Ծիրանը մթերում են 50 դրամով. արմավիրցիները սպառնում են փակել ճանապարհը
Արմավիրի մարզի Մյասնիկյան, Խանջյան և մի քանի այլ գյուղերի բնակիչներ այժմ հավաքվել են Արմավիր-Բաղրամյ
Խնդիրն այն է, որ «Նոյան» գործարանի Վանանդի մասնաճյուղը հունիսի 22-ից սկսել է ծիրանի մթերման գործընթացը, սակայն գինը գյուղացիներին չի գոհացնում: Գործարանը ծիրանի կիլոգրամն ընդունում է 50 դրամով:
Գյուղացիները դժգոհ են գնից և պահանջում են մթերումն իրականացնել գոնե 120 դրամով, որպեսզի կարողանան իրենց ծախսերը փակել: Նրանք իշխանություններին այլընտրանք են առաջարկում՝ կամ մթերել 120 դրամով, կամ կարգավորել մաքսային հարցերը և թույլ տալ վրացիներին Հայաստանից ծիրան արտահանել:
Մյասնիկյանի համայնքապետ Անդրանիկ Պետրոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ գյուղացիների բողոքի մասին տեղեկացրել են Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանին և սպասում են, որ նա էլ իր հերթին տեղեկացնի վարչապետին:
«Վանանդի գործարանին խնդրում ենք, որ գոնե 120 դրամով ընդունեն ծիրանը: Այնտեղ էլ հերթը շատ է, ծիրանն ընդունում են 50 դրամով, և գյուղացուն 1 լումա օգուտ չի մնում: Գոնե 120 դրամով մթերեն, որ գյուղացուն մի բան մնա, մենք էլ կարողանանք հողի հարկ հավաքենք: 50 դրամը մենակ աշխատողի գումարն է»,-ասաց Անդրանիկ Պետրոսյանը:
Համայնքապետը նշեց, որ գյուղացիներին մի կերպ են համոզել չփակել ճանապարհը, մինչև պատկան մարմիններն արձագանքեն: «Ճանապարհ փակելով հարց չի լուծվում: Ասել եմ՝ սպասեն, տեսնենք՝ ինչ է լինում»,- ավելացրեց համայնքապետը:
Խանջյանի համայնքապետ Սամվել Ավագյանի կարծիքով էլ այս վիճակից դուրս գալու միակ ելքը արտահանումն է: Ըստ նրա՝ այս տարի վրացիները գյուղ չեն եկել, գյուղացուց ապրանք չեն գնել, ինչն անում էին նախորդ տարիներին: «Վրացիները գործարաններից թանկ են ապրանքը գնում, եթե գան ծիրանը տանեն, խնդիրն ինչ-որ չափով կլուծվի»,- ասաց համայնքապետը:

Абрикосы закупают за 50 драмов. Армавирцы грозятся перекрыть дорогу
Жители нескольких сел Армавирской области, в том числе Мясникян, Ханджян и других, в эти минуты собрались у обочины главной автомагистрали Армавир-Баграмян и каждую секунду готовы перекрыть дорогу, если власти не отреагируют на их жалобу.
Дело в том, что ванандский филиал завода "Ноян" начал закупать абрикосы с 22 июня, однако назначенная предприятием цена не устраивает крестьян: килограмм плодов завод принимает за 50 драмов.
Крестьяне требуют осуществлять закупки хотя бы за 120 драмов, чтобы окупить свои расходы. Они предлагают властям либо установить закупочную цену в размере 120 драмов, либо отрегулировать таможенные вопросы и позволить грузинам экспортировать абрикосы из Армении.
Глава администрации села Мясникян Андраник Петросян в беседе с "Hetq" сказал, что губернатор Армавира Ашот Каграмян знает об акции протеста крестьян, и сейчас они ждут, чтобы губернатор проинформировал премьер-министра.
"Мы просим ванандский завод принимать абрикосы хотя бы по 120 драмов. Там большая очередь, за килограмм дают 50 драмов, в результате чего крестьяне не получают ни копейки прибыли",- сказал Андраник Петросян.
Глава сельской администрации с трудом уговорил крестьян не перекрывать дорогу, пока компетентные органы отреагируют на ситуацию. "Я попросил их подождать. Посмотрим, что будет",- сказал староста.
Глава администрации села Ханджян Самвел Авакян считает, что единственный выход из сложившейся ситуации – экспорт. По его словам, в этом году грузины к ним в село не приезжали, не закупали у крестьян абрикосы, как делали в предыдущие годы. "Грузины платят больше, чем завод. Если они приедут, то проблема в какой-то степени решится",- сказал С.Авакян.