«…Երբ իջա ավտոբուսից, արդեն գիշեր էր: Սաստիկ բուք էր ու սառնամանիք: Անմիջապես բարձրացրի մուշտակիս օձիքը, գլխարկիս ականջակալերն իջեցրի ու կզակիս տակ հանգույց արեցի: Հետո պայուսակիս բռնակը թաշկինակով կապեցի ձեռքիս, որ կարողանամ ձեռքերս գրպանումս պահել ու շարժվեցի դեպի ծանոթիս տունը, որ գյուղի վերջին տունն էր, իսկ իմ կողմից, բարեբախտաբար, առաջինը: Քայլում էի քամուն հակառակ՝ երեք քայլ առաջ, երկու քայլ հետ «արագությամբ»: Աստիճանաբար քայլելը դժվարացավ, ու սաստկացավ տագնապս: Բայց ելք չկար. պիտի հաղթահարեի ճանապարհը: Քամին աչքերիցս արցունք էր բերում: Արցունքներս վայրկենապես սառչում էին ու աչքերս պատում սառույցով: Այսպես, քայլում էի՝ օձի նման սառն ու անհայացք: Հեռվից գայլի ոռնոց էր լսվում: Ես մեն-մենակ էի բնության տարերքի ու գիշատչի ոռնոցի դեմ: Գլխումս իմ լսած պատմություններն էին այդ վայրում զոհվածների, ցրտահարվածների մասին: Թեև ջանում էի հաղթահարել ճանապարհը, բայց այնուամենայնիվ զոհերի թիվը մտքումս մեկով ավելացրի: Հանկարծ հիշեցի, որ այդ կողմերում մարդիկ իրենց տներից մինչև բակում գտնվող սննդամթերքի պահեստը պարան են կապում՝ ձնաբքի ժամանակ կողմնորոշվելու համար: Ես, ինձնից մինչև ծանոթիս տունը, մտովի կապեցի իմ պարանն ու նրա օգնությամբ սկսեցի առաջ գնալ: Քայլում էի՝ մտքիցս կառչած: Թեև ճանապարհը երկար չէր, ես այն հաղթահարեցի մոտ երկու ժամում: Բայց ինձ մի կյանք թվաց: Ճանապարհի հետ մեկտեղ ուժերս էլ ավարտվեցին: Ահա այն դուռը, որն իմ առաջ միշտ բաց էր: Վերջ: Ես հաղթեցի: Բայց հաղթահարածիս ծանրության պատճառով չէի կարողանում լիասիրտ վայելել հաղթանակս…»:
Սա մի հատված է իմ ինքնակենսագրական գրքից, որը խորհրդային գերտերության կենսագրության մի էջն է:
Շատ տարիներ առաջ էր՝ 1978-ին, երբ չորս տարվա խիստ ռեժիմի կալանք կրելուց հետո, Պերմի 35-րդ կալանավայրից ինձ էտապով տեղափոխեցին աքսորավայր: Էտապի քայքայիչ ընթացքը հաղթահարելուց հետո հայտնվեցի Ղազախստանի Կենբիդաիկ գյուղում: Այս տարածքում տեղակայված էր ԳՈՒԼԱԳ-ի երեք կղզյակներից մեկը՝ Կարլագ ուղղիչ-աշխատանքային գաղութների համակարգը: Դեռևս 1940-ին Կարլագը 600 քառակուսի կիլոմետր տարածք էր զբաղեցնում: Գաղութի պատմության ողջ ընթացքում նրա հուժկու ծնոտների արանքում իրենց բաժին հասած տաժանակրությունն են կրել համաշխարհային մեծության գիտնականներ, քաղաքական և մշակույթի գործիչներ, սպայակազմ, հոգևորականներ: Առայսօր Կարլագի արխիվները բացված չեն, և հայտնի չէ նրա զոհերի նույնիսկ մոտավոր թիվը: Այստեղ՝ Ակմոլենսկի բնակավայրում էր տեղակայված նաև հայտնի АЛЖИР ճամբարը՝ հայերեն թարգմանությամբ՝ ՀԴԿԱՃ-ը (հայրենիքի դավաճանների կանանց Ակմոլենսկի ճամբար):
