«…Երբ իջա ավտոբուսից, արդեն գիշեր էր: Սաստիկ բուք էր ու սառնամանիք: Անմիջապես բարձրացրի մուշտակիս օձիքը, գլխարկիս ականջակալերն իջեցրի ու կզակիս տակ հանգույց արեցի: Հետո պայուսակիս բռնակը թաշկինակով կապեցի ձեռքիս, որ կարողանամ ձեռքերս գրպանումս պահել ու շարժվեցի դեպի ծանոթիս տունը, որ գյուղի վերջին տունն էր, իսկ իմ կողմից, բարեբախտաբար, առաջինը: Քայլում էի քամուն հակառակ՝ երեք քայլ առաջ, երկու քայլ հետ «արագությամբ»: Աստիճանաբար քայլելը դժվարացավ, ու սաստկացավ տագնապս: Բայց ելք չկար. պիտի հաղթահարեի ճանապարհը: Քամին աչքերիցս արցունք էր բերում: Արցունքներս վայրկենապես սառչում էին ու աչքերս պատում սառույցով: Այսպես, քայլում էի՝ օձի նման սառն ու անհայացք: Հեռվից գայլի ոռնոց էր լսվում: Ես մեն-մենակ էի բնության տարերքի ու գիշատչի ոռնոցի դեմ: Գլխումս իմ լսած պատմություններն էին այդ վայրում զոհվածների, ցրտահարվածների մասին: Թեև ջանում էի հաղթահարել ճանապարհը, բայց այնուամենայնիվ զոհերի թիվը մտքումս մեկով ավելացրի: Հանկարծ հիշեցի, որ այդ կողմերում մարդիկ իրենց տներից մինչև բակում գտնվող սննդամթերքի պահեստը պարան են կապում՝ ձնաբքի ժամանակ կողմնորոշվելու համար: Ես, ինձնից մինչև ծանոթիս տունը, մտովի կապեցի իմ պարանն ու նրա օգնությամբ սկսեցի առաջ գնալ: Քայլում էի՝ մտքիցս կառչած: Թեև ճանապարհը երկար չէր, ես այն հաղթահարեցի մոտ երկու ժամում: Բայց ինձ մի կյանք թվաց: Ճանապարհի հետ մեկտեղ ուժերս էլ ավարտվեցին: Ահա այն դուռը, որն իմ առաջ միշտ բաց էր: Վերջ: Ես հաղթեցի: Բայց հաղթահարածիս ծանրության պատճառով չէի կարողանում լիասիրտ վայելել հաղթանակս…»:
Սա մի հատված է իմ ինքնակենսագրական գրքից, որը խորհրդային գերտերության կենսագրության մի էջն է:
Շատ տարիներ առաջ էր՝ 1978-ին, երբ չորս տարվա խիստ ռեժիմի կալանք կրելուց հետո, Պերմի 35-րդ կալանավայրից ինձ էտապով տեղափոխեցին աքսորավայր: Էտապի քայքայիչ ընթացքը հաղթահարելուց հետո հայտնվեցի Ղազախստանի Կենբիդաիկ գյուղում: Այս տարածքում տեղակայված էր ԳՈՒԼԱԳ-ի երեք կղզյակներից մեկը՝ Կարլագ ուղղիչ-աշխատանքային գաղութների համակարգը: Դեռևս 1940-ին Կարլագը 600 քառակուսի կիլոմետր տարածք էր զբաղեցնում: Գաղութի պատմության ողջ ընթացքում նրա հուժկու ծնոտների արանքում իրենց բաժին հասած տաժանակրությունն են կրել համաշխարհային մեծության գիտնականներ, քաղաքական և մշակույթի գործիչներ, սպայակազմ, հոգևորականներ: Առայսօր Կարլագի արխիվները բացված չեն, և հայտնի չէ նրա զոհերի նույնիսկ մոտավոր թիվը: Այստեղ՝ Ակմոլենսկի բնակավայրում էր տեղակայված նաև հայտնի АЛЖИР ճամբարը՝ հայերեն թարգմանությամբ՝ ՀԴԿԱՃ-ը (հայրենիքի դավաճանների կանանց Ակմոլենսկի ճամբար):
| Աշխեն Նալբանդյանը Վահան Տերյանի ազգականն է եւ երգահան, բանաստեղծ Բուլատ Օկուջավայի մայրը |
Այդ կանայք նույն կոչմանն էին արժանացել, ինչ իրենց՝ հայրենիքի դավաճան և ժողովրդի թշնամի ամուսինները, քանի որ չէին ընդունում, որ իրենց ամուսիններն այդպիսին են: 20.000 հազար կին է «ապրել» այս ճամբարային համակարգում: Կանանց տանջանքի այդ վայրերի հարևանությամբ գործում էր նրանց երեխաների ճամբարը. 25.342 մանուկ աքսորական, որոնց տեղավորման մանրամասները հոգում էր ՆԳԺԿ ղեկավար Եժովը: Բացառված էր որևէ հավանականություն, որ իրար բարեկամ, ծանոթ երեխաները տեղավորվեն նույն ճամբար-մանկատանը: Դեռահասների դաստիարակության դժվարին գործը քրեական հանցագործներին էր վստահված, որոնք իրենց հանձնարարությունը կատարում էին, այսպես ասած՝ մեծ պատասխանատվությամբ: Մայրերի հետ լինելու իրավունք միայն նորածիններն ունեին: 1938-53թ.թ. Ալժիրում հսկիչների բռնաբարության հետևանքով կալանավոր կանանցից ծնվել է 1507 անհայրանուն երեխա:
