Գործարարը օֆշորի գործով դիմում է գլխավոր դատախազին
Գործարար Փայլակ Հայրապետյանը նորանշանակ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանանին հորդորում է անմիջապես զբաղվել օֆշորի գործով՝ անկախ նրանից, թե ովքեր են դրանում ներգրավված:
«Գիտեք՝ 10 կամ 100 դոլար չէ, 11 միլիոն դոլարը տարել են, ու չկա: Ո՞ւմ են տվել, ի՞նչ են արել, սրանց պատասխանները պետք է տրվեն: Շատ էլ որ վարչապետ է, թող կանչեն քննության: Կանչեք ասեք՝ ո՞ւր են գումարները: Վարչապետին ու Կճոյանին կանչեք քննության»,- ասում է Փայլակ Հայրապետյանը եւ շեշտում, որ ինքը պատրաստ է առերեսման:
«Երբ գնում էի Աշոտ Սուքիասյանի տուն, վարչապետն ու Կճոյանն այնտեղ էին: Եկեղեցու երգչախումբն էլ (Կճոյանի) հետն էր. էլ թատրոն, էլ կինո, ամեն ինչ ցույց էին տալիս... Կճոյանը վանք չէր էլ գնում. առավոտից իրիկուն այնտեղ էր, ոնց որ Սուքիասյանի աշխատողը լիներ: Կճոյանի նկարն էլ՝ խաչը վերեւը, էդ տանը՝ պատին փակցված: Բա կանչեք քննեք, մի հատ հարց տվեք…»,- ասում է Հայրապետյանը:
Այս գործով նախորդ ամիս Հայաստանից քննչական խումբ էր գործուղվել Կիպրոս: Փայլակ Հայրապետյանը, փոխանցելով քննիչի խոսքերը, նշում է, որ գործի մասին տվյալներն արդեն ստացվել են. «Բայց քննիչն ասում է՝ դեռ պատրաստ չեն, տվել ենք թարգմանության: Ինչ թարգմանություն է, ինչ են ուզում ասած կամ թարգմանած լինել, չեմ հասկանում»:
Դեռ մեկ ամիս առաջ Հայրապետյանը «Հետքին» հայտնել էր, որ երբ Աշոտ Սուքիասյանին հարցրել է, թե ինչ է արել բանկից վերցրած փողը, վերջինս սկսել է թվարկել. «…Վարկի հինգ տոկոսն էլ ատկատ եմ տվել բանկին»: Քննիչն էլ, ըստ Հայրապետյանի, միայն երկու օր առաջ իր հարցադրմանն ի պատասխան ասել է, որ այդ դրվագով մոտ օրերս իրեն կհրավիրեն ոստիկանություն:
«Բանտերը լցված են սրա-նրա գրպանից 10 հազար դրամ գողացողներով: Այստեղ մոտ 600 հազար դոլար ատկատի մասին է խոսքը, բան չեն անում: Այլանդակությունը, խաբեությունը հենց «Ամերիաբանկի» կազմած բիզնես ծրագրից է սկսել»,- ասում է գործարարը եւ հույս հայտնում, որ գլխավոր դատախազը միջոցներ կձեռնարկի, որպեսզի հարցաքննվեն նաեւ «Ամերիաբանկի» տնօրինության անդամ, կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Գագիկ Սահակյանը, գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը եւ AMERIA GROUP (CY) LIMITED-ի տնօրեն, բանկի խորհրդի անդամ Անդրեյ Մկրտչյանը:
«Մինչև ե՞րբ են սենց շարունակելու. երկրում մարդ չմնաց, այնքան են հուսալքվել, որ ունեւորներն էլ են գնում, վերջում մնալու են միայն իրենք: Իսկ արտագաղթի խնդիրը լուծելու համար արդարություն է պետք»,- ասում է Փայլակ Հայրապետյանը:

Предприниматель обратился по делу оффшора к генпрокурору РА
Предприниматель Пайлак Айрапетян призвал новоназначенного генпрокурора Геворка Костаняна безотлагательно заняться делом оффшора, независимо от того, кто в него вовлечен.
“Взяли не 10 или 100 долларов, а 11 миллионов долларов, и этих денег нет. Кому они передали эту сумму, что с ней сделали? На эти вопросы должны быть даны ответы. Ну и что, что в этом деле замешан премьер-министр. Пусть вызовут на допрос и спросят: где деньги? Пусть вызовут на допрос премьер-министра и Кчояна”,- сказал Пайлак Айрапетян, подчеркнув, что он готов к очной ставке.
“Когда я приходил к Ашоту Сукиасяну домой, там находились премьер и Кчоян. А с ним (с Кчояном) был и церковный хор. Показывали все – и театр, и кино... Кчоян даже в церковь не ходил, с утра до вечера был там, как будто работал у Сукиасяна. А в доме Сукиасяна висит портрет Кчояна с крестом над головой. Ну так вызовите, задайте вопросы...”,- сказал Айрапетян.
В связит с этим делом в прошлом месяце группа следователей из Армении была командирована на Кипр. Пайлак Айрапетян, ссылаясь на следователя, сказал, что данные по этому делу уже получены. “Но следователь говорит, что они пока не готовы, отдали на перевод. Какой перевод? Не понимаю, что они хотят этим сказать или что хотят перевести”.
Месяц назад Айрапетян сообщил “Hetq”, что когда спросил Ашота Сукиасяна, что он сделал с полученными в банке деньгами, Сукиасян сказал: “...Пять процентов кредита отдал банку в качестве отката”. По словам предпринимателя, следователь лишь два дня назад в ответ на его запрос сообщил, что по этому эпизоду они в ближайшие дни пригласят Айрапетяна в полицию.
“Тюрьмы переполнены людьми, укравшими 10 тысяч драмов. В данном случае речь идет об откате в 600 тысяч долларов, и – ничего. Безобразие и обман начались именно с составленного “Америабанком” бизнес-плана”,- отметил Пайлак Айрапетян. Он также выразил надежду, что генпрокурор примет меры, чтобы были допрошены также член директората “Америабанка”, директор по линии корпоративных клиентов Гагик Саакян, гендиректор Артак Анесян и директор “AMERIA GROUP (CY) LIMITED”, член совета банка Андрей Мкртчян.
“До каких пор это будет продолжаться? В стране уже людей не осталось. Все настолько отчаялись, что даже состоятельные люди уезжают. В конце останутся только они. А для того, чтобы решить проблему эмиграции, нужно утвердить справедливость”,- добавил Пайлак Айрапетян.