Օֆշորային պատմության բացահայտման բանալիները
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն օֆշորի սկանդալային պատմության մեջ առանցքային դերակատարում ունի: Հիշեցնենք, որ հենց այս բանկն է ադամանդագործ Սուքիսայանին տրամադրել 12 մլն դոլար վարկ, որի դիմաց գրավադրվել էր գործարար Փայլակ Հայրապետյանի ունեցվածքը: Վարկային փաթեթի հիմքում դրված բիզնես ծրագրի հեղինակը հենց «Ամերիաբանկ»-ն է: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ից ստացված վարկային գումարից 9 մլն 370 հազար 450 ԱՄՆ դոլար փոխանցվել է «HELLENIC BANK PUBLIK COMPANY»` մի քանի օֆշորային ընկերությունների հաշվեհամարներին: Այդ ընկերություններն են`
- «A.B.S. GLOBAL LIMITED» ՍՊԸ-ին` 7 մլն 20 հազար 450 դոլար,
«Ամերիաբանկը» չի ստուգել Աշոտ Սուքիասյանի ներկայացրած բիզնես ծրագրում առկա փաստաթղթերը: Ըստ գործող կարգի՝ բանկի ներկայացուցիչը պետք է նաեւ տեղում` Սիերա Լիոնեում, ստուգեր այդ փաստաթղթերում առկա տեղեկությունները: Վարկառու Աշոտ Սուքիասյանի հետ պայմանավորվածության համաձայն՝ բանկի իրավաբանը պետք է մեկներ Սիերա Լիոնե, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով նա չի մեկնել: Բայց բանկը շարունակել է պարտաճանաչ փոխանցումներ կատարել Կիպրոս: «Ամերիաբանկը» ընդհանուր առմամբ 10 մլն 700 հազար դոլար է փոխանցել Աշոտ Սուքիասյանին: Վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել. նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, հայտարարվել է հետախուզում:
Իսկ եթե բանկը ժամանակին հետևեր իր վարկային ծրագրին, վարկառուի պարտավորությունների կատարմանը, ապա կտեսներ, որ Աշոտ Սուքիասյանը վարկային գումարներով ձեռք է բերել մեծ քանակությամբ ոսկի, «Բենթլի» մակնիշի ավտոմեքենա, տուն, ներդրում է կատարել սրճարանի շինարարության մեջ, «Մետաքս Գոլդ» ՍՊԸ –ում և այլն:
Աշոտ Սուքիասյանին ներկայացված մեղադրանքներից մեկն էլ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելն է (ՀՀ քր. օր.-ի 190-րդ հոդ. 3-րդ մասի 1-ին կետ): Սա փողերի լվացման հայտնի հոդվածն է: Իսկ Աշոտ Սուքիասյանը փողերը լվացել է «Ամերիաբանկի» միջոցով: Արդեն հարցաքննվել են բանկի մի քանի աշխատակիցներ, բայց առաժմ չի հարցաքննվել բանկի տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը: Նա, իհարկե, շատ բացահայտումներ կարող է անել, որոնք կարող են դառնալ օֆշորային պատմության բանալին: Բայց այսօր կարելի է վստահաբար ասել, որ Հանեսյանը չի հարցաքննվի և ոչ մի բացահայտում էլ չի լինի:
Ընդհանրապես գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը պետք է պարզաբանի, թե ինչու է այս գործն ուղարկել ոստիկանություն` ոստիկանության քրեական գլխավոր վարչություն: Այս գործով անցնում են բազմաթիվ պաշտոնյաներ, այդ թվում` նաեւ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը: Օֆշորային սկանդալի բացահայտման բանալին գուցե հենց նրա՝ ոստիկանապետի ձեռքում է, եթե ասի, թե ում զանգով է Աշոտ Սուքիասյանին թույլատրել լքել Հայաստանի տարածքը: Հիշեցնենք, որ Փայլակ Հայրապետյանը հայտարարություն է տվել ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում, եւ նույն օրը Աշոտ Սուքիասյանը ցանկացել է լքել Հայաստանի տարածքը, սակայն նա արդեն «սեւ ցուցակում» էր, եւ նրան սահմանից բերման են ենթարկել ոստիկանություն: Նա հարցաքննվել է, ապա ազատ արձակվել: Ինչ-որ մեկի զանգով նրա անունը հանվել է «սեւ ցուցակից», ու նա կարողացել է հեռանալ Հայաստանից: Դրանից հետո Ա. Սուքիասյանն այլևս Հայաստան չի վերադարձել:
