Հեղափոխությունից հետո Եգիպտոսում առօրյա կյանքը մնացել է նույնը, բայց մեկ բան փոխվել է
Մարդկանց ամենօրյա կյանքի առումով ոչինչ չի փոխվել Եգիպտոսում հեղափոխությունից հետո: Երկրում մի շարք տնտեսական խնդիրներ կան, քանի որ ողջ տնտեսական համակարգը կոռումպացված էր մինչ հեղափոխությունը և կառուցված էր մի քանի գործարարի վրա, որոնք մոտ էին կանգնած իշխանությանը: Նրանց մեծ մասն այժմ բանտում է: «Հետքի» հետ զրուցելիս այսպիսի կարծիք հայտնեց Եգիպտոսի ժողովրդավարական ակադեմիայի խորհրդի անդամ, Եգիպտոսի հեղափոխության ակտիվիստներից Բեյսմ Ֆաթհեյը:
«Անշուշտ, մենք ուզում ենք ինստիտուցիոնալացնել հեղափոխությունը և օրենքները և ամեն ինչ: Հինգ ամիսը շատ կարճ շրջան է այս առավելություններին հասնելու համար»,- հավելեց նա:
Եգիպտոսում իշխող ռեժիմի դեմ ցույցերի ժամանակ, որոնք սկսվեցին հունվարի 25-ին և ավարտվեցին փետրվարի 11-ին` հանգեցնելով երկիրը 30 տարի շարունակ ղեկավարած նախագահ Հոսնի Մուբարաքի հրաժարականին, ավելի քան 800 ցուցարար սպանվեց կենտրոնական անվտանգության ուժերի և նրանց վարձած ավազակների կողմից:
Բեյսմ Ֆաթհեյն ասում է, որ Եգիպտոսում իսկապես խնդիր է այն, որ նրանք, ովքեր սպանել են ցուցարարներին, մինչ այժմ որևէ պատիժ չեն ստացել, քանի որ Զինված ուժերի գերագույն խորհուրդը, որը նախկինում կապված էր Մուբարաքի ռեժիմին, մնում է իշխանության մեջ:
18-օրյա ցույցերի ժամանակ 15 հազար մարդ վիրավորվեց, քանի որ նրանց դեմ կիրառվում էր զենք և ռազմատեխնիկա: Մոտ 1000 մարդ ամբողջությամբ կամ մասամբ կորցրեց տեսողությունը, քանի որ ոստիկանությունը ռետինե փամփուշտներով միտումնավոր կրակում էր ցուցարարների աչքերին, որպեսզի կանգնեցնի նրանց:
Սակայն Բեյսմ Ֆաթհեյը միևնույն ժամանակ ասում է, որ մարդկանց ազատ մտածելու և արժանապատվություն ունենալու առումով Եգիպտոսում իրավիճակը բացարձակապես այլ է հեղափոխությունից հետո:
«Մենք նախկին սպառնալիքները չենք ստանում: Նախկինում գաղտնի ոստիկանությունն ինձ և բոլոր ակտիվիստներին 24 ժամ անընդմեջ պահում էր հսկողության տակ: Մենք սպառնալիքներ էինք ստանում գաղտնի ոստիկանությունից, իսկ այժմ չենք ստանում, և սա քաղաքական մակարդակում ձեռքբերումներից մեկն է »,- նշում է Եգիպտոսի հեղափոխության ակտիվիստը:
Մինչ հեղափոխությունը նա երեք անգամ ձերբակալվել է իր քաղաքական գործունեության համար, բայց մի քանի օր հետո ազատ է արձակվել:
Եգիպտոսում հեղափոխության համար կային շատ պատճառներ և ոչ թե միայն մեկը: Եգիպտացիների 40 %-ի կենսամակարդակը աղքատության գծից ցածր է:
Բեյսմ Ֆաթհեյն ասում է, որ մյուս պատճառը ոստիկանության դաժանությունն էր: Եգիպտոսում սովարական բան է կարդալը, որ ամեն օր որևէ մեկն առանց պատճառի ձերբակալվել է կամ խոշտանգվել ոստիկանության բաժանմունքում:
Եգիպտոսում հակահառավարական առաջին ցույցը տեղի ունեցավ Թունիսում հեղափոխությունից 11 օր անց: Սա մեծ ներշնչանք էր եգիպտացիների համար, ովքեր մտածում էին. «Եթե թունիսցիներն արեցին դա, ապա մենք ինչո՞ւ չպետք է անենք»:
Հեղափոխության մեկ այլ պատճառ, Բեյսմ Ֆաթհեյի խոսքերով, այն էր, որ դրանից 2 ամիս առաջ անցկացված խորհրդարանական ընտրություններն ամբողջովին կեղծվել էին: Իշխող կուսակցությունը ստացել էր խորհրդարանում տեղերի 81 %-ը: Մյուս 19 %-ը ստացել էին կուսակցություններ, որոնք կապեր ունեին կամ հավատարիմ էին իշխող կուսակցությանը: Այսպիսով, ընդդիմությունից ոչ ոքի չէր հաջողվել մտնել խորհրդարան:
Բեյսմ Ֆաթհեյն ու իր նման ակտիվստները երկար տարիներ ցույցերի էին մասնակցում, որպեսզի առաջ մղեն իրենց գաղափարները: Հունվարի 25-ին` ռեժիմի դեմ ցույցերի առաջին օրը, նրանք ընդամենը կոչ արեցին մեծ ցույց անցկացնել ներքին գործերի նախարարության դեմ (և ոչ թե Թահրիր հրապարակում)` ընդդեմ ոստիկանության դաժանության, և պահանջել նախարարի հրաժարականը:
«Սա մեր երազանքների գագաթնակետն էր: Բայց պարզվեց, որ ամսի 25-ին շատ մարդիկ արձագանքեցին ու սկսեցին մասնակցել և ինքնաբուխ կերպով սկսեցին Կահիրեի բոլոր վայրերից գնալ Թահրիր հրապարակ: Դա առաջին պահն էր, որ մարդիկ զգացին ազատությունը, զգացին, որ իրենք ամենաուժեղն են: Անհավատալի էր»,- ասում է Բեյսմ Ֆաթհեյը:
Այդ օրը նա պատասխանատու էր ծածկոցներ, վրաններ ու քնապարկեր բերելու համար, քանի որ նրանք կարող էին որոշել մնալ հրապարակում: Հաջորդ օրերին չքաղաքականացված մարդիկ, ովքեր նախկինում երբեք չէին մտածել հեղափոխության մասին, դուրս եկան փողոցներ` ցույց անելով Մուբարաքի և ռեժիմի դեմ:
Հունվարի 28-ին այսպես կոչված ինտերնետային ակտիվիստիները Ֆեյսբուքում և բլոգներում տեղադրեցին այն վայրերի ցուցակը, որտեղից պետք է սկսվեին երթերը: Դրանք պետք է սկսվեին ողջ երկրով մեկ գտնվող մզկիթներից ու եկեղեցիներից և ուղղվին դեպի շատ տրամաբանական նշանակետ` Թահրիր (արաբերեն` Ազատության) հրապարակ, որտեղ մարդիկ հավաքվել էին 3 օր առաջ:
Նույն օրը ինտերնետն ու բջջային հեռախոսակապն անհասանելի դարձան եգիպտացիների համար, բայց մարդիկ Կահիրեի շրջակայքում գտնվող բոլոր վայրերից սկսեցին շարժվել դեպի Թահրիր հրապարակ: Բեյսմ Ֆաթհեյն ասում է, որ անվտանգության ուժերը, որոնց ամենամեծ մասը կենտրանացած էր Կահիրեում, շրջապատել էին հրապարակը, որպեսզի կանխեին ցուցարարների մուտքը այնտեղ:
Բացի եգիպտացի ժամկետային զինծառայողներից կազմված մոտ 750 հազարանոց բանակից, որը կհրաժարվի ենթարկվել սեփական ժողովրդի վրա կրակելու որևէ հրամանի` Եգիպտոսն ունի 1.5 մլն-անոց ներքին բանակ` անվտանգության ուժեր: Եգիպտացի ակտիվիստի խոսքերով` այս ուժերը ստեղծվել ու պահվում են քաղաքական նպատակներով և մարզված են` ցույցերի հետ գործ ունենալու համար:
«Մենք կռիվ սկսեցինք: Մենք անզեն էինք, իսկ նրանք զինված էին ռետինե փամփուշտներով, նույնիսկ զենքով ու ռազմատեխնիկայով, իհարկե արցունքաբեր գազով, ամբողջ օրը ծեծում էին, նույնիսկ ոստիկանական ավտոմեքենաներ էին օգտագործում` մարդկաց վթարի ենթարկելու համար: Հունվարի 28-ին մարդիկ գնացին Թահրիր հրապարակ 1.5 մլն զինվորի դեմ 5 ժամ կռվելուց հետո, և նրանք 5 ժամում պարտություն կրեցին ժողովրդից: Երբ դու այս ամենի մեջ ես, քո մեջ ինչ-որ բան է լինում, ադրենալին, որը տանում է դեպի առճակատում և քեզ մղում է առաջ, ոչ թե հետ»,- ասում է Բեյսմ Ֆաթհեյը:
Նա հավելեց, որ ցուցարարները, այդ թվում և ինքը վախեցած էին: «Ես զգում էի, որ խիզախ եմ և դուրս եմ եկել երկար տարիների իշխանության դեմ, բայց լրիվ այլ իրավիճակ է, երբ չորսբոլորդ փամփուշտներ ես գտնում, և մարդիկ են սպանվում: Հեղափոխությունը միշտ սկսվում է առաջին արյունահեղությամբ: Երբ ես ու իմ ընկերը գնում ենք ցույցի, և իմ ընկերը սպանվում է, ես չեմ կարող հետ գնալ, ես պետք է շարունակեմ. կամ ես էլ կսպանվեմ, կամ էլ մենք կհաղթենք ուղղակի մեր ընկերոջ վրեժը լուծելու համար: Եգիպտոսում հենց այսպես էր»,- ասում է Բեյսմ Ֆաթհեյը:
Նա մեջբերեց Եգիպտոսի հեղափոխության ակտիվիստներից մեկի խոսքերը, ով հունվարի 27-ին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել էր. «Այս երկու օրվա ընթացքում ինձ շատ են ծեծել, բայց ես զգում եմ, որ մենք շատ մոտ ենք: Ես այսօր միևնույն է գնալու եմ ցույցի, քանի որ մենք շատ մոտ ենք և մենք պետք է հասնենք նրան, ինչին ուզում ենք»:

Daily Life in Egypt after the Revolution Remains the Same; but One Thing has Changed
In terms of the everyday life of the people, nothing has changed in Egypt after the revolution. There are many economic problems remaining in the country because the whole economic system was corrupt before the revolution and built on a few businessmen who were close to the power. Most of them are now in prison.
Basem Fathy, a board member of Egyptian Democratic Academy and an activist of the Egyptian revolution expressed such an opinion when speaking to "Hetq".
"Of course, we want to institutionalize the revolution and laws and everything. Five months is a very small period for getting these gains," he added.
During the anti-regime protests in Egypt that started on January 25 and ended on February 11, resulting in the resignation of President Hosni Mubarak and his 30 year reign, more than 800 protesters were killed by the Egyptian central security forces and their hired thugs.
Basem Fathy says it's really a problem in Egypt that those who killed the protesters haven't received any punishment so far because the Supreme Council of the Armed Forces, formerly affiliated to the Mubarak regime, remains in power.