Ճամբարային այդ համակարգում աքսորավայրեր կային նաև քաղաքական բանտարկյալների համար, որոնք ոտնձգություն էին կատարել Խորհրդային Միության պետական համակարգի դեմ. համարձակվել էին խոսել ԽՍՀՄ հանրապետությունների պետական անկախության մասին: Երկրի պետանվտանգության համակարգի համար նման արարքը երկու բացատրություն ուներ. ԽՍՀՄ-ից անկախանալ ձգտողը կամ հոգեկան հիվանդ էր, որի տեղը հոգեբուժարանն էր, կամ պետական հանցագործ, որին նույնպես պետք էր մեկուսացնել հասարակությունից: Իմ դեպքում ընտրել էին երկրորդ տարբերակը: Ընդ որում, ես որակվել էի որպես «հատուկ վտանգավորության պետական հանցագործ»:
Խորհրդային բռնապետության դեմ գաղափարական պայքարի բանակում միայն կամավորներ էին: Ես դրանցից մեկը եղա՝ ազատության զոհասեղանին դնելով ոչ միայն բանտերում ու աքսորում անցկացրած տարիներս, այլև ողջ կյանքս, որն ասես մի մեծ վերապրում լինի: Այսօր չկա Խորհրդային Միությունը, որը հազիվ մի մարդու կյանքի չափ իր գոյատևման ընթացում հասցրեց այնքան չարիքներ գործել, որոնք անհնար է ամբողջությամբ արձանագրել: Այսօր Հայաստանն անկախ է: Իսկ ես այսօր չունեմ հուշերիս մեջ պարփակվելու ազատ իրավունք, քանի որ իմ անցյալում գրեթե ամեն բան անանձնական էր: Ապրած տարիներս անվերջ խորհել են տալիս իրենց մասին ու կանխորոշում իմ ներկան, իմ ապրած ամեն օրը:
Երեսուներկու տարի անց այդպիսի մի օր էր, երբ ես, որպես Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, մեկնեցի Ղազախստան՝ մասնակցելու «Կրոնի դերը ԱՊՀ երկրներում» թեմայով միջազգային կոնֆերանսին:
Աքսորից վերադառնալուց հետո երբեք այսքան մոտ չէի եղել Կենբիդաիկին: Մղումս դեպի երբեմն անիրական թվացող անցյալը, թույլ չտվեց, որ երկար հյուրընկալվեմ Ղազախստանի գրավիչ մայրաքաղաքում, և ես, կոնֆերանսի աշխատանքներն ավարտվելուն պես, բռնեցի իմ վաղեմի բնակավայրի ճանապարհը:
Գուցե տարօրինակ թվա, բայց ես կարոտել էի Կենբիդաիկը ու վախենում էի, թե խորհրդային կարգերի, նրա բռնության ու տառապանքի վայրերի հետ մեկտեղ այդ գյուղն էլ վերացած կլինի երկրի երեսից: Արագ սլացող ավտոմեքենան ասես ինձ ոչ թե առաջ էր տանում, այլ հետ՝ դեպի իմ հախուռն, տառապագին անցյալը, որը բերնեբերան լեցուն էր փշալարերի «մաղթած» ունայնությամբ, քայքայիչ հետապնդումներով, ստի ու անարդարության դեմ պարզած իմ երիտասարդ, անսանձ նվիրումով:
Դեպի Կենբիդաիկ իմ ընթացքի մեջ մի անբացատրելի հաղթականություն կար: Ես գնում էի իմ աքսորավայրը՝ այն գյուղը, որտեղ ապրել եմ որպես քաղաքական հանցագործ: Բայց ահա իրականացել է այն, ինչը շատերի պատկերացմամբ անիրականանալի էր ու անգամ սարսափելի: Տեղի բնակչության համար, հատկապես սկզբնական շրջանում, ես, իմ ազատատենչությունը, տարօրինակ ու անըմբռնելի մի բան էինք: Ես «հակա» էի, որն ընդդիմացել էր բացարձակին: Թող որ այն լիներ բացարձակ անմարդկային, բացարձակ ստոր, բայց այն նաև բացարձակ ուժ էր, ինչը կյանքի հոսանքին տրված, սովորական բնակչի համար ամենաշոշափելին էր ու ամենաիրականը: Դրանից անդին անորոշությունն էր, և ես նրանց աչքում դեսպանն էի անորոշության ու սադրիչը բացարձակ ուժի ընդվզման: Եվ ահա տասնամյակներ անց, երբ վաղուց իրականացել էր այն, հանուն ինչի ես «իմ գյուղում» մի անհասկանալի աքսորական էի, այնպե՜ս էի ուզում նայել այն օտար բնակավայրի աչքերին, որը հուշերիս մեջ զարմանալի հարազատ էր ինձ:
Ճանապարհն անցնում էր խորհրդային АЛЖИР-ի կողքով, որը քաղաքական կալանավորների նախկին աքսորավայր Կենբիդաիկ գյուղից 100 կմ հեռավորության վրա էր: Մայրուղով անցնելիս տեսա երբեմնի կանաչ օազիս հիշեցնող կանանց ճամբարը: Այն վերածվել էր սառն ու անհրապույր մի բնակավայրի, որտեղ անցյալի իրական դիմագիծը վկայող շինություններ են միայն: Դրանց գորշությունն ինձ հիշեցրեց այդ ճամբարի կանաչապատման պատմությունը: Ղեկավարությունը կալանավորներին հրամայել էր ծառեր տնկել ճամբարի ողջ տարածքում: Կանայք դողդոջուն ձեռքերով տնկում էին ծառերը, իսկ տարածքի նապաստակներն ուտում էին դրանք: Եվ ահա հրաման է արձակվում, որ եթե նապաստակները կրծոտեն տնկիները, կանանց կգնդակահարեն: Ու կալանավոր կանայք, հանուն իրենց փրկության, իրենց առանց այն էլ սակավ օրապահիկը թողնում էին ծառերի մոտ, որ նապաստակները կշտանան ու չվնասեն տնկիները: Այ, թե ինչպես էր առաջացել հեռվից աչք շոյող այն կանաչ տարածությունը: Իմ աքսորականության տարիներին մարդիկ կա՛մ մտքում, կա՛մ շշուկով էին պատմում այս պատմությունը, որն այնքան անիրական ու զավեշտալի էր դարձնում կյանքի ու մահվան սահմանագիծը: Հենց այդ սահմանագծի վրա, ինչպես օդում կապված պարանի վրա, իրենց երերուն գոյատևումն էին կրում հազարավոր կալանավորներ:
Այսօր АЛЖИР-ը ԳՈՒԼԱԳ-ի թանգարան է դարձել և ճշմարտության զգալի մասը վերականգնված է:
Իսկ ի՞նչ է իր մեջ թաքցնում իմ Կենբիդաիկը:
Ճանապարհային ցուցանակն ազդարարեց Կենբիդաիկի մուտքը, և մեր մեքենայի ընթացքը դանդաղեց: Ես արտաքուստ հանգիստ էի: Զգացողություններս այնքան էին անձնական, որ պատշաճ էի համարում թաքցնել դրանք:
Իմ առջև Կենբիդաիկն էր՝ գրեթե ամայացած: Սակավ բնակչությամբ մի գյուղ է դարձել երբեմնի ինտերնացիոնալ, կենսունակ բնակավայրը: Հիմա այստեղ ապրում են միայն գյուղի ոչ ժամանակավոր բնակիչները: Այլևս ոչ մի աքսորական, ոչ մի բռնադատված, որոնցով Խորհրդային Միության պետական-քաղաքական սարդոստայնը նենգ հետամտությամբ բնակեցնում էր հսկա քաղաքական ճամբար հիշեցնող իր անծայրածիրությունը՝ արհեստական շնչառություն տալով անբնակ տարածքներին: Տեղացիների թիվը գնալով ավելի ու ավելի էր զիջում աքսորվածների, բանտարկյալների ու հատուկ վերաբնակեցվածների ընդհանուր թվին: Չգիտեմ՝ դա կյա՞նք էր, թե՞ մահ:
Իսկ կյա՞նք էր այն, ինչ տեսա Կենբիդաիկում:
Իմ երբեմնի «պարտադիր» բնակավայրում կողմնորոշվելու համար փորձեցի գտնել գյուղի ակումբն ու ճաշարանը, որոնք այն ժամանակվա գյուղական վայրերի ողջության վկայականն էին: Դրանց հետքն անգամ չկար: Սկսեցի շրջել անծանոթ վայրերում: Շարունակ որոնում էի՝ ինքս էլ չգիտեի, թե ինչ: Այս անիմաստությունից փրկվելու համար շարժվեցինք դեպի հարևան գյուղը: Նաև մի սարսափելի ձմեռային գիշերվա հուշն էր ինձ տանում այնտեղ: Քիչ անց իմ առջև ևս մի կիսավեր բնակավայր էր: Այդտեղ, մոծակների ամբարտավան պարսերի պատճառով, առանց պաշտպանիչ ցանցի հնարավոր չէր դրսում մնալ: Առաջ էլ այդ գյուղում մոծակներ շատ կային, բայց ոչ այդ քանակությամբ, քանի որ դրանց դեմ հետևողականորեն միջոցներ էին կիրառվում: Համակարգը հոգում էր:
Քայլերս արագ ուղղեցի դեպի իմ ծանոթ տունը, որ գյուղի ծայրին էր գտնվում: Եվ…հրաշք… Ահա այն՝ երեսուն տարով ծերացած: Մոտեցա, թակեցի: Այդ տան դուռը միշտ էլ բաց է եղել իմ առաջ: Բնակիչները հայ էին: Այն տարիներին դա ինձ համար Աստծո նվեր էր: Նայեցի տանեցիների դեմքին: Երիտասարդ էին ու բնականաբար՝ անծանոթ: Քիչ անց ներս մտավ մի տարեց կին: Նրա դեմքն ինձ ոչ այնքան ծանոթ, որքան հարազատ թվաց: Ես ներկայացա, պատմեցի իմ մասին: Նա արագ մտաբերեց ինձ ու կանչել տվեց ամուսնուն, որն ինչ-որ գործով դուրս էր եկել տնից: Որոշ ժամանակ անց կանգնել էինք դեմ-դիմաց ես ու իմ վաղեմի ծանոթ հայը՝ իր գյուղի պես ծերացած, կիսակյանք:
Անմիջապես ճանաչեց ինձ: Մարդիկ սովորաբար երանությամբ են հիշում անցյալը, բայց երևի այն ժամանակ աքսորական լինելուս պատճառով նա խնայեց ինձ ու շատ զուսպ խոսեց անցյալի մասին: Ներկայի մասին նախընտրեցինք լռել: Բայց դա տխուր լռություն չէր: Չի կարելի տխրել բոլոր ժամանակների համար: Պետք է ապրե՛լ բոլոր ժամանակները: Պետք է միշտ կարողանալ մտքով կառչել փրկարար պարանից: Ես նայում էի նրա ընտանիքի՝ ինձ անծանոթ անդամներին ու մտածում, թե ինչպիսին է լինելու նրանց ապագան: Հետո հասկացա, որ այդ ընտանիքի ապագան կլինի այնպիսին, ինչպիսին կլինի այդ վայրերի վաղվա օրը: Չգիտեմ, թե այն ինչպիսին կլինի, բայց գիտեմ, որ դա կորոշի կյանքը, այլ ոչ՝ մահը:
Ինձ ճանապարհելիս բարեկամս ասաց. «Դու հաղթեցիր»: Ես ժպտացի նրան:
Խորհրդային բռնապետությունն ինձ այդպես էլ չի կարողացել «ուղղել», քանի որ ես ուզում էի տեսնել, ոչ թե աքսորականներով բնակեցված ու նրանցով ծաղկեցրած Կենբիդաիկը, այլ այն, ինչ կարող էր լինել, եթե աշխարհիս երեսին չլիներ մի մարդու կյանքի չափ տևած այդ երկրի պատմությունը: Շուրջս ամայություն էր, ու տխուր էր մեր հրաժեշտի պահը: Բայց ես ժպտացի նրան ու պատասխանեցի՝ գիտեմ:
Ես գիտեմ, որ հաղթել եմ: Բայց հաղթահարածիս ծանրության պատճառով չեմ կարողանում լիասիրտ վայելել հաղթանակս:
Ոչինչ, ես դա իմ վաղեմի բարեկամի զավակներին եմ թողնում:
Հ.Գ. Օրեր առաջ Ղազախստանում Հայաստանի դեսպան Վասիլի Ղազարյանի օգնությամբ ճշտեցի, որ АЛЖИР (ՀԴԿԱՃ) դատապարտված է եղել 79 հայ կին՝ «հայրենիքի դավաճան և ժողովրդի թշնամի» մեղադրանքով: Այժմ բանակցություններ են գնում Հայաստանի կողմից Ակմոլենսկի ճամբարի տարածքում հուշաքար տեղադրելու մասին: Հնարավոր եղավ նաև ձեռք բերել АЛЖИР-ի հայ զոհերի ցուցակը, որը հրապարակվում է առաջին անգամ: Ստորև ներկայացված կալանավոր կանանց մասին տեղեկություն ունեցողներին խնդրում ենք դիմել «Հետք»-ի խմբագրություն: (Ցուցակը ներկայցանում ենք АЛЖИР թանգարանում պահպանված փաստաթղթերի ուղղագրությամբ):
Ցուցակում նշված կանանցից տեղեկություն կա միայն Մարիա Լիսիցյանի մասին, ով հետագայում դարձավ գեղարվեստական մարմնամարզության խորհրդային դպրոցի հիմնադիրը, ինչպես նաև հանրահայտ բանաստեղծ, երգիչ-երգահան Բուլատ Օկուջավայի մոր՝ Աշխեն Նալբանդյանի մասին: 1939-ին Աշխենը դատապարտվել է հինգ տարվա ազատազրկման և հինգ տարվա աքսորի՝ «հակասովետական, տրոցկիստական գործունեություն» մեղադրանքով: Կալանքը կրելուց հետո ԽՍՀՄ պետանվտանգության նախարարության հատուկ ժողովը նրան ենթարկել է կրկնակի դատապարտման: Աշխենին աքսորել են Բոլշոյ Ուլույ (Կրասնոյարսկի մարզ): Աքսորից ազատվել է 1945թ.
