Հայաստանը հավի եւ ոչխարի արտահանող է
Կենդանի կենդանիների արտահանման-ներկրման շուկայում Հայաստանը, ինչպես եւ շատ այլ ոլորտներում, գլխավորապես ներմուծող է: 2011-2012 թթ. մեր երկիրը արտահանել է հիմնականում ոչխար, ածան հավ եւ դրա ճտեր: Մյուս կենդանատեսակները փոքր ծավալ են կազմել: Իսկ ահա ներկրման դաշտը բավականին բազմազան է՝ ընտանի ու էկզոտիկ թռչուններից մինչեւ խոշոր եղջերավորներ:
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության՝ 2011-ին Հայաստանն արտահանել է 2.825 գլուխ ոչխար, իսկ անցյալ տարի՝ 31.169, որից 12.274-ը՝ գառ: Ինչպես հայտնի է, մեր կենդանի ոչխարների հիմնական շուկան հարեւան Իրանն է: Սակայն հետաքրքիր է, որ կոնկրետ 2011-ի վերաբերյալ ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Գրիշա Բաղիյանը դեռեւս նույն տարվա նոյեմբերին հայտնել էր, որ արդեն իսկ արտահանվել է 135.000 գլուխ ոչխար, այնինչ վիճծառայության պաշտոնական տվյալները, որոնք հավաքագրվում են ՊԵԿ-ից, այլ բան են ասում: Ուրեմն կամ մաքսային հայտարարագրերն են կեղծվում, կամ էլ նախարարությունն է ուռճացված թվեր ներկայացնում:
2011-ին ՀՀ-ն արտահանել է 124.000 հատ ածան հավի ճուտ, իսկ 2012-ին այդ թիվը դարձել է 169.500: Անցյալ տարի մեր երկրից դուրս է բերվել նաեւ 100 հատ հավ եւ 9.890 հատ այլ կենդանի:
Քանի որ Հայաստանի ներկրումները բազմազան են, ներկայացնենք առավել մեծ քանակ կազմող տեսակները՝ ըստ առանձին տարիների:

Армения экспортирует кур и овец
На рынке импорта-экспорта живых животных, как и во многих других сферах, Армения является главным образом импортером. В 2011-2012 годах наша страна экспортировала в основном овец, кур-несушек и их цыплят. Экспорт других видов животных осуществлялся в небольших объемах. Что касается импорта, то он отличается большим разнообразен – от домашних и экзотических птиц до крупного рогатого скота.
По данным Национальной статистической службы РА, в 2011 году Армения экспортировала 2.825, а в прошлом году - 31.169 голов овец, в том числе 12.274 ягненка. Как известно, для Армении основным рынком живых овец является соседний Иран. Интересно, однако, что относительно 2011 года заместитель министра сельского хозяйства РА Гриша Багян еще в ноябре того же года сообщил, что уже экспортировано 135.000 голов овец, тогда как официальные данные статуправления, которые поступают из Комитета госдоходов, свидетельствовали о другом. Следовательно либо таможенные деларации подделывались, либо министерство представило завышенные данные.
В 2011 г. Армения экспортировала 124.000 кур-несушек, а в 2012-ом это число увеличилось до 169.500. В прошлом году из нашей страны было вывезено также 100 кур и 9.890 других животных.
Поскольку импорт животных в Армению отличается большим разнообразием, представим по годам те виды, которые составили наибольшее количество.