«Թող սուս-փուս պայուսակները վերցնեն, գնան Մարս»
-Արտո, ինչպե՞ս եք տեսնում այսօր Հայաստանը: Հետևո՞ւմ եք Հայաստանում կատարվող վերջին իրադարձություններին:
-Էս ձևով հույս չեմ տեսնում: Ես իմ մեջը հույս ունեմ, բայց իրենց հետ կեղտոտ ձևով կռվելու միտք չունեմ, որ զենքս դնեմ գրպանս, էրթամ սպանեմ, հետո գնամ մակարոնիա ուտեմ: Էդ մտքերն էլ ռոմանս են մնացել: Գիտես, ամենեն վտանգավոր բանը առանց հույսի սոված մարդն է: Էս երկիրը կառավարողները ժողովրդից պետք է խելացի լինեն: Բայց խելացին ի՞նչ է նշանակում՝ խաբելը խելացի չէ, որովհետև խաբողը վերջում խաբում է ինքն իրեն: Հիմա էս ձևով, կարծում եմ, մենակ թալիբանցիներն ու հայերը պիտի մնան, որովհետև սաղ ժողովուրդը պայմանագիր ունի Մարս էրթալու, այնտեղ ապրելու համար: Էս մի գաղափար չեմ տեսնում, թե ովքեր են կառավարում մեզ, ովքեր միայն գրպանները կարող են լցնել: Բայց վերջում իրենք պիտի հասկանան, որ դա դառնալու է զիբիլ: Փողը թունավորված մեղր է՝ ճիշտ ձևով չգործածեցիր, մի օր սպանելու է քեզ:
Բոլորիդ ալ, բոլորիս ալ պատասխանատվություն ունինք: Չպիտի մտածենք՝ եթե էս ինչ բանն ասեմ, գործից կհանեն ինձ: Իդեոլոգիստը մի անգամ է մեռնում, իդեոլոգիա չունես՝ ամեն վայրկյան մեռնում ես: Հիմա պատկերացնո՞ւմ ես՝ էդ մարդիկ պիտի մտածեն քո կյանքի մասին: Իրենք իրենց երեխաներին ու թոռնիկներին էլ չեն սիրում: Ի՞նչ է գաղափարը: Հեռուստատեսությամբ 100 միլիոն անգամ ասել եմ կառավարությանը՝ ամեն մի հայից մի դոլար հավաքենք ամիսը... Օրինակ՝ Նունե Եսայանի համերգն արեցին... Զրո-զրո-զրո… Էդքան փողով՝ մոտավորապես 150.000 դոլարով, ժողովրդին խաբելով «playback» արեցին (ի նկատի ունի ֆոնոգրաման- հեղ.), ու ոչ մեկն էլ չէր երգում: Մեր խմբի ու ջազ-բենդի համերգներն էլ խանգարեցին, որովհետև մենք նվագում էինք «Մեցցո»-ում, և մեր երաժիշտը չկարողացավ գալ, հետո ջազ-բենդի «բարաբան» նվագողն էլ գնաց այդ փորձին, մենք էլ հանգիստ փորձ չկարողացանք անել: Ես էլ կարծում էի՝ համար է, հրապարակում պիտի լավ համերգ լսեն, ասացի՝ օk, բայց երբ իմացա, որ երգելն էլ է «playback» արվում, ջղայնացա:
Նունե Եսայանն իր կյանքում ի՞նչ է արել արվեստի համար, որ էդ տարածքով մի բան պիտի անի
Այստեղ տարիներով ուզում էի, որ ջահել երեխաներին, տաղանդներին ներկայացնելու համար մի հնարավորություն, տեղ լիներ, բայց ինձ խաբեցին, տունս առան, բայց ես նորից կանգնում եմ այդ գաղափարի վրա: Ինձի սպանելով՝ իրենք առաջ չեն կարող էրթալ: Հեչ մի հնարավորություն չեղավ, հակառակը՝ խանգարեցին մեզ, իսկ վերջում Նունե Եսայանին տարածք տվեցին: Իսկ ի՞նչ է նշանակում դա: Նունե Եսայանն իր կյանքում ի՞նչ է արել արվեստի համար, որ էդ տարածքով մի բան պիտի անի:
Էս ձևով չի կարա էրթա: Ինձի շատ մեծ ուրախություն, հպարտություն ու հույս էկավ, երբ մի մարդ ճանաչեցի Հռոդոսում կազմակերպված կոնֆերանսում՝ Արմեն Սարգսյանին, որն ապրում է Լոնդոնում (խոսքը Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ ներկայիս դեսպան, նախկին վարչապետ Ա. Սարգսյանի մասին է- հեղ.): Նրան լսելիս մազերս վեր ելան (փշաքաղվեցի - հեղ.): Էս մարդը մեր ազգը կարա առաջ տանի, բոլորիս հպարտությունը ներկայացնող մի մարդ է՝ հայասեր, հայրենասեր:
Օրինակ՝ Գաֆեսճյանի պես մարդուց ինչի՞ են թաքս (հարկ-հեղ.) վերցնում: Նա կյանքն է տվել, միլիոններով փող է տվել:
Երիտասարդ տաղանդն իր միտքը որտե՞ղ պիտի առաջարկի, ինչի՞ համար են դուրս ելնում… Ալ կբավի… 22 տարի է՝ ամոթ է արդեն: Երեք հատ պրեզիդենտ եղավ, երեքի հետույքներին (օգտագործում է այլ բառ- հեղ.) էլ տեղ չմնաց փող դնելու: Որսի են գնում Տանզանիա-մանզանիա, մեկը գալիս է թղթի վրա գրված կարդում է՝ «ինչպե՞ս եք, ժողովուրդ ջան», ու նրա կինը երաժշտություն է «հորինում», մի հատ նստենք-նվագենք, տեսնենք՝ էդ ի՞նչ ա:
Կոնսերվատորիան քեզ երաժշտություն չի սովորեցնում, այլ մի ֆորմատի մեջ «փերֆորմ» անել է սովորեցնում: Կոնսերվատորիայի ղեկավարն ինձ ասում է՝ քո կյանքում ի՞նչ ես արել, դիպլոմ ունե՞ս: Ի՞նչ կարամ ես ասեմ. քո դիպլոմները հավաքիր, եկ տեսնենք երեկոյան ի՞նչ կարող ես նվագել: Հա, ես հեծանիվ քշում եմ, բայց դա չի նշանակում, որ ես կարող եմ օդաչու լինել:
Դրա համար Նունե Եսայանին նման հնարավորություն տալը նույնն է, որ ես հայերեն սովորեցնեմ: Բայց մի օր ինձնից չես լսի, որ ասեմ, թե մի վայրկյան, ես պրեզիդենտ դարձա, հիմա ես եմ հայերեն սովորեցնում կամ հայերենը ներկայացնում: Ամո՛ թ է: Հիմա ժամանակը եկավ, իրենցից խնդրում եմ մի կտոր խելոք մտածեն, էս ազգի մեջ կռիվ չգցեն, թե չէ շատ վատ կլինի իրենց համար, գոնե սուս-փուս հավաքվեն-գնան, Արմեն Սարգսյանի նման մարդն իր ոտքն էստեղ դնի, էն ժամանակ կհասկանանք, թե աշխարհում որքան տաղանդավոր հայեր կան, ովքեր սիրտները ցավալով փախել են էստեղից, ու հիմա նորից հույսով գալիս են:
Ես ուզում եմ իր ձայնը հանող նոր սերունդ
-Ի՞նչն է ավելի շատ Ձեզ հուսահատեցնում:
-Էս մարդկանց հեռ կռիվ անելը, նրանց երեսին զենք դնելը: Էդ մարդիկ նավթալին մտքեր ունեն, երիտասարդ մարմինը գործածելով՝ իրենց փչացնում են: Ես չեմ ուզում իմ ձայնը հանող նոր սերունդ, ես ուզում եմ իր ձայնը հանող նոր սերունդ, որ ես էլ մի նոր ձայն լսեմ: Գողեր կան, բ..-եր կան, որ երգել չեն իմանում, որ ոտքերն ընկնելով կամ հետևից (այլ բառ է օգտագործում- հեղ.) մի բան են մտցրել կամ կրակել են, ու գոռում են՝ իմ մասին ասելով, որ Արտոյի ողնաշարը ջարդվել է: Իմ մասին խոսելու համար իմ կողքը պիտի նստես, մի հատ նվագես: Լեզուն ոսկոր չունի, ամեն ինչ կարաս ասես:
-Արտո, ի՞նչ ենք կորցրել անկախության 22 տարիներին:
-Դու ինչ ես տեսնում, որ ես ինչ տեսնեմ: Ամոթ է, 22 տարվա մեջ ավտոները շատացան: Դա՞ է առաջ գնալը: Իրենց դեմքերին նայիր, շորերը, տները, ավտոները փոխվում են, բայց էս ժողովուրդը...
Ես հպարտանում եմ ու հաճույք եմ զգում, որ ծառայում եմ ժողովրդին: Մի մարդ, որ ուրախ է լինում, դրանից մեծ բան չկա ինձ համար: Փողն ու զուգարանի թուղթը նույն բանն են ինձ համար: Ցավալի է, որ մեր սարքած բանի (փողի- հեղ.) ստրուկն ենք դառնում: Երբ ագահությունն ու սուտը միանում են իրար, դրանից վտանգավոր բան չկա: Դրա համար ասում եմ, որ առանց հույսի սոված մարդն ամեն ինչ կանի:
Հին նավթալինոտ մտքերով կարծում են, որ եթե ժողովուրդը ցածր պահեն, կարող են ոնց ուզեն խաղացնեն: Ամո՛թ է: Էս խեղճ մարդիկ էլ մի անգամ պիտի ապրեն:
Նորից փող լվացեք, բայց ոչ ապուշավարի
-Մարդիկ էլ թողնում-գնում են երկրից:
-Բա ինչո՞ւ պիտի չերթան: Եթե իրենք փող պիտի լվան, թող խելացի լվան: Մի խոսք կա՝ ավելի լավ է խելացի թշնամի ունենաս, քան ապուշ բարեկամ: 15 տարի է՝ գալիս եմ, ամեն անգամ նույն տեղում են ասֆալտ փռում: Ճիշտ ձևով մի տեղ սարքեք, հաջորդ անգամ՝ մի ուրիշ տեղ, գոնե կզարգանա քաղաքը: Նորից փող լվացեք, բայց ոչ ապուշավարի: Ինչո՞ւ եք ժողովրդին ապուշի տեղ դնում:
Երբ ժողովուրդը տեսնում է, որ մի բան չկա, դուրս է գալիս (արտագաղթում է- հեղ.): Եվրոպային այսքան ժամանակ խաբեցին-խաբեցին, գնացին ռուսների մոտ: Մենք էդ բնութագիրն ունե՞նք: Մեկի հետույքը (այլ բառ է օգտագործում- հեղ.) պաչում ենք, մեկին՝… Էդ ի՞նչ է նշանակում…
Ի՞նչ է էս երկրի անունը՝ Հայաստան, նշանակում է հայերի երկիր: Ես էլ եմ հայ: Մեկ-մեկ մարդիկ ապուշ-ապուշ ասում են՝ սրանք (սփյուռքահայերը- հեղ.) ովքե՞ր են, դրսից եկել են՝ քարը քարին չեն դրել: Հա, բայց դուք այդ քարը փչացրիք, մենք գոնե մի փոշի ուզում ենք դնել: Թողեք տեսնենք, թե ինչ կարող ենք անել էս երկրում:
-Տեսնո՞ւմ եք երկիրը կորցնելու վտանգ:
-Անշուշտ: Ես միշտ ուշադիր էի, որ թուրքերը կամ մյուսները չլսեն, թե ինչ է կատարվում մեր մեջ: Բայց հիմա հասել ենք այդ վտանգավոր սահմանին: Եթե ես մեռնեմ, այս երիտասարդների համար պիտի մեռնեմ, այդ «7 համարների» համար պիտի չմեռնեմ: Ինչո՞ւ չեն կարող ինձ միանալ, որովհետև բոլորն էլ նույն կեղտի (այլ բառ է օգտագործում- հեղ.) մեջ են: Ես էլ կեղտ չեմ դառնա, ես ուրիշի հետույքը (այլ բառ- հեղ.) չեմ բացի, ուրիշն ալ իմ հետույքը չի բացի:
Էս սերունդն իր ձայնը հանող մարդու կարիք ունի: Իրենց տաղանդի, իրենց մտքերի համար կյանքս կտամ, լահմաջո սարքողին էլ կտամ, զիբիլ հավաքողին էլ կտամ, որովհետև բոլորս մի ազգ ենք: Երաժիշտը, բժիշկը, վարչապետը կամ պրեզիդենտը չեն մենակ:
-Երբեք այսքան դառնացած ու վիրավորված չեք խոսել:
-Որովհետև դրան հասցրեցին: Իմ փողով սարքած տունն իմ ձեռքից խլեցին: Մենք կեղտոտ միտք ունենք: Սպանում ենք, հետո դրանից հերոս ենք սարքում: Կարծում ես՝ Մոնթեին ադրբեջանցիները սպանեցի՞ն: Մի վայրկյան անգամ էդպես չեմ մտածում: Ժողովրդի սիրած մարդուն միանգամից խփում են, որ իրենց համար ճանապարհ բացվի: Մարդը մարդու թշնամին չի, այս «7 համարներն» են ամեն ինչ սարքում: Պրոբլեմն իրենք են սարքում, հետո էլ էդ նույն պրոբլեմը շտկելու դերասանություն են անում: Այստեղ (սրճարանում- հեղ.) նստածներից 10-ից 7-ը երևի ճանաչում են Արտո Թունչբոյաջյանին, բայց ես Հայաստանում ապրելու մի սենյակ չունեմ (Արտոն Մարտունու Զոլաքար գյուղում ավելի քան 10 տարի առաջ հողատարածք է գնել՝ տուն կառուցելու համար: Նրա բնորոշմամբ՝ «լավ» մարդիկ փող են ուզել տուն կառուցելու համար: Ինքը 17.000 դոլար է տվել, 6-7.000 դոլար էլ ընկերը՝ «Նարեկացի» միության նախագահ Նարեկ Հարթունյանն է տվել, բայց երկուսին էլ խաբել են- հեղ.):
Զզվել եմ արդեն: Երբ գալիս եմ՝ սրա վարձը, նրա վարձը, էս հյուրանոց, էն հյուրանոց, մենակ ե՞ս եմ էստեղ ապուշը, որ ընտանիքս փչացրի, թողեցի, եկա էստեղ, բաժանվեցի կնոջիցս, երեխաներիս թողեցի, թոռնիկիս թողեցի:
Ես մտա «Հայաստանի ձայնը» նախագիծ, բայց վերջն ի՞նչ եղավ. այնտեղ էլ փչացրին, խաղերն առան, իմ ականջով լսեցի վերջին օրը՝ էդ աղջկա պապան էր, ով էր, անունը չասեմ՝ ասաց. «Գործերը լավ արինք, ու աշխատեց»: Ի՞նչ եղավ, որ շահեցին: Շահելով ո՞ւր ենք գնում:
Մտնում ենք զիբիլի մեջ
-Իսկ ո՞ւր ենք գնում:
-Ոչ մի տեղ էլ չենք գնում: Մտնում ենք զիբիլի մեջ: Ո՞նց ես պատկերացնում, որ հեծանիվ քշողն օդաչու դառնա: Հիմա այս ձևով ենք: Երբ Արմեն Սարգսյանի պես մարդը գա, էդ ժամանակ կհասկանանք, թե աշխարհքում որքան տաղանդավոր հայեր կան: Բայց հիմա գան-լցվեն ի՞նչ անեն… Այս կովի դեմքերով մարդկանց գրպանները լցնելու համա՞ր: Ես մարդու դեմ չեմ խոսում: Ես խոսում եմ իրենց գործերի մասին: Ամո՛թ է, ո՞նց պիտի լինի նրանց երեսը:
Ես հարյուր անգամ բեմից էլ եմ ասել՝ ինձ էստեղից կարող եք քշել, բայց գոնե էստեղ ապրող մարդերուն օգնեք: Երաժիշտ կա, որ երազանք ունի գնա Գլենդել, գոնե հարսանիքին նվագի, նորմալ, հանգիստ ապրի: Էդ երաժիշտները գիտե՞ք ովքեր են. կարող են ընդհանուր մեր ազգի գաղափարը ներկայացնեն: Ես միշտ ասել եմ, որ էս երկիրը պետք է դարձնենք արվեստագետների կենտրոն, մեր ազգն էլ՝ մարդկության արև: Բոլորն ասում են՝ հա-հա-հա, ծխել ես, ես էլ ասում եմ՝ հա-հա-հա, դուն ալ ծխի, մարդ դարձիր, ծխելով կամ խմելով մարդ մա՞րդ է դառնում:
-Արտո, լավատեսության հատիկ տեսնո՞ւմ եք այս իրավիճակում:
-Ասում եմ՝ էս մարդերը մի բան չեն կարա անեն: Եթե ուզում են մեր ազգին լավություն անեն, թող սուս-փուս պայուսակները վերցնեն, գնան Մարս, որտեղից վերադառնալ չկա, որովհետև էս ձևով ուրիշ մի կռիվ պիտի լինի: Կրոնը բիզնես դարձրին, Աստված էլ բիզնես դարձրին: Ի՞նչ է՝ մարդը կաթը չի կարողանում քաղաք բերել, բայց եկեղեցի են կառուցում:
-Հնարավո՞ր է, որ այլևս չուզենաք գալ Հայաստան:
-15 տարի ի՞նչ եմ անում, ի՞նչ ես կարծում: Կարծում ես՝ ինձ նման մի ապուշ էլի կգտնվի՞: Ամերիկայում գնում-նվագում ենք, բոլոր մարդկանց բերանները բաց են մնում, հպարտանում են մեզնով, բայց սուտ-սուտ խոսելով՝ գնում են Գլենդել նվագում են, ասում են՝ Ամերիկա ենք գնացել: Ո՞ւմ ես խաբում, արա՛: Դու տեսե՞լ ես հայտնիներից, օրինակ, Մրայա Քերին ասի մի հատ էլ հայկական CD սարքեմ, բայց մերոնք ո~նց են ուզում սարքեն: Ինչո՞ւ, ինչո՞վ են հպարտանում: «Արարատ» ֆուտբոլի թիմը. 70-ականներին էս է եղել, էն է եղել, արա՛, ապո՞ւշ եք, ի՞նչ եք՝ 40 տարի է անցել: Մի նպատակ կամ գաղափար չունեն: Ես հարյուր միլիոն հատ ունեմ, դրա համար եմ էսպես խոսում: Մենակ խոսելու համար չեմ խոսում կամ ռեկլամ անելու համար էդ կովի պես, որ գոռում էր «Հայաստանի ձայն»-ում, սիլիկոնի դաշտ ասեմ, տենց հասկանաս:
Մարդկությանը, բնությանը վնաս չտվող մարդու կողքին եմ
-15 տարիների ընթացքում մեր պետությունը չգնահատե՞ց Ձեզ:
-Ինձ թող, թող ժողովուրդն ուրախ լինի, ինձ ս... արեք, ես միանգամից կերթամ: Գյուղացուն՝ մաս-մաքուր հոգով մարդուն, փչացնում են, ու էդ մարդու մաքրությունը գործածում են իրենց կեղտոտ բանին: Ընտրվել եմ: Ո՞ւմ ես խաբում, արա՛: Մենք մեզ ենք խաբում: Կարծում ես՝ ամերիկացիները չե՞ն հասկանում: Մենք հիմա երկու երես ենք: 4-5 տարի ամերիկացիների ու եվրոպացիների հետ խոսում ենք, վերջին վայրկյանին՝ միանգամից ռուսների հետ: Բառեր կան, որ քեզ չեմ կարող ասել...
Եթե ուշադիր լսես մարդուն, ինչ-որ իր տակը կա, կերևա: Լսող, տեսնող, մտածող մարդն ամեն ինչ էլ կգտնի: Դու ուրիշինը «քոփի» ես անում ու ժողովրդին ապուշ ու ստրուկ ես դարձնում ուրիշի սիստեմի համար, ինչ է թե փող է գալիս:
«Հայաստանի ձայնը» արեցին, շատ լավ, առաջին տարվա համար ok է, բրավո: Հա, բայց մենք չենք կարո՞ղ մտածել մի բան անել, հոլանդացինե՞րն են խելացի, էսքան տղերքը (նկատի ունի երգիչներին- հեղ.) սովորում են ինչի՞ համար: Որովհետև ծաղկակաղամբ ունեն, ծաղկակաղամբ, ուղեղ ունենային, շատ հեշտ կլիներ... Ես իմ ազգի, մարդկության համար լավություն անող, մարդկությանը, բնությանը վնաս չտվող մարդու կողքին եմ:

Arto Tunçboyacıyan: “They should quietly pack their bags and leave for Mars”
Hetq sits down for a candid interview with musician, songwriter and performer Arto Tunçboyacıyan about Armenia, its present problems and future possibilities.
Arto, what’s your take on the situation on Armenia today? Do you follow the latest developments in the country?
If things continue like this, I do not hold out much hope. I have hope within me, but I have no intention of fighting dirty like they do; of putting my gun in my pocket, go out and kill, and then sit and eat pasta. Such ideas remain fantasy. The most dangerous thing is a hungry man without hope.
The authorities of this country must be cleverer than the people. For what does it mean to be clever? Cleverness doesn’t mean deceiving people. Thos who deceive will wind up deceiving themselves. Only the Taliban and Armenians will be left following this approach, because all the people have a contract to go to Mars and live. I see no logic about the people governing us. It’s as if all they want to do is fill their pockets. But they should know that it will all turn into garbage. Money is like poisoned honey. If you don’t use it correctly, it will kill you one day.
On TV, on a million occasions, I’ve told the government to collect one dollar from every Armenian. For example, they organized the recent Nune Yesayan concert in Yerevan. Zero-zero-zero. They spent all that money, around $150,000. They tricked the people and used play-back tracks. No one was actually singing.
What has Nune Yesayan done for the arts during her life so that she should do something now with that space??
For years, I tried to establish a space for talented kids in Armenia, to help give them a push. But the tricked me and took my house. But I still back the idea. They can’t get ahead by killing me. There was no progress. On the contrary, they hindered us and gave Nune Yesayan a space. What does this mean? What has Nune Yesayan done for the arts during her life so that she should do something now with that space?
Things can’t continue like this. Why did they levy taxes from people like Cafesjian? He gave his whole life and millions for Armenia.
Where can young talent thrive in Armenia? It’s enough already. 22 years have passed. It’s a disgrace. We’ve had three presidents. There’s no space left in their asses to put money.
The Conservatory doesn’t teach you music, but teaches you how to perform in another format. The director of the Conservatory once asked me, “What have you accomplished in your life? Do you have a diploma?” What can I tell that person? Collect all your diplomas and let’s see what you can play. Yes, I ride a bike, but that doesn’t mean I can become an airplane pilot.
For this reason, giving Nune Yesayan such an opportunity is the same as letting me teach Armenian. But one day, you won’t hear me say, I became president, so now I will teach Armenian. It’s disgraceful. The time has come. I must ask them to think intelligently a bit and to not make war with this people. It will turn out bad for them. Let them quietly go away.
I want to see a new generation with its own sound.
Arto, what have we lost during 22 years of independence?
You see what I see. It’s a shame. Sure, there are more cars now. But is that progress? Look at their faces, their clothes, their homes. But this nation…
I take pride and feel happiness that I am serving the people. There is nothing greater for me than a person who is happy. Money and toilet paper is the same thing for me. It’s unfortunate that we have become slaves of money. When avarice and lies unite, there is nothing more dangerous. That’s why I say that a hungry man without hope is capable of doing everything.
People are leaving the country…
But why should they leave? If they want to launder money, let them do it intelligently. I’ve been coming to Armenia for the past 15 years. They are dumping asphalt on the same roads. Hey guys, do it right the first time so that you can pave other roads. At least the city will improve. Go ahead and launder money, but not so stupidly.
When people see something wrong, they emigrate. They tricked Europe for all this time and now they are going to the Russians. Do we have that trait in us? Of kissing someone’s ass? What does this mean?
What does the name Armenia mean? The country of Armenians. I am also an Armenian. From time to time, you hear someone make a stupid comment like, “Who are these people (diaspora Armenians) who have come from the outside? What have they done for the country?” OK, but you have destroyed this place. We, at least, want to help a bit. Leave us alone and see what we can do in this country.
Do you see the threat of us losing this country?
Absolutely. I was always careful so that the Turks and others wouldn’t hear about what’s happening here. But we have now reached a danger point. If I die, it will be for these young people, not for the powerful. Why can’t they unite with me? Because they are all in the same shit. I won’t turn into shit. I won’t open another’s ass nor will I allow another to open mine.
You didn’t speak so bitterly and insulted in the past. What happened?
Because they made me this way. They seized the house I built with my money. We have an evil side. We kill and then make the killers heroes.
Do you really believe that the Azerbaijanis killed Monte Melkonian? I don’t believe it for a second. They hit anyone who is loved by the people. The people in power make the problems and then put on a show as if they are solving them.
Here, in this café, 7 out of 10 people know me. But I don’t even have a room to live here. (More than 10 years ago Arto purchased land in the Martuni village of Zolakar on which to build a house. He claims some powerful people demanded money so that he could build it. Arto says he handed over $17,000 and that his friend, Narekatsi Art Institute President Nareg Hartunian, gave another $6-7,000. He says they were both deceived.)
I’m disgusted already. When I come here I have to pay rent here and there, for hotels. Am I the only stupid one here, that I destroyed my family, I left and came here? I separated from my wife, left my kids and grandchild behind.
I joined up with the Voice of Armenia TV program. But what happened? They destroyed that too. They played games.
So, where are we headed?
Nowhere. We remain in the garbage. Can a bike rider ever become a pilot? That’s how we are today. There are many talented Armenians throughout the world, but why should they come here? To fill the pockets of these guys with faces like cows?
A hundred times from the stage I have said that they can drive me from here, but at least help the people living here. There are musicians who dream of going to Glendale, to at least play at a wedding and live comfortably. Do you know who these musicians are? They can represent the general concept of our nation. I have always said that we must turn this country into a center for artists and our nation into the sun of humanity.
Arto, do you see a glimmer of hope?
What I am saying is that these people in power can’t do anything. If they really want to help our nation, they should quietly pack their bags and go to Mars, from where it’s impossible to return. Otherwise there will be a war. They turned religion into a business, God into a business.
Is it possible that you won’t want to come back to Armenia?
What have I been doing for 15 years? Do you think another stupid person like me will be found? We go to America and play and the audiences are flabbergasted. They are proud of us. But others boast about going to Glendale to play and come back saying, “We went to America”. Who are they kidding? Have you ever seen one of the greats, Mariah Carey, for example, saying “Let me make another Armenian CD.” But we Armenians, how we love to make another.
What is there to be proud of? Sure there was the Ararat team of the 70s. This and that. But man, are you dumb or what? That was 40 years ago.
Hasn’t our government appreciated you during the past 15 years?
Forget me, just let the people be happy…Get rid of me, I’ll leave in a second.
The villager, a person with a pure soul, they are degrading them. And they use that pureness for their dirty aims. They claim they have been elected. Are you kidding? We are kidding ourselves.
Do you think the Americans don’t understand? We are of two faces today. For the past 4-5 years we have been talking to the Europeans and Americans, and at the last second, we make a u-turn to the Russians. There are words I can use here, but...
I did the Voice of Armenia program. It was Ok for the first year, bravo. But can’t we think of things to do ourselves? Are the Dutch the smart ones? What are all these guys (musicians) studying for? Because they have brains of cauliflower? If they had such brains it would be easy.
I stand beside the individual who does good for our nation, for humanity, and who doesn’t damage our environment.