Նիկոլ Փաշինյան. «Կառավարությանն առնթեր մարմնի ղեկավարը կարող է կնոպկան սեղմել, ասի, Բադիրյան մի հատ շուտ-շուտ բարձրացիր վերև»
Այսօր Ազգային ժողովում շարունակվում է Արդարադատության խորհրդի երկու իրավաբան-գիտնական անդամի թեկնածուների ընտրության մասին քննարկումը: Հիշեցնենք, որ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության կողմից առաջադրված են ԵՊՀ Իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Գագիկ Ղազինյանի և Արդարադատության խորհրդի գործող անդամ, իրավագիտության դոկտոր Գրիգոր Բադիրյանի թեկնածությունները:
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում նշեց, որ երեկ այդ հարցի քննարկումների ընթացքում ի հայտ եկան անհաղթահարելի խոչընդոտներ, և խորհրդի թեկնածուներից Գրիգոր Բադիրյանը հետևողականորեն ներկայացնում էր, թե ինչու և ինչպես է ստացվել, որ Արդարադատության խորհրդում ընդգրկված ինը անդամների՝ դատավարական լիազորությունների դադարած չլինելը և այդ լիազորությունների գործադրումը Արդարադատության խորհրդին զուգահեռ խոչընդոտում է Արդարադատության խորհրդի արդյունավետությունը:
«Այդ ողջ ելույթի ընթացքում իր բանավոր խոսքում պարոն Բադիրյանն այդպես էլ չհիշատակեց, որ ինքը Կառավարությանն առնթեր ոստիկանության պետի գլխավոր խորհրդականն է,- նշեց Ն. Փաշինյանը՝ ավելացնելով,- պարոն Բադիրյանն ասում էր, կարո՞ղ եք հիշատակել մի օրենք, որ թույլ չի տալիս ինձ այդ կարգավիճակում լինել Արդարադատության խորհրդի անդամ: Այո՛, Բադիրյան, կարող եմ ասել, և դա ոչ թե սովորական օրենք է, այլ ՀՀ թիվ մեկ օրենքն է՝ Սահմանադրությունը: Սահմանադրության 83-րդ հոդվածի 4-րդ կետով ասվում է, որ մենք պետք է ընտրենք Արդարադատության խորհրդի երկու իրավաբան-գիտնականների, և Ձեր բառերով ապացուցեմ, որ Դուք չեք կարող լինել Արդարադատության խորհրդի անդամի թեկնածու»:
Պատգամավորը, դիմելով Գ, Բադիրյանին, ասաց, որ ցույց տա մի օրենք, ըստ որի՝ Ազգային ժողովը կարող է ԿԱ մարմնի պետի գլխավոր խորհրդականին նշանակել Արդարադատության խորհրդի անդամ: «Արդարադատության խորհրդի անդամին մենք ընտրում ենք երկրի բարձրագույն օրենսդիր մարմնի անդամների կեսից ավելիի քվեարկության արդյունքում, և պատկերացրեք, որ երկրի գերագույն գլխավոր օրենքի օրենսդիր մարմնի անդամների կեսից ավելիի քվեարկությամբ ընտրված մարդուն ԿԱ մարմնի ղեկավարը կարող է կնոպկան սեղմել, ասի, Բադիրյան, մի հատ շուտ-շուտ բարձրացիր վերև: Սա իշխանության բաժանման խնդիր է: Սա Ազգային ժողովի հեղինակության խնդիր է»,- նշեց ՀԱԿ պատգամավորը: Անդրադառնալով Գ.Ղազինյանի թեկնածությանը՝ Ն. Փաշինյանն ասաց, որ այս առումով ինքը խնդիր չունի, քանի որ իրավաբան-գիտնական է: Ընդդիմադիր պատգամավորը հիշատակեց երեկ Գ. Ղազինյանի այն խոսքը, որ Ազգային ժողովում նստածներից շատերն ինչ-որ ձևով առնչվել են ֆակուլտետի հետ: Ն. Փաշինյանը նշեց, որ Ազգային ժողովում, կառավարությունում նստածներից շատերը, մարզպետներից, դատավորներից, դատախազներից, օլիգարխներից, մեծահարուստներից շատերը պատկանում են տերերի կատեգորիային:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ ինքը դեմ է քվերակելու Գ. Ղազինյանի և Գ. Բադիրյանի թեկնածություններին, քանի որ չի ցանկանում դառնալ տերերի այն խավի հերթական ներկայացուցիչը:
Գ. Ղազինյանն էլ Ն. Փաշինյանինն հրավիրեց ֆակուլտետ՝ տեսնելու, թե իրականում ի՞նչ է կատարվում այնտեղ, թե ինչպե՞ս են հեռացվում պաշտոնավորների կամ փողկապավորների երեխաները և բանակ զորակոչվում:

Никол Пашинян: “Руководитель органа при правительстве может нажать кнопку и сказать: “Бадирян, ну-ка быстро поднимись наверх”
Сегодня в Национальном Сjбрании продолжилось обсуждение кандидатур двух юристов-ученых, которые должны стать членами Совета юстиции. Напомним, что парламентская фракция Республиканской партии Армении предложила кандидатуры декана юридического факультета Ереванского государственного университета, профессора, члена-корреспондента НАН РА Гагика Казиняна и члена действующего Совета юстиции, доктора юриспруденции Григора Бадиряна.
Выступивший в ходе обсуждения депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян отметил, что вчера возникли непреодолимые препятствия. Кандидат в члены СЮ Григор Бадирян долго объяснял, как получилось, что выполнение девятью членами Совета юстиции полномочий в других структурах мешает эффективной работе СЮ.
“В своем выступлении г-н Бадирян так и не сказал отом, что он является главным советником начальника полиции при правительстве. Г-н Бадирян заявил: можете упомянуть какой-либо закон, который не позволяет мне, находясь в этом статусе, быть членом Совета юстиции? Могу, г-н Бадирян. И это не простой закон, а Основной закон Республики Армения – Конституция. В п.4 ст.83 Конституции говорится: мы должны выбрать в Совет юстиции двух юристов-ученых, и я Вашими же словами докажу, что Вы не можете быть кандидатом в члены Совета юстиции”.
Обратившись к Г.Бадиряну, депутат попросил его назвать хотя бы один закон, по которому Национальное Собрание может назначить главного советника руководителя органа при правительстве членом Совета юстиции. “Члена Совета юстиции мы выбираем путем голосования более половины членов высшего законодательного органа страны. И представьте, что руководитель органа при правительстве может нажать кнопку и сказать человеку, избранному в результате голосования более половины членов законодательного органа: “Бадирян, ну-ка быстро поднимись наверх. Это вопрос разделения властей, вопрос авторитета Национального Собрания”,- отметил Никол Пашинян.
Касаясь кандидатуры Г.Казиняна, депутат сказал, что в этом случае он не видит проблем, поскольку данный кандидат является юристом-ученым. Вместе с тем Пашинян напомнил фразу из вчерашнего выступления Казиняна, который сказал, что многие из сидящих в Национальном Собрании в той или иной форме имели отношение к юридическому факультету. По словам депутата-оппозиционера, многие члены правительства, депутаты парламента, губернаторы, судьи, прокуроры, олигархи принадлежат к категории хозяев.
Затем Пашинян сказал, что будет голосовать против обоих кандидатов, поскольку не хочет становиться очередным представителем слоя хозяев.
В свою очередь Г.Казинян пригласил депутата на юридический факультет с целью убедиться в том, что дети крупных чиновников на самом деле исключаются из университета и призываются в армию.