Հեղափոխությունից հետո Եգիպտոսում առօրյա կյանքը մնացել է նույնը, բայց մեկ բան փոխվել է
Մարդկանց ամենօրյա կյանքի առումով ոչինչ չի փոխվել Եգիպտոսում հեղափոխությունից հետո: Երկրում մի շարք տնտեսական խնդիրներ կան, քանի որ ողջ տնտեսական համակարգը կոռումպացված էր մինչ հեղափոխությունը և կառուցված էր մի քանի գործարարի վրա, որոնք մոտ էին կանգնած իշխանությանը: Նրանց մեծ մասն այժմ բանտում է: «Հետքի» հետ զրուցելիս այսպիսի կարծիք հայտնեց Եգիպտոսի ժողովրդավարական ակադեմիայի խորհրդի անդամ, Եգիպտոսի հեղափոխության ակտիվիստներից Բեյսմ Ֆաթհեյը:
«Անշուշտ, մենք ուզում ենք ինստիտուցիոնալացնել հեղափոխությունը և օրենքները և ամեն ինչ: Հինգ ամիսը շատ կարճ շրջան է այս առավելություններին հասնելու համար»,- հավելեց նա:
Եգիպտոսում իշխող ռեժիմի դեմ ցույցերի ժամանակ, որոնք սկսվեցին հունվարի 25-ին և ավարտվեցին փետրվարի 11-ին` հանգեցնելով երկիրը 30 տարի շարունակ ղեկավարած նախագահ Հոսնի Մուբարաքի հրաժարականին, ավելի քան 800 ցուցարար սպանվեց կենտրոնական անվտանգության ուժերի և նրանց վարձած ավազակների կողմից:
Բեյսմ Ֆաթհեյն ասում է, որ Եգիպտոսում իսկապես խնդիր է այն, որ նրանք, ովքեր սպանել են ցուցարարներին, մինչ այժմ որևէ պատիժ չեն ստացել, քանի որ Զինված ուժերի գերագույն խորհուրդը, որը նախկինում կապված էր Մուբարաքի ռեժիմին, մնում է իշխանության մեջ:
18-օրյա ցույցերի ժամանակ 15 հազար մարդ վիրավորվեց, քանի որ նրանց դեմ կիրառվում էր զենք և ռազմատեխնիկա: Մոտ 1000 մարդ ամբողջությամբ կամ մասամբ կորցրեց տեսողությունը, քանի որ ոստիկանությունը ռետինե փամփուշտներով միտումնավոր կրակում էր ցուցարարների աչքերին, որպեսզի կանգնեցնի նրանց:
Սակայն Բեյսմ Ֆաթհեյը միևնույն ժամանակ ասում է, որ մարդկանց ազատ մտածելու և արժանապատվություն ունենալու առումով Եգիպտոսում իրավիճակը բացարձակապես այլ է հեղափոխությունից հետո:
«Մենք նախկին սպառնալիքները չենք ստանում: Նախկինում գաղտնի ոստիկանությունն ինձ և բոլոր ակտիվիստներին 24 ժամ անընդմեջ պահում էր հսկողության տակ: Մենք սպառնալիքներ էինք ստանում գաղտնի ոստիկանությունից, իսկ այժմ չենք ստանում, և սա քաղաքական մակարդակում ձեռքբերումներից մեկն է »,- նշում է Եգիպտոսի հեղափոխության ակտիվիստը:
Մինչ հեղափոխությունը նա երեք անգամ ձերբակալվել է իր քաղաքական գործունեության համար, բայց մի քանի օր հետո ազատ է արձակվել:
Եգիպտոսում հեղափոխության համար կային շատ պատճառներ և ոչ թե միայն մեկը: Եգիպտացիների 40 %-ի կենսամակարդակը աղքատության գծից ցածր է:
Բեյսմ Ֆաթհեյն ասում է, որ մյուս պատճառը ոստիկանության դաժանությունն էր: Եգիպտոսում սովարական բան է կարդալը, որ ամեն օր որևէ մեկն առանց պատճառի ձերբակալվել է կամ խոշտանգվել ոստիկանության բաժանմունքում:
Եգիպտոսում հակահառավարական առաջին ցույցը տեղի ունեցավ Թունիսում հեղափոխությունից 11 օր անց: Սա մեծ ներշնչանք էր եգիպտացիների համար, ովքեր մտածում էին. «Եթե թունիսցիներն արեցին դա, ապա մենք ինչո՞ւ չպետք է անենք»:
Հեղափոխության մեկ այլ պատճառ, Բեյսմ Ֆաթհեյի խոսքերով, այն էր, որ դրանից 2 ամիս առաջ անցկացված խորհրդարանական ընտրություններն ամբողջովին կեղծվել էին: Իշխող կուսակցությունը ստացել էր խորհրդարանում տեղերի 81 %-ը: Մյուս 19 %-ը ստացել էին կուսակցություններ, որոնք կապեր ունեին կամ հավատարիմ էին իշխող կուսակցությանը: Այսպիսով, ընդդիմությունից ոչ ոքի չէր հաջողվել մտնել խորհրդարան:
Բեյսմ Ֆաթհեյն ու իր նման ակտիվստները երկար տարիներ ցույցերի էին մասնակցում, որպեսզի առաջ մղեն իրենց գաղափարները: Հունվարի 25-ին` ռեժիմի դեմ ցույցերի առաջին օրը, նրանք ընդամենը կոչ արեցին մեծ ցույց անցկացնել ներքին գործերի նախարարության դեմ (և ոչ թե Թահրիր հրապարակում)` ընդդեմ ոստիկանության դաժանության, և պահանջել նախարարի հրաժարականը:
«Սա մեր երազանքների գագաթնակետն էր: Բայց պարզվեց, որ ամսի 25-ին շատ մարդիկ արձագանքեցին ու սկսեցին մասնակցել և ինքնաբուխ կերպով սկսեցին Կահիրեի բոլոր վայրերից գնալ Թահրիր հրապարակ: Դա առաջին պահն էր, որ մարդիկ զգացին ազատությունը, զգացին, որ իրենք ամենաուժեղն են: Անհավատալի էր»,- ասում է Բեյսմ Ֆաթհեյը:
Այդ օրը նա պատասխանատու էր ծածկոցներ, վրաններ ու քնապարկեր բերելու համար, քանի որ նրանք կարող էին որոշել մնալ հրապարակում: Հաջորդ օրերին չքաղաքականացված մարդիկ, ովքեր նախկինում երբեք չէին մտածել հեղափոխության մասին, դուրս եկան փողոցներ` ցույց անելով Մուբարաքի և ռեժիմի դեմ:
Հունվարի 28-ին այսպես կոչված ինտերնետային ակտիվիստիները Ֆեյսբուքում և բլոգներում տեղադրեցին այն վայրերի ցուցակը, որտեղից պետք է սկսվեին երթերը: Դրանք պետք է սկսվեին ողջ երկրով մեկ գտնվող մզկիթներից ու եկեղեցիներից և ուղղվին դեպի շատ տրամաբանական նշանակետ` Թահրիր (արաբերեն` Ազատության) հրապարակ, որտեղ մարդիկ հավաքվել էին 3 օր առաջ:
Նույն օրը ինտերնետն ու բջջային հեռախոսակապն անհասանելի դարձան եգիպտացիների համար, բայց մարդիկ Կահիրեի շրջակայքում գտնվող բոլոր վայրերից սկսեցին շարժվել դեպի Թահրիր հրապարակ: Բեյսմ Ֆաթհեյն ասում է, որ անվտանգության ուժերը, որոնց ամենամեծ մասը կենտրանացած էր Կահիրեում, շրջապատել էին հրապարակը, որպեսզի կանխեին ցուցարարների մուտքը այնտեղ:
Բացի եգիպտացի ժամկետային զինծառայողներից կազմված մոտ 750 հազարանոց բանակից, որը կհրաժարվի ենթարկվել սեփական ժողովրդի վրա կրակելու որևէ հրամանի` Եգիպտոսն ունի 1.5 մլն-անոց ներքին բանակ` անվտանգության ուժեր: Եգիպտացի ակտիվիստի խոսքերով` այս ուժերը ստեղծվել ու պահվում են քաղաքական նպատակներով և մարզված են` ցույցերի հետ գործ ունենալու համար:
«Մենք կռիվ սկսեցինք: Մենք անզեն էինք, իսկ նրանք զինված էին ռետինե փամփուշտներով, նույնիսկ զենքով ու ռազմատեխնիկայով, իհարկե արցունքաբեր գազով, ամբողջ օրը ծեծում էին, նույնիսկ ոստիկանական ավտոմեքենաներ էին օգտագործում` մարդկաց վթարի ենթարկելու համար: Հունվարի 28-ին մարդիկ գնացին Թահրիր հրապարակ 1.5 մլն զինվորի դեմ 5 ժամ կռվելուց հետո, և նրանք 5 ժամում պարտություն կրեցին ժողովրդից: Երբ դու այս ամենի մեջ ես, քո մեջ ինչ-որ բան է լինում, ադրենալին, որը տանում է դեպի առճակատում և քեզ մղում է առաջ, ոչ թե հետ»,- ասում է Բեյսմ Ֆաթհեյը:
Նա հավելեց, որ ցուցարարները, այդ թվում և ինքը վախեցած էին: «Ես զգում էի, որ խիզախ եմ և դուրս եմ եկել երկար տարիների իշխանության դեմ, բայց լրիվ այլ իրավիճակ է, երբ չորսբոլորդ փամփուշտներ ես գտնում, և մարդիկ են սպանվում: Հեղափոխությունը միշտ սկսվում է առաջին արյունահեղությամբ: Երբ ես ու իմ ընկերը գնում ենք ցույցի, և իմ ընկերը սպանվում է, ես չեմ կարող հետ գնալ, ես պետք է շարունակեմ. կամ ես էլ կսպանվեմ, կամ էլ մենք կհաղթենք ուղղակի մեր ընկերոջ վրեժը լուծելու համար: Եգիպտոսում հենց այսպես էր»,- ասում է Բեյսմ Ֆաթհեյը:
Նա մեջբերեց Եգիպտոսի հեղափոխության ակտիվիստներից մեկի խոսքերը, ով հունվարի 27-ին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել էր. «Այս երկու օրվա ընթացքում ինձ շատ են ծեծել, բայց ես զգում եմ, որ մենք շատ մոտ ենք: Ես այսօր միևնույն է գնալու եմ ցույցի, քանի որ մենք շատ մոտ ենք և մենք պետք է հասնենք նրան, ինչին ուզում ենք»:

После революции повседневная жизнь в Египте не изменилась. Но одна перемена все же есть
После революции в повседневной жизни людей в Египте ничего не изменилось. В стране имеется ряд экономических проблем, поскольку до революции вся экономическая система была коррумпирована и опиралась на нескольких близко стоящих к властям предпринимателях, большинство которых сегодня находятся в тюрьме. Об этом сказал в беседе с "Hetq"-ом член совета Демократической академии Египта, один из активистов египетской революции Бейсм Фатхей.
"Мы, несомненно, хотим институционализировать революцию, законы, все остальное. Пять месяцев – слишком короткий срок для того, чтобы добиться этих преимуществ",- добавил Фатхей.
Во время митингов против правящего режима в Египте, которые начались 25 января и закончились 11 февраля, приведя к отставке президента Хосни Мубарака, руководившего страной на протяжении 30 лет, силы безопасности и нанятые ими бандиты убили более 800 демонстрантов.
По словам Бейсма Фатхейна, в Египте настоящей проблемой является то, что убийцы демонстрантов до сих остаются безнаказанными, поскольку Верховный совет вооруженных сил, который в прошлом был связан с режимом Мубарака, остается у власти.
В течение 18-дневных митингов было ранено 15 тысяч человек, против них было использовано оружие и военная техника. Около 1000 человек полностью или частично потеряли зрение, так как полиция специально стреляла резиновыми пулями в глаза демонстрантам, чтобы остановить их.
Вместе с тем Бейсм Фатхей говорит, что после революции ситуация в Египте в плане свободного мышления и достоинства людей полностью изменилась.
"Мы уже не получаем прежние угрозы. Раньше тайная полиция в течение 24 часов держала меня и других активистов под контролем. Мы получали угрозы от тайной полиции, которые сейчас не получаем, и это одно из политических достижений",- отмечает активист египетской революции.
До революции Фатхея трижды арестовывали за политическую деятельность, но через несколько дней отпускали.
Для совершения революции в Египте было несколько причин. Прежде всего, жизненный уровень 40 процентов египтян ниже черты бедности. Другая причина – жестокость полиции.
Первая антиправительственная демонстрация в Египте прошла через 11 дней после революции в Тунисе, которая очень воодушевила египтян.
Другая причина революции, по словам Бейсма Фатхея, состояла в том, что состоявшиеся за 2 месяца до этого парламентские выборы были полностью сфальсифицированы. Правящая партия получила 81% мест в парламенте. Остальные 19% получили партии, имеющие связи или сохраняющие верность правящей партии. Таким образом, никому из оппозиции не удалось пройти в парламент.
25 января, в первый день демонстрации против режима, Бейсм Фатхей и другие активисты всего лишь призвали провести многочисленный митинг перед зданием Министерства внутренних дел (а не на площади Тахрир) против жестокости полиции и потребовать отставки министра.
"Однако 25 января собралось очень много людей, они начали стихийно стекаться на площадь Тахрир. Впервые у людей появилось ощущение свободы, они почувствовали свою силу",- говорит Фатхей. В тот день он отвечал за доставку на площадь одеял, палаток и спальных мешков, поскольку они могли принять решение остаться на площади. В последующие дни на улицу вышли люди, которые раньше никогда не думали о революции. Они провели демонстрацию против Мубарака и его режима.
28 января так называемые интернет-активисты разместили в Facebook и блогах список мест, откуда должны начаться демонстрации. Это были мечети и церкви по всей стране, откуда люди направились к площади Тахрир (в переводе с арабского – площадь Свободы), где люди уже находились в течение трех дней.
Бейсм Фатхей говорит, что силы безопасности, большая часть которых была сосредоточена в Каире, окружили площадь, чтобы не допустить туда митингующих.
Помимо 750-тысячно армии срочных военнослужащих, которая отказалась подчиниться приказам стрелять в собственный гнарод, Египет имеет внутреннюю 1,5-миллионную армию – силы безопасности. По словам египетского активиста, эти силы были созданы в политических целях и обучались ведению действий против демонстрантов.
"Мы были безоружны, а они были вооружены резиновыми пулями, даже оружием и боевой техникой, разумеется, и слезоточивым газом. 28 января люди пошли на площадь Тахрир. После 5-часовой борьбы с народом 1,5 миллиона солдат потерпели поражение",- рассказывает Бейсм Фатхей.
По его словам, демонстрантам, в том числе и ему, было страшно. "Со всех сторон летели пули, погибали люди. Революция всегда начинается с первого кровопролития. Когда я и мой друг идем на демонстрацию, и моего друга убивают, я не могу отступить, я должен продолжать – или я погибну, или мы победим, чтобы отомстить за мого друга. В Египте именно так и было",- говорит Бейсм Фатхей.
Он привел слова одного из активистов египетской революции, который 27 января написал на своей странице в Facebook: "За эти два дня меня много раз избивали, но я чувствую, что мы очень близки. Сегодня я все равно пойду на демонстрацию, поскольку мы должны добиться того, чего хотим".