Ընդդեմ Հայաստանի ՄԻԵԴ-ի վճիռների մեծ մասը վերաբերում է արդար դատաքննության խախտումներին
2005թ-ից մինչ օրս Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) Հայաստանի վերաբերյալ կայացրել է 48 վճիռ` 45 վարույթներով, որից 43-ում ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է խախտում: Խախտում չի արձանագրվել միայն 2 վարույթներով: Այս մասին ասաց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Ռուբեն Մելիքյանը Աղվերանում կազմակերպված «Լրագրողների եւ դատական համակարգի միջեւ հարաբերությունների իրավական կողմերը» եւ «Հանրային ծառայության բարեփոխումները, ռազմավարությունը եւ ձեռքբերումները» թեմաներով սեմինարի ժամանակ: Այն կազմակերպել էին ՀՀ արդարադատության նախարարությունը, «Իրավունքի հայկական կենտրոն» ՀԿ-ն՝ «Գերմանիայի միջազգային համագործակցություն» ընկերության հետ համատեղ:
Փոխնախարարի խոսքով` որոշ դեպքերում նույն վճռով արձանագրվել է Մարդու իրավունքների եւ հիմնական ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի մի քանի հոդվածներով խախտումներ:
ՄԻԵԴ-ը Հայաստանի դեմ կայացրած վճիռներից արդար դատաքննության իրավունքի խախտում է արձանագրել 18 անգամ. 10-ը ազատության իրավունքին է վերաբերում, 8-ը` վերաքննության, 7-ական վերաբերում են հավաքների և սեփականության իրավունքներին, վատ վերաբերմունքի արգելքին, իսկ 9-ը` Կոնվենցիայի այլ հոդվածների խախտումներին: Սակայն, սա չի նշանակում, որ ՄԻԵԴ-ը Հայաստանից այդքան գործ է ստացել եւ բոլորն էլ բավարարել է: Ռուբեն Մելիքյանը նշեց, որ պարտված գործերով բավարարվել է փոխհատուցումների պահանջի մոտ 3.5 տոկոսը:
2013թ. հունվարի 1-ի դրությամբ ՄԻԵԴ-ի վարույթում Հայաստանից եղել է 950 գործ, որոնցից մոտ 600-ը ադրբեջանցիների կողմից ներկայացված գանգատներն են: Նշենք, որ նույն ժամանակահատվածում ՄԻԵԴ-ի վարույթում գտնվում է ընդդեմ Ադրբեջանի 1299 գործ, ընդդեմ Վրաստանի` 2883, իսկ Մոլդովայի դեմ` 3256 գործ:
Նշված ժամանակահատվածում ՄԻԵԴ-ը ընդհանուր ստացել է 128.100 գանգատ: Վարույթում եղած ՀՀ-ի դեմ գործերը կազմում են ՄԻԵԴ բոլոր գործերի մոտ 0.75 տոկոսը:
«Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» եւ «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործերով ՄԻԵԴ-ի վճիռները նախադեպային են լինելու նաեւ նույն խնդրին վերաբերող մյուս գործերի համար:
Առաջին դեպքում մի խումբ ադրբեջանցիներ պնդում են, թե մինչեւ ղարաբաղյան հակամարտությունն իրենք ապրել են Լաչինում: Այնտեղ ունեցել են շարժական եւ անշարժ գույք: Պատերազմի արդյունքում արտագաղթել են` թողնելով իրենց ունեցվածքը, որը մինչ օրս չեն կարողանում տնօրինել: Իսկ ԼՂՀ-ի Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղի նախկին բնակիչ Մինաս Սարգսյանը, ով հարկադրաբար լքել է իր տունը, Ադրբեջանից պահանջում է ապահովել իր վերադարձը հայրենի տուն, ինչը մերժել են:

Большинство решений ЕСПЧ против Армении касается нарушений справедливого судебного процесса
С 2005 года по сей день Европейский суд прав человека принял по Армении 48 решений по 45 производствам, в 43 из которых ЕСПЧ зафиксировал нарушение. Об этом сообщил заместитель министра юстиции РА Рубен Меликян на прошедшем в Агверане семинаре на темы “Правовые стороны отношений между журналистами и судебной системой” и “Реформы, стратегия и достижения общественной службы”. Семинар был организован общественной организацией “Международное сотрудничество Германии”.
По словам Р.Меликяна, в некоторых случаях в одном и том же решении констатировались нарушения нескольких статей Европейской конвенции о защите прав и основополагающих свобод человека. Замминистра юстиции отметил, что по проигранным Арменией искам удовлетворено около 3,5% требований о компенсации.
По положению на 1 января 2013 г. в производстве ЕСПЧ было 950 дел против Армении, из них около 600 составляли жалобы азербайджанцев. Отметим, что за тот же период в производстве ЕСПЧ находилось 1299 дел против Азербайджана, 2883 против Грузии и 3256 против Молдовы.
Находящиеся в производстве Евросуда дела против РА составляют около 0,75% от общего количества дел ЕСПЧ.
Принятые этой судебной инстанцией решения по делам “Чирагов и другие против Армении” и “Саркисян против Азербайджана” станут прецедентными в том числе и для других дел по этим же проблемам.
В первом случае группа азербайджанцев утверждает, что до карабахского конфликта они жили в Лачине, где имели движимое и недвижимое имущество. В результате войны им пришлось уехать и оставить свое имущество, которым они до сих пор не могут распоряжаться. А бывший житель села Гюлистан Шаумянского района НКР Минас Саркисян, который вынужденно покинул место своего проживания, требует от Азербайджана обеспечить свое возвращение в родной дом. Это требование было отклонено.