Տաթևում մեկնարկեց ցուցահանդես-վաճառքը (լուսանկարներ)
Այսուհետև մինչև ամառային և աշնանային լավ եղանակների՝ Տաթևի զբոսաշրջային սեզոնի ավարտը, այցելուներիը, 10-րդ դարի վանքային համալիրը տեսնելուց և աշխարհի ամենաերկար ճոպանողին նստելուց բացի, հնարավորություն կունենան նաև տեղում ծանոթանալ սյունյաց վարպետների (նաղաշների) ձեռագործ աշխատանքներին:
«Տաթև արհեստավորաց թև» մշակութային հասարակական կազմակերպությունը վանքի մոտակայքում ցուցահանդես-վաճառք է կազմակերպել, որը բաց է լինելու շաբաթ-կիրակի օրերին: Կազմակերպիչների խոսքով՝ բացի տեղացի վարպետներից՝ մասնակցել կարող են բոլոր ցանկացողները, ովքեր ուզում են ներկայանալ իրենց աշխատանքներով:
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ աղ ու հացով, հայկական ավանդական երգ ու պարով: Բացմանը ներկա զբոսաշրջիկների համար գուցե սկզբում մի փոքր անսովոր ու խորթ էր երկու ձեռքը դեպի երկինք պարզած տեղացիների պարը, բայց շուտով արդեն դժվար էր տարբերել տաթևցիին արտասահմանցուց և երևանցուց. բոլորը պարում էին զուռնա-դհոլի տակ:
Հյուրերի մեջ կային նաև զբոսաշրջիկներ հարևան Վրաստանից, նրանցից մի զույգ որոշեց, որ հայկական երաժշտությանը ամենահարմար պարը տանգոն է:
Արտասահմանցիներին հայ վարպետների աշխատանքները լավագույն կերպ ներկայացնելու համար Նիդերլանդներից հրավիրված Հանս Սիջսի խոսքով՝ Հայաստանը նույնիսկ տեղական մշակույթի տեսքով աշխարհին ներկայացնելու շատ բան ունի, պարզապես անհրաժեշտ է, բացի ստեղծագործելուց, պատշաճ ձևով այդ ամենը մատուցել: Հոլանդացին մի քանի օրով է եկել Հայաստան: Հանսը նշեց, որ Հայաստանում իր համար շատ բաներ նոր էին ու անհասկանալի, ամեն ինչ խառն է այստեղ՝ ի տարբերություն իր այցելած այլ երկրների, որտեղ հիմնականում ստանդարտների է հանդիպել:
Ցուցահանդեսի մասնակիցներից մեկի՝ Երևանում Գեղարվեստի ակադեմիան ավարտած Ժենյա Գրիգորյանի խոսքով՝ և մայրաքաղաքում, և իր ծննդավայր Սիսիանում ինքը բնակվելու, ստեղծագործելու և մասնագիտության՝ կերպարվեստի մեջ հմտանալու հնարավորություն ունի, սակայն, ի տարբերություն շատ հասակակիցների, ցանկանում է ամեն ինչ սկսել ծննդավայրից, որտեղ էլ հենց ունեցել է իր անհատական ցուցահանդեսը, իսկ այսպիսի միջոցառումները մարզում բնակվող երիտասարդ ստեղծագործողի համար ներկայանալու լավ հնարավորություն են:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Դերենիկ Եփրեմյանը հույս հայտնեց, որ այն շարունակական կլինի, իսկ «Տաթև արհեստավորաց թևը» հենց Տաթև գյուղում կունենա իր կենտրոնը՝ համապատասխան ենթակառուցվածքներով, եթե, իհարկե, լինեն աջակցողներ:

В Татеве открылась выставка-продажа работ армянских мастеров (фото)
Впредь в летние и осенние месяцы, до завершения туристического сезона, приезжающие в Татев помимо посещения монастырского комплекса 10 в. и проезда на самой длинной в мире канатной дороге, смогут на месте ознакомиться с работами сюникских мастеров.
Общественная культурная организация "Мастера Татева" организует в окрестностях монастыря выставку-продажу, которая будет действовать по выходным дням. По словам организаторов, кроме местных мастеров в ней могут принимать участие все желающие.
Официальное открытие выставки прошло в торжественной обстановке – с хлебом-солью, песнями и танцами. На открытии присутствовали не только местные жители, но и туристы, которые вместе с сюникцами приняли участие в массовом танце.
Среди гостей были и туристы из соседней Грузии. Двое из них решили, что под армянскую музыку удобнее всего танцевать танго.
Приглашенный из Нидерландов Ганс Сидж, который представляет иностранцам работы армянских мастеров, отметил, что Армения многое может показать миру из своей культуры, просто необходимо все это преподностить в соответствующей форме. Голландец приехал в Армению на несколько дней. Он отметил, что открыл здесь для себя много нового и непонятного. В Армении в отличие от других стран, где Ганс побывал и где, по его словам, действуют в основном стандарты, все перемешано.
Окончившая в Ереване Академию художеств Женя Григорян отметила, что может жить и творить как в столице, так и в родном Сисиане, но в отличие от многих своих сверстников она хочет начинать свой творческий путь на родной земле, где была организована ее первая персональная выставка.
Организатор выставки-продажи Дереник Епремян выразил надежду, что она будет действовать долго и что в селе Татев будет создан центр "Мастеров Татева". Если конечно им окажут содействие.