2013 թվականի հունվար-օգոստոսին «Հարավկովկասյան երկաթուղիները» փոխադրել է 9,5 %-ով պակաս պակաս բեռ
2013 թվականի հունվար-օգոստոսին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն փոխադրել է 2050,0 հազ. տոննա բեռ, ինչը 9,5%-ով պակաս է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Արտահամնան հաղորդակցությունում ՀԿԵ-ի բեռնափոխադրումների ծավալը 2013 թվականի հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 311,0 հազար տոննա` 1,9%-ով գերազանցելով անցյալ տարվա ցուցանիշը:
Ներմուծման հաղորդակցությունում փոխադրվել է 714,7 հազար տոննա բեռ՝ 19,2%-ով նվազելով 2012 թվականի հունվար-օգոստոսի հետ համեմատ:
Իսկ տեղական հաղորդակցությունում բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 1024,3 հազար տոննա՝ նվազելով 4,8%-ով:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը ոլորտի համար պատասխանատու ղեկավարներին հանձնարարեց ուսումնասիրել իրավիճակը և մշակել բեռնափոխադրումների աճի ապահովմանն ուղղված միջոցառումների ցանկ: Ինչպես ընդգծեց Վիկտոր Ռեբեցն, անհրաժեշտ է օպերատիվ համագորրծակցել և արդյունավետ երկխոսություն հաստատել բեռնափոխադրողների հետ, բարձրացնել մատուցվող ծառայությունների որակն ու մակարդակը:
ՀԿԵ-ում էապես բարելավվել են լոկոմոտիվների և բեռնատար վագոնների շահագործման ցուցանիշները
2013 թվականի հունվար-օգոստոսին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում էապես բարելավվել են լոկոմոտիվների և բեռնատար վագոնների շահագործման ցուցանիշները: Վերջին վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ մեկ բեռնատար վագոնի շրջանառությունը 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ արագացել է մոտ 0,4 օրով կամ 13,3%-ով:
Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ հունվար-օգոստոսին մեկ վագոնը շրջանառությունում էր գտնվել միջինում 3 օր:
Մեկ վագոնի միջին օրեկան արտադրողականությունը 2013 թվականի ութ ամիսների ընթացքում կազմել է 5083 տկմ նետտո/վագոն, ինչը 20%-ով գերազանցում է 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածում գրանցված ցուցանիշը:
Բարելավվել են նաև լոկոմոտիվների շահագործման ցուցանիշները: Մեկ լոկոմոտիվի միջին օրեկան վազքը կազմել է 385,6 լոկ-կմ, ինչը 7,6%-ով գերազանցում է 2012-ի ցուցանիշը:
Ընկերությունը նման արդյունքների կարողացել է հասնել ենթակառուցվածքի և շարժակազմի արդիականացման, գնացքների անվտանգության ապահովման շնորհիվ: Այս մասին հայտնում է ՀԿԵ-ն:

В январе-августе 2013 года ЮКЖД было перевезено 2050,0 тыс. тонн грузов
В январе-августе 2013 года ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» было перевезено 2050,0 тыс. тонн грузов, что на 9,5% ниже показателя аналогичного периода 2012 года.
В экспортном сообщении в течение восьми месяцев по железной дороге было перевезено 311,0 тыс. тонн грузов, что на 1,9% превышает прошлогодний показатель, в импортном сообщении - 714,7 тыс. тонн, что ниже показателя января-августа 2012 года на 19,2%.
Объем грузовых перевозок в местном сообщении по железной дороге достиг 1024,3 тыс. тонн грузов, что ниже показателя прошлого года на 4,8%.
Гендиректор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец поручил ответственным за сферу руководителям подробно изучить ситуацию, разработать меры по обеспечению роста объемов грузовых перевозок. Руководитель Компании отметил, что необходимо оперативное взаимодействие с грузовладельцами, умение сформировать продуктивный диалог с грузоотправителями, повышение уровня и качества предоставляемых услуг.
На ЮКЖД повышена эффективность использования локомотивного и вагонного парков
На Южно-Кавказской железной дороге в январе-августе 2013 года существенно повышен уровень эффективности использования грузовых вагонов и локомотивного парка.
Согласно последним статистическим данным ЗАО «ЮКЖД», оборот грузового вагона по сравнению с аналогичным периодом 2012 года ускорен почти 0,4 суток или на 13,3%. В среднем один вагон находился в обращении 3 суток.
Среднесуточная производительность одного вагона достигла 5083 ткм нетто/вагон, что на 20% превышает показатель января-августа 2012 года.
Улучшены также и показатели использования локомотивного парка. В частности, среднесуточный пробег локомотива составил 385,6 лок-км, что превышает показатель января-августа прошлого года на 7,6%.