Աշխեն Նալբանդյանի գործում առկա են միայն նրա գրած երկու դիմումները: Առաջինում նա խնդրում է Բոլշոյ Ուլույից իրեն տեղափոխել Դուդինկա. «Ինձ չի հաջողվել Բոլշոյ Ուլույում աշխատանք գտնել: Իմ մասնագիտությամբ օգտակար լինելու հեռանկար չեմ տեսնում: Ունեմ բարձրագույն կրթություն, աշխատել եմ որպես տնտեսագետ-ֆինանսիստ: Խնդրում եմ ինձ թույլ տալ տեղափոխվել Դուդինկա, որտեղ կկարողանամ աշխատել և վարձատրվել»: Աշխենին չեն մերժում, բայց ֆինանսական հնարավորություն չունենալու պատճառով նա չի կարողանում տեղափոխվել: Աշխենի երկրորդ խնդրանքն իր գործի վերանայումն է: «Ես ինձ մեղավոր չեմ ճանաչում»,- գրում է Աշխենը: Նրա դիմումին պատասխանում են. «Խնդրանքը մերժվում է, քանի որ ճիշտ եք դատապարտված»:

… Когда я вышел из автобуса, была уже ночь, бушевал буран и стоял жуткий мороз. Я тотчас поднял воротник шубы, надвинул поглубже ушанку и завязал под подбородком тесемки. Затем ручку сумки привязал платком к запястью, чтобы держать руки в карманах, и направился к дому моего знакомого, последнему в селе, но, к счастью, первому с моей стороны. Я шел против ветра со ,,скоростью” три шага вперед, два назад. Идти становилось все труднее, и во мне стала нарастать тревога. Но другого выхода не было: путь надо было преодолеть. Ветер выжимал из глаз слезы. Они мгновенно превращались в ледышки и застилали мне глаза. Так и шел, подобно змее, холодный и незрячий. Издали доносился волчий вой. Я был один на один со свирепствующей стихией и воем хищника. В уме перебирал известные мне истории о погибших и замерзщих в этой местности. Хотя я и прилагал все усилия, чтобы пройти этот путь, тем не менее мысленно увеличил число жертв еще на одну. Вдруг вспомнил, что в этих краях люди протягивают веревку от дома к сараю с продовольствием  во дворе, чтобы ориентироваться  во время бурана. Я мысленно протянул веревку от себя к дому моего знакомого и с ее помощью продолжал двигаться вперед. Шел, крепко держась за воображаемую нить. И хотя путь был вовсе не длинным, я сумел преодолеть его приблизительно часа за два. Однако мне он показался длиною в целую жизнь. Вместе с дорогой иссякли и мои силы. Наконец, передо мной дверь, которая всегда была открыта для меня. Все. Я победил. Но из за преодоленных трудностей я был не в состоянии вполне насладиться своей победой…
Это отрывок из моей автобиографической книги, которая является всего лишь одной из страниц биографии советской сверхдержавы.
Это было много лет назад, в 1978г., когда меня после четырех лет пребывания в колонии строгого режима, из Пермского лагеря N 35 по этапу переправили в назначенное место ссылки.
Пройдя через кошмар этапирования, я оказался в Казахстане, в деревне Кенбидаик. Здесь находился один из трех островов ГУЛАГа – система исправительно-трудовых колоний КАРЛАГ. Еще в 1940г. он занимал площадь в 600 кв. км. За все время существования лагеря в мощных челюстях КАРЛАГа перенесли жестокие мучения тысячи ученых с мировым именем, деятелей культуры и искусства, политических деятелей, офицеров, представителей духовенства. В его архивы до сих пор нет доступа и даже приблизительное число жертв неизвестно. Здесь же, в поселке Акмоленск располагался и знаменитый АЛЖИР – Акмолинский лагерь жен изменников Родины. Эти женщины удостоились участи своих мужей – изменников Родины и врагов народа, лишь потому, что не признавали их таковыми. 20.000 женщин “проживало” в этом лагере. По соседству с ним находился и лагерь для детей этих обреченных женщин, в котором содержались 25.342 ссыльных ребенка. Их распределением занимался сам начальник НКВД Николай Ежов. Исключалась всякая вероятность братьям и сестрам, или просто знакомым детям оказаться в одном лагерном детдоме. А вот трудное дело воспитания подростков было доверено уголовным преступникам, выполнявшим порученное им дело с большой, так сказать, “ответственностью”. Лишь новорожденным разрешалось находиться вместе с матерями. В 1938-1953гг. В АЛЖИРе у изнасилованных надсмотрщиками заключенных женщин родилось 1507 детей, не имеющих отчества.
И годы спустя в этих краях со времен  ГУЛАГа еще сохранялись спецпоселения  для советских политических заключительных, посягнувших на государственную систему Советского Союза, осмелившихся открыто говорить о праве союзных республик на государственную независимость. Для органов госбезопасности страны подобный поступок имел два объяснения: стремящийся обрести независимость в СССР был либо душевнобольным, которому место в психиатрической больнице, либо государственным преступником, которого также следут изалировать от общества. В моем случае выбрали второе. При этом я считался «особо опасным государственным преступником».
