«Չկա ձուկ, չկա պրոբլեմ». փոքր հէկերի ազդեցությունը և բնապահպանական խնդիրները
Փոքր հէկը վերցնում է էկոլոգիական թողքը և ցամաքեցնում գետը: Շահագործողի ագահության և անփութության հետևանքով գետերը ցամաքում են: Ինժեներական խորհրդատվություն տրամադրող «Հիդրոէներգետիկա» ընկերության ներկայացուցիչ Ինեսա Գաբայանն այսօր այս մասին խոսեց «Ցածր ածխածնային զարգացման հեռանկարները Հայաստանում» խորագրով վերականգնվող և մաքուր էներգիայի 5-րդ միջազգային համաժողովին:
Ինեսա Գաբայանը ներկայացրեց իրենց ընկերության՝ փոքր հէկերի կայուն զարգացման ծրագիրը, որն իրականացնում են Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսական միջոցներով: Ծրագիրը մեկնարկել է 2011 թվականին, կավարտվի մեկ տարուց: Ծրագրի հիմքում բնապահպանական և սոցիալական խնդիրներն են, ուսումնասիրվել են հիդրոէներգետիկայի ոլորտի փաստաթղթերը, վեր հանվել խնդիրները:
Ինեսա Գաբայանը զուգահեռներ տարավ Նորվեգիայի փորձի հետ, որտեղ 30 տարուց ավելի զարգանում է հիդրոէներգետիկայի ոլորտը, տեղի բնակչությունը ներգրավված է փոքր հէկերի շահագործման ոլորտում և որոշակի շահույթ ունի: Նույնը կարելի է անել Հայաստանում: Միևնույն ժամանակ, Ի. Գաբայանը նշեց, որ ծրագրի շրջանակներում աշխատել են տեղական համայնքների հետ, սակայն Նորվեգիայի փորձը տեղայնացնելն այնքան էլ հեշտ չէ:
Այնուամենայնիվ, Ինեսա Գաբայանը կարծում է, որ մեկ-երկու քայլ կարելի է անել համայնքների համար, որպեսզի բնակիչներն օգուտ ունենան: Օրինակ՝ առաջ տանել և խրախուսել այն ծրագրերը, որոնք նպաստում են այդ համայնքների ենթակառուցվածքային զարգացմանը, ասենք՝ ջրագծեր կառուցել, այնուհետև այդ ջրագծի վրա՝ հէկ: Խրախուսել նաև այն ծրագրերը, որոնք թե՛ սոցիալական, թե՛ բնապահպանական տեսանկյունից քիչ վտանգ են ներկայացնում: Կամ՝ այնպես կազմակերպել ոլորտը և օրենսդրական դաշտը, որ գյուղացիներն ավելի էժան էլեկտրաէներգիա ստանան իրենց համայնքներում կառուցված հէկերից: Մինչդեռ Հայաստանում բնակիչները նույնիսկ տեղյակ չեն լինում փոքր հէկերի շինարարության մասին:
Անդրադառնալով բնապահպանական ազդեցությանը՝ Ի. Գաբայանը նշեց, որ ամենաբարդը էկոլոգիական թողքի խնդիրն է, որն առաջացնում է բնակիչների զայրույթը: Էկոլոգիական թողքի խնդիրը, ըստ ինժեների, կարելի է լուծել՝ տեղադրելով համապատասխան սարքավորումներ, որոնք կիրառվում են Նորվեգիայում:
Կարևոր խնդիր է նաև ձկան պաշարների ատլասի բացակայությունը: Ըստ Ի. Գաբայանի՝ պետք է առաջնային մշակել ատլասը՝ ըստ Հայաստանի գետերի և պարտադիր նշել սահմանափակումները, թե որտեղ չի կարելի հէկ կառուցել: Նորվեգիան, օրինակ, արգելել է սաղմոն տեսակի ձկան «բնակության» գետերի վրա հէկ կառուցել կամ որևէ այլ գործունեություն ծավալել:
Ինեսա Գաբայանը նաև ներկայացրեց իր ամուսնու՝ Գրիգոր Գաբայանի զեկուցումը, որը բացակայում էր Հայաստանից: Ըստ Գրիգոր Գաբայանի պատրաստած ուսումնասիրության՝ Հայաստանում չի գործում գոնե մեկ ձկնուղի, որն ապահովի ձկների միգրացիան ներքևից վերև: Գրիգոր Գաբայանը շուրջ 200 ձկնուղի է ուսումնասիրել հիմնականում նախկին ԽՍՀՄ երկրներում և արձանագրել, որ սա լուրջ խնդիր է ոչ միայն Հայաստանում, այլև հետխորհրդային մյուս երկրներում: Ձկնուղիների կառուցման նորմատիվային փաստաթղթերը Հայաստանում սովետական ժամանակաշրջանի են: Ռուսաստանը, սակայն, արդեն մի քանի անգամ վերանայել է այդ փաստաթղթերը, իսկ Հայաստանում դեռ գործածության մեջ են հին տարբերակները:
««Չկա ձուկ, չկա պրոբլեմ» սկզբունքով ենք առաջնորդվում»,- նկատեց ներկաներից մեկը:
«Եթե անգամ մարգարիտներով պատենք մետաղը, ձուկն այնտեղով չի անցնում, ձկան համար պետք է բնական պայմաններ ստեղծել, ոչ թե երկաթով կամ բետոնով»,- հավելեց Ինեսա Գաբայանը:
Ըստ Ի.Գաբայանի՝ անհրաժեշտ է նաև հրապարակել Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման (ՇՄԱԳ) նախագծերը, հաշվետվությունները: Նախագծերը կազմելու համար չկան համապատասխան ուղեցույցներ, ձեռնարկներ, ուսումնասիրություններ, որոնցից նախագծողները կարողանան օգտվել կամ դրանց հիման վրա կազմել նախագծերը:
Չնայած մշտապես նշվում է, որ վերջին տասնամյակում փոքր հէկերի բուռն զարգացում է գրանցվել, սակայն թե ինչ սոցիալ-տնտեսական, բնապահպանական ազդեցություն են ունեցել այդ հէկերը, հայտնի չէ, քանի որ այս ոլորտում նույնպես ուսումնասիրություն չի կատարվել:
«Հիդրոէներգետիկա» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչը կարծում է, որ անհրաժեշտ է վերանայել իրավական հիմքերը և կանոնակարգերը: ՇՄԱԳ-ի ընթացակարգը նույնն է, ինչ ատոմակայանինը, օրենքում չկան դասակարգված, ոլորտային մոտեցումներ, որոնք բարդություններ են ստեղծում նախագծման ժամանակ: Օրենքով չի պահանջվում նախնական քննարկում և գնահատում՝ տվյալ տարածքում կարելի՞ է հէկ կառուցել, թե՞ ոչ: Դրա վառ օրինակն էր Թռչկան ջրվեժը:

"No Fish, No Problem": Can the Damage Done By SHPs in Armenia Be Remedied?
Armenia’s rivers and streams are drying up. The culprit is greed in the form of small hydro-electric plants. They’re popping up all over the place.
Not only are they sprouting like mushrooms, but the owners seem bent on using every last drop of water available, leaving a mere trickle to flow downstream. It’s an environmental nightmare.
That was the picture painted by Inessa Gabayan today in her report “The Prospects of Low Carbon in Armenia” delivered at today’s session of the 5th Renewable and Clean Energy International Conference and Exhibition in Yerevan.
Gabayan is the director of HydroEnergetica, a Yerevan-based firm offering environmental and engineering evaluation and expertise, among other services.
During her talk, Gabayan presented her firm’s program for the sustained development of SHPs (small hydro plants), that is being implemented with financing from the Ministry of Foreign Affairs.
The program, launched in 2011 seeks to identify the various social and environmental issues associated with SHPs and proposes a number of remedies.
Gabayan drew parallels with Norway, which has developed the SHP sector for the past thirty years.
There, as opposed to Armenia, local communities are brought into the decision-making equation. Gabayan says the same can be done here, although she confesses that it won’t be easy to adopt the Norwegian model given conditions in Armenia.
Nevertheless, she said that certain steps can be taken so that community residents actually derive a benefit from the construction of SHPs. For example, projects that assist the development of local infrastructure, like the construction of waterways, should be promoted. Later on, a SHP can be built.
Projects that will have a minimal impact on the local environment should be given priority, Gabayan noted. She proposed that residents of a community where a SHP is built should receive cheaper electricity rates. In Armenia, residents of many communities aren’t even informed that a SHP is to be built in their backyard.
Focusing on the environmental impact of SHPs, Gabayan noted that the biggest problem is to ensure that adequate ecological outflows are maintained so that the river ecosystem is maintained. She said that one solution is to install equipment now being used in Norway.
Addressing the problem of diminishing native fish populations in Armenia, Gabayan argued that the first step should be to compose a national atlas of the country’s waterways that would specify SHP free zones. In Norway, the government has banned SHPs on salmon spawning rivers.
She also presented the results of a study conducted by her husband, Grigor Gabayