Սովետաշենի գերեզմանոցը սողանքավտանգ է
Սովետաշենի գերեզմանոցում սողանքների հետևանքով դիակները դուրս են եկել հողի առաջին շերտ, ինչը վտանգավոր է շրջակա միջավայրի համար:
Անրադառնալով թեմային` աշխարհագրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, էկոլոգիայի միջագային ակադեմիայի ակադեմիկոս Աշոտ Խոյեցյանը կարևորեց գերզմանոցների տարածքների տեղակայման հարցը և լանդշաֆտային պլանավորումը: Սակայն այս հանգամանքերը, նրա կարծիքով, ՀՀ-ում հաշվի չեն առնվում:
«Սովետաշենի օրինակը մեզ ցույց է տալիս, թե ինչպես կարելի է գերեզմանատարածքները հատկացնել այնպիսի տարածքներում, որոնք սողանքավտանգ են»,- ասաց Խոյեցյանը:
Նա նշեց, որ ՀՀ-ում 40-100 մ հեռավորությունը հողատարածքների և գերեզմանատների միջև պարտադիր պայման է: Սակայն դա չի պահպանվում: Բացի այդ` նա հնարավոր համարեց, որ գերեզմանատան սողանքային ջրերը խառնվեն ոռոգման ջրերին և հետագայում լուրջ խնդիրներ առաջացնեն:
«Աղտոտված ջրերը չեն օգտագործվում: Սակայն փաստարկները շատ լուրջ մտահոգության տեղիք են տալիս: Այս ամենը լուրջ հետազոտման և ահազանգման կարիք ունի»,- հավելեց ասուլիսի մյուս բանախոսը` առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիայի և հակահամաճարակային տեսչության շրջակա միջավայրի և կոմունալ հիգենիայի բաժնի պետ Աիդա Պետիկյանը:
Ասուլիսի երրորդ բանախոսը` առողջապահության նախարարության պետական հիգենիայի և հակահամաճարակային տեսչության վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակային վարչության բաժնի գլխավոր մասնագետ Լիաննա Թորոսյանը ասաց, որ դիակների նեխման պրոցեսը կարող է շրջապատի համար վտանգավոր լինել, քանի որ կան փոխանցողներ, օրինակ` միջատները:
«Բայց դրա համար նույնպես շրջակա միջավայրի պայմաններ են հարկավոր, որպեսզի կարողանա առաջանա վարկիչ հիվանդությունը: Ներկայում համաճարակային իրավիճակ չի դիտվում»,- հավելեց Լ. Թորոսյանը:
Նրա կարծիքով` Սովետաշենի տարածքում ապրող մարդիկ հնարավոր վարակներից խուսափելու համար պետք է միայն հետևեն հիգիենային:
Եվ չնայած դեռ հիվանդությունների և վարակների դեպքեր չեն արձանագրվել, բանախոսները նշեցին, որ խնդիրը պետք է լինի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ուշադրության կենտրոնում և կատարվի մոնիտորինգ`գնահատելու առկա և հնարավոր ռիսկերը:
Բանախոսները հնարավոր համարեցին նաև դիակիզարանների առկայությունը ՀՀ-ում, որպեսզի հետագայում, եթե լինեն արտակարգ իրավիճակներ, հնարավոր լինի դրանից օգտվել: Եվ չնայած այն շատ թանկ է, սակայն անհրաժեշտ է: Բացի ֆինանսական խնդրից` կա նաև ավանդույթների հարցը. մեր հասարկությունը գուցե դեռ պատրաստ չէ նման ձևով թաղել հանգուցյալին, և բացի այդ` դրան դեմ է նաև Հայ Առաքելական եկեղեցին:

Советашенскому кладбищу угрожают оползни
Вследствие оползней на Советашенском кладбище могилы оказались на поверхности земли, что представляет опасность для окружающей среды. Касаясь этой проблемы, доктор географических наук, профессор, академик Международной экологической академии Ашот Хоецян отметил важность вопроса размещения кладбищ и ландшафтного планирования. Между тем в Армении это обстоятельство не учитывается.
"Советашенское кладбище является примером того, как под кладбища отводятся территории, на которых существует угроза оползней",- сказал Хоецян. По словам академика, в Армении расстояние между кладбищами и земельными участками должно составлять от 40 до 100 метров, которое, однако, не сохраняется. Кроме того, не исключена возможность того, что оползневые воды кладбища смешаются с оросительной водой и в дальнейшем вызовут серьезные проблемы.
"Данная проблема нуждается в серьезном изучении",- отметила начальник отдела окружающей среды и коммунальной гигиены Государственной гигиенической и противоэпидемиологической инспекции Министерства здравоохранения РА Аида Петикян.
В свою очередь главный специалист эпидемиологического управления заразных и незаразных болезней Государственной гигиенической и противоэпидемиологической инспекции Министерства здравоохранения РА Лиана Торосян отметила, что процесс гниения трупов может представлять опасность для окружающей среды, поскольку имеются переносчики, например, насекомые.
По словам Л.Торосян, люди, живущие в районе Советашена, во избежание возможных инфекций должны тщательно следить за гигиеной. И хотя случаи заболеваний и инфекции пока не зарегистрированы, эксперты отметили, что проблема должна находиться в центре внимания органов местного самоуправления.
Они также указали на возможность создания в Армении крематория, которым можно будет воспользоваться в чрезвычайных ситуациях. И хотя в этом случае существует серьезная финансовая проблема, однако свою роль играют и национальные традиции – наше общество пока не готово к захоронению покойных в такой форме. Против крематория выступает и Армянская Апостольская церковь.