Առայսօր չի հարցաքննվել նաև Արարատյան թեմի առաջնորդ Նավասարդ արք. Կճոյանը: Նա երկու անգամ Աշոտ Սուքիասյանի հետ եղել է Կիպրոսում: Քննիչի «մտքով չի անցնում», որ նա օֆշորային պատմության մեջ կարևոր դերակատարություն ունեցողներից մեկն է:
«Ամերիաբանկի» ղեկավարությունը «հանգիստ» է իրեն զգում: Նրանք համոզված են, որ Հայաստանում որևէ դատարան իրենց բանկի դեմ վճիռ չի կայացնի: Բայց Փայլակ Հայրապետյանը այս դատական գործընթացները, ինչպես արդեն հայտարարել է, տեղափոխելու է Եվրադատարան: Իսկ դա նշանակվում է, որ փողերի լվացման գործը, որում ներքաշված է «Ամերիաբանկը», հայտնվելու է միջազգային դատարանում: Այսինքն` հնարավոր է՝ բանկը հայտնվի փողերի լվացման մեջ ներքաշված բանկերի հայտնի ցուցակում: Չենք կարծում, որ այս փաստը չի անհանգստացնի բանկի սեփականատերերին:
Իսկ ովքե՞ր են բանկի սեփականատերերը: Նախ ասենք, որ «Ամերիաբանկն» էլ է գրանցված օֆշորում` Կիպրոսում:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի մասին
«Ամերիաբանկի» մասին մանրամասն տեղեկություններ կարելի է ստանալ բանկի կայքէջից: Նշենք, որ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի հիմնական փաթեթը` 96%-ը, 2007թ. օգոստոսին ձեռք է բերել ռուսաստանյան «Թի-Դի-Էյ Հոլդինգս Լիմիթեդը»: Վերջինս խոշոր ներդրումային ընկերություն է: «Թի-Դի-Էյ Հոլդինգս Լիմիթեդը» 2011թ. նոյեմբերին անվանափոխվել է «ԱՄԵՐԻԱ ԳՐՈՒՊ (Սի-Ուայ) ԼԻՄԻԹԵԴ» ընկերության: 2007-2011թթ. ընթացքում աստիճանաբար ավելացնելով բանկի կանոնադրական կապիտալը` գլխավոր բաժնետեր «ԱՄԵՐԻԱ ԳՐՈՒՊ (Սի-Ուայ) ԼԻՄԻԹԵԴ» ընկերությունն իր մասնակցությունը բանկի կապիտալում ավելացրել է մինչև 99.9988997%:
Հիմա ներկայացնենք այն տեղեկությունները, որոնք բանկի կայքէջում չկան: Այսպիսով, «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի միակ բաժնետերը «ԱՄԵՐԻԱ ԳՐՈՒՊ (Սի-Ուայ) ԼԻՄԻԹԵԴ»-ն է (AMERIA GROUP (CY) LIMITED): AMERIA GROUP ( CY ) LIMITED-ը գրանցված է օֆշորում` Կիպրոսում: Ընկերությունը գրանցվել է 2007թ. հուլիսի 23-ին: Հիմնադրման օրվանից մինչեւ 15/06/2012-ը ընկերության տնօրենը եղել է Դավիթ Սարգսյանը: Դավիթ Սարգսյանը «Ամերիա» ընկերությունների խմբի իրավաբանական ծառայությունների գծով տնօրենն է:
15/06/2012-ից առ այսօր AMERIA GROUP (CY) LIMITED-ի տնօրենն է Անդրեյ Մկրտչյանը: Նա նաեւ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի խորհրդի անդամ է : Իսկ ովքեր են AMERIA GROUP ( CY ) LIMITED-ի բաժնետերերը: Այն ունի մեկ բաժնետեր` Կիպրոսում գրանցված մեկ այլ օֆշորային ընկերություն` MONTRAGO NOMINEES LIMITED: Այդ ընկերության բաժնետերերը չեն երեւում, կա մեկ լիազորված անձ` Կիպրոսի բնակիչ Անդրոյլա Պապադոպուլուն (ΑΝΔΡΟΥΛΛΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ) :
