Ձկան կերի շուկայի գերիշխողների հետևում երկու պաշտոնյաներ են կանգնած
Հայաստան ձկան կեր ներկրող 32 տնտեսվարող սուբյեկտ կա, սակայն  շուկայում գերիշխողը երկուսն են: Նրանց հետևում բարձրաստիճան պաշտոնյաներ են կագնած:
«Սագատի» և «Սագատի Ֆիշ» (նույն տնտեսվարող սուբյեկտն է` տարբեր կազմակերպություններով), ինչպես նաև «Մխչյան Ֆիշ Ֆուդ» ՍՊԸ-ները գրավում են տվյալ շուկայի 80 %-ը:
«Մխչյան Ֆիշ Ֆուդ» ՍՊԸ-ի պաշտոնական բաժնետերը ՀՀ Աազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Հենրիկ Աբրահամյանն է` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եղբայրը: Ընկերությունը գրանցված է Աբրահամյանի ծննդավայր Մխչյան գյուղում: Սակայն ոլորտում բոլորը գիտեն, որ ընկերության հետևում կանգնած է Հովիկ Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք, որ Հովիկ Աբրահամյանն ու իր խնամի Գագիկ Ծառուկյանը Արարատի մարզի Զորակ համայնքում խոշոր ձկնաբուծարան ունեն: Աբրահամյան եղբայրները ձկնաբուծարան ունեն նաև Մխչյան գյուղում, և ներկրած կերը բավարարում է ոչ միայն իրենց տնեսություններին, այլ նաև վաճառքի է հանվում:
««Սագատի» և «Սագատի Ֆիշ» ՍՊԸ-ները նույն հիմնադիրներն ունեն` Տարիել Բարսեղյան, Գարիկ Սլոյան և Ալվինա Գրիգորյանը: Այս եռյակի մասին արդեն գրել ենք, երբ անդրադարձել էինք նրանց ձկնաբուծական տնտեսությանը: Նրանք մեկ այլ` «ՋԻՏԻԷՍ-ԻՄՄՕ» ՍՊԸ-ով, որտեղ հավասար բաժնեմասեր ունեին, գրանցել են իրենց ձկնաբուծարանը: Տարիել Բարսեղյանը եղել է ՀՀ Գերագույն դատարանի նախագահը, այժմ ԵՊՀ քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի պատվավոր վարիչն է, ինչպես նաեւ արդարադատության խորհրդի անդամը, ունի դոկտոր-պրոֆեսորի գիտական աստիճան: Սակայն իրականում ձկնաբիզնեսով և կերերով զբաղվում է Տարիել Բարսեղյանի որդին` ՀՀ ԿԱ պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ, ՀՀԿ անդամ Տիգրան Բարսեղյանը, թեև 74-ամյա հայրը պնդում է, որ անձամբ ինքն է զբաղվում բիզնեսով, որդին դրա հետ կապ չունի: Սիփանիկի գյուղացիները մեզ հետ զրույցներում պատմեցին, որ Տիգրան Բարսեղյանն է հաճախ լինում ձկնաբուծարանում:
Բացի վերոնշյալ ընկերություններից, Գարիկ Սլոյանը և Տարիել Բարսեղյանը մեկ այլ ընկերություն են գրանցել այս տարվա հուլիսին և ձկան կերի ներկրում իրականացնում են նաև «Վեների» ՍՊԸ-ով: Ըստ ամենայնի, այս նոր ընկերությունը ՊԵԿ-ի տեղակալը ստեղծել է, որպեսզի գերիշխող դիրքի չարաշահում չդիտարկվի, քանզի այս տարվա փետրվարի 20-ին ձկան կերի շուկայի ուսումնասիրության արդյունքում ՏՄՊՊՀ-ն «Սագատի» և «Սագատի Ֆիշ» ընկերությունները ճանաչել է գերիշխող դիրք զբաղեցնողներ:
Հ.Գ. Ձկան կերի որակին, գներին և ներկրման աշխարհագրությանը կանդրադառնանք առաջիկայում:
Լուսանկարում` ձախից` ՊԵԿ-ի նախագահի տեղակալ Տիգրան Բարսեղյանը և ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը
Մեսրոպ Հարությունյան
Հոդվածը լավն էր: Ապրեք: Բայց այսպիսի սխալներ չի կարելի թույլ տալ: Մեջբերում եմ. «Սագատի» և «Սագատի Ֆիշ» (նույ տնտեսվարող սուբյեկտն է` տարբեր կազմակերպություններով), ինչպես նաև «Մխչյան Ֆիշ Ֆուդ» ՍՊԸ-ները գրավում են տվյալ շուկայի ավելի քան մեկ երկրորդը` 80 %-ը»: Հարգելիներս՝ 80% - ը ավելի քան մեկ երկրորդ չէ, այլ ուղիղ չորս հինգերորդ: Ավելի քան մեկ երկրորդը կարող է լինել 55 տոկոս, առավելագույնը՝ 59 տոկոս, որովհետեւ 60 տոկոսն էլ արդեն երկու հինգերորդ է... Ավելի լավ էր հոդվածում պարզապես գրել 80 տոկոս է: Դրանով ամեն ինչ ասված է: Կարող եք այս մեկնաբանությունը չհրապարակել, սա ձեր հետագա գործունեության համար է :