| Աշխեն Նալբանդյանը Վահան Տերյանի ազգականն է եւ երգահան, բանաստեղծ Բուլատ Օկուջավայի մայրը |
Այդ կանայք նույն կոչմանն էին արժանացել, ինչ իրենց՝ հայրենիքի դավաճան և ժողովրդի թշնամի ամուսինները, քանի որ չէին ընդունում, որ իրենց ամուսիններն այդպիսին են: 20.000 հազար կին է «ապրել» այս ճամբարային համակարգում: Կանանց տանջանքի այդ վայրերի հարևանությամբ գործում էր նրանց երեխաների ճամբարը. 25.342 մանուկ աքսորական, որոնց տեղավորման մանրամասները հոգում էր ՆԳԺԿ ղեկավար Եժովը: Բացառված էր որևէ հավանականություն, որ իրար բարեկամ, ծանոթ երեխաները տեղավորվեն նույն ճամբար-մանկատանը: Դեռահասների դաստիարակության դժվարին գործը քրեական հանցագործներին էր վստահված, որոնք իրենց հանձնարարությունը կատարում էին, այսպես ասած՝ մեծ պատասխանատվությամբ: Մայրերի հետ լինելու իրավունք միայն նորածիններն ունեին: 1938-53թ.թ. Ալժիրում հսկիչների բռնաբարության հետևանքով կալանավոր կանանցից ծնվել է 1507 անհայրանուն երեխա:
Ճամբարային այդ համակարգում աքսորավայրեր կային նաև քաղաքական բանտարկյալների համար, որոնք ոտնձգություն էին կատարել Խորհրդային Միության պետական համակարգի դեմ. համարձակվել էին խոսել ԽՍՀՄ հանրապետությունների պետական անկախության մասին: Երկրի պետանվտանգության համակարգի համար նման արարքը երկու բացատրություն ուներ. ԽՍՀՄ-ից անկախանալ ձգտողը կամ հոգեկան հիվանդ էր, որի տեղը հոգեբուժարանն էր, կամ պետական հանցագործ, որին նույնպես պետք էր մեկուսացնել հասարակությունից: Իմ դեպքում ընտրել էին երկրորդ տարբերակը: Ընդ որում, ես որակվել էի որպես «հատուկ վտանգավորության պետական հանցագործ»:
Խորհրդային բռնապետության դեմ գաղափարական պայքարի բանակում միայն կամավորներ էին: Ես դրանցից մեկը եղա՝ ազատության զոհասեղանին դնելով ոչ միայն բանտերում ու աքսորում անցկացրած տարիներս, այլև ողջ կյանքս, որն ասես մի մեծ վերապրում լինի: Այսօր չկա Խորհրդային Միությունը, որը հազիվ մի մարդու կյանքի չափ իր գոյատևման ընթացում հասցրեց այնքան չարիքներ գործել, որոնք անհնար է ամբողջությամբ արձանագրել: Այսօր Հայաստանն անկախ է: Իսկ ես այսօր չունեմ հուշերիս մեջ պարփակվելու ազատ իրավունք, քանի որ իմ անցյալում գրեթե ամեն բան անանձնական էր: Ապրած տարիներս անվերջ խորհել են տալիս իրենց մասին ու կանխորոշում իմ ներկան, իմ ապրած ամեն օրը:
Երեսուներկու տարի անց այդպիսի մի օր էր, երբ ես, որպես Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, մեկնեցի Ղազախստան՝ մասնակցելու «Կրոնի դերը ԱՊՀ երկրներում» թեմայով միջազգային կոնֆերանսին:
Աքսորից վերադառնալուց հետո երբեք այսքան մոտ չէի եղել Կենբիդաիկին: Մղումս դեպի երբեմն անիրական թվացող անցյալը, թույլ չտվեց, որ երկար հյուրընկալվեմ Ղազախստանի գրավիչ մայրաքաղաքում, և ես, կոնֆերանսի աշխատանքներն ավարտվելուն պես, բռնեցի իմ վաղեմի բնակավայրի ճանապարհը:
Գուցե տարօրինակ թվա, բայց ես կարոտել էի Կենբիդաիկը ու վախենում էի, թե խորհրդային կարգերի, նրա բռնության ու տառապանքի վայրերի հետ մեկտեղ այդ գյուղն էլ վերացած կլինի երկրի երեսից: Արագ սլացող ավտոմեքենան ասես ինձ ոչ թե առաջ էր տանում, այլ հետ՝ դեպի իմ հախուռն, տառապագին անցյալը, որը բերնեբերան լեցուն էր փշալարերի «մաղթած» ունայնությամբ, քայքայիչ հետապնդումներով, ստի ու անարդարության դեմ պարզած իմ երիտասարդ, անսանձ նվիրումով:
Դեպի Կենբիդաիկ իմ ընթացքի մեջ մի անբացատրելի հաղթականություն կար: Ես գնում էի իմ աքսորավայրը՝ այն գյուղը, որտեղ ապրել եմ որպես քաղաքական հանցագործ: Բայց ահա իրականացել է այն, ինչը շատերի պատկերացմամբ անիրականանալի էր ու անգամ սարսափելի: Տեղի բնակչության համար, հատկապես սկզբնական շրջանում, ես, իմ ազատատենչությունը, տարօրինակ ու անըմբռնելի մի բան էինք: Ես «հակա» էի, որն ընդդիմացել էր բացարձակին: Թող որ այն լիներ բացարձակ անմարդկային, բացարձակ ստոր, բայց այն նաև բացարձակ ուժ էր, ինչը կյանքի հոսանքին տրված, սովորական բնակչի համար ամենաշոշափելին էր ու ամենաիրականը: Դրանից անդին անորոշությունն էր, և ես նրանց աչքում դեսպանն էի անորոշության ու սադրիչը բացարձակ ուժի ընդվզման: Եվ ահա տասնամյակներ անց, երբ վաղուց իրականացել էր այն, հանուն ինչի ես «իմ գյուղում» մի անհասկանալի աքսորական էի, այնպե՜ս էի ուզում նայել այն օտար բնակավայրի աչքերին, որը հուշերիս մեջ զարմանալի հարազատ էր ինձ:
Ճանապարհն անցնում էր խորհրդային АЛЖИР-ի կողքով, որը քաղաքական կալանավորների նախկին աքսորավայր Կենբիդաիկ գյուղից 100 կմ հեռավորության վրա էր: Մայրուղով անցնելիս տեսա երբեմնի կանաչ օազիս հիշեցնող կանանց ճամբարը: Այն վերածվել էր սառն ու անհրապույր մի բնակավայրի, որտեղ անցյալի իրական դիմագիծը վկայող շինություններ են միայն: Դրանց գորշությունն ինձ հիշեցրեց այդ ճամբարի կանաչապատման պատմությունը: Ղեկավարությունը կալանավորներին հրամայել էր ծառեր տնկել ճամբարի ողջ տարածքում: Կանայք դողդոջուն ձեռքերով տնկում էին ծառերը, իսկ տարածքի նապաստակներն ուտում էին դրանք: Եվ ահա հրաման է արձակվում, որ եթե նապաստակները կրծոտեն տնկիները, կանանց կգնդակահարեն: Ու կալանավոր կանայք, հանուն իրենց փրկության, իրենց առանց այն էլ սակավ օրապահիկը թողնում էին ծառերի մոտ, որ նապաստակները կշտանան ու չվնասեն տնկիները: Այ, թե ինչպես էր առաջացել հեռվից աչք շոյող այն կանաչ տարածությունը: Իմ աքսորականության տարիներին մարդիկ կա՛մ մտքում, կա՛մ շշուկով էին պատմում այս պատմությունը, որն այնքան անիրական ու զավեշտալի էր դարձնում կյանքի ու մահվան սահմանագիծը: Հենց այդ սահմանագծի վրա, ինչպես օդում կապված պարանի վրա, իրենց երերուն գոյատևումն էին կրում հազարավոր կալանավորներ:
Այսօր АЛЖИР-ը ԳՈՒԼԱԳ-ի թանգարան է դարձել և ճշմարտության զգալի մասը վերականգնված է:
Իսկ ի՞նչ է իր մեջ թաքցնում իմ Կենբիդաիկը:
Ճանապարհային ցուցանակն ազդարարեց Կենբիդաիկի մուտքը, և մեր մեքենայի ընթացքը դանդաղեց: Ես արտաքուստ հանգիստ էի: Զգացողություններս այնքան էին անձնական, որ պատշաճ էի համարում թաքցնել դրանք:
Իմ առջև Կենբիդաիկն էր՝ գրեթե ամայացած: Սակավ բնակչությամբ մի գյուղ է դարձել երբեմնի ինտերնացիոնալ, կենսունակ բնակավայրը: Հիմա այստեղ ապրում են միայն գյուղի ոչ ժամանակավոր բնակիչները: Այլևս ոչ մի աքսորական, ոչ մի բռնադատված, որոնցով Խորհրդային Միության պետական-քաղաքական սարդոստայնը նենգ հետամտությամբ բնակեցնում էր հսկա քաղաքական ճամբար հիշեցնող իր անծայրածիրությունը՝ արհեստական շնչառություն տալով անբնակ տարածքներին: Տեղացիների թիվը գնալով ավելի ու ավելի էր զիջում աքսորվածների, բանտարկյալների ու հատուկ վերաբնակեցվածների ընդհանուր թվին: Չգիտեմ՝ դա կյա՞նք էր, թե՞ մահ:
Իսկ կյա՞նք էր այն, ինչ տեսա Կենբիդաիկում:
Իմ երբեմնի «պարտադիր» բնակավայրում կողմնորոշվելու համար փորձեցի գտնել գյուղի ակումբն ու ճաշարանը, որոնք այն ժամանակվա գյուղական վայրերի ողջության վկայականն էին: Դրանց հետքն անգամ չկար: Սկսեցի շրջել անծանոթ վայրերում: Շարունակ որոնում էի՝ ինքս էլ չգիտեի, թե ինչ: Այս անիմաստությունից փրկվելու համար շարժվեցինք դեպի հարևան գյուղը: Նաև մի սարսափելի ձմեռային գիշերվա հուշն էր ինձ տանում այնտեղ: Քիչ անց իմ առջև ևս մի կիսավեր բնակավայր էր: Այդտեղ, մոծակների ամբարտավան պարսերի պատճառով, առանց պաշտպանիչ ցանցի հնարավոր չէր դրսում մնալ: Առաջ էլ այդ գյուղում մոծակներ շատ կային, բայց ոչ այդ քանակությամբ, քանի որ դրանց դեմ հետևողականորեն միջոցներ էին կիրառվում: Համակարգը հոգում էր:
Քայլերս արագ ուղղեցի դեպի իմ ծանոթ տունը, որ գյուղի ծայրին էր գտնվում: Եվ…հրաշք… Ահա այն՝ երեսուն տարով ծերացած: Մոտեցա, թակեցի: Այդ տան դուռը միշտ էլ բաց է եղել իմ առաջ: Բնակիչները հայ էին: Այն տարիներին դա ինձ համար Աստծո նվեր էր: Նայեցի տանեցիների դեմքին: Երիտասարդ էին ու բնականաբար՝ անծանոթ: Քիչ անց ներս մտավ մի տարեց կին: Նրա դեմքն ինձ ոչ այնքան ծանոթ, որքան հարազատ թվաց: Ես ներկայացա, պատմեցի իմ մասին: Նա արագ մտաբերեց ինձ ու կանչել տվեց ամուսնուն, որն ինչ-որ գործով դուրս էր եկել տնից: Որոշ ժամանակ անց կանգնել էինք դեմ-դիմաց ես ու իմ վաղեմի ծանոթ հայը՝ իր գյուղի պես ծերացած, կիսակյանք:
Անմիջապես ճանաչեց ինձ: Մարդիկ սովորաբար երանությամբ են հիշում անցյալը, բայց երևի այն ժամանակ աքսորական լինելուս պատճառով նա խնայեց ինձ ու շատ զուսպ խոսեց անցյալի մասին: Ներկայի մասին նախընտրեցինք լռել: Բայց դա տխուր լռություն չէր: Չի կարելի տխրել բոլոր ժամանակների համար: Պետք է ապրե՛լ բոլոր ժամանակները: Պետք է միշտ կարողանալ մտքով կառչել փրկարար պարանից: Ես նայում էի նրա ընտանիքի՝ ինձ անծանոթ անդամներին ու մտածում, թե ինչպիսին է լինելու նրանց ապագան: Հետո հասկացա, որ այդ ընտանիքի ապագան կլինի այնպիսին, ինչպիսին կլինի այդ վայրերի վաղվա օրը: Չգիտեմ, թե այն ինչպիսին կլինի, բայց գիտեմ, որ դա կորոշի կյանքը, այլ ոչ՝ մահը:
Ինձ ճանապարհելիս բարեկամս ասաց. «Դու հաղթեցիր»: Ես ժպտացի նրան:
Խորհրդային բռնապետությունն ինձ այդպես էլ չի կարողացել «ուղղել», քանի որ ես ուզում էի տեսնել, ոչ թե աքսորականներով բնակեցված ու նրանցով ծաղկեցրած Կենբիդաիկը, այլ այն, ինչ կարող էր լինել, եթե աշխարհիս երեսին չլիներ մի մարդու կյանքի չափ տևած այդ երկրի պատմությունը: Շուրջս ամայություն էր, ու տխուր էր մեր հրաժեշտի պահը: Բայց ես ժպտացի նրան ու պատասխանեցի՝ գիտեմ:
Ես գիտեմ, որ հաղթել եմ: Բայց հաղթահարածիս ծանրության պատճառով չեմ կարողանում լիասիրտ վայելել հաղթանակս:
Ոչինչ, ես դա իմ վաղեմի բարեկամի զավակներին եմ թողնում:
Հ.Գ. Օրեր առաջ Ղազախստանում Հայաստանի դեսպան Վասիլի Ղազարյանի օգնությամբ ճշտեցի, որ АЛЖИР (ՀԴԿԱՃ) դատապարտված է եղել 79 հայ կին՝ «հայրենիքի դավաճան և ժողովրդի թշնամի» մեղադրանքով: Այժմ բանակցություններ են գնում Հայաստանի կողմից Ակմոլենսկի ճամբարի տարածքում հուշաքար տեղադրելու մասին: Հնարավոր եղավ նաև ձեռք բերել АЛЖИР-ի հայ զոհերի ցուցակը, որը հրապարակվում է առաջին անգամ: Ստորև ներկայացված կալանավոր կանանց մասին տեղեկություն ունեցողներին խնդրում ենք դիմել «Հետք»-ի խմբագրություն: (Ցուցակը ներկայցանում ենք АЛЖИР թանգարանում պահպանված փաստաթղթերի ուղղագրությամբ):
Ցուցակում նշված կանանցից տեղեկություն կա միայն Մարիա Լիսիցյանի մասին, ով հետագայում դարձավ գեղարվեստական մարմնամարզության խորհրդային դպրոցի հիմնադիրը, ինչպես նաև հանրահայտ բանաստեղծ, երգիչ-երգահան Բուլատ Օկուջավայի մոր՝ Աշխեն Նալբանդյանի մասին: 1939-ին Աշխենը դատապարտվել է հինգ տարվա ազատազրկման և հինգ տարվա աքսորի՝ «հակասովետական, տրոցկիստական գործունեություն» մեղադրանքով: Կալանքը կրելուց հետո ԽՍՀՄ պետանվտանգության նախարարության հատուկ ժողովը նրան ենթարկել է կրկնակի դատապարտման: Աշխենին աքսորել են Բոլշոյ Ուլույ (Կրասնոյարսկի մարզ): Աքսորից ազատվել է 1945թ.
Աշխեն Նալբանդյանի գործում առկա են միայն նրա գրած երկու դիմումները: Առաջինում նա խնդրում է Բոլշոյ Ուլույից իրեն տեղափոխել Դուդինկա. «Ինձ չի հաջողվել Բոլշոյ Ուլույում աշխատանք գտնել: Իմ մասնագիտությամբ օգտակար լինելու հեռանկար չեմ տեսնում: Ունեմ բարձրագույն կրթություն, աշխատել եմ որպես տնտեսագետ-ֆինանսիստ: Խնդրում եմ ինձ թույլ տալ տեղափոխվել Դուդինկա, որտեղ կկարողանամ աշխատել և վարձատրվել»: Աշխենին չեն մերժում, բայց ֆինանսական հնարավորություն չունենալու պատճառով նա չի կարողանում տեղափոխվել: Աշխենի երկրորդ խնդրանքն իր գործի վերանայումն է: «Ես ինձ մեղավոր չեմ ճանաչում»,- գրում է Աշխենը: Նրա դիմումին պատասխանում են. «Խնդրանքը մերժվում է, քանի որ ճիշտ եք դատապարտված»:

“When I got off the bus, it was already night-time. It was freezing cold and snowing heavily. I immediately pulled up the collar of my coat and covered my ears by pulling down the ear-flaps of my hat fastening them with a knot under my chin. Then, with the help of a handkerchief, I tied the handle of my bag to my hand, so that I could have my hands warm in my pockets and headed towards the house of my acquaintance, which was at one end of the village and, fortunately for me, I was at that very end. I was walking in a massive headwind taking three steps forward and two back. Gradually my pace slowed down, which made me feel more and more anxious but I had no other choice – I had to move forward. The wind filled my eyes with tears, freezing instantly and wrapping them in ice. I was moving like a snake – frigid and unseeing. I could hear a wolf howling in the distance. I was there all by myself braving the elements and the howling of the predator. The stories about people dying or being frostbitten around that place were running through my mind. Although I was trying my hardest to overcome this difficult path, I added my name, in my mind, to the list of victims. Then, all of a sudden, I remembered that people living in those parts would tie ropes from their doors to their food stores located in their back yards to help orient themselves during snowstorms. Thus, I mentally held on to a rope from where I was standing to the house of my acquaintance and, with all the strength I could muster, I continued my way. I walked on and on with the imaginary rope in my mind. Despite the fact that the road was short, it took me nearly two hours to reach my destination. The road had taken all of me; I had a feeling I had walked for ages. At last I could see, right in front of me, the door that had always been open for me. That was it – I had done it! However, I was by then completely exhausted, and so unable to fully enjoy the sweet sense of triumph…”
This is an excerpt from my autobiography, a page in the life of the Soviet Union.
It was a long time ago in 1978 when, having spent four years in jail #35 of the draconian regime, I was banished from Perm, Russia, to a new place of exile by train. The convicted travelled in separate boxcars intended for “the special contingent.” No sooner had I recovered from the rumbling of the train than I found myself in a small village called Kenbidaik in Kazakhstan where one of a system of three GULAG islets was located. It housed a corrective labour camp named Karlag. Back in 1940 Karlag had already occupied an area of 600 square km. Over its whole history, many world-famous scientists, political and cultural figures, military officers and clergymen had to go through torment in the mighty jaws of the prison. The archives of Karlag are not disclosed as yet and not even the approximate number of its victims is known. Here, in the province of Akmolinsk, was situated a well-known “ALZHIR” forced labour camp for the wives of homeland traitors.
Ashkhen Nalbandian is Vahan Terian’s relative, and the mother of Bulat Okudzhava, a famous poet and song-writer.
The wives, too, were labelled as “homeland traitors and enemies of the people” because they did not think of their husbands as such. 20,000 women “dwelt” in this world of anguish and torment and their children were imprisoned in the same neighbourhood. The job of accommodating 25,342 young exiles in the camp was undertaken by Nikolai Yezhov, the Head of the NKVD (The People's Commissariat for Internal Affairs). There was no possibility of two acquainted or related children to be lodged at the same orphan-camp. The arduous task of bringing up young teenagers was entrusted to criminals who carried out their mission with a so-called “strong sense of responsibility.” Only newborn babies had a right to be with their mothers. From 1938 to 1953, 1,507 fatherless children were born to imprisoned women who had to endure innumerable rapes at the hands of their jailers.
Years later, there still were numerous places of exile for political prisoners. Those who had made major inroads into the state system became political prisoners because they dared to speak out about the independence of the Soviet republics. The Main Directorate for State Security had two main motives behind this deed. Anyone aspiring to become independent from the Soviet Union was either mentally ill and was necessarily to be placed into a psychiatric hospital, or was a state criminal who should also be isolated from the society. In my case they had decided to give me the second label given the fact that I was qualified as a “dangerous state criminal.”
The army of ideological fighters against the Soviet Union’s despotism consisted solely of volunteers and I was one of them. I sacrificed not only the years spent in prison and exile but also the rest of my life. The Soviet Union does not exist any longer, having collapsed two decades ago. During its existence, however, which can only equal a man’s life-time, it managed to cause a good deal of evil and harm, impossible to be recorded completely. Today Armenia is independent, but I do not have any right to confine myself to my own memories because almost anything that belongs to my past is not personal. My past life makes me think endlessly of all the years I have lived and it anticipates my present and every new day.
Lidia Rouslan ova   Rakhil Plisetskaya
Thirty-two years later, acting in my capacity as Head of the Armenian delegation, I arrived in the Republic of Kazakhstan to participate in the international conference entitled “The role of religion in the CIS countries.”
It had been years since I was that close to Kenbidaik. The desire for my past life, seeming at times purely illusory, did not allow me to stay in Kazakhstan’s hospitable and friendly capital-city for long and I, as soon as the conference was over, set out towards my one-time abode.
Strangely enough, I had missed Kenbidaik and felt frightened that the village could have disappeared entirely along with the other places of the Soviet Union regime. The car was going at a very high speed as if taking me back, not forward, towards my painful past life, filled with “wires of vanity,” pernicious prosecutions and my unbridled adolescent commitment to a bitter struggle against perpetual lies and injustice.
On my way to Kenbidaik I was experiencing an inexplicable sense of great achievement. I was going to the place of my banishment, to the village where I had once lived as a political criminal. Something that had been unrealizable and even horrifying to so many was now reality. For the local people, at the very beginning in particular, I and my hunger for freedom had been strange and incomprehensible anomalies. I was an “anti-Soviet” person, someone who daringly opposed to the absolute; no matter how utterly inhuman and cruel it was, it was, nonetheless, the most palpable and tangible power for an ordinary village dweller knuckling under the flow of life. Beyond this super-power was total uncertainty and in their eyes I was the ambassador of uncertainty and instigator staging a super-power revolt. Now that the dream, for the sake of which I had been an obscure exile in “my village,” came true, I could not wait to look into the eyes of that foreign habitation which was surprisingly dear to me in my memories.
The road passed along the Soviet “ALZHIR” labour camp, which was situated 100 km away from the village of Kenbidaik, the former exile settlement for political criminals. When we were driving on the highway, I spotted a green oasis which once was a women’s labour camp. It turned into a cold and unattractive residence area. The drabness of the buildings reminded me of the project for greening the camp. The camp superintendents had ordered the prisoners to plant trees all over the camp zone. The women would plant trees with trembling hands, while the local hares would eat the saplings. Shortly afterwards, an order was released that the women would be shot to death in case the hares continued to gnaw the young trees. For the sake of their salvation, the female prisoners left their scarce daily food near the saplings so that the rodents would feed well and would not harm the young trees. This is how now the eye-catching green site was developed many years ago. During the years of my exile, people would recount this story either in whisper or in their minds, a story that made the borderline between life and death so fake and ridiculous. That borderline was exactly where, as if walking on a tight rope, thousands of prisoners battled for their shaky survival.
Today “ALZHIR” is the museum of the GULAG forced labour camp and a significant portion of the truth has already been restored.
But what is concealed in Kenbidaik?
The car slowed down as a big road-sign appeared welcoming us to Kenbidaik. Outwardly, I remained perfectly composed. My emotions were so personal that I thought proper to conceal them.
Kenbidaik lay in front of my eyes almost entirely deserted. Once a viable international settlement, it now was a sparsely populated village. No more political exiles, no more repressed prisoners whom the Soviet (state and) political cobweb insidiously crammed into its infinite spaciousness, reminding of one enormous labour camp, to artificially revive the desolate areas. The local villagers were gradually outnumbered by exiles, prisoners and “special re-settlers.” I do not know whether it was a perfectly normal life they were living or, rather, a precarious existence, or even death.
To be able to orientate myself in my old “forced” settlement, I tried to find the village club and cafeteria which had, in the years of my exile, born witness to the liveliness of rural areas. However, unable to detect any trace of them, I began to roam the places unfamiliar to me. I walked and walked continually as though I was looking for something but I did not know what it was I was looking for. Soon, to get rid of this pointless search, we moved on to the neighbouring village. I was guided by my recollection of one dreadful winter night and, before long, I came in sight of another place in a state of dilapidation. It was impossible to stay out there without a protective net due to impudent swarms of mosquitoes. Mosquitoes had always been there but not in such large quantities as now because the necessary measures had been applied consistently by the former system.
I quickened my steps toward the familiar house at the end of the village. There it was again, miraculously, looking thirty years older! I approached it and knocked on the door. The door of this house where an Armenian family lived had always been open for me. It had been a God’s gift to me during the years of my exile. I looked at their faces. They were young and unfamiliar. A short while later an elderly woman entered the room. Her face seemed very dear to me. I introduced myself and told them my story. The woman, recognizing me promptly, sent someone to call her husband who had left home for some business. Shortly afterwards, I and an old acquaintance of mine, aged and half-alive like his village, were standing there face to face.
He, too, recognized me immediately. People usually reminisce about the past with pleasure but the man talked about the past discreetly, perhaps sparing me from the recollection of my past exile life. The present was silenced altogether but it was not a sad silence. One cannot be sad about all the times they have lived; I think we should be able to mentally cling to the life rope in difficult times. I was looking at the members of his family thinking about what the future held for them and later I came to realize that their future would be exactly the same as the following day of the village they lived in. I did not know what it would be like but I did know that life would decide their destiny, not death.
Seeing me off, my old friend said to me: “You have won!” I smiled at him.
The Soviet tyrannical power had failed to “correct” me – I did not want to see Kenbidaik thriving and inhabited by former exiles. Instead, I longed to see it as if there had never been the Soviet power in the history of this village. A barren landscape was all around and the moment of our farewell was sad. I, however, smiled at my friend and replied: “I know.”
I knew I had won but the price that I had paid did not allow me to fully enjoy my triumph. Therefore, I decided to leave it all to my old friend’s offspring.
P.S. Several days ago, with the help of Vasili Ghazarian, the Ambassador of Armenia to the Republic of Kazakhstan, I discovered that among the “ALZHIR” prisoners there were 80 Armenian women condemned as “homeland traitors and enemies of the people.” The Armenian side is currently conducting negotiations to obtain permission to install a plaque in the Akmolinsk camp area. I have managed to acquire a list of Armenian victims to be publicized for the first time. Should you have information about any of the female prisoners in the list below, please refer to the editorial board of “Hetq.”
Of all the women included in the list, we have information about Maria Lisitsian, who founded a School of Artistic Gymnastics upon her return from exile. There is also some information about Ashkhen Nalbandian, the mother of the famous poet, singer and song-writer Bulat Okudzhava. In 1939, Ashkhen was accused of “anti-Soviet Trotskyist activities.” After serving her sentence, she was condemned by a special committee of the Main Directorate for State Security to serve another prison sentence. Ashkhen was exiled to Bolshoy Uluy (Krasnoyarsk region) and was released in 1954.
Ashkhen Nalbandian                                  Bulat Okudzhava
In Ashkhen Nalbandian’s dossier there remain only two of her letters of appeal. In one of them she asks the Bolshoy Uluy authorities to move her to Dudinka: “I have not been able to find a job in Bolshoy Uluy. There are no prospects for me here. I have a higher education and have worked as an economist and financier. I kindly ask for permission to be moved to Dudinka where I shall be able to work and get paid.” Her request was not rejected. She, however, was unable to move due to lack of money for her move. Ashkhen’s second request related to a reconsideration of her case. “I am not guilty,” – Ashkhen wrote. The reply was as follows: “Request rejected. You have been deservedly condemned.”