Զարուհի Փոստանջյանը կզրկվի ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամի մանդատից
«Քաղաքական կարծիքի արտահայտումը իր բնույթով բացարձակ իրավունք չէ»,-ԱԺ այսօրվա նիստն այսպես սկսեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը` անդրադառնալով «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի ԵԽԽՎ-ի նիստի ժամանակ հնչեցրած հարցին` ուղղված հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Հիշեցնենք, որ Զարուհի Փոստանջյանը երեկվա նիստի ընթացքում Սերժ Սարգսյանից հետաքրքրվել էր եվրոպական կազինոներից մեկում 70 մլն եվրո կորցնելու մասին:
Հովիկ Աբրահամյանը, մեջբերելով ՀՀ Սահմանադրության 66-րդ հոդվածը նշեց, որ պատգամավորի իր ազատ կարծիքն արտահայտելու իրավունքը սահմանափակված է վիրավորանքի կամ զրպարտության անթույլատրելիությամբ: «Այսինքն` այդ իրավունքը սահմանափակված է եւ դրա կիրառումը շեղում է իր իրական նպատակից` ազատ քաղաքական բանավեճ ծավալելուց,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը եւ հավելեց,- հաշվի առնելով Զարուհի Փոստանջյանի վարքագիծը երեկ ԵԽԽՎ նիստի ընթացքում եւ հիմք ընդունելով Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասի է) ենթակետը, հայտարարում եմ, որ խորհրդակցել եմ ԱԺ խմբակցությունների հետ եւ մտադիր եմ փոփոխություններ կատարել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության կազմում»:

Заруи Постанджян лишится мандата члена делегации Армении в ПАСЕ
“Выражение политического мнения по своему характеру не является абсолютным правом”,- заявил на сегодняшнем заседании Национального Собрания спикер Овик Абрамян, касаясь вопроса, который депутат парламентской фракции “Наследие” Заруи Постанджян вчера на заседании ПАСЕ адресовала президенту Армении Сержу Саргсяну.
Напомним, что во время вчерашнего заседания ПАСЕ Заруи Постанджян спросила Сержа Саргсяна о проигрыше 70 млн евро в одном из европейских казино.
Овик Абрамян, сославшись на ст.66 Конституции РА, отметил, что право депутата на свободное выражение своего мнения ограничено недопустимостью клеветы или оскорбления. “То есть это право ограничено, и его реализация является отклонением от истинной цели – развертывания свободной политической дискуссии,- сказал глава НС. – Учитывая поведение Заруи Постанджян на вчерашнем заседании ПАСЕ и основываясь на подп.“ж”, ч.1 ст.18 “Регламента НС”, сообщаю, что я посовещался с фракциями НС и намерен произвести изменение в составе делегации Армении в ПАСЕ”.