Հարգելի պրն Հարությունյան, տվյալ հաշվարկը ՏՄՊՊՀ-ինն էր, որին չէինք ցանկացել միջամտել: Այդուհանդերձ, դիտարկման համար շնորհակալ ենք, այն հաշվի առանք:
if you have time, you can also look into who is the sole importer of chicken leq quarters into Armenia(hint-the sugar guy).
Goga
Qristina, Kareli e Dzez mek anhamest Harc tal?
Այլ խոսքերով՝ սա կոչվում է պետական մակարդակով մաֆիա-մոնոպոլիա: Պետական-իշխանական լծակների օգտագործում՝գերհարստանալու նպատակով: ՍՈՓԵՍՏՈՒԹՅՈՒՆ են անում. իբր թե ԵԽԽՎ-ում Զ.Փոստանջյանի ընդամենը մի ՀԱՐՑ «վնասեց» երկրին:

За монопольными компаниями на рынке кормов для рыб стоят два высокопоставленных чиновника
В Армении действуют 32 хозяйствующих субъекта, импортирующих корма для рыб. Однако монопольные позиции занимают две компании, за которыми стоят высокопоставленные чиновники.
ООО “Сагати” и “Сагати Фиш” (это один и тот же хозяйствующий субъект, представленный разными организациями) вместе с ООО “Мхчян Фиш Фуд” охватывают более половины этого рынка – 80%.
Официальным акционером компании “Мхчян Фиш Фуд” является Генрих Абрамян, брат спикера парламента РА Овика Абрамяна. Компания зарегистрирована в родном селе братьев – Мхчяне. Однако в этой сфере все знают, что за компанией стоит именно Овик Абрамян.
Напомним, что спикер НС и его сват Гагик Царукян владеют крупным рыбоводческим хозйством в общине Дзорак Араратской области. Братья Абрамяны владеют рыбоводческим хозяйством также в селе Мхчян, и корм для рыб они импортируют не только для удовлетворения собственных нужд, но и для продажи.
ООО “Сагати” и “Сагати Фиш” имеют одних и тех же учредителей – Тариел Барсегян, Гарик Слоян и Альвина Григорян. Тариел Барсегян был председателем Верховного суда РА, сейчас заведует кафедрой гражданского права в Ереванском государственном университете, является членом Совета юстиции, имеет ученую степень доктора, профессора. Но в действительности рыбным бизнесом занимается его сын – заместитель председателя Комитета госдоходов при правительства РА, член Республиканской партии Армении Тигран Барсегян. Его 74-летний отец утверждает, что занимается бизнесом сам, что сын не имеет к этому никакого отношения. Между тем в беседе с нами жители села Сипаник рассказали, что Тигран Барсегян часто бывает на рыбоводческой ферме.
Кроме вышеупомянутых компаний Гарик Слоян и Тариел Барсегян в июле этого года зарегистрировали еще одну компанию – ООО “Венери”, посредством которого также осуществляют импорт кормов для рыб. Судя по всему, эту компанию создал заместитель начальника КГД, чтобы злоупотребление монопольным положением не бросалось в глаза. Дело в том, что по результатам мониторинга рынка кормов для рыб, проведенного 20 февраля с.г. Государственной комиссией по защите экономической конкуренции, компании “Сагати” и “Сагати Фиш” были признаны монополистами.