«Մենք չենք սիրում տրտնջալ, բայց կարող ենք պայքարել եւ մեռնել»
Հայկական եւ ադրբեջանական Սփյուռքի եւ դրանց նշանակության մասին են ստորեւ ներկայացվող հարցազրույցները: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվաիրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուրվագծող մեր հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն»հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն են: Ծրագրին աջակցում ենՀայաստանում եւ Ադրբեջանում Բրիտանիայի դեսպանատները: Հարցազրույցները միաժամանակ տպագրվում են «Հետք» եւ Ադրբեջանում «Նովոյե Վրեմյա»թերթերում: Ադրբեջանում հարցազրույցներն անցկացնում է Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը:
Հարցազրույց Աշխարհի ադրբեջանցիների կոնգրեսի վերահսկիչ-վերստուգիչ հանձնաժողովի նախագահ Սամիր Ասադլիի հետ
Ի՞նչ նշանակություն ունի Ադրբեջանի համար սփյուռքը, ինչպե՞ս է պետությունը խրախուսում ադրբեջանական սփյուռքի հետ կապերի զարգացումը:
Ադրբեջանի համար սփյուռքն ունի մեծ նշանակություն: Դժվար է գերագնահատել սփյուռքի դերը Ադրբեջանի մասին ճշմարտությունը համաշխարհային հասարակայնությանը հասցնելու գործում: Հատկապես, եթե հաշվի առնենք, որ Հայաստանը բռնազավթել է Լեռնային Ղարաբաղը եւ նրա յոթ հարակից շրջանները, իսկ հայկական սփյուռքը զբաղված է Հայաստանին ձեռնտու ճշմարտության պրոպագանդմամբ: Նման պայմաններում ակնհայտ է դառնում, թե Ադրբեջանին ինչքան է պետք սեփական սփյուռքի օգնությունը:
Հենց այդ պատճառով էլ Ադրբեջանում ստեղծվեց Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետկոմիտեն: Սակայն, չեմ կարծում, թե այդ կառույցը կատարում է սփյուռքի ընդլայնման հետ կապված մեծ աշխատանք: Ընդհակառակը, ինչ-որ իմաստով նույնիսկ խանգարում է, իսկ երբեմն էլ, ոչ ճիշտ քաղաքականության պատճառով, նույնիսկ թուլացնում սփյուռքը: Օրինակ` արտասահմանում ապրող ադրբեջանցիների քաղաքականապես ակտիվ մասը ակտիվություն է դրսեւորում նաեւ սփյուռքի համայնքներում կատարվող աշխատանքում:
Այդ քաղաքական ակտիվիստների մի մասը արտագաղթել է վերջին 15-20 տարիների ընթացքում` տարբեր պատճառներով: Իսկ երբ Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետկոմը ցանկանում է, որպեսզի այդ մարդիկ արտասահմանում պրոպագանդեն ոչ թե Ադրբեջանի պետությունը, այլ երկրի ղեկավարությանը, բնականաբար, նման մարդիկ կարող են հեռանալ համայնքից: Սա իշխանությունների` սփյուռքի զարգացումը «խրախուսելու» ձեւերից մեկն է:
Ի՞նչ կարելի է ասել սփյուռքի ազդեցության մասին ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական զարգացումների վրա: Ի՞նչ գաղափարների շուրջ է այսօր ադրբեջանական սփյուռքը միավորվում:
Կարծում եմ, որ սփյուռքը ոչ մի ձեւով կապված չէ կամ չպետք է կապված լինի ներքին քաղաքականության հետ: Բայց սփյուռքը մեծ դեր է խաղում Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունը ավելի արդյունավետ եւ ճկուն դարձնելու գործում: Ահա մի փաստ: Աշխարհի ադրբեջանցիների կոնգրեսի նախագահ, խորհրդարանի պատգամավոր Սաբիր Ռուստամխանլին վերջերս պատմեց մի շատ հետաքրքրական պատմական պահի մասին:
1992 թ. ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում տեղի ունեցավ նրա պաշտոնական հանդիպումը կոնգրեսականների հետ: Հանդիպման ժամանակ Ռուստամխանլին հայտնեց, որ Հայաստանը, Ռուսաստանի զինուժի օժանդակությամբ, վարում է պատերազմ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում: Ինչո՞ւ Կոնգրեսն այդ կապակցությամբ չի արտահայտում իր արդարացի կարծիքը: Պատասխանում ասվեց, որ այժմ նախընտրական շրջան է:
Կոնգրեսականների արձագանքը կհանգեցնի հայկական սփյուռքի ճնշմանը եւ ձայների կորստին ընտրություններում: Ուստի, հարցն առաջ կքաշվի ընտրություններից հետո: Այսինքն` սփյուռքի ուժի հետ պետք է հաշվի նստել: Ադրբեջանական սփյուռքն ի ցույց է դնում միասնական դիրքորոշում ԼՂ-ի եւ մնացած տարածքների ազատագրման հարցում: Եթե անկեղծ ասեմ, Ադրբեջանում քաղաքական ընդդիմախոսներին միավորող միակ գաղափարը բռնագրավված տարածքների ազատագրումն է:
Ո՞ր երկրներում են առավել շատ բնակվում ադրբեջանական սփյուռքի ներկայացուցիչները: Որքա՞ն խորն են նրանք ինտեգրված իրենց բնակության երկրներում, եւ ինչպե՞ս է դա անդրադառնում նրանց ազգային ինքնության վրա:
Անհնար է այդ հարցին որոշակի պատասխան տալ: Ադրբեջանցիներ ապրում են աշխարհի ավելի քան 70 երկրներում: Ադրբեջանցիներ կան նույնիսկ Ավստրալիայում: Անցյալ տարի այնտեղ եւս ստեղծվեց սփյուռքյան կազմակերպություն: Սփյուռքը համեմատաբար հաջող է կազմակերպված Ռուսաստանում, Կենտրոնական Եվրոպայի երկրներում: Բայց ինտեգրման տեսանկյունից առկա են որոշ խնդիրներ:
Ինչպես հայտնի է, Վրաստանում, Բորչալուի շրջանում պատմականորեն ապրում են ավելի քան 600 հազար ադրբեջանցիներ: Սակայն նրանք դժվարություններ ունեն վրացերեն սովորելու եւ վրաց հասարակությանը ինտեգրվելու առումով: Վրացերեն լեզվի պարտադիր իմացության մասին որոշման ընդունումից հետո բազմաթիվ ադրբեջանցիներ հեռացվեցին իենց պաշտոններից: Դրա պատճառներն են. առաջին` Վրաստանի տարածքում ադրբեջանցիների կոմպակտ բնակությունը, երկրորդ` հոգեբանական գործոնը:
Մեր մենթալիտետի մեջ տարօրինակ մի բան կա. «ոսկե միջինի» բացակայությունը: Ակներեւ է կամ ազգային ինքնության լիակատար կորուստը, կամ հակառակը: Ամբողջական ինտեգրումը բնակության երկրի հասարակությանը դժվարանում է հոգեբանական խնդիրների պատճառով: Ճիշտ է, վերջին շրջանում նկատվում է դրական տեղաշարժ. մարդիկ հասկանում են ինտեգրման անհրաժեշտությունը, իսկ համայնքների միջեւ հաստատվում են կապեր:
Ինչպե՞ս են վերաբերվում կոչերին` անել ամեն ինչ ի նպաստ պատմական հայրենիքի եւ ամրացնել ազգային գիտակցությունը, երկրները, որտեղ կա առավել լավ կազմակերպված ադրբեջանական սփյուռք:
Ամեն դեպքում այդ հարցի պատասխանը կլինի սուբյեկտիվ: Խոսքն այն մասին է, թե ինչ իմաստ ենք դնում «անել ամեն ինչ» արտահայտության մեջ: Կարծում եմ, որ պրոպագանդայի տեսանկյունից ադրբեջանական սփյուռքը չունի միջազգային կառույցների եւ ԶԼՄ-ի հետ աշխատանքի մեծ ավանդույթ:
Բանը, իհարկե, միայն ավանդույթը չէ, այլեւ հոգեբանական գործոնը: Ադրբեջանցիները շատ չեն սիրում գոռալ սեփական ավանդության մասին, չեն սիրում, երբ տեսնում են նրանց արցունքները, գերադասում են լռելյայն կրել սեփական վիշտը: Ուստի, Ադրբեջանի իրողությունների եւ ողբերգությունների պրոպագանդման իմաստով կան խնդիրներ: Այդուհանդերձ, կասկած չունեմ ուրիշ հարցերում սփյուռքի ակտիվության վերաբերյալ: Ասենք, երբ պահանջվում է որոշակի աշխատանք եւ նույնիսկ ինքնազոհաբերություն: Մենք չենք սիրում տրտնջալ, բայց կարող ենք պայքարել եւ մեռնել:

«Мы не умеем плакать, но умеем бороться и умирать»
Интервью с  председателем контрольно-ревизионной комиссии Конгресса азербайджанцев мира Самиром Асадлы
Что для Азербайджана значит диаспора, и как поощряет государство развитие азербайджанской диаспоры?