Չնայած փաստաթղթերում նշված չէ, թե ովքեր են իրականում բանկի բաժնետերերը, սակայն հայտնի են գոնե նրանցից երկուսի անունները` գործարար, բարերար, «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը եւ բանկի խորհրդի անդամ Նուբար Աֆեյանը :
Աշոտ Սուքիասյանը 4,6 մլն դոլար վարկ է վերցրել նաեւ «Պրոմեթեյ բանկ» ՍՊԸ-ից: Եթե քննիչը հարցաքննի «Պրոմեթեյ բանկ»-ի վաչության նախագահին, գուցե վերջինս համարձակություն ունենա ասելու, թե ով է այդ վարկի համար զանգել իրեն, եւ ինչպես է Սամվել (Նավասարդ) Կճոյանը այդ վարկի համար 4 անգամ այցելել իրեն: Այնպես որ, օֆշորային գործի կծիկը բացելու բազմաթիվ «բանալիներ» կան: Այդ թվում՝ Աշոտ Սուքիասյանի ծախսերի մասին գրառումները: Ասենք, օրինակ, դրանցից մեկում նշված է` հինգ տոմս Դուբայի համար, Դուբայում հյուրանոցի ծախսեր: Եթե քննիչը պարզի, թե ով է եղել այդ հինգ հոգուց գոնե մեկը, դա էլ կարող է բանալի լինել:
Բայց բոլորս էլ գիտենք, թե նման գործերն ինչու չեն բացահայտվում Հայաստանում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարելը դժվար գործ է, իսկ Հայաստանում՝ գրեթե անհնար, քանի որ բոլորն էլ նույն գործող անձինք են:

The Keys to Unlock the Ongoing Offshore Scandal Exist, but Will Law Enforcement Use Them
AmeriaBank plays a pivotal role in the ongoing offshore scandal that Hetq first broke and brought to the attention of the public.
Readers will remember that Ameria lent jeweller Sukiasyan U.S. 12 million, for which the property of businessman Paylak Hayrapetyan was put up for collateral. Ameria also crafted the business plan at the heart of the credit package.
$9,370,450 of the loan was transferred to the accounts of several offshore companies held by Hellenic Bank Publik Company.
- A.B.S. Global Limited - $7,020,450
- Wlispera Holdings Limited - $350,000
- STR Emerald Limited - $2,000,000
Ameria never checked the documents related to Ashot Sukiasyan’s business plan. According to accepted procedure, a representative of the bank was required to travel to Sierra Leone to conduct an on-site check of the information contained within the documents. One of the banks lawyers should have accompanied Ashot Sukiasyan, the creditor, to Africa but failed to do so. Nevertheless, the bank continued to regularly make transfers to Cyprus.
In all, AmeriaBank transferred $10.7 million to Sukiasyan. A warrant for his arrest was declared on charges of financial fraud. He is still on the run.
Had the bank done its homework in the first place, it would have revealed that Sukiasyan used the money to purchase large quantities of gold, a Bentley automobile, a house, and to invest in construction and in Metaks Group Ltd., among others.
