«Նաիրիտի» գործը փակվեց. 180 մլն դոլարի մասին այլևս չխոսել
«Հետքը» այս տարվա սկզբից սկսել էր հրապարակել հոդվածների շարք, որոնք ակնհայտ էին դարձնում, որ օֆշորային ընկերությունների միջոցով փոշիացվել էին «Նաիրիտ գործարանի» համար վերցված 180 մլն դոլար վարկային միջոցները:
Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցությունը հանդես էր եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ` ստեղծել «Նաիրիտ գործարան» փակ բաժնետիրական ընկերության մասնավորեցման, ստանձնած վարկային պարտավորությունների և անհրաժեշտ ծավալով տնտեսական գործունեություն չիրականացնելու պատճառներն ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով:
Դատախազությունը մեր հրապարակումների հիման վրա ուսումնասիրություն էր սկսել և նախապատրաստված նյութերն այնուհետև ուղարկել ոստիկանություն` Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչություն (6-րդ վարչություն): Ամիսներ շարունակ գործը ձգձգելուց հետո ոստիկանության 6-րդ վարչությունը այն փոխանցեց Քննչական գլխավոր վարչություն:
Մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան, թե ինչ փուլում է «Նաիրիտի» գործի քննությունը, ոստիկանությունից ստացել ենք հետևյալ պատասխանը. «Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում «Նաիրիտ գործարան» ՓԲ ընկերության վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքով»: Այս հոդվածը նշանակում է, որ հանցակազմ չկա:
Այսպիսով, ոստիկանությունը՝ ի դեմս Վլադիմիր Գասպարյանի, դարձավ «Նաիրիտի» ապօրինությունների կոծկման վերջին օղակը: Մինչդեռ այս գործում ակնհայտ էին փողերի լվացման, փոշիացման և յուրացման փաստերը:
Վարկային միջոցների պատասխանատուն, «Նաիրիտ գործարանի» այս գործարքներին քաջատեղյակ եւ անմիջական մասնակիցը` էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, շարունակում է պաշտոնավարել: Այժմ նա խիստ զբաղված է Ղարաբաղում երկու հանքարդյունաբերական ծրագրեր իրականացնելով: Շարունակում է պաշտոնավարել նաև մյուս գործող անձը` «Նաիրիտի» նախկին տնօրեն, Միջպետական բանկի հայաստանյան ներկայացուցիչ Վահան Մելքոնյանը:
Վերջում խմբագրությանը մնում է միայն մեկ հարց ուղղել ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին և գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին` որտե՞ղ են շուրջ 180 մլն դոլար վարկային միջոցները:

Over the course of 2013, Hetq has published a series of articles revealing how $180 million in loans granted to Nairit Plant has literally vanished through a maze of off-shore companies.
In June, the ARF faction in parliament today introduced a motion calling for the creation of ad-hoc committee that would look into the operations, loan obligations and privatization of the Nairit Rubber Plant in Yerevan.
Based on our articles the Prosecutor General launched an examination of the matter, the results of which were then forwarded to the Police Department’s Anti-Organized Crime Division. After two months of dragging its feet, the Unit transferred the case material to the Prosecutor General’s Office.
In response to our written inquiry as to where the Nairit case stood, we received the following from the Police.
“We wish to inform you that the Police Department’s Anti-Crime Division has rejected the Nayirit case according to Article 35, Part 1, Point 2 of the RA Criminal Procedural Code.”
Article 35 deals with “Circumstances Excluding Criminal Prosecution.” The cited clause states:
A criminal case cannot be instituted and criminal prosecution may not be started and the instituted criminal case is subject to suspension, if the alleged act contains no corpus delicti.
It turns out that the Police Department, in the person of Police Chief Vladimir Gasparyan, has opted to bury the matter, despite the existence of sound evidence that large amounts were laundered and illegally appropriated.
Armenia’s Energy and Natural Resources Minister Armen Movsisyan, who was directly responsible for the loans and who was directly involved in the Nairit transactions, nevertheless remains in office.
Now, he is busy implementing two mining projects in Artsakh.
Also continuing in office is Vahan Melkonyan, the former director of Nayirit and the Interstate Bank representative in Armenia.
Given these developments, Hetq has one question to ask of RA Police Chief Vladimir Gasparyan and RA Prosecutor General Aghvan Hovsepyan – what happened to the $180 million in loans?