Միակ առաջինդասարանցի Մերին երազում է պարուհի դառնալ
Մերին Բարեկամավան գյուղի այս տարվա միակ առաջինդասարանցին է: Դասասենյակի առաջին սեղանի մոտ լուռ, հոնքերը կիտած նստած է: Գրեթե ամեն օր նա մայրիկի հետ է գալիս դասի, ով ստիպված նստում է դասերին, որպեսզի երեխան շատ չընկճվի: Ուսուցչուհին` Ռուզան Ղազարյանը, ասում է, որ Մերին մինչև հիմա չի հաշտվում այն մտքին, որ ինքը դասարանի միակ աշակերտն է:
Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բարեկամավանի 12-ամյա միջնակարգ դպրոցում այս տարի սովորում է 30 աշակերտ: Տնօրեն Աստղիկ Ազատյանի խոսքերով` երրորդ դասարանցիներն իրենց ուրախությունն են` ի նկատի ունենալով մյուս դասարանների համեմատ մեծ թվաքանակը: Սա դպրոցի ամենամեծ դասարանն է, որտեղ սովորում է հինգ հոգի` երկու տղա և երեք աղջիկ: Դպրոցի բոլոր դասարաններին պարապում են երկկոմպլեկտ կամ եռակոմպլեկտ եղանակով:
Այժմ Մերիին` առաջին դասարանը, միացրել են երրորդ դասարանի հետ. դասվարը նրանց դասերն անց է կացնում համատեղ: Մերիին միացրել են հատկապես այս դասարանի հետ, որովհետև այստեղ սովորում է նրա քույրը` Նարեն:
Ռ. Ղազարյանի խոսքով` առաջին օրերին Մերին լացելով էր գալիս դասի, որովհետև իր հասակակից մեկը չկա իր հետ: Երեխան, ով մանկապարտեզ չի գնացել (գյուղը մանկապարտեզ չունի), միանգամից եկել է դպրոց ու հիասթափություն է ապրել: Այժմ աստիճանաբար հարմարվում է իր դասերին, տնային առաջադրանքը պատասխանելուց հետո լուռ լսում է, թե ինչպես են դաս պատասխանում մյուսները, իսկ դասամիջոցներին էլ հետաքրքրությամբ խաղում է «համադասարանցիների» հետ:
Ռ. Ղազարյանը դպրոցում դասավանդում է ավելի քան տասը տարի: Նա պատմում է, որ եղել է, երբ առաջին դասարանցիները երկուսն են եղել, այնուհետև հաջորդ տարի երեխաներից մեկի ընտանիքը տեղափոխվել է Ռուսաստան, երկրորդ դասարանում մնացել է մեկ աշակերտ: Բայց իր պրակտիկայում առաջին դեպքն է, երբ դպրոց հաճախելու առաջին իսկ օրվանից երեխան մենակ է: Այդ պատճառով էլ փորձում են ամեն ինչ անել, որպեսզի երեխան շատ չնեղվի, «նրա խաթրով գնան»:
Մերին խոսելիս հայացքն այդպես էլ չի բարձրացնում, բայց ասում է, որ իրեն դուր է գալիս դպրոցում մյուս երեխաների հետ խաղալը: Իր ամենասիրած խաղն է «գայլն ու նապաստակը»: Իսկ երբ մեծանա, ցանկանում է դառնալ պարուհի. իր խոսքերով` հայկական պարեր է պարելու: Տանը հաճախ է երաժշտություն դնում պարում, սակայն գյուղում համապատասխան խմբակ չկա, որպեսզի պարի դասերի գնա:
Առհասարակ, գյուղում ոչ մի խմբակ, մշակութային, ժամանցային վայր չկա: Տեղի միակ աշխույժ վայրը դպրոցն է: Դպրոցականների համար դասերից դուրս այլ զբաղմունք չկա: Ընկեր Ռուզանը շատ է ափսոսում, որ երեխաները հնարավորություն չունեն գոնե մեկ անգամ իրականում, հեռուսատացույցից այն կողմ մի ներկայացում, բեմականացում դիտել, անգամ հասարակ, մարդկային շփումները փոքրաքանակ գյուղի շրջանակներից դուրս շատ քիչ են: Տարիներ առաջ ժամանակ առ ժամանակ գոնե որոշ շրջիկ խմբեր էին գալիս, հիմա դա էլ չկա: Ծնողներն էլ այդքան հնարավորություն չունեն երեխաների համար այդ հետաքրքրությունները գյուղից դուրս ապահովելու համար: Դպրոցում ստիպված սահմանափակվում են միայն մոտակա տարածքներում էքսկուրսիաներ կազմակերպելով: Ուսուցիչների հարցը հնչում է օդում, թե բարեկամավանցի երեխան ինչով է մեղավոր, որ այդ ամենից զրկված է:
Այս տարի դպրոցն ավարտելու է երկու տղա: Տասնմեկորորդ դասարանում ևս երկու աշակերտ է սովորում: Այս դասարանում սկզբում եղել են չորսը, սակայն իններորդ դասարանից տղաներից մեկը դուրս է եկել, անցյալ տարի մյուսն ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Ռուսաստան: Դասարանում մնացել են երկու աղջիկները` Ամալյան և Ոսկեհատը: Բարձր դասարանցիների համար դասերը նմանվում են անհատական պարապունքների: Ամալյան ցանկանում է թարգմանչուհի դառնալ, իսկ Ոսկեհատը` մաթեմատիկայի ուսուցչուհի: Ասում է, որ դասախոս չէր ցանկանա լինել, որովհետև «մեծերի հետ աշխատելը հեշտ չէ»:
Երբ հարցրեցի, թե ինչպես են կազմակերպում իրենց առօրյան դասերից դուրս, աղջիկները գրեթե միաժամանակ պատասխանեցին.
