ԱԺ նախագահը ստացել է ռուսական սահմանապահ զորքերի հրամանատարի պատասխանը
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր առավոտյան ստացել է ռուսական սահմանապահ զորքերի հրամանատարության կողմից գրավոր պատասխանը` սեպտեմբերի 25-ի երեկոյան ժամը 21-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Լիճք գյուղի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ, որը վերաբերում է ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանին:
Այսօր մեկնարկել է ԱԺ քառօրյա նիստերի աշխատանքը, եւ Զ. Փոստանջյանի նկատմամբ տեղի ունեցած ոտնձգության հարցը բարձրացրեց ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը: Ըստ պատգամավորի` ռուսական զորքերի սահմանապահները անցակետ են սահմանել ՀՀ տարածքում` ավտոմայրուղու վրա, ինչի իրավունքը չեն ունեցել: «Ռուսական սահմանապահները կատարել են գործողություններ, որոնց կատարումը բացառապես վերապահված է ՀՀ իրավապահներին: Դեպքից հետո հայտարարություն է տարածվել ռուսական սահմանապահ զորքի հրամանատարության կողմից` պիտակումներ տալով ԱԺ պատգամավորի մասին»,-նշեց Ն. Փաշինյանը:
«Ընդմիջմանը կծանոթանամ, եւ եթե ոտնձգություն է եղել մեր գործընկերոջ նկատմամբ, ապա պետք է պատասխան տան: Դեպքի հաջորդ օրը` երեկոյան, հեռախոսազրույց եմ ունեցել տիկին Փոստանջյանի հետ: Նա ասաց, որ հաջորդ օրը կհանդիպենք եւ կքննարկենք, սակայն այդ հանդիպումը չկայացավ, երեւի օբյեկտիվ պատճառներով, քանի որ Սյունիքում ԱԺ պատգամավորի ընտրություններ էին»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 25-ին երեկոյան` ժամը 21-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Լիճք գյուղի մոտ միջադեպ էր գրանցվել ռուս սահմանապահների` ФСБ-ի ծառայողների մասնակցությամբ: Նրանք կանգնեցրել էին Սյունիքի թիվ 38 ընտրատարածքի պատգամավորական ընտրություններում նախընտրական քարոզչություն իրականացնող «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչների, այդ թվում` ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի ավտոմեքենան: Ըստ կուսակցության տարածած հաղորդագրության` միջադեպի ժամանակ սահմանապահներից մեկը կոտրել է «Ժառանգության» տեսախցիկը:

Спикер НС получил ответ командующего российскими пограничными войсками
Сегодня утром спикер Национального Собрания РА Овик Абрамян получил письменный ответ командующего российскими пограничными войсками по поводу инцидента с депутатом парламентской фракции “Наследие” Заруи Постанджян, произошедшего 25 сентября около 21 часа.
Сегодня, в первый день очередного четырехдневного заседания НС, депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян поднял вопрос об инциденте с З.Постанджян. По словам депутата, российские пограничники установили на автомагистрали на территории Армении пропускной пункт, на что не имели права. “Российские пограничники осуществили действия, полномочия на которые имеют исключительно правоохранители Республики Армения. После случившегося командование российскими пограничными войсками распространило заявление, в котором содержались определенные эпитеты в адрес депутата НС”,- отметил Н.Пашинян.
“В перерыве я ознакомлюсь, и если имело место посягательство на нашу коллегу, то они должны дать ответ. На следующий день после инцидента я имел беседу с госпожой Постанджян. Она сказала, что завтра встретимся и обсудим, однако эта встреча не состоялась, видимо, по объективным причинам – в Сюнике должны были пройти выборы депутата Национального Собрания”.
Напомним, что вечером 25 сентября около 23 часов возле села Личк в Сюникской области произошел инцидент с участием российских пограничников – служащих ФСБ. Они остановили машину, в которой находились представители партии “Наследие”, в том числе депутат парламента Заруи Постанджян, которые осуществляли предвыборную агитацию в 38-ом избирательном округе Сюника. Согласно сообщению партии, во время инцидента один из пограничников сломал видеокамеру “Наследия”.