В ряды идейных борцов против советской деспотии вступали только добровольцы. Одним из них стал и я, положивший на алтарь свободы не только проведенные в тютьмах и ссылках годы, но и всю свою жизнь, которая казалось одним большим переживанием. Сегодня уже нет Советского Союза, успевшего за время своего существования, почти равного жизни одного человека, соделать столько зло, что в полном объеме даже зафиксировать невозможно. Сегодня Армения назависима, а я не имею возможности свободно погружаться в воспоминания, ибо в моем прошлом почти все было обезличено. Мысленно я неотступно размышляю о прожытых годах, они предопределяют мое настоящее, каждый прожытый день.
Спустя 32 года, именно в такой день, я как руководитель армянской делегации выехал в Казахстан для участия в Международной конференции «Роль религии в странах СНГ».
После возвращения из ссылки я никогда не был так близок к Кенбидаику. Мое стремление к прошлому, иногда кажущемуся ирреальным, не позвалило мне задержаться в гостеприимной столице Казахстана, и я, по окончании конференции, сразу же отправился к месту своего давнего обитания. Может показаться странным, но я соскучился по Кенбидаику и опасался, что наряду с упразднением советского строя и всего, что было с ним связанно-мест насилия и страданий, и это село исчезло с лица земли.
Лидия  Русланова   Рахил   Плисецкая
Казалось, быстро мчавшаяся машина несла меня не вперед, а назад, в мое отважное, польное страданий прошлое, до краев наполненное безысходностью от обступающих рядов колючей проволоки, изнуряющей травлей и моим юным, неукротимым противостоянием любому проявлению лжи и несправедливости.
В моем стремлении к Кенбидаику было нечто необъяснимо победное. Я ехал к месту своей ссылки, в селение, где когда-то жил с клеймом государственного преступника. Но вот, сбылось то, что многим представлялось невероятным и даже ужасным. Для местных жителей, особенно в первое время, я и моя жажда свободы были чем-то странным и непостижимым. Я в их представлении был «контрой», осмелившийся противостать абсолюту: пусть он абсолютно бесчеловечный,  абсолютно подлый, но он также есть абсолютная сила, что для обычного человека, покорно плывущего по течению жизни, и является реально ощутимым. Вне этого была лишь неопределенность, а я в глазах этих жителей являлся посланцем этой неопределенности, возбуждавший гнев и нетерпимость  абсолютной силы. И вот, спустя десяатилетия когда давно уже стало реальностью то, из-за чего я в «моем» поселке слыл каким-то непонятным ссильным, мне так хателось взгляануть в глаза этому чужому посути поселку, который в моих воспоминаниях представляется мне удивительно родным.
Дорога проходила мимо АЛЖИРа сталинских времен, находившегося в 100 км от Кенбидаика. Проежая, увидел некогда напоминавший зеленый оазис женский лагерь. Он превратился в холодный, неприглядный населенный пункт, где сохранились некоторые постройки, свидетельствующие о былом предназначении. Их мрачный и тусклый вид напомнил мне историю озеленения этого лагеря. Начальство приказало заключенным женщинам насадить деревья по всей территории лагеря. Женщины дрожащими руками сажали деревья, а водившиеся там зайцы сгрызали их. И тогда был дан приказ: если зайцы загрызут саженцы, то женщин расстреляют. И заключенние  женщины, ради спасения своей жизни, оставляли у посаженных деревьев часть своего и без того скудного пайка, чтобы зайцы наелись и не трогали саженцы. Вот какой ценой возникла радующая взгляд зеленая зона. В годы моей ссылки люди только шепотом рассказывали эту историю, делающую грань между жизнью и смертью столь нереальной и нелепой. Именно на этой грании, как на протяанутой в воздухе веревке, тянули свое шаткое существование тысячи и тысячи заключенных.
Сегодня АЛЖИР превращен в музей ГУЛАГа и значительная часть правды   восстановлена.
А что же таил в себе мой Кенбидаик ?
Дорожный знак указал на въезд в Кенбидаик и наша машина замедлила ход. Внешне я сохранял полнейшее спокойствие. Мои чувства были столь личными, что я предпочитал скрывать их.
Передо мной было почти опустевшее село. Некогда интернациональный, полный жизни поселок превратился в деревеньку с малочисленным населением. Проживают здесь только постоянные жители. Нет больше ни одного ссыльного, ни одного репрессированного, которыми государственная политическая паутина Советского Союза с коворным умыслам заселяла свои бескрайние просторы, напоминавшие один огромный концлагерь, таким образом давая искусственное дыхание безжизнненым территориям. Не могу сказать чем это было - жизнью или смертью?
Можно ли назвать жизнью то, что я увидел в Кенбидаике ?
В моем некогда принудительном месте проживания я попытался найти сельский клуб и столовую, которые в давние времена свидетельствовали о жизнеспособности сел и деревень. Оказалось, что от них не осталось и следа. Стал бродить по неузнаваемым местам, в поисках сам не зная чего. Чтобы вырваться из этой бессмысленности, мы решили поехать в соседнее село. Меня туда тянуло и воспоминание об одной жуткой зимней ночи. Через  некоторое время мы подъехали к еще одной полузаброшенной деревне. Из-за необузданного комариного нашествия невозможно было находиться на улице без защитной сетки. Комары были и раньше, но не в таком количестве, поскольку против них велась последовательная борьба. Система старалась.
