Պետությունը գնում է ինսուլինը կրկնակի էժան
Պետական պատվերի շրջանակում առաքվող «Ինսուլին» դեղատեսակը, կառավարության որոշմամբ, առաջիկա հինգ տարիներին ներկրվելու է ֆրանսիական «Սանոֆի Ավենտիս» դեղագործական ընկերությունից: Վերջինիս և նախարարության միջև արդեն կնքվել է նախնական կարճաժամկետ պայմանագիր, որի հիման վրա ներկրվել է ինսուլինի` 2013թ. երկրորդ կիսամյակի համար անհրաժեշտ խմբաքանակը: Իսկ 2013-2018թթ.-ի պայմանգիրը կնքվելու է առաջիկա օրերին՝ «Սանոֆի Ավենտիս» ընկերության հետ ինսուլինի հինգ տարվա պահանջարկի չափը հստակեցնելուց հետո: Այս մասին մեզ հայտնեց առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Քրմոյանը՝ ավելացնելով, որ արտադրողի հետ ուղիղ պայմանագիրը թույլ է տալիս ավելի էժան գնել ինսուլինը և խնայել պետբյուջեի միջոցները: Նրա խոսքով՝ 2013թ. երկրորդ կիսամյակում՝ կես տարվա կտրվածքով, արդեն իսկ խնայվել է 104 միլիոն դրամ:
Մինչ այժմ առողջապահության նախարարությունը պետգնումների շրջանակում ինսուլին է գնել է ոչ թե արտադրող արտասահմանյան ընկերություններից, այլ դրանց հայաստանյան ներկայացուցիչներից: Արդյունքում` պետությունն այսքան ժամանակ վճարել է ինսուլինի` տեղական միջնորդ ընկերության` մրցույթի ժամանակ առաջարկած գումարը: Մրցութային առաջարկներից նախարարության կողմից մինչ այժմ ընդունվել է 1 սրվակ ինսուլինի համար (10մլ) նվազագույնը 4800 դրամը:
«Գները նախկինում բարձր էին, և տեղական ընկերություններն իրենց գնային առաջարկներում հավելավճարներ էին ավելացնում, այդ պատճառով նախարարությունը ինսուլինի ամբողջ քանակը բավարարելու համար ստիպված եղավ ավելի էժան տարբերակ գտնել և երկարատև պայմանագիր կնքել ուղիղ արտադրողի հետ»,- ասաց Ս. Քրմոյանը:
Այժմ, կառավարության նոր որոշմամբ, «Սանոֆի Ավենտիս» ընկերությունից ինսուլինի ձեռքբերման գին է սահմանվել 10 մլ-ոց սրվակով կարճատև ազդեցության ինսուլինի համար 4 եվրոն (մոտ 2200 դրամ), իսկ կարճատև և միջին ազդեցության խառը ինսուլինի համար` 6 եվրոն (մոտ 3200 դրամ):
Սա նշանակում է, որ նախարարությունը մինչև հիմա ինսուլինի մեկ սրվակի համար գրեթե կրկնակի է վճարել:
Ինսուլինի ձեռքբերման բանակցություններն ընթացել են «Սանոֆի Ավենտիսի» գխամասային ֆրանսիական մասնաճյուղի հետ, իսկ դեղորայքը ներկրվելու է ընկերության՝ Հունգարիայում գտնվող արտադրական ստորաբաժանումից:
ԱՆ-ն ինսուլինի մատակարարման մրցույթը հայտարարել էր հունիս ամսին, որին հայտ էին ներկայացրել արտասահմանյան երեք ընկերություններ` ամերիկյան,«Էլի Լիլի և քամփնի» դանիական «Նովո Նորդիսկ», ֆրանսիական «Սանոֆի Ավենտիս» ընկերությունները՝ տեղի ներկայացուցիչների միջոցով:
Առաջին ընկերությունը հայտ էր ներկայացրել` ի դեմս ընկերության հայաստանյան մենեջեր Սիլվա Բարսեղյանի: «Նովո Նորդիսկ»-ի հայտը ներկայացրել է դրա հայաստանյան ներկայացուցիչ «Նատալի ֆարմ» ընկերությունը: Մրցույթում հաղթած «Սանոֆի Ավենտիս» ընկերության հայտը, Սուրեն Քրմոյանի խոսքով, որևէ միջնորդ ընկերություն չի ներկայացրել. բոլոր բանակցությունները տեղի են ունեցել անմիջապես ընկերության հետ տեղի ներկայացուցչի միջոցով:
Կասեցվեց Սամվել Ալեքսանյանի՝ ինսուլինի մատակարարման մենաշնորհը
Առողջապահության նախարարության՝ 2010-2012թթ.-ին ինսուլինի պետգնումների վերաբերյալ մեզ տրամադրած տվյալները հուշում են, որ ինսուլինի մատակարարումը մինչ հիմա մենաշնորհային բիզնես է եղել, և այն պատկանել է «Նատալի ֆարմ» ընկերությանը:
«Նատալի ֆարմ» ընկերության սեփականատերերը, ըստ պետռեգիստրի տվյալների, Ասատուր Ասատրյանն է` 99,4 % և Շողերինա Մկրտչյանը` 0,6 %: Շողերինա Մկրտչյանը ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի կինն է: Ասատուր Ասատրյանը Շողերինա Մկրտչյանի քեռու որդին է:
Պետգնումների մրցույթներում վերջինիս հաղթանակը տեղի է ունեցել այսկերպ: Հայտարարվել է մրցույթը, հայտ են ներկայացրել մի քանի ընկերություններ, «Նատալի ֆարմ»-ը, ինչպես միշտ, առաջարկել է ամենից ցածր գինը: Մրցույթը շահելուց հետո, սակայն, «Նատալի ֆարմը» ինսուլին է գնել նաև մրցույթում իր ամենահավանական մրցակցից «Մ.Լ.Ն. ֆարմ» ընկերությունից:
«Մ.Լ.Ն. ֆարմ» ընկերությունը Հայաստանում ներկայացնում է «Էլի Լիլի և քամփնի» ամերիկյան ընկերության դեղորայքը: «Նատալի ֆարմը»-ը, որը դանիական «Նովո Նորդիսկ» ընկերության ներկայացուցիչն է, մրցույթում ամենամյա հաղթանակից հետո իր մրցակցից «Մ.Լ.Ն. ֆարմ» ընկերությունից գնել ու պետությանը վերավաճառել է գրեթե նույնքան ինսուլին, որքան «Նովո Նորդիսկից»:
«Նատալի Ֆարմ» ու «Մ.Լ.Ն. ֆարմ» ընկերություններն այսկերպ համագործակցել են եկամտաբեր բիզնեսում, իսկ նախարարությունը պետբյուջեի միջոցներով աջակցել է նրանց բիզնեսին:
Եթե հաշվենք մեկ տարում «Նատալի ֆարմ»-ի՝ պետությանը վաճառած ինսուլինների տեսակները, ապա պարզվում է, որ այնքան ինսուլին, որքան գնվել է «Նովո Նորդիսկ»-ից, քիչ տարբերությամբ ձեռք է բերվել նաև «Էլի Լիլի և քամփնի» ընկերությունից: Օրինակ՝ 2010թ.-ին «Նատալի ֆարմ»-ը «Մ.Լ.Ն. ֆարմ»-ից գնել է «Էլի Լիլի և քամփնի» արտադրության 47077 միավոր 10մլ-ոց սրվակ ինսուլին և 1400 միավոր 3մլ-ոց ինսուլին, իսկ «Նովո Նորդիսկ» ընկերությունից՝ 56987 միավոր 10 մլ-ոց ինսուլին և 1582 հատ 3լ-ոց ինսուլին:
«Մ.Լ.Ն. ֆարմ» ընկերությունը ամեն տարի մրցույթում գոնե 100 դրամ թանկ գնային առաջարկ է ներկայացրել ու պարտվել «Նատալի ֆարմին», փոխարենը վնաս չի կրել՝ դառնալով մրցույթների կուլիսային հաղթող:
«Նատալի ֆարմ» ընկերության տնօրեն Ասատուր Ասատրյանին հարցրինք, թե ինչու ինսուլինի ամբողջ քանակությունը ձեռք չէր բերում «Նովո Նորդիսկ» ընկերությունից (7 դոլար՝ առանց ԱԱՀ), չէ որ «Մ.Լ.Ն. ֆարմ»-ը «Էլի Լիլի և քամփնի» ընկերության արտադրանքը իրենց վաճառել է վերավաճառքի գնով՝ կրճատելով «Նատալի ֆարմ»-ի հնարավոր ավելի մեծ շահույթը: Ա. Ասատրյանը պատասխանեց, թե ամեն ինչ չէ, որ շահույթի հետ է կապված՝ նկատի ունենալով փոխարենը շուկայում ձեռք բերած իրենց գերիշխող դիրքը: «Փաստորեն մենաշնորհ եք ունեցել» դիտարկմանը, Ա. Ասատրյանը պատասխանեց. «Դե, հիմա էդպես լավ չի հնչում, բայց հա, մենք ենք անցել»:
Ինսուլինի`«Սանոֆի Ավենտիսից» ձեռքբերման որոշումը վրդովեց ոչ այնքան ոլորտում գերիշխող «Նատալի ֆարմ» ընկերությանը, որքան «Էլի Լիլի և քամփնի» ընկերության հայաստանյան ներկայացուցիչ Սիլվա Բարսեղյանին, ով ինսուլին է վաճառում միայն «Մ.Լ.Ն. ֆարմ»-ին:
Որոշման գաղտնազերծման հաջորդ օրը՝ հուլիսի 15-ին, Սիլվա Բարսեղյանը ասուլիս հրավիրեց և հայտարարեց, որ նախարարությունը պատրաստվում է ինսուլինի մատկարարման պայմանագիր ձեռք բերել ֆրանսիական «Սանոֆի Ավենտիս» ընկերության հետ, մինչդեռ «Էլի Լիլի և Քամփնի» ընկերության գնային առաջարկը ավելի մատչելի է եղել: Եվ եթե նախարարությունը ընդուներ «Էլի-Լիլիի» գնային առաջարկը, ապա կխնայվեին պետբյուջեի միջոցները՝ նշել էր Սիլվա Բարսեղյանը:
Մեզ հետ զրույցում էլ Ս. Բարսեղյանն ավելացրեց, թե իր ընկերությունը շահագրգռված է նախարարության հետ ուղիղ պայմանագիր կնքել: «Ես ձեզ կարող եմ ցույց տալ անցած տարի նախարարին գրած իմ նամակը: Գրել եմ, որ գների իջեցման հիմնական տարբերակն այն է, որ ուղիղ արտադրողից պետք է գնել: Ես Վրաստանում էլ եմ աշխատում: Վրաստանում ուղիղ աղբյուրից են գնում անում»,- ասաց նա: Ապա ավելացրեց, որ նախկինում վեց ամսվա համար ինսուլինը բերում էին 8 դոլարով, իսկ հնգամյա պայմանագրի դեպքում կարող են էժան բերել, սրվակը` 5 դոլարով: Հենց այդ գնային առաջարկն էլ «Էլի Լիլի և քամփնին» ներկայացրել էր մրցույթում և պարտվել:
Քանի որ Ս. Բարսեղյանը «շահագրգռված» է պետբյուջեն խնայելու հարցում, հարցրինք, թե ինչու ինսուլինի պետգնման մրցույթում մինչև հիմա ավելի ցածր գին չի ներկայացրել` իր ներկայացուցիչ ընկերության` «Մ.Լ.Ն. ֆարմ»-ի միջոցով:
«Մենք արդեն էդտեղ կապ չունենք, արտադրողը կապ չունի, հասկանո՞ւմ եք: Հարցը հետևյալն է. երբ արտադրողին ասում են՝ մենք վեց ամսվա համար ենք ուզում ինսուլին, այդ դեպքում արտադրողը տալիս է մի գին, իսկ երբ ասում են, որ հինգ տարվա համար ենք ուզում ինսուլին, բնականաբար արտադրողը տալիս է շատ ավելի ցածր գին: Իսկ թե ի՞նչպես են վերավաճառում, ի՞նչ են անում, էդտեղ արտադրողը, ցավոք, ոչինչ չի կարող անել»,- ասաց Սիլվա Բարսեղյանը: Իրականում, այս դեպքում արտադրողը կապ ունի վերավաճառող ընկերության հետ: Սիլվա Բարսեղյանն ու «Մ.Լ.Ն. ֆարմ»-ի տնօրենը՝ Հարություն Վասիլյանը ամուսիններ են: «Էդպիսի բան չկա: Ես չգիտեմ` դուք ում պատվերն եք կատարում: Ինչ ուզում եք գրեք, բայց էդպիսի բան չկա: Էնպիսի բաներ եք ասում, կարո՞ղ եք դուք ապացուցել, որ «Մ.Լ.Ն ֆարմը» իմ ամուսնու ընկերությունն է»,- ասաց Սիլվա Բարսեղյանը:
Հարցրինք՝ ինչն է պետք ապացուցել, սխա՞լ է, որ Հ.Վասիլյանը նրա ամուսինն է, պատասխանեց. «Չէ, դա սխալ բան… Ես ձեզ հետ խոսում եմ «Լիլիի» անունից, «Մ.Լ.Ն»-ի անունից ինչ կգրեք, «Ֆարմ Ադամայից» ինչ կգրեք, «Նատալիի» մասին ինչ կգրեք, դա ձեր գործն է»:
Նշենք, միայն, որ «Մ.Լ.Ն. ֆարմ» ընկերության տնօրեն Հարություն Վասիլյանը «Էլի Լիլի և Քամփնի» ընկերության հայաստանյան ներկայացուցիչ Սիլվա Բարսեղյանը գրանցված են նույն բնակարանում:
«Մ.Լ.Ն. ֆարմը» ինսուլինի պետգնման մրցույթներում նախ ներկայացրել է 5200-5100 դրամ գնային առաջարկ, ապա իջեցրել 4800- 4900 դրամի:
««Էլի Լիլի»-ի սկզբունքն է` համագործակցել այնպիսի ընկերության հետ, որի հետևում պաշտոնյա կամ օլիգարխ չկա կանգնած»,- մեզ ասաց Սիլվա Բարսեղյանը, երբ հարցրինք, թե ինչու է «Նատալի-Ֆարմին» ինսուլինը վաճառվել «Մ.Լ.Ն. ֆարմի» միջոցով: Սիլվա Բարսեղյանը և «Մ.Լ.Ն. ֆարմ»-ի հետևում կանգնած նրա ամուսինը` Հարություն Վասիլյանը, համագործակցել են «Նատալի Ֆարմի»-ի հետ, իսկ վերջինս դեմ չի եղել թեկուզ քիչ շահույթով դառնալ ոլորտի մենաշնորհը:
«Մ.Լ.Ն ֆարմը» միշտ ավելի թանկ գնային առաջարկ է ներկայացրել, քան հաղթող «Նատալի Ֆարմը», բայց Սիլվա Բարսեղյանն այսօր դժգոհում է, որ իրենք մրցույթում չեն շահել: Անհասկանալի է, թե ինչու է դժգոհում մրցույթներում պարտվելուց, եթե արդյունքում հաղթող «Նատալի Ֆարմը» նրանցից գնել է ինսուլին:
Ս. Բարսեղյանը մեզ հետ զրույցում ասաց նաև, թե «Նատալի Ֆարմ»-ի հետ մրցույթների մշտական հաղթող է եղել «Ֆարմ Ադամա» ընկերությունը: Վերջինիս անունը նա շահարկում էր որպես «Սանոֆի Ավենտիս» ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչի, որի հետ էլ նախարարությունն այժմ նոր գործարքի մեջ է: Նախարարության տրամադրած տվյալներով՝ «Ֆարմ Ադաման» ինսուլինի պետգնման մրցույթ մեկ անգամ է շահել՝ 2011թ-ին և ներկրել է «Սանոֆի Ավենտիս» ընկերության արտադրած ինսուլինը: Սակայն ԱՆ աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Քրմոյանը հերքեց այն, որ «Սանոֆի Ավենտիսի» այժմյան հայտը ներկայացրել է «Ֆարմ-Ադամա» դեղատունը՝ նշելով, որ ընկերության հայտը ներկայացրել է Ֆրանսիայի գլխամասային գրասենյակը, որը Հայաստանում ունի ներկայացուցչություն: Մրցույթում ընկերության հայտը նախարարությանը ներկայացրել է «Սանոֆի Ավենտիսի» հայաստանյան ներկայացուցիչ Վասիլի Ստեփանյանը` նշեց Ս. Քրմոյանը:
Նշենք, որ, ըստ պետռեգիստրի տվյալների, «Ֆարմ-Ադամա» ՍՊԸ-ի 50 % սեփականատերը Աժ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանն է: Բաժնետոմսերի մյուս 50 % -ը Ռուսաստանի քաղաքացի Հակոբ Հովսեփյանինն է:
«Որևէ միջնորդ ընկերություն այս գործարքից օգուտ չի ունենալու»,- ավելացրեց Ս. Քրմոյանը:
Սիլվա Բարսեղյանը մեզ հետ զրույցում նշել էր նաև, որ արտադրող ընկերության հետ ուղիղ պայմանագիր կնքելու մրցույթում իրենց ընկերությունը՝ «Էլի Լիլի և քամփնի»-ին ավելի ցածր գնային առաջարկը է ներկայացրել, քան «Սանոֆի Ավենտիսի»-ը: «Նախկին 8 դոլարի փոխարեն այժմ ներկայացրել ենք 5 դոլարի հայտ»,- ասաց Ս. Բարսեղյանը: «Նատալի Ֆարմի» տնօրեն Ասատուր Ասատրյանն էլ մեզ ասաց, որ իրենք ներկայացրել են 10մլ սրվակի համար 3,3 դոլարի գնային առաջարկ (առանց ԱԱՀ). սա իսկապես ավելի ավելի մատչելի գնային առաջարկ է, քան հաղթած «Սանոֆի Ավենտիսի»՝ նույնքան չափաբաժնով սրվակի համար՝ 4-6 եվրոն: Թե ինչու նախապատվություն չի տրվել «Նատալի ֆարմին», Ս. Քրմոյանը պատասխանեց, թե բացի գնից մրցույթի ժամանակ հաշվի են առնում նաև այլ հանգամանքներ:
«Մրցույթը բավականաչափ բարդ գործընթաց է: Մենք հստակ ներկայացրել ենք մրցույթի պայմանները, ընկերությունները բացի գներից որպես պայման նաև ներկայացնում են ծրագրեր: Ընկերությունը, օրինակ, պարտավորվում է, որ հետագա տարիներին պատրաստ է 1 միլիոն դոլարի բարեգործական ծրագիր անել կամ հիվանդներին անվճար սարքեր տրամադրել»,- նշեց Ս. Քրմոյանը:
Նա ավելացրեց, որ թեև առողջապահության նախարարությունը թույլտվություն ունի ամբողջ ինսուլինը ձեռք բերել «Սանոֆի Ավենտիս» ընկերությունից և առայժմ լրամշակվում է հինգ տարվա պայմանագրի տեքստը, սակայն մրցույթում պարտված ընկերությունները («Նովո Նորդիսկ» և «Էլի-Լիլի և քամփնի») կարող են դեռ ներկայացնել նախարարությանը «իրենց ավելի նպաստավոր առաջարկները»:
«Եթե կտան ավելի լավ առաջարկներ, քան այն ընկերությունը, որը հաղթել է, կարծում եմ` մենք պետք է դիմենք կառավարություն և համապատասխան հանձնարարական ստանանք, թե ինչպես գործենք այնուհետև»,- նշեց Ս.Քրմոյանը:
Ինսուլինը ընդամենը մեկն է պետգնումներով ձեռք բերվող դեղատեսակներից: Պետբյուջեից դեղորայքի ձեռքբերման համար տրամադրվող միջոցները կարող են խնայվել բոլոր դեղատեսակների դեպքում: ԱՆ-ի մեզ տրամադրած տվյալներով` պետական գնումների շրջանակում 2013թ-ին ձեռք է բերվել 44 անուն դեղատեսակ:
Կառավարությանն առընթեր «Գնումների աջակցման կենտրոն» գրծակալությունն այժմ շրջանակային համաձայնագրեր ունի դեղագործական 47 ընկերությունների հետ: Դրանց մեջ են նաև «Նատալի Ֆարմ» և «Մ.Լ.Ն. ֆարմ» ընկերությունները, որոնք զրկվել են ինսուլինի մատակարարման հնարավորությունից, սակայն դեռ մասնակցում են այլ դեղատեսակների ձեռքբերման մրցույթներին:
Եվ եթե առողջապահության նախարարությունը ուղիղ պայմանագրեր ձեռք բերի դեղարտադրող արտասահմանյան ընկերությունների հետ բոլոր դեղատեսակների դեպքում, ապա կկրճատի պետբյուջեից դեղորայքի համար տրամադրվող գումարը յուրաքանչյուր դեղատեսակի համար` գուցե կրկնակի, ինչպես ցույց տվեց ինսուլինի օրինակը: Բոլոր 44 դեղատեսակները ներկրվում են արտերկրից համապատասխան դեղարտադրող ընկերություններից:

Государство закупит инсулин в два раза дешевле
Решением правительства РА поставляемый в рамках госзаказа препарат инсулин в ближайшие пять лет будет закупаться у французской фармацевтической компании “Санофи Авентис”. Между компанией и министерством здравоохранения уже заключен предварительный краткосрочный договор, на основе которого была импортирована необходимая для третьего квартала 2013 г. партия инсулина. Договор на 2013-2018 гг. будет заключен в ближайшие дни. Об этом нам сообщил руководитель аппарата минздрава Сурен Крмоян, добавив, что прямой договор с производителем позволяет приобрести инсулин по более низкой цене и благодаря этому сэкономить средства госбюджета.
До сих пор министерство здравоохранения в рамках госзаказа закупало инсулин не у зарубежных компаний-производителей, а их армянских представителей. В результате все это время государство платило за инсулин ту сумму, которая предлагалась при проведении тендера местной компанией-посредником. Самая низкая цена за 1 флакон инсулина по 10 мл, на которую минздрав дал согласие в результате тендера, составляла 4800 драмов.
“Раньше цены были высокими, а местные компании в своих ценовых предложениях дополнительно их увеличивали. Поэтому для обеспечения всего количества инсулина министерству пришлось искать более дешевый вариант и заключить договор непосредственно с производителем”,- сказал С.Крмоян.
Новым решением правительства цена закупки инсулина у компании “Санофи Авентис” составляет 4 евро (около 2200 драмов) за флакон по 10 мл, а за инсулин краткосрочного и среднего воздействия – 6 евро (около 3200 драмов). Это значит, что до сих пор министерство платило за один флакон инсулина почти в два раза дороже.
Тендер на поставки инсулина был объявлен в июне. Заявки представили три зарубежные компании: американская “Эли Лилли”, датская “Ново Нордиск”, французская “Санофи Авентис” через своих местных представителей.
Первая компания подала заявку в лице своего менеджера в Армении Сильвы Барсегян, а “Ново Нордиск” – в лице компании “Натали Фарм”, являющейся ее армянским представителем. Заявка компании “Санофи Авентис”, которая и выиграла тендер, не была представлена посреднической компанией, все переговоры велись непосредственно через местного представителя компании.
Монополия Самвела Алексаняна на поставки инсулина прекращена
Данные о госзакупах инсулина в 2010-2012 гг., предоставленные нам министерством здравоохранения, свидетельствуют о том, что поставка инсулина была до сих пор монопольным бизнесом, которым занималась компания “Натали фарм”. Согласно данным Госрегистра, владельцами компании являются Асатур Асатрян, которому принадлежат 99,4% акций, и Шогерина Мкртчян – 0,6% акций. Шогерина Мкртчян – жена депутата Национального Собрания Самвела Алексаняна, Асатур Асатрян – ее двоюродный брат.
Асатрян выиграл тендер на госзакупки следующим образом. Заявки представили несколько компаний. “Натали фарм”, как всегда, предложила самую низкую цену. Однако, выграв тендер, “Натали фарм” закупила инсулин и у самого вероятного своего соперника по тендеру – компании “М.Л.Н.ыФарм”. Последняя представляет в Армении американскую фармацевтическую компанию “Эли Лилли”. “Натали фарм”, являющаяся представителем датской компании “Ново Нордиск”, после очередной победы в тендере закупила у своего соперника – компании “М.Л.Н.Фарм” и перепродала государству почти столько же инсулина, сколько закупила у “Ново Нордиска”. Вот каким образом компании “Натали Фарм” и “М.Л.Н.Фарм” сотрудничали в прибыльном бизнесе, а министерство за счет средств госбюджета содействовало им в этом.
Компания “М.Л.Н Фарм” каждый год участвовала в тендерах с ценовым предложением, которое было как минимум на 100 драмов дороже, и проигрывала “Натали Фарм”. Но она не оставалась внакладе, так как становилась закулисным победителем тендеров.
Мы поинтересовались у директора “Натали Фарм” Асатура Асатряна, почему они не приобретали всю партию инсулина у компании “Ново Нордиск” (7 долларов без НДС), ведь “М.Л.Н. Фарм” перепродавала им продукцию компании “Эли Лилли”, сокращая тем самым их возможную прибыль, сказал, что не все обусловлено прибылью, имея в виду полученное ими взамен монопольное положение на рынке.
Решение о приобретении инсулина у “Санофи Авентис” возмутило не столько компанию-монополиста “Натали фарм”, сколько армянского представителя компании “Эли Лилли” Сильву Барсегян, которая продает инсулин только “М.Л.Н.Фарм”.
15 июля, на следующий день после рассекречивания решения, С.Барегян созвала пресс-конференцию и заявила, что министерство собирается заключить договор о поставках инсулина с французской компанией “Санофи Авентис”, тогда как ценовое предложение компании “Эли Лилли” было более доступным. И если бы министерство приняло предложение “Эли Лилли”, то можно было бы сэкономить средства госбюджета, сказала Сильва Барсегян.
