Հակոբ Հակոբյանի երկու ընկերություններից ստացված շահաբաժինը կազմել է 123 մլն դրամ
Ազգային ժողովի սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը (Թունելի Հակոբ) գրեթե միշտ քննադատում եւ բացասական եզրակացություն է տալիս ընդդիմադիր գործընկերների նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են նվազագույն աշխատավարձերի կամ կենսաթոշակների, նպաստների, սոցիալապես խոցելի խմբերին հատկացվող օգնությունները ավելացնելուն: Պատգամավորի պատճառաբանությունը մեկն է. պետությունը չունի ֆինանսական հնարավորություններ:
Ուսումնասիրելով Հակոբ Հակոբյանի գույքի ու եկամուտների 2012թ. հայտարարագիրը` պարզեցինք, որ պատգամավորն ամենեւին էլ ԱԺ-ից ստացած «չոր» աշխատավարձի հույսին չէ, հետեւաբար նրա համար, մեծ հաշվով, միեւնույն է` կբարձրանա նվազագույն աշխատավարձը, թե ոչ:
Նշված տարում պատգամավորն ունեցել է 125 միլիոն 650 հազար դրամի եկամուտ, որից մոտ 3 մլն 55 հազարը ԱԺ-ից ստացած աշխատավարձն է, 77 միլիոն 256 հազարը` «Արփա-Սեւան» ԲԲԸ-ից ստացած շահաբաժինը, իսկ 45 մլն 339 հազար դրամի եկամուտ` շահաբաժնի տեսքով, ապահովել է պատգամավորի մյուս ընկերությունը` «Բազենք» ՓԲԸ-ն:
«Հետքն» անդրադարձել է «Բազենք» ՓԲԸ-ի գործունեությանը: Այս ընկերությունն է շահագործում «Եղեգիս-1» ՀԷԿ-ը:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, Հակոբ Հակոբյանը 2012թ. տարեսկզբին ունեցել է 35 մլն 567 հազար դրամ եւ 162 հազար 188 դոլար, իսկ տարեվերջին` 42 մլն 275 հազար դրամ եւ 101 հազար դոլար:
Նշենք, որ պատգամավորն ունի նաեւ 8 անուն անշարժ գույք եւ մեկ ավտոմեքենա: «Մերսեդես Բենց E-300» մակնիշի ավտոմեքենան 20 մլն դրամով ձեռք է բերել 2011թ-ին: Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին ու եկամուտներին, ապա 2011-ին` Հակոբ Հակոբյանն ունեցել է 114 մլն 683 հազար դրամի եկամուտ եւ 35 մլն 567 հազար դրամ եւ 162 հազար 188 հազար դոլարի տնտեսած դրամական միջոց:
Պատգամավորի կինը` Անահիտ Ղազարյանը, բացի աշխատավարձից այլ եկամուտ չունի: 2011-ին նրա աշխատավարձը կազմել է մոտ 509 հազար դրամ, իսկ 2012-ին` 507 հազար դրամ:

Прибыль Акопа Акопяна от двух компаний составила 123 млн драмов
Председатель постоянной парламентской комиссии по социальным вопросам Акоп Акопян (Тунели Акоп) почти всегда подвергает критике и представляет отрицательное заключение по инициативам оппозиционных депутатов, которые направлены на повышение уровня минимальной заработной платы, пенсий и пособий, увеличение размера помощи социально уязвимым группам. При этом Акопян каждый раз приводит одну и ту же мотивировку: государство не имеет финансовых возможностей.
Изучив декларацию об имуществе и доходах Акопа Акопяна за 2012 год, мы выяснили, что он живет отнюдь не на депутатскую зарплату, а значит ему, по большому счету, все равно, повысится минимальная зарплата или нет.
В указанном году депутат получил прибыль в размере 125 млн 650 тыс. драмов, из которых 3 млн 55 тыс. составила зарплата, полученная в Национальном Собрании, 77 млн 256 тыс. – прибыль от ЗАО “Арпа-Севан” и 45 млн 339 тыс. драмов – прибыль от другой компании депутата – ЗАО “Базенк”. “Hetq” уже писал о деятельности ЗАО “Базенк”, эксплуатирующем малую ГЭС “Ехегис-1”.
Что касается денежных средств, то в начале 2012 года Акоп Акопян имел 35 млн 567 тыс. драмов и 162 тыс. 188 долларов. К концу года эти цифры составили соответственно 42 млн 275 тыс. драмов и 101 тыс. долларов.
Отметим, что у депутата имеется 8 единиц недвижимости и один автомобиль “Мерседес Бенц Е-300”, который он приобрел за 20 млн драмов в 2011 г.
Что касается денежных средств и доходов, то в 2011 г. Акоп Акопян получил прибыль в размере 114 млн 683 тыс. драмов, а также имел сэкономленные средства на сумму 35 млн 567 тыс. драмов и 162 тыс.188 долларов.
Жена депутата Анаит Казарян никаких доходов, кроме зарплаты, не имеет. В 2011 году ее зарплата составила около 509 тыс. драмов, а в 2012 году – 507 тыс. драмов.