«2030-ին Հայաստանում ամեն 10-րդը կարող է դիաբետիկ լինել»
Հայաստանում շատ լուրջ առողջապահական խնդիր է շաքարային դիաբետը: Համաշխարհային առողջապահական կազմակերպության (WHO) տվյալներով տարածաշրջանում շաքարային դիաբետը` որպես մահացության պատճառ ցուցանիշով, Հայաստանի Հանրապետությունն առաջինն է, և շաքարային դիաբետի տարածվածությամբ Անդրկովկասում նույնպես առաջինն է: Դիաբետի միջազգային ֆեդերացիայի (IDF) ուսումնասիրության տվյալներով 2030 թ.-ին Հայաստանում ամեն 10-րդը կարող է դիաբետիկ լինել:
Հայաստանում շաքարային դիաբետ հիվանդությամբ ախտորոշված են մոտ 400 երեխա, սակայն նրանց թիվն օր օրի աճում է: Նրանց մոտ տիպ 1 շաքարային դիաբետն է, երբ օրգանիզմն ընդհանրապես ինսուլին չի արտադրում, և նրանց կյանքն անհնար է առանց ինսուլին ներարկելու: Դիաբետիկ երեխաների համար նաև պարտադիր է տնային պայմաններում արյան մեջ գլուկոզայի մակարդակի պարբերաբար չափումները գլյուկոմետր կոչվող սարքի միջոցով, ինչն էլ ուղղորդում է համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկել հիվանդության անդառնալի բարդությունների դեմ պայքարում:
«Երազ» բարեգործական հիմնադրամը արդեն 3 տարի է պայքարում է այս խնդրի դեմ` «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրում գրանցված շաքարային դիաբետով հիվանդ երեխաներին տրամադրելով գլյուկոմետրեր, ստրիպեր, անհրաժեշտ դեղորայք, վճարելով նրանց անհրաժեշտ բուժ. հետազոտությունների համար, կազմակերպելով «Դիաբետի դպրոց» ուսուցողական դասընթացներ, տարբեր միջոցառումներ: Սակայն միայն հիմնադրամի ուժերով պայքարն արդյունավետ չի լինի, ուստի հիմնադրամը դիմում է տարբեր կառույցների օգնության` խնդրին համատեղ լուծում գտնելու նպատակով:
«Երազ» բարեգործական հիմնադրամի վերջին նախաձեռնություններից է դրամահավաքային ծրագիրը, որը հետապնդում է մեկ նպատակ. ապահովել շաքարային դիաբետով հիվանդ երեխաներին անհրաժեշտ թեսթ-երիզներով: Ցանկության դեպքում կարող եք օգնել` գումար նվիրաբերելով առցանց կամ տարածելով տեղեկատվությունը:

IDF - "Every 10th Person in Armenia Will Be Living with Diabetes by 2030"
In European countries, diabetes - is a way of life, and in Armenia, it is still a serious disease. The issue is further complicated by the absence of a national program of the Ministry of Health against diabetes, a lack of funding, and incorrect awareness.
According to the World Health Organization (WHO), Armenia ranked 1st in the region in mortality from diabetes and has the highest prevalence of diabetes in the Caucasus. According to the International Diabetes Federation (IDF) every 10th person in Armenia will be living with diabetes by 2030.
In Armenia there are about 400 children with diabetes, but their number is growing every day. They have Type 1 diabetes - when the body does not produce insulin, and their life is impossible without insulin injections. They also need a medical device for determining the approximate concentration of glucose in the blood - glucometer. This is a key element of home monitoring of blood glucose. Measurement of blood glucose levels is needed to control the state of health: Portion of insulin activity and the type of food may affect blood glucose levels.
"YERAZ" Charitable Fund was founded in 2010. The Fund is the only charitable organization in Armenia, which implements a program to support the children with diabetes. "YERAZ" Charitable Fund collaborates with the Endocrinology Department of "Muratsan" Clinical complex of Yerevan State Medical University after "Mkhitar Heratsi." But the fight against diabetes only with the efforts of the fund is not effective, so the assistance of the fund refers to a variety of structures. One of the latest initiatives of "YERAZ" Charitable Fund is available on the page. Campaign "Test strips for children with diabetes" aims to help about 400 children with diabetes in Armenia, so that they could control the disease process in order to avoid undesirable consequences. There is some danger, when the disease is not controlled, it can lead to very serious consequences, even death. To help the children with diabetes, you can donate money online or share the information.