Հայաստանն ադրբեջանցուն փոխանցել է երրորդ երկիր
Այսօր պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է Հայաստանում ԿԽՄԿ գրասենյակի ղեկավար պարոն Լ. Կարաֆֆիին: Դ. Տոնոյանը տեղեկացրել է, որ հավատարիմ մնալով ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, ցուցաբերելով մարդու իրավունքներին ու մարդասիրական արժեքներին նվիրվածություն, ինչպես նաև հաշվի առնելով Ադրբեջանի նախկին քաղաքացու աներկդիմի որոշումը՝ իրավասու միջազգային կազմակերպության միջոցով վերջինս փոխանցվել է երրորդ երկիր, որտեղ նրան շնորհվել է փախստականի կարգավիճակ:
Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը խնդրել է ԿԽՄԿ-ին տեղեկացնել փախստականի ծնողներին և հարազատներին, որ նա բարեհաջող կերպով տեղափոխվել է անվտանգ, ապահով, բարեկեցիկ և ժողովրդավար երկիր, որտեղ նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Իր երկրում անմարդկային ճնշումների ու խոշտանգումների ենթարկվելու պատճառով Ֆիրուզ Ֆարաջևը 2012թ․ հուլիսին փախուստի էր դիմել ու հատել Հայաստանի սահմանը: Հայաստանում գտնվելու ընթացքում միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները բազմիցս անարգել հանդիպել են նրան: Երրորդ երկիր փոխանցելու վերաբերյալ որոշումն ընդունվել է հիմնվելով Ֆարաջևի ազատ կամահայտնության վրա, ուսումնասիրելով փաստական հանգամանքները, ինչպես նաև հստակ պատկերացնելով Ադրբեջանում տիրող բարքերը և ռազմագերիներին սպասվող դաժան ճակատագիրը:

Azerbaijani Citizen Who Crossed Into Armenia is Transferred to a Third Country
On August 30, 2013 the First Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia,Davit Tonoyan, met with the Head of ICRC Delegation to Armenia Lorenzo CaraffI, informing him that  adhering  to its international commitments  and exhibiting a committment to human rights, as well as taking into account the clear position of a former Azerbaijani citizen, said position  was transferred by a relevant international organization to a third  country which has granted him refugee status.
Armenian First Deputy Minister of Defense asked the ICRC to inform the parents and kinsmen of  the refugee that he has been successfully transferred to a safe, secure, prosperous and democratic state.
The Ministry notes that owing to being exposed to inhumane oppression and torture, Firuz Farajev had fled and crossed Armenian border in July 2012, where International humanitarian organizations have had unhindered meetings with him. The decision on transfer to a third country was made based on a free expression of his will, an examination of the facts and a clear understanding of the harsh destiny awaiting Azerbaijani POWs upon their return to Azerbaijan.