«Չկա ձուկ, չկա պրոբլեմ». փոքր հէկերի ազդեցությունը և բնապահպանական խնդիրները
Փոքր հէկը վերցնում է էկոլոգիական թողքը և ցամաքեցնում գետը: Շահագործողի ագահության և անփութության հետևանքով գետերը ցամաքում են: Ինժեներական խորհրդատվություն տրամադրող «Հիդրոէներգետիկա» ընկերության ներկայացուցիչ Ինեսա Գաբայանն այսօր այս մասին խոսեց «Ցածր ածխածնային զարգացման հեռանկարները Հայաստանում» խորագրով վերականգնվող և մաքուր էներգիայի 5-րդ միջազգային համաժողովին:
Ինեսա Գաբայանը ներկայացրեց իրենց ընկերության՝ փոքր հէկերի կայուն զարգացման ծրագիրը, որն իրականացնում են Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսական միջոցներով: Ծրագիրը մեկնարկել է 2011 թվականին, կավարտվի մեկ տարուց: Ծրագրի հիմքում բնապահպանական և սոցիալական խնդիրներն են, ուսումնասիրվել են հիդրոէներգետիկայի ոլորտի փաստաթղթերը, վեր հանվել խնդիրները:
Ինեսա Գաբայանը զուգահեռներ տարավ Նորվեգիայի փորձի հետ, որտեղ 30 տարուց ավելի զարգանում է հիդրոէներգետիկայի ոլորտը, տեղի բնակչությունը ներգրավված է փոքր հէկերի շահագործման ոլորտում և որոշակի շահույթ ունի: Նույնը կարելի է անել Հայաստանում: Միևնույն ժամանակ, Ի. Գաբայանը նշեց, որ ծրագրի շրջանակներում աշխատել են տեղական համայնքների հետ, սակայն Նորվեգիայի փորձը տեղայնացնելն այնքան էլ հեշտ չէ:
Այնուամենայնիվ, Ինեսա Գաբայանը կարծում է, որ մեկ-երկու քայլ կարելի է անել համայնքների համար, որպեսզի բնակիչներն օգուտ ունենան: Օրինակ՝ առաջ տանել և խրախուսել այն ծրագրերը, որոնք նպաստում են այդ համայնքների ենթակառուցվածքային զարգացմանը, ասենք՝ ջրագծեր կառուցել, այնուհետև այդ ջրագծի վրա՝ հէկ: Խրախուսել նաև այն ծրագրերը, որոնք թե՛ սոցիալական, թե՛ բնապահպանական տեսանկյունից քիչ վտանգ են ներկայացնում: Կամ՝ այնպես կազմակերպել ոլորտը և օրենսդրական դաշտը, որ գյուղացիներն ավելի էժան էլեկտրաէներգիա ստանան իրենց համայնքներում կառուցված հէկերից: Մինչդեռ Հայաստանում բնակիչները նույնիսկ տեղյակ չեն լինում փոքր հէկերի շինարարության մասին:
Անդրադառնալով բնապահպանական ազդեցությանը՝ Ի. Գաբայանը նշեց, որ ամենաբարդը էկոլոգիական թողքի խնդիրն է, որն առաջացնում է բնակիչների զայրույթը: Էկոլոգիական թողքի խնդիրը, ըստ ինժեների, կարելի է լուծել՝ տեղադրելով համապատասխան սարքավորումներ, որոնք կիրառվում են Նորվեգիայում:
Կարևոր խնդիր է նաև ձկան պաշարների ատլասի բացակայությունը: Ըստ Ի. Գաբայանի՝ պետք է առաջնային մշակել ատլասը՝ ըստ Հայաստանի գետերի և պարտադիր նշել սահմանափակումները, թե որտեղ չի կարելի հէկ կառուցել: Նորվեգիան, օրինակ, արգելել է սաղմոն տեսակի ձկան «բնակության» գետերի վրա հէկ կառուցել կամ որևէ այլ գործունեություն ծավալել:
Ինեսա Գաբայանը նաև ներկայացրեց իր ամուսնու՝ Գրիգոր Գաբայանի զեկուցումը, որը բացակայում էր Հայաստանից: Ըստ Գրիգոր Գաբայանի պատրաստած ուսումնասիրության՝ Հայաստանում չի գործում գոնե մեկ ձկնուղի, որն ապահովի ձկների միգրացիան ներքևից վերև: Գրիգոր Գաբայանը շուրջ 200 ձկնուղի է ուսումնասիրել հիմնականում նախկին ԽՍՀՄ երկրներում և արձանագրել, որ սա լուրջ խնդիր է ոչ միայն Հայաստանում, այլև հետխորհրդային մյուս երկրներում: Ձկնուղիների կառուցման նորմատիվային փաստաթղթերը Հայաստանում սովետական ժամանակաշրջանի են: Ռուսաստանը, սակայն, արդեն մի քանի անգամ վերանայել է այդ փաստաթղթերը, իսկ Հայաստանում դեռ գործածության մեջ են հին տարբերակները:
««Չկա ձուկ, չկա պրոբլեմ» սկզբունքով ենք առաջնորդվում»,- նկատեց ներկաներից մեկը:
«Եթե անգամ մարգարիտներով պատենք մետաղը, ձուկն այնտեղով չի անցնում, ձկան համար պետք է բնական պայմաններ ստեղծել, ոչ թե երկաթով կամ բետոնով»,- հավելեց Ինեսա Գաբայանը:
Ըստ Ի.Գաբայանի՝ անհրաժեշտ է նաև հրապարակել Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման (ՇՄԱԳ) նախագծերը, հաշվետվությունները: Նախագծերը կազմելու համար չկան համապատասխան ուղեցույցներ, ձեռնարկներ, ուսումնասիրություններ, որոնցից նախագծողները կարողանան օգտվել կամ դրանց հիման վրա կազմել նախագծերը:
Չնայած մշտապես նշվում է, որ վերջին տասնամյակում փոքր հէկերի բուռն զարգացում է գրանցվել, սակայն թե ինչ սոցիալ-տնտեսական, բնապահպանական ազդեցություն են ունեցել այդ հէկերը, հայտնի չէ, քանի որ այս ոլորտում նույնպես ուսումնասիրություն չի կատարվել:
«Հիդրոէներգետիկա» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչը կարծում է, որ անհրաժեշտ է վերանայել իրավական հիմքերը և կանոնակարգերը: ՇՄԱԳ-ի ընթացակարգը նույնն է, ինչ ատոմակայանինը, օրենքում չկան դասակարգված, ոլորտային մոտեցումներ, որոնք բարդություններ են ստեղծում նախագծման ժամանակ: Օրենքով չի պահանջվում նախնական քննարկում և գնահատում՝ տվյալ տարածքում կարելի՞ է հէկ կառուցել, թե՞ ոչ: Դրա վառ օրինակն էր Թռչկան ջրվեժը:

“Нет рыбы – нет проблемы”: воздействие малых ГЭС и экологические проблемы
Малая ГЭС забирает экологические попуски воды и высушивает реку. Из-за жадности и недобросовестности эксплуатирующих компаний реки высыхают. Об этом говорила сегодня сотрудник предоставляющей инженерную консультацию компаниии “Гидроэнергетика” Инесса Габаян, выступая на 5-ой международной конференции по возобновляемой и чистой энергии, посвященной перспективам низкоуглеродного развития в Армении.
Докладчица представила разработанную ее компанией программу стабильного развития малых ГЭС, которая осуществляется на средства министерства иностранных дел Норвегии. Программа стартовала в 2011 году, а завершится через год. В основе программы лежат экологические и социальные проблемы. Параллельно представлению программы Инесса Габаян рассказала об опыте Норвегии, где гидроэнергетика развивается уже свыше 30 лет, в эксплуатацию малых ГЭС вовлечено местное население, которое получает определенную прибыль. То же самое можно сделать и в Армении, отметила И.Габаян, добавив, что в рамках программы она работала с местными общинами, однако приспособить норвежский опыт к нашим условиям не так легко.
Тем не менее докладчица отметила, что для общин можно предпринять некоторые шаги, чтобы население получало пользу. Можно, например, поощрять те программы, которые способствуют развитию местных инфраструктур. В частности, провести водоводы, на которых в дальнейшем будут построены ГЭС, или организовать сферу и законодательное поле так, чтобы от построенных в общинах ГЭС крестьяне получали более дешевую электроэнергию. Между тем в Армении люди даже не знают, что у них строятся малые гидроэлектростанции.
Говоря о воздействии на экологию, Инесса Габаян отметила, что самой сложной является проблема экологических попусков, которые вызывают возмущение у местных жителей. По словам эксперта, эту проблему можно решить путем установки специального оборудования, которое используется в Норвегии. Важной проблемой является и отсутствие атласа рыбных запасов. Необходимо в первоочередном порядке составить атлас рек Армении с обязательным указанием ограничений – где нельзя строить ГЭС.
Инесса Габаян представила также доклад своего мужа, Григора Габаяна, который отсутствовал из Армении. Согласно проведенным им изучениям, в Армении не действует ни один рыбный путь, который обеспечивал бы миграцию рыб вверх по течению. Г.Габаян изучал эту проблему не только в Армении, но и в постсоветских странах, и пришел к выводу, что она существует везде. Но если Россия несколько раз пересматривала нормативные документы о строительстве рыбных путей, то в Армении все еще действуют старые советские нормативы. “Мы руководствуемся принципом “нет рыбы – нет проблемы”,- отметил один из присутствующих.
А Инесса Габаян добавила: “Для рыбы необходимо создавать естественные условия, а не использовать бетон или железо”. Эксперт также призвала опубликовать проекты и отчеты об оценке воздействия на окружающую среду. Несмотя на постоянные уверения в том, что в последнее десятилетие малые ГЭС переживают бурное развитие, из-за отсутствия необходимых изучений неизвестно, какое воздействие они оказывают на социально-экономическую и экологическую сферы. Представитель ООО “Гидроэнергетика” также указала на необходимость пересмотра правовых норм и регламентов.