В беседе с нами представитель “Эли Лилли” добавила, что ее компания заинтересована в заключении прямого договора с министерством здравоохранения РА. А поскольку г-жа Барсегян “заинтересована” в сохранении бюджетных средств, мы задали ей вопрос: почему они до сих пор через свою компанию-представителя “М.Л.Н.Фарм” не предлагали на тендерах по госзакупкам инсулина более низкую цену. “Вопрос в следующем. Когда производителю говорят: мы будем закупать инсулин в течение шести месяцев, производитель называет одну цену, а когда говорят, что будут закупать инсулин в течение пяти лет, производитель, разумеется, называет более низкую цену. Что касается того, как перепродают, то здесь производитель, к сожалению, ничего не может сделать”,- сказала Сильва Барсегян. На деле в данном случае у производителя есть связь с компанией-перекупщиком: Сильва Барсегян и директор “М.Л.Н.Фарм” Арутюн Василян – супруги. “Ничего подобного! Я не знаю, чей заказ вы выполняете”,- заявила г-жа Барсегян. Отметим, что директор компании “М.Л.Н.фарм” Арутюн Василян и армянский представитель компании “Эли Лилли” Сильва Барсегян прописаны в одной квартире.
На тендерах по госзакупкам инсулина “М.Л.Н.Фарм” сперва предложила 5200-5100 драмов, потом спустила эту цену до 4800-4900 драмов.
“Принцип “Эли Лилли” состоит в следующем: сотрудничать с такой компанией, за которой не стоят должностное лицо или олигарх”,- сказала нам Сильва Барсегян, отвечая на вопрос, почему инсулин был продан компании “Натали Фарм” посредством компании “М.Л.Н. Фарм”. Сильва Барсегян и стоящий за этой компанией ее муж Арутюн Василян сотрудничали с “Натали Фарм”. Последняя же не была против того, чтобы за небольшую прибыль занять монопольное положение в сфере.
В беседе с нами С.Барсегян также сказала, что наряду с “Натали Фарм” тендеры постоянно выигрывала и компания “Фарм Адама”. Эту компанию г-жа Барсегян постоянно называла армянским представителем “Санофи Аентис”, с которой министерство здравоохранения заключило договор. По данным минздрава, тендер на закупку инсулина “Фарм Адама” выиграла один раз – в 2011 году и импортировала инсулин компании “Санофи Авентис”. Однако руководитель аппарата МЗ Сурен Крмоян опроверг утверждения о том, что нынешнюю заявку “Санофи Авентис” представила “Фарм Адама”, отметив, что это сделал головной офис французской компании, который имеет представительство в Армении. Заявку “Санофи Авентис” подал в минздрав армянский представитель этой компании Василий Степанян, сообщил Крмоян.
Отметим, что по данным Госрегистра, 50% акций ООО “Фарм Адама” принадлежат депутату Национального Собрания Гагику Царукяну, остальные 50% - гражданину РФ Акопу Овсепяну. “Ни одна компания-посредник не получит прибыль от этой сделки”,- заверил Сурен Крмоян.
В беседе с нами Сильва Барсегян также отметила, что на тендере по заключению прямого договора с компанией-производителем “Эли Лилли” предложила более низкую цену, чем “Санофи Авентис” – 5 долларов вместе прежних 8-ми. В свою очередь директор “Натали Фарм” Асатур Асатрян сказал, что их ценовое предложение составляло 3,3 доллара (без НДС) за флакон инсулина по 10 мл. Это действительно более доступная цена, чем та, которую предложила выигравшая тендер компания “Санофи Авентис” – 4-6 евро. На вопрос, почему предпочтение не было отдано “Натали Фарм”, Сурен Крмоян сказал, что при проведении тендера кроме цены учитывают и другие обстоятельства. “Тендер – это довольно сложный процесс. Мы четко изложили условия его проведения: компании помимо цен обязаны представлять также программы. Например, компания должна взять на себя обязательство в последующие годы осуществить благотворительную программу стоимостью 1 млн долларов или предоставить больным бесплатные аппараты”,- отметил руководитель аппарата МЗ. Он также сказал, что если поступят более выгодные предложения, чем предложение выигравшей тендер компании, то министерство обратится в правительство, чтобы получить соответствующие указания относительно дальнейших действий.