Для Азербайджана диаспора имеет важное значение. Ни с чем несравнима работа диаспоры по доведению до мировой общественности правды об Азербайджане. В особенности, если учитывать, что Армения оккупировала Нагорный Карабах и еще семь прилегающих к нему районов, и армяне имеют сильную диаспору, которая занимается пропагандой выгодной ей правды. В таком случае особенно становится ясным, насколько Азербайджан нуждается в диаспоре. Именно по этой причине в Азербайджане был создан Госкомитет по работе с диаспорой. Однако не считаю, что данная структура проводит большую работу по расширению диаспоры.  Наоборот, в некотором смысле даже мешает. Порой же ввиду неверного политического курса ослабляет диаспору. К примеру,  проживающая за рубежом наиболее активная с политической точки зрения часть азербайджанцев, проявляет также активность и в работе диаспоры. Часть этих политических активистов эмигрировала за рубеж в последние 15-20 лет по различным причинам. Когда же Госкомитет по работе с диаспорой желает, чтобы эти люди пропагандировали за рубежом не государство Азербайджан, а руководство страны, естественно, что в таком случае, эти люди просто будут удаляться от диаспоры. Это одно из «поощрений» властью развития диаспоры.
Что можно сказать о влиянии диаспоры на внутриполитическое и внешнеполитическое развитие страны? Вокруг каких идей сплачивается азербайджанская диаспора сегодня?
Думаю, что диаспора никак не связана с внутренней политикой или не должна быть связана. Однако диаспора играет большую роль в действенности  и гибкости внешней политики Азербайджана. Приведу факт.
Председатель Конгресса азербайджанцев мира, депутат парламента Сабир Рустамханлы рассказал недавно об очень интересном историческом моменте. В 1992 году в Конгрессе  США состоялась его официальная встреча с конгрессменами. Рустамханлы сообщил на встрече, что Армения при поддержке вооруженных сил России ведет войну на территории Нагорного Карабаха в Азербайджане. Почему Конгресс не выражает по этому поводу своего справедливого мнения.
В ответ прозвучало, что сейчас предвыборный период. Реакция конгрессменов приведет к давлению со стороны армянской диаспоры и потере голосов на выборах. По этой причине вопрос будет поднят после выборов. То есть с силой диаспоры необходимо считаться.
Азербайджанская диаспора однозначно демонстрирует единую позицию в вопросе освобождения НК и остальных территорий от оккупации. Если честно, то в самом Азербайджане единственная идея, объединяющая политических оппонентов – это освобождение  от оккупации.
В каких странах больше всего проживает представителей  азербайджанской диаспоры? Насколько глубоко интегрированы они в странах своего проживания, и как это отражается на сохранении своей национальной идентичности?
Ответить конкретно на этот вопрос невозможно. Азербайджанцы проживают в более  чем 70-ти странах мира. Есть азербайджанцы даже в Австралии. В прошлом году там также была создана организация диаспоры. Сравнительно успешная организация диаспоры имеет место в России, странах Центральной Европы. Однако с точки зрения интеграции имеются некоторые проблемы. Как известно, в Грузии в регионе Борчалы исторически проживает свыше 600 тысяч азербайджанцев. Однако они испытывают трудности в изучении грузинского языка и интегрировании в грузинское общество. После принятого в связи с грузинским языком решения, многие азербайджанцы были отстранены от должностей.  Причиной тому является, во-первых, компактное проживание азербайджанцев на территории Грузии, а, во-вторых, психологический фактор.  Что странно в нашем менталитете, так это отсутствие  «золотой середины».  Налицо или полная потеря национальной идентичности, или наоборот. Полное интегрирование в общество страны проживания сопровождается с психологическими проблемами.  Правда, в последнее время наблюдается некоторый позитивный сдвиг – люди понимают необходимость интегрирования, а диаспоры налаживают между собой связи.
Как относятся в странах, где есть наиболее организованная азербайджанская диаспора, к призывам делать все во благо исторической родины  и укреплять национальное самосознание?
В любом случае ответ на данный вопрос будет субъективен. Речь идет о том, что вкладывается в понятие «делать все». Думаю, что с точки зрения пропаганды азербайджанская диаспора не обладает высоким уровнем традиций по работе с международными структурами и СМИ. Дело, конечно, не только в традициях, но и в психологическом факторе. Азербайджанцы не очень любят кричать о своей трагедии, не любят, когда видят их слез, предпочитают переживать свое горе молча. Поэтому в плане пропаганды реалий и трагедий Азербайджана имеют место проблемы.
Однако не сомневаюсь в активности диаспор в других вопросах. К примеру, если потребуется конкретная работа и даже  самопожертвование. Мы не умеем плакаться, но умеем бороться и умирать.