Быстрым шагом я направился к знакомому дому.
И… о, чудо! Вот он, хоть и постаревший на тридцать лет. Подошел, постучался. Дверь этого дома всегда была открыта для меня: в нем жили армяне. В те годы я воспринимал это как милость Божью. Я взглядывался в лица хозьяев. Они были молоды и, естественно, незнакомы. Вскоре в дом вошла пожилая женщина. Ее лицо показалось мне не столько знакомым, сколь родным. Я представился, рассказал о себе. Она вспомнила меня и тутже послала за мужем, который вышел из дому по делам. И вскоре мы стояли напротив друг друга – я и мой давний знакомый армянин, постаревший, как и обветшавшее его село.
Он узнал меня сразу. Обычно люди с удовольствием погружаются в воспоминания, но, быть может от того, что я тогда был ссылным, он пощадил меня и весьма сдержанно говорил о прошлом. Настоящее мы предпочли обойти молчанием. Но молчание было отнюдь не грустным. Нельзя грустить о всех временах, во все времена надо жить. Нужно уметь всегда мысленно крепко держаться за спасительную нить. Я смотрел на незнакомых мне членов его семьи и думал о том, каким будет их будущее. Потом понял, что будущее этой семьи зависит от того, каким будет завтрашний день этих мест. Не знаю, каким он будет, но уверен, что определять его будет жизнь, а не смерть.
Провожая меня, друг сказал мне: «ты победил». Я улыбнулся ему.
Советский деспотчиный строй так и не сумел «исправить» меня, поскольку я желал видеть не заселенний ссыльными и ими же обустроенный Кенбидаик, а то, что могло бы здесь быть, не будь на свете империи с историей в одну человеческую жизнь. Кругом царило запустение, и грустным было наше расставание. Но я улыбнулся и ответил: «Знаю».
Да, я знаю, что победа за мний. Но пережитые неимоверные трудности не дают по-настоящему насладиться победой.
Ну, что ж, предоставлю это детям моего старого друга.
P.S. На днях, при содействии посла Армении в Казахстане Василия Казаряна, удолось уточнить, что в качестве изменников Родины и врагов народа через АЛЖИР прошли 80 женщин армянок. В настоящее время со стороны Армении ведутся переговоры об устоновлении мемориальной плиты на территории Акмоленского лагеря. Удолось получить и список лиц армянского происхождения-жертв АЛЖИР-а, который публикуется впервые. Убедительно просим всех, умеющих какие-либо сведения об этих заключенных женшинах, сообшить редакцию HETQ. /Орфография соответствует документам, сохранившимся в музее АЛЖИР-а/.
Из этого списка мы распологаем сведениями лишь о Марии Лисицян, в последствии ставшей основоположницей советской школы художественной гимнастики, а также об Ашхен Налбандян, матери известного поэта, исполнителя авторских песен-Булата Окуджавы. В 1939 г. Ашхен Налбандян была приговорена к 5-и годам лишения свободы и к 5-и годам ссылки за антисоветскую, троцкистскую деятельность. После отбытия срока, Особым собранием Министерства госбезопасности СССР, была осуждена вторично и отправлена в ссылку Большой Улуй /Красноярский край/. Из ссылки освободилось в 1954г.
Ашхен  Налбандян                      Булат  Окуджава
В деле Ашхен Налбандян в наличии имеются лишь два ее заявления. В одном она просит перевести ее из Большого Улуя в Дудинку. <<Мне не удалось найти работу в Большом Улуе. Не вижу перспективы быть полезной по моей профессии. Имею высшее образование, работала экономистом-финансистом. Прошу разрешение переехать в Дудинку, где смогу работать и зарабатывать на жизнь>>. Ей не отказывают, но переехать ей не удается из-за отсутствия денежных средств. Второе заявление Ашхен о пересмотре ее дела. <<Я не считаю себя виновной>>,-пишет она. Ответ токов:  <<В просьбе отказано, поскольку осуждена правильно>>.