One of the charges levied against Sukiasyan is the “legalizing of large sums of illegally obtained income”, i.e., money laundering. He used AmeriaBank to launder the money.
Some bank employees have been questioned on the matter, but Artak Hanesyan, Chairman of the Management Board-General Director, has yet to be. He remains the key to unlock the entire matter, but in all likelihood Hanesyan will never be interrogated.
RA Prosecutor General must reveal why the case was sent to the Main Criminal Department of the Police given that numerous officials, including Police Chief Vladimir Gasparyan, have a hand in the matter.
Perhaps the key to unlock the offshore scandal is in the hand of Gasparyan himself. That is if he reveals who gave the OK for Sukiasyan to be permitted to leave Armenia in the first place.
Readers will remember that on the same day that Paylak Hayrapetyan had filed a report with the Police Department’s Anti-Organized Crime Division, Sukiasyan was detained trying to cross the border. He was questioned and subsequently released.
Sukiasyan’s name was on the Police “black list” from that day. So who made a discrete call from on high to have his name removed, thus allowing him to flee Armenia soon afterwards?
Another person who has yet to be questioned is Ararat Diocese Locum Tenens Archbishop Navasard Kjoyan. On two occasions he travelled to Cyprus with Ashot Sukiasyan. Amazingly, case investigators seem to have overlooked the possibility that Kjoyan is an important player in the offshore scandal.
AmeriaBank officials appear calm and collected, confident that no Armenian court will file suit against them. But Paylak Hayrapetyan has declared that he will take the matter to the European Court. Thus, AmeriaBank may just wind up on a list of banks known for money laundering. Such a prospect surely doesn’t sit well with the banks shareholders.
So, who are Ameria’s shareholders? Let’s first state that the bank is registered offshore, in Cyprus.
AmeriaBank – A Who's Who
Detailed information about the bank is available on its website.
Charting the history of the bank, we read: In August 2007, the main shareholding of the Bank (96%) was obtained by TDA Holdings Limited (which was renamed Ameria Group (CY) Limited in November, 2011).
In 2007-2011, gradually increasing the Charter Capital of the Bank, the major shareholder Ameria Group (CY) Limited increased its equity participation up to 99.9988997%.
Now, let’s present some information not shown on the bank’s website.
The bank’s sole shareholder, Ameria Group CY was registered offshore in Cyprus on July 23, 2007. From the day of its founding until June 15, 2012, Davit Sargsyan served as its CEO. Sargsyan heads the legal services division of Ameria Group.
As of June 15, 2012, Andrei Mkrtchyan has served as Ameria Group CY’s Chief Executive Officer. He is also on the Board of Directors of AmeriaBank.
Ameria Group CY has only one shareholder – a company called Montrago Nominees Limited registered in Cyprus. We don’t know who owns this company. Their names don’t appear on any documents. There is only one name that shows up, that of Androyalla Papadopoyloy (ΑΝΔΡΟΥΛΛΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ), listed as an authorized representative.
Even though the names of the actual shareholders don’t appear on the documents, at least two of their names are widely known – Ruben Vardanian, Chairman of the Board of Directors of AmeriaBank, and Nubar Afeyan, a member of AmeriaBank’s Board of Directors.
Ashot Sukiasyan also received a $4.6 million loan from Prometey Bank. If case investigators decide to question Prometey’s Board President, perhaps he might muster the courage to reveal who telephoned him for the loan and how Samvel (Navasard) Kjoyan visited him on four separate occasions regarding the loan.
So, as we have just seen, there are many keys out there with which to unlock this offshore web of mystery.
There are also Ashot Sukiasyan’s notes regarding expenditures, one of which records the cost of five airline and hotel tickets to Dubai. If investigators can track down even one of the five names involved, the web will begin to untangle.
But we all know why such cases are never “broken” in Armenia.
Battling corruption is hard work and it’s practically a losing proposition in Armenia. Everyone is involved up to their eyeballs, including those tasked with stamping it out.