какой-нибудь армянский фильм будет представлен на престижном кинофестивале, это будет общий успех. Так начинают узнавать страну, а благодаря этому можно проторить дорогу и для других режиссеров.
Параллельно объединению необходимо, чтобы в обществе была творческая толерантность. Каждый ищет в работе другого ответ на свой вопрос, и если не находит, то оценивает эту работу отрицательно. "Мы очень обмельчали в вопросе восприятия искусства,- говорит режиссер. – Сегодня мы не выросли внутренне настолько, чтобы понять, что может существовать также искусство, которое не соответствует твоему вкусу, твоему мировосприятию, но оно имеет право на жизнь. Я считаю, что это мой путь. Я должна снимать фильмы, и никто меня не убедит в обратном".