1. АВЕТИСЯН Софья Христофоровна
2. АВШАРОВА Тамара Ивановна
3. АГАБАБОВА Анаида Артемьевна
4. АГАДЖАНОВА-МУГДУСИ Рижик Бакляровна
5. АДАМЯН-ОВАНЕСЯН Гаяне Сергеевна
6. АЙВАЗОВА Нина Львовна
7. АЛОБЕГОВА Мария Вартановна
8. АРУСТАМОВА Евгения Соломоновна
9. АСЛАНЯН-ВАРТАНЯН Ашхен Григорьевна
10. АТАРБЕКОВА Софья Михайловна
11. АХУМЯН Рексима Мелкумовна
12. БАЛАЯН Нина Яковлевна
13. БАРКАЯ-ТУТУИДЖАК Асю Арсеньевна
14. БАРСЕГЯН Аркиозан Константиновна
15. БЕКЗАДЯН Мария Семеновна
16. БУБЛИЧЕНКО Анна Аветовна
17. ВАРНАЗОВА Варвара Аркадьевна
18. ВЕЛИКАНОВА Сатеника Ивановна
19. ВИЗИРЯН Софья Аркадьевна
20. ГАРИБОВА Сатеник Семеновна
21. ГЕОРГИЕВНА Тамара Фадеевна
22. ГЛУШАНОВА Роза Львовна
23. ГОРОЩЕНКО –АВЕТИСЯН Сусанна Мануковна
24. ГРИГОРЬЯН-МАНВЕЛЯН Айкануш Аветовна
25. ДАВИДОВА-КИРАКОЗОВА Мария Аветовна
26. ДАВТЯН Мария Нерсесовна
27. ЕНУКОВА-ГРИГОРЬЯН Пайцур  Агабековна
28. ЕРЕМЯН Титаник Гаспаровна
29. ЗЮЛЬГУДАРОВА Тамара Сергеевна
30. ИВАНЯН Айкануша Лазаревна
31. ИЛЛИНА Надежда Степановна
32. ИППОЛИТОВА Надежда Давыдовна
33. КАМАРАУЛИ-КАРАХАНОВА Елена Адамовна
34. КАСПАРОВА Сусана (так в документе) Агаджановна
35. КАЦОВА Софья Никитична
36. КУРОВЕРОВА София Михайловна
37. КУШВИД Мария Артемовна
38. ЛЕВИНСКАЯ-ПЛОТКИНА Полинеа Михайловна (так в документе)
39. ЛЕГАТ Сусанна Андреевна
40. ЛЕЖАВА Анна Сергеевна (Саркисовна)
41. МАЛЕВИЧ Аракси Томасовна
42. МАЛХОСЯН-БАТКИСЯН Маргарита Артемовна
43. МАМИКОПОВА Гааю Арестовна (так в документе)
44. МАНУКЯН Таку Мукучевна
45. МЕЛИКОВА-ПИРАЛОВА Елена Ивановна
46. МИНАСЯН Армена (Арменди) Саркисовна
47. МИРЗАБЕКЯН Варсеник Минаевна
48. МНАЦАГАНОВНА Анна Мартычева
49. МУСАЭЛЯН Фарандзема Баладжановна
50. НАДЖАРОВА Айкануш Александровна
51. НЕКРАСОВА-НАЗАРЬЯН Ашхен Михайловна
52. НЕРСЕСЯН Мария Аветовна
53. ПАВЛОВСКАЯ Елизавета Васильевна
54. ПАЛИОХА Анна Мартиросовна
55. ПАРЗЯН Анаида Георгиевна
56. ПАРОНЯН Аракси Михайловна
57. ПЕРЧЯН-ГРИГОРЬЯН Аруса Карповна
58. ПЕТРОСЯН Тамара Иосифовна
59. ПОГОСЯН Мария Тиграновна
60. ПУРНИС (САНАГЯН) Мария Еремеевна
61. РАТИХАН Азлара Астад Карловна
62. СТЕПАНЯН-БАГАТУРОВА Анаида Ивановна
63. СУКИАСЯН Рштуни Геворковна (Георгиевна)
64. СУЛХАНОВА Варвара Григорьевна
65. ТАГИНОСОВА Евгения Арсеньевна
66. ТАКТАКИШВИЛИ-НАСКИДОВА Мария Степановна
67. ТАРУМОВА-АЙРУМОВА Елена Власьевна
68. ТЕР-ДАВТЯН Софья Сергеевна
69. ТОМСОН Марианна Карповна
70. ФИЛИППОСЯН Амелия Семеновна
71. ХИТАРОВА Екатерина Александровна
72. ЦАТУРОВА Ашхен Григорьевна
73. ЧАВЧАВАДЗЕ Евгения Иосифовна
74. ЧОЛАХЯН Марю Амбарцумовна
75. ЧХИКВИШВИЛИ Екатерина Захаровна
76. ШАФИРОВА Ася Богдановна
77. ЮЗБАШЕВА Маргарита Унановна
78. ЯХОНТОВА Барика (Гоарика) Оганесовна
79. ЛИСИЦИЯН   Мариа  Вардановна
80. НАЛБАНДЯН Ашхен  Степановна
Марина
Моя бабушка Иванян Айкануш Лазаревна, жена Иванян Арама Исааковича. Неожиданно увидела этот список, когда ввела имя бабушки в поисковую строку.
Погосян Гагик
Моя бабушка как раз записана в приложенном списке под номером 55 - Парзян Анаида Георгиевна. С моего малого возраста она мне старалась рассказать всё, что с ней произошло. Она скончалась в 1985 году, когда мне было 16 лет. А с 1999 года я уже 20 лет работаю над большой книгой, в которой собраны документы и о моей бабушке, и о моём дедушке - Парзян Гагике Хачатуровиче. В том числе, в 2002 году я полностью ознакомился с их следственными делами, хранящимися в Москве в архиве ФСБ Российской Федерации.