Վահան Արծրունի. «Երկիրը վարչարարական կոլապսի մեջ է»
-Հատկապես վերջին ժամանակաշրջանում շատերն են արձանագրում են, որ երկրի վիճակը վատ է: Ըստ Ձեզ՝ ո՞ր կետից սկսեց անկումը:
-Ընդհանրապես, ամեն ինչ բացատրվում է, եթե մենք հաշվի նստենք այն հանգամանքի հետ, որ երկրում կառավարական գլոբալ ճգնաժամ է: Այն ոլորտները, որոնք ինքնահոսի չի կարելի մատնել, առավել զգայուն են, որտեղ էլ տեղի է ունենում այն, ինչ տեսնում ենք, այսինքն՝ արտագաղթ, ընդհանուր ապատիայի երևույթը ժողովրդի մեջ, թեթև վերաբերմունքն իր երկրի արժեքների նկատմամբ կամ դրանց անտեսումը, մշակութաբանական խնդիրները, որոնց մակարդակի վրա այս ամենն ավելի ցայտուն է երևում: Ես այս ամենը բացատրում եմ վարչարարական կոլապսով:
-Անկախության 22 տարիներին ի՞նչ կորցրեցինք: Արդյո՞ք պահում ենք այն, ինչ ձեռք բերեցինք:
-Եկեք սկսենք ձեռքբերումներից: Ի՞նչ ձեռք բերեցինք. սահմաններ, այն գիտակցությունը, որ ինքներս կարող ենք կերտել սեփական պատմությունը և ինքներս կարող ենք կերտել սեփական երկրի սահմանը: Երկրորդն այն հանգամանքն է, որ ինքներս կարող ենք պահել այդ երկրի սահմանները: Ազգային բանակ ունենալը դրա ցայտուն ապացույցն է: Մեծ ձեռքբերումն այն է, որ ստացանք մոնոէթնիկ երկիր, որտեղ բնակչությունը 93 %-ից ավելին միատարր է: Միանշանակ ձեռքբերումն այն է, որ ունենք մեր ազգային լեզուն, մշակութային կառույցները, ազգային տարադրամը, ազգային բանակը, մեր երկրի սահմանները և, վերջիվերջո, Սահմանադրությունը:
Հիմա երկրորդ խնդիրն այն է, թե ինչ վիճակում է գտնվում այդ ամենը: Այստեղ երկար խոսակցություն կարող է լինել, քանի որ 22 տարիների ընթացքում անքննելի իրողությունները, էությունները, ընդհուպ մինչև վերջին իրադարձությունները, երբ մեր երկրի անկախությունն ու երկրի սահմանների առարկան դրվել են հանրային քննարկման: Նկատի ունեմ Զորի Բալայանի նամակը: Սեփական երկրի քաղաքացուն նման փորձությունների ենթարկել չի կարելի: Ամենահեշտ ճանապարհն անկարողություն ցուցաբերելն է վարչարարական ոլորտներում, երկիրը բերել-հասցնել կոլապսի, հետո ասել, թե լուծումը պայմանագիր ստորագրելն է Ռուսաստանի հետ: Բա մինչ այդ պայմանագիր ստորագրելը որտե՞ղ են քո այդ կառույցները, որտե՞ղ է քո դիվանագիտությունը, քո զարգացման ազգային ծրագիրը: Այսինքն՝ այս ամեն ինչը 22 տարի չի աշխատե՞լ:
-Իսկ աշխատե՞լ է:
-Գիտեք, ամենահեշտն այն է, երբ քո պատմությունն սկսում ես կետրել ոչ թե սեփական երկրի ներքին շահերից բխելով, այլ հաշվի ես նստում այն թղթերի և իրողությունների հետ, որոնք դրվում ենք քո սեղանին: Այսինքն՝ եթե հիմա Ռուսաստանն այս վարկածն է առաջ քաշում, դու համաձայնում ես դրան սեփական քաղաքականություն չունենալու պատճառով: Եթե վաղը Եվրամիությունն ավելի շահավետ վարկած առաջարկի, դու կասես՝ ավելի փոխշահավետ էր կամ մեծ էին ճնշումները, կամ գուցե երրորդ տարբերա՞կը կա. հարևան Պարսկաստանը կարող է առաջարկել: Այդ տրամաբանությամբ շարժվելով՝ երկար չես գնա, կդառնաս որոշակի շահերի, առաջարկների ենթակա: Իսկ վարչարարական կոլապս ասելով՝ նկատի ունեմ հետևյալը. երբ երկրի վարչապետը հրապարակավ բացատրում է, թե ինչու չենք կարող դառնալ Մաքսային դաշինքի անդամ, երկու օր հետո երկրի նախագահը ստորագրում է այդ դաշինքի փաստաթղթերը, սա՝ մի հանգամանք, երկորդը՝ երբ 105 երեսխոփան ստորագրում են մի փաստաթուղթ, որի բովանդակությանը ծանոթ չեն, հետո ասում են՝ «վայ, բա մենք չգիտեինք՝ գենդերն ինչ է»: Դա նշանակում է, որ երկիրը կառավարվում է կառույցներով, որտեղ բացակայում է ներքին կոորդինացան, ինչը բացատրվում է ընդհանուր քաղաքականության վեկտորի և զարգացման տեսլականի բացակայությամբ: Այսինքն՝ առավոտյան գնում են աշխատանքի, ինչ-որ գործառույթներ են իրականացնում, իսկ երեկոյան գնում են քեֆի, ուրախության կամ վշտի սեղանների շուրջ նստելու: Եվ ինչքա՞ն կարող է աշխատել սա: Բնական է, որ այս պայմաններում Ռուսաստանի կողմից եղավ այդ առաջարկը:
Ռուսաստանն ինքն է թաղված խայտառակ, չլուծվող խնդիրների մեջ
-Ընտրության հնարավորություն ունի՞ Հայաստանը:
-Ախր, դու պիտի չհասցնես երկիրն այս վիճակի, որ այլընտրանքի հնարավորություն չունենաս: 22 տարիներին երկիրը բերում-հասցնում ես ելման կետի՞: Ռուսաստանն ինքն է թաղված խայտառակ, չլուծվող խնդիրների մեջ, որտեղ անտեսվում են մարդու պարզ իրավունքները, կրոնական, փոքրամասնությունների իրավունքները: Ո՞նց կարող են դրանք գլոբալ տարածքի սահմանների ներքո անտեսվել, իսկ Հայաստանի դեպքում՝ գործել, մանավանդ, այն պարագայում, որ Հայաստանը ոչ թե հավասար, այլ պարտադրված պարտնյորի կարգավիճակով է հանդես գալիս նման հարաբերություններում:
-Ձեր «Որքան էլ դառն է» երգում ասում եք՝ «Բայց կմեծանան որբերը մի օր, Եվ չեն հավատա իրենց տեսածին, Եվ չեն իմանա, թե ինչ պատճառով, Վախ էր խառնված մեր նշխար հացին»: Երգի համատեքստից դուրս՝ ի՞նչ կտեսնի ներկա սերունդը, որին չի հավատա:
-Դա, Ռազմիկ Դավոյանի՝ «Խաչերի ջարդը» պոեմից է վերցված: Երբ ընդհատվում է պատճառահետևանքային կապը, սերնդեսերունդ փոխանցելու արժեքների համակարգի մշակույթը, այդ ազատ տարածքում գոյանում է վախը, որը մարդկանց քշում է իրենց տներից: Մեր ազգը հսկայական քանակի դժբախտությունների միջով է անցել, ով ասես, որ չի տիրել, բայց հայ գյուղացին ինչին կպած է եղել, դրանից երբևիցե պոկ չի եկել, այսինքն՝ իր սեփական հողից: Եթե դու քանդում ես այդ կապը, և մարդիկ գերդաստաններով թողնում են այդ ամեն ինչը ու հեռանում, նշանակում է, թե ինչքան է խորացել ամեն բան: Այնքան անկարող ես քո ներքին ու արտաքին քաղաքականության մեջ, որ խարխլում ես այդ հիմքերը:
Մարդը չի գիտակցում՝ ի՞նչ սրբություն է հայրենիքը
-Իսկ ի՞նչ ապագա եք տեսնում:
-Ասում են՝ բնությունը դատարկություն չի հանդուրժում: Բնությունը միշտ լցվում է բովանդակությամբ, որովհետև յուրաքանչյուր հետընթացին կա հակառակ հավասարակշռող գործընթաց, այս պարագայում՝ առաջընթաց: Շատ լավ գիտեք, մանավանդ երիտասարդական շերտում կան այդ ֆենոմենները, այսինքն՝ մարդիկ, ովքեր ավելի շատ հետաքրքրված են հանրային, քան սեփական խնդիրներով: Լուծումը սրա մեջ: Երբ այս գիտակցությունը դառնա համատարած գիտակցություն, և երբ գոյանա այնպիսի հայի տեսակ, որն առաջին հերթին առաջնորդվի հանրային, ազգային, պետական, ապա անձնական խնդիրներով:
Երբ լայն իմաստով դիտարկենք ամբողջ ծավալը, հասկանում ենք, որ ուղղորդում է կատարվում, որը թելադրված է հիմնային արժեքների անկմամբ, այսինքն՝ մարդը չի գիտակցում՝ ի՞նչ սրբություն է հայրենիքը, սեփական հողի հետ կապը, չի կարող հաստատել այդ կապը, որովհետև դրան հակասող հսկայական մոտիվացիաներ ունի՝ ջրի գնի, տարիների ընթացքում չլուծվող սոցիալական խնդիրների, և այդ մարդը գտնում է ամենակարճ ճանապարհը: Իսկ պետությունը ամենակարճ ճանապարհը նրան ցույց է տալիս՝ սեփական տնից ուղղորդում է դեպի օդանավակայան ՝ ասելով, որ սա է քո լուծումը:
Սերնդի վերարտադրման առումով՝ քո սեփական ազգը և սեփական պետությունը դնում ես անկման եզրին: Հիմա մեր բախտը չի բերել այն առումով, որ այս մարդիկ, ովքեր կառավարում են երկիրը, ովքեր հասցրել են երկիրն այս եզրին, սերնդափոխության հանգամանքը անտեսում են: Իմ ամենամեծ մտավախությունն այն է, որ սրանք պարզապես ի զորու չեն ծավալի մեջ ընկալել սեփական երկիրը:
-Իշխանությունները տեսնո՞ւմ են երկրի վիճակը:
-Իրենք մեզնից լավ են տեսնում, որովհետև կա որոշակի փակ ինֆորմացիա: Օրինակ՝ ես գիտեմ, որ երկրում սարսափելի էպիդեմիական իրավիճակ է. գրիպի չընդհատվող էպիդեմիաները, համաճարակային մասշտաբների հասնող տուբերկուլյոզի խնդիրը, չբերությունը, էնդեմիկ հիվանդությունների հսկայական աճը, վերջին շրջանում սիբիրյան ախտի դեպքերը... Դա սարսափելի չափանիշ է, որովհետև սրանք սոցիալական վիճակն արտահայտող հիվանդություններ են: Այստեղից սկսած մինչև կրթական, մշակութային խնդիրները և երկրի քաղաքացու ստատուսը, այսինքն՝ ես ո՞վ եմ այս պետության մեջ, ո՞րն է իմ բնութագիրը:
-Ի՞նչ խորհուրդ կտայիք երկրի նախագահին:
-Շուտափույթ հրաժարվել աթոռից, և տեղը զիջել այն մարդուն կամ այն խմբին, որն ի զորու է նման մասշտաբի մոտեցում դրսևորել, ի զորու է լուրջ արտաքին քաղաքականություն վարել, ի զորու է ներքին քաղաքականություն վարել, ի զորու է տալ ծրագիր, որը կստաբիլիզացնի ընդհանուր գործընթացները երկրում:
-Դուք տեսնո՞ւմ եք այն մարդուն, որն ի զորու է անել դա:
-Սա այն իրավիճակը չէ, որ ասեն՝ մարդ չկա: Այն էլ ոնց կա: Սովետի օրոք ասում էին՝ Կոմունիստական կուսակցությունից բացի, էլ ի՞նչ կուսակցություն գիտեք, որ կարող է գալ իշխանության: Սա մանկական խոսակցություն է: Սա այնպիսի մի թեզ է, որը միայն հեգնանքի է արժանի:
-Պատմական ո՞ր ժամանակաշրջանի հետ կհամամետեք այս ժամանակաշրջանը:
-Սովետի վերջին տարիների հետ, երբ երկրում վարչարարական կոլապս կար, չգիտեին՝ ո՞նց կառավարեին երկիրը, բայց համադրելի չէ այն առումով, որ երկիրը կառավարում էր մառազմատիկ ծերունիների մի կույտ, և երբ սկսեցին կյանքից հեռանալ, երկրի կարգավիճակը փոխվեց: Հիմա սրանք բավականին երիտասարդ են, և եթե առաջնորդվենք այդ մոդելով, ապա 20-30 տարի ունենք իրենց հետ կիսելու:
Անբարոյական է լավատեսական բաներ ասելը
-Իսկ ի՞նչ կկորցնենք այդ 20-30 տարիներին:
- Երկիրը...
-Իսկ ինչպե՞ս արթնացնել նրանց:
-Հայի գիտակցումը պետք է արթնանա իրենց մեջ, որ եթե իրենք չեն կարող պարզ քաղաքացուն տալ այն տրիվիալ պատկերացումները, որ քաղաքացին պետք է ունենա սեփական երկրի մասին, եթե մենք չենք կարող ապրեցնել նույն քաղաքացուն երկրի ներսում, նկատի չունեմ մեծահարուստներին, օլիգարխներին, եթե մենք չենք կարող իրեն տալ կրթություն, հոգալ առողջապահական խնդիրների փաթեթը, ապա ավելի ազնիվ կլինի հեռանալ սուսիկ-փուսիկ: Չեմ ուզում անձնավորել խնդիրը, յուրաքանչյուր կառավարիչ, յուրաքանչյուր ղեկավար, ով սեփական երկիրը կհասցնի այդ վիճակի, գոնե մի քիչ պիտի մտածի կամ խորհի այս հարցերի շուրջ:
-Ինչի՞ց եք ամենաշատը վախենում:
- Պատերազմից, որովհետև սա հանգուցալուծում գտնելու մեթոդներից մեկն է: Եթե դու սպառում ես քո վարչարարական ռեսուրսը, քո իշխանությունը պահելու ձևերից մեկը հարևան երկրի հետ պատերազմ սկսելն է:
-Եվ ի՞նչն է ցավեցնում Ձեզ:
-Այդ պատերազմի հավանականությունը:
-Լավատեսության տարր չկա՞:
- Ի՞նչ լավատեսություն... Այս իրավիճակում պարզապես անբարոյական է լավատեսական բաներ ասելը: Իրատես պետք է լինել: Սա արդեն իրատեսության շրջանն է: Բարի ցանկությունների, կենացաճառերի շրջանից վաղո~ւց դուրս ենք եկել:

Совет Ваана Арцруни Сержу Саргсяну
В последнее время многие говорят о том, что страна находится в плохом состоянии. Когда, на Ваш взгляд, начался упадок?
Если учитывать то обстоятельство, что в стране глобальный кризис, то все получит свое объяснение. В тех сферах, которые нельзя пускать на самотек, как раз и происходит то, что мы наблюдаем: эмиграция, охватившая народ всеобщая апатия, несерьезное отношение или игнорирование ценностей своей страны, культурологические проблемы... И все это я объясняю управленческим коллапсом.
Что мы потеряли за 22 года независимости? Сохраняем ли то, что приобрели?
Давайте начнем с достижений. Что приобрели. Границы, осознание того, что мы сами можем творить сосбственную историю и создавать границы своей страны. Второе обстоятельство – это то, что мы сами можем охранять границы нашей страны. Ярким доказательством этого является наличие национальной армии. Наше достижение в том, что мы получили моноэтническую страну, более 93% населения которой однородно. Однозначно достижением является то, что мы имеем свой национальный язык, культурные структуры, национальную валюту, национальную армию, границы страны и, наконец, Конституцию.
Теперь о втором вопросе. В каком состоянии все это находится? Здесь разговор может быть долгим, вплоть до последних событий, когда независимость и границы нашей страны были вынесены на общественное обсуждение. Я имею в виду письмо Зория Балаяна. Граждан своей страны нельзя подвергать таким испытаниям. Самый легкий путь – это проявить неспособность в административных областях, довести страну до коллапса, а потом заявить, что решение состоит в подписании договора с Россией. А где были твои структуры до подписания этого договора, где твоя дипломатия, твоя национальная программа развития? То есть 22 года все это не работало?
А разве работало?
Знаете, легче всего, когда свою историю начинаешь создавать исходя не из внутренних интересов своей страны, а считаясь с теми бумагами и реалиями, которые кладутся тебе на стол. То есть если Россия выдвигает сейчас эту версию, ты соглашаешься с ней из-за отсутствия собственной политики. Если завтра Евросоюз предложит более выгодную версию, то ты скажешь, что это было более выгодно или давление было сильным. А может, есть и третий вариант – соседний Иран может предложить? Если руководствоваться этой логикой, то многого не добьешься. А под административным коллапсом я имею в виду следующее. Это когда премьер-министр страны публично объясняет, почему мы не можем стать членом Таможенного оюза , а через два дня президент подписывает документ с этим союзом. Во-вторых, когда 105 депутатов подписывают документ, с содержанием которого не знакомы, а потом заявляют: “Вай, мы не знали, что такое гендер”. Это значит, что страна управляется структурами, в которых отсутствует внутренняя координация, что объясняется отсутствием вектора общей политики и видения развития. То есть утром идут на работу, выполняют какие-то функции, а вечером организуют застолье, усаживаются за стол по радостному или печальному поводу. И сколько это может работать? В таких условиях естественно, что от России поступило подобное предложение.
Россия сама погрязла в безобразных, нерешаемых проблемах
У Армении есть возможность для выбора?
Не надо доводить страну до такого состояния, чтобы не иметь возможности для выбора. За 22 года довести страну до исходной точки... Россия сама погрязла в безобразных, нерешаемых проблемах. Там игнорируются элементарные права человека, меньшинств, религиозные права. Невозможно, чтобы в границах огромной территории эти права игнорировались, а в Армении действовали, тем более в данном случае, когда в этих отношениях Армения выступает в статусе не равноправного партнера, а партнера по принуждению.
Что увидит и чему не поверит нынешнее поколение?
Когда причинно-следственная связь, передаваемая из поколения в поколение система ценностей утрачиваются, в свободном пространстве появляется страх, который гонит людей из их домов. Наша нация пережила страшные несчастья, кто только над нами не господствовал, но армянский крестьянин никогда не отрывался от того, к чему был привязан, то есть к своей земле. Но если ты рвешь эту связь и люди оставляют все и уезжают семьями, значит все уже слишком углубилось.
