«2030-ին Հայաստանում ամեն 10-րդը կարող է դիաբետիկ լինել»
Հայաստանում շատ լուրջ առողջապահական խնդիր է շաքարային դիաբետը: Համաշխարհային առողջապահական կազմակերպության (WHO) տվյալներով տարածաշրջանում շաքարային դիաբետը` որպես մահացության պատճառ ցուցանիշով, Հայաստանի Հանրապետությունն առաջինն է, և շաքարային դիաբետի տարածվածությամբ Անդրկովկասում նույնպես առաջինն է: Դիաբետի միջազգային ֆեդերացիայի (IDF) ուսումնասիրության տվյալներով 2030 թ.-ին Հայաստանում ամեն 10-րդը կարող է դիաբետիկ լինել:
Հայաստանում շաքարային դիաբետ հիվանդությամբ ախտորոշված են մոտ 400 երեխա, սակայն նրանց թիվն օր օրի աճում է: Նրանց մոտ տիպ 1 շաքարային դիաբետն է, երբ օրգանիզմն ընդհանրապես ինսուլին չի արտադրում, և նրանց կյանքն անհնար է առանց ինսուլին ներարկելու: Դիաբետիկ երեխաների համար նաև պարտադիր է տնային պայմաններում արյան մեջ գլուկոզայի մակարդակի պարբերաբար չափումները գլյուկոմետր կոչվող սարքի միջոցով, ինչն էլ ուղղորդում է համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկել հիվանդության անդառնալի բարդությունների դեմ պայքարում:
«Երազ» բարեգործական հիմնադրամը արդեն 3 տարի է պայքարում է այս խնդրի դեմ` «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրում գրանցված շաքարային դիաբետով հիվանդ երեխաներին տրամադրելով գլյուկոմետրեր, ստրիպեր, անհրաժեշտ դեղորայք, վճարելով նրանց անհրաժեշտ բուժ. հետազոտությունների համար, կազմակերպելով «Դիաբետի դպրոց» ուսուցողական դասընթացներ, տարբեր միջոցառումներ: Սակայն միայն հիմնադրամի ուժերով պայքարն արդյունավետ չի լինի, ուստի հիմնադրամը դիմում է տարբեր կառույցների օգնության` խնդրին համատեղ լուծում գտնելու նպատակով:
«Երազ» բարեգործական հիմնադրամի վերջին նախաձեռնություններից է դրամահավաքային ծրագիրը, որը հետապնդում է մեկ նպատակ. ապահովել շաքարային դիաբետով հիվանդ երեխաներին անհրաժեշտ թեսթ-երիզներով: Ցանկության դեպքում կարող եք օգնել` գումար նվիրաբերելով առցանց կամ տարածելով տեղեկատվությունը:

"Каждый 10й в Армении будет жить с диабетом к 2030 году"
В европейских странах диабет - это образ жизни, а в Армении он по-прежнему тяжелая болезнь. Вопрос усложняется из-за отсутствии национальной программы МЗ против борьбы с сахарным диабетом, недостаточного финансирования сферы, неверной информированности населения. По данным Всемирной Организации Здравоохранения (ВОЗ) Армения занимает 1 место в регионе по смертности из-за диабета и имеет самый высокий показатель распространенности сахарного диабета в Закавказье. По данным МФД (IDF) каждый 10й в Армении будет жить с диабетом к 2030 году.
В Армении около 400 детей,  больных с сахарным диабетом, но их число растет с каждым днем. ​​У них 1 Тип диабета, когда организм не вырабатывает инсулин, и их жизнь невозможна без инъекции инсулина. Им также необходимо медицинское устройство для определения приблизительной концентрации глюкозы в крови - глюкометр. Это ключевой элемент домашнего мониторинга глюкозы в крови. Измерение уровня глюкозы в крови необходимо для управления состоянием здоровья: порции инсулина, тип пищи и активность могут повлиять на уровень глюкозы в крови.
Благотворительный фонд  "ЕРАЗ" был основан в 2010 году. Фонд является единственной благотворительной организацией в Армении, которая ведет программу по обеспечению детям,  больным с сахарным диабетом, необходимой помощью. "ЕРАЗ" Благотворительный фонд сотрудничает с эндокринологическим отделением  клинического комплекса "Мурацан" Ереванского Государственного Медицинского Университета им. «Мхитар Гераци". Но борьба против диабета только с усилиями фонда неэффективна, поэтому за помощью фонд обращается к различным структурам. Одна из последних инициатив Благотворительного фонда  "ЕРАЗ" по сбору средств размещена на странице. Проект  "Тест-полоски для детей с диабетом" направлен на оказание помощи около 400 детей с диабетом в Армении, чтобы они могли контролировать процесс болезни, чтобы избежать нежелательных последствий. Существует определенная опасность, когда заболевание не контролируется, это может привести к очень тяжелым последствиям, даже привести к смерти. Контроль за болезнью делает жизнь проще и позволяет избежать нежелательных последствий.  Для того, чтобы помочь детям с диабетом, Вы можете пожертвовать деньги на сайте или распространять информацию.