«Դաս ենք անում, հետո` ծնողներին օգնում: Դե, գյուղի կյանք ա էլի. անասուններ, տան հոգսը»:
Իսկ շաբաթը մեկ 10-12-րդ դասարանի աշակերտներով հավաքվում են եկեղեցու մոտ, զրուցում: Մյուս բոլոր միջոցառումներն էլ կարծես մեկ դասարանի նման միասին են կազամկերպում:
Աղջիկները խոստովանում են, որ իրենց գյուղը շատ են սիրում, հաճույքով այստեղ էլ կմնային, բայց նեղվում են, որ օրեցօր այն դատարկվում է: Այժմ երազում են Երևանում համալսարան ընդունվել, այնուհետև լավ գործ ունենալ. մասնագիտությամբ աշխատելը ցանկալի է, բայց այօրվա պայմաններում` ոչ պարտադիր:
«Լավ կլիներ, որ աշխատատեղ լիներ գյուղում: Բոլորն էլ աշխատանքի պատճառով են գյուղը լքում, թե չէ, ինձ թվում է, այնպիսի մարդ չկա, որ գյուղը չսիրի,- ասում է Ոսկեհատը:- Եթե աշխատատեղ լիներ, գյուղն այսպես դատարկ չլիներ, ես երևի այստեղ էլ կմնայի»:

Единственная первоклассница Мери мечтает стать танцовщицей
Мери – единственная в этом году первоклассница в селе Барекамаван. В классе она сидит молча, насупившись. Почти каждый день мама приходит с ней на занятия, чтобы девочка не чувствовала себя подавленной. По словам учительницы Рузан Казарян, Мери до сих пор не может смириться с тем, что она – единственная ученица в первом классе.
В этом году в 12-летней средней школе приграничного села Барекамаван Тавушской области 30 учащихся. Директор говорит, что третьеклассники – их радость, имея в виду то, что это самый многочисленный класс в школе. Здесь учатся пять детей: двое мальчиков и три девочки.
Первый класс Мери объединили с третьим. Классная руководительница проводит объединенные уроки. Девочку прикрепили к этому классу, потому что здесь учится ее сестра Наре.
Рузан Казарян рассказала, что в первые дни Мери, приходя в школу, плакала, так как там не было ни одного ее сверстника. Девочка не ходила в детсад, потому что в селе его нет, а придя сразу в школу, испытала разочарование. Но сейчас она уже привыкла к занятиям, во время уроков внимательно слушает, как отвечают ее "одноклассники".
Р.Казарян преподает в школе более десяти лет. Она рассказывает, что было время, когда в первый класс пришли двое учеников, но на будущий год семья одного из них уехала в Россию, и во втором классе остался один ученик. Однако это первый случай в ее практике, когда с первого же дня в классе один ребенок. Поэтому в школе пытаются сделать так, чтобы девочка не разочаровалась.
Во время беседы Мери так и не подняла глаза, но сказала, что ей нравится играть в школе с другими детьми. Ее самое большое желание – стать танцовщицей и исполнять армянские танцы. К сожалению, в селе нет танцевального кружка, который бы Мери могла посещать.
Вообще в Барекамаване нет ни одного места, где можно было бы провести культурный досуг. Единственным оживленным местом является школа. Рузан Казарян очень жалеет, что кроме уроков школьникам больше нечем заняться, они не могут посмотреть какой-нибудь театральный спектакль. Несколько лет назад в село время от времени приезжали артисты. Сейчас даже этого нет. Вот и приходится учителям ограничиваться экскурсиями в ближайшие районы. Вопрос учителей, почему барекамаванские дети должны быть лишены этого, остается висеть в воздухе.
В этом году школу окончили двое ребят, еще две девочки учатся в 11-ом классе. Вначале здесь учились четыре человека, но в 9-ом классе один из мальчиков оставил школу, а другой в прошлом году переехал вместе с семьей в Россию. В классе остались две девочки – Амалия и Воскеат. У старшеклассников уроки проходят в форме индивидуальных занятий. Амалия хочет стать переводчиком, а Восеат – учительницей математики.
На вопрос, как они организуют свой день после уроков, девочки почти одновременно ответили, что после уроков помогают родителям ухаживать за скотиной, выполняют домашнюю работу...
А раз в неделю ученики 10-12 классов собираются возле церкви пообщаться. Другие мероприятия тоже организуют вместе, как ученики одного класса.
Девочки говорят, что очень любят свое село и с удовольствием остались бы здесь. Им грустно от того, что оно с каждым днем пустеет. Сейчас они мечтают поступить в университет в Ереване, а после окончания найти хорошую работу, желательно по специальности.
"Было бы хорошо, если бы в селе были рабочие места. Из-за отсутствия работы все уезжают. А вообще мне кажется, нет такого человека, который бы не любил село,- сказала Воскеат. – Если бы здесь была работа, люди не покидали бы село. Я бы, наверное, тоже осталась".