Человек не осознает, какой святыней является родина
А каким Вы видите будущее?
Говорят, природа не терпит пустоты. Природа всегда наполняется содержанием, потому что любой регресс уравновешивается противоположным процессом. В данном случае это прогресс. Вы хорошо знаете, что в частности в молодежной среде есть феномены, то есть люди, которых больше интересуют общественные, а не личные проблемы. Решение в этом, то есть когда это сознание станет доминирующим, когда появится такой тип армянина, который будет руководствоваться в первую очередь общественными, национальными, государтвенными проблемами и только потом личными. Когда рассматриваешь все происходящее полномасштабно, то понимаешь, что имеет место управление, продиктованное упадком основных ценностей. То есть человек не осознает, какой святыней является родина, не чувствует связь с собственной страной, не может установить эту связь, потому что у него множество противоречащих этому мотиваций: цена на воду, годами нерешаемые социальные проблемы... И человек находит самый короткий путь. А этот путь указывает ему государство, отправляя его из собственного дома в аэропорт и заявляя: вот твое решение. В плане воспроизводства поколения свой народ и свое государство ставят на грань гибели. Нам не повезло в том плане, что люди, которые управляют страной и которые довели ее до такого состояния, игнорируют необходимость смены поколений. Я больше всего опасаюсь, что они просто не в состоянии воспринимать свою страну в полном объеме.
Власти видят, в каком состоянии страна?
Они это видят лучше нас, потому что есть определенная закрытая информация. Я, например, знаю, что в стране ужасная эпидемиологическая обстановка: непрекращающаяся эпидемия гриппа, доходящий до масштабов эпидемии туберкулез, рост числа эндемических заболеваний, участившиеся в последнее время случаи сибирской язвы... Это ужасный критерий, потому что это те болезни, которые отражают социальную ситуацию.
Что бы Вы посоветовали президенту страны?
Как можно быстрее отказаться от своего кресла и уступить его тому человеку или той группе, которая способна проявить масштабный подход, способна вести серьезную внешнюю политику, внутреннюю политику, способна представить прграмму, которая стабилизирует общие процессы в стране.
Вы видите того человека, который способен это сделать?
Сейчас не та ситуация, чтобы говорить, что таких людей нет. Еще как есть. Это все детские разговоры, тезис, который может вызвать только усмешку.
С каким историческим периодом сравните нынешний период?
С последними годами Советского Союза, когда в стране был административный коллапс, когда не знали, как управлять страной. Но это несопоставимо в том плане, что тогда страной управляла группа маразматичных стариков. И когда они начали уходить из жизни, статус страны изменился. Эти довольно молоды, и если руководствоваться этой моделью, то нам придется делить с ними еще лет 20-30.
Безнравственно выражать оптимизм
А что мы можем потерять за эти 20-30 лет?
Страну...
А как их пробудить?
В них должно пробудиться сознание армянина, они должны понять, что если не могут дать простым гражданам те тривиальные представления, которые они должны иметь о собственной стране, если не могут добиться того, чтобы люди жили в своей стране (я не имею в виду олигархов, богачей), дать образование, решить проблемы в сфере здравоохранения, то честнее будет, если они тихо-молча уйдут. Не хочу персонифицировать проблему. Каждый правитель, каждый руководитель, который доведет свою страну до такого состояния, должен хотя бы немного задуматься и поразмышлять об этих вопросах.
Чего Вы боитесь больше всего?
Войны, потому что война – один из способов решения проблем. Если ты исчерпываешь свой административный ресур, одной из форм сохранения своей власти становится начало войны с соседней страной.
Что Вам причиняет боль?
Вероятность этой войны.
Есть ли предпосылки для оптимизма?
Какой оптимизм? В этой ситуации выражать оптимизм просто безнравственно. Нужно быть реалистом. Это уже период реализма. Время благих пожеланий и тостов во здравие давно прошло.