During 18 days of protests, 15,000 people were wounded because live ammunition was used against them. About 1,000 people lost their eyesight either completely or partially because the police intentionally shot at the eyes of protesters with rubber bullets in order to stop them.
At the same time, Basem Fathy says that after the revolution, on the level of freedom in people's minds and dignity, the situation is totally different in Egypt.
"We don't have the same threats. I and all the activists were under constant 24 hours watch by the secret police. We got threats from the secret police and now we don't, and this is one of the achievements on the political level," the Egyptian revolution activist said.
He had been detained 3 times before the revolution for his political activities and released after several days.
In Egypt there were a lot of reasons for a revolution and not just one. 40% of Egyptians live under poverty line.
Basem Fathy says that the other reason was the brutality of the police. In Egypt it's common to read that every day somebody has been detained for no reason or tortured in a police station.
The first day of Egyptian anti-government protests came 11 days after the revolution in Tunisia. This was great inspiration for Egyptians, who thought - "As long as the Tunisians did it, why shouldn't we do it?"
Another reason for the revolution, in Basem Fathy's words, was that parliamentary elections, which had been held 2 months before, were totally falsified. The ruling party had taken 81 % of the seats in the Parliament. The other 19 % of the seats had been taken by parties affiliated and loyal to the ruling party. Thus, no one from the opposition had succeeded to enter the Parliament.
Basem Fathy and activists like him had been participating in protests to push their ideas for many years. On January 25, the first day of anti-regime protests, they only called to conduct a large protest in front of the Ministry of Interior (and not in Tahrir square) against police brutality and to demand the resignation of the Minister of the Interior.
"This was the top of our dreams. But on the 25th we found that a lot of people responded and started to participate and spontaneously the people started to move into Tahrir square from everywhere in Cairo. It was the first moment for the people to feel freedom, to feel that they are the strongest. It was unbelievable," Basem Fathy says.
On that day, he was responsible for getting some blankets, tents and sleeping bags in case they were going to stay in the square. On the following days, non-politicized people who never thought about revolution before took to the streets protesting against Mubarak and the regime.
On January 28, the Internet activists posted the list of starting points for the marches from all over the country on Facebook and blogs. The marches were to start from the mosques and churches all over the country and head to the very logical destination, Tahrir (Liberty) Square, where people had gathered 3 days ago.
On the same day, Internet and cell phone connections were made unavailable for the Egyptians, but the people started to march from everywhere around Cairo towards Tahrir Square. Basem Fathy says that the security forces, the biggest share of which was concentrated in Cairo, encircled the square in order to prevent the protesters from getting there.
Besides the army of about 750,000 Egyptian servicemen, who will disobey any order to shoot at their people, Egypt has internal army, the security forces of 1.5 million people. In Egyptian activist's words these forces are established and kept for political reasons and are trained for dealing with protests.
"We started a battle. We were unarmed and they were armed with rubber bullets, even live ammunition, of course tear gas, all the day beating, even using police vehicles to crash into the people. On January 28 people just went to Tahrir square after a 5 hour battle with 1.5 million soldiers and they have been defeated in 5 hours by the people. While you are under this, you have something inside yourself, adrenaline, putting on the confrontations and pushing you forward, not back," Basem Fathy said.
He added that the protesters, he included, were scared.
"I felt that I am brave and I was standing against the ruling power for years, but it's very different when you find bullets everywhere and people killed. The revolution always starts with the first bloodshed. When I and my friend go to protest and my friend is killed, I cannot go back, I have to continue, whether I'll be killed also or we will win just to have the revenge of our friend. This was the case in Egypt," Basem Fathy said.
He quoted the following words of one of the Egyptian revolution activists, who on January 27 wrote in his Facebook:
"I have been beaten a lot through 2 days, but feel that we are very close. I'll go today anyway to protest, because we are very close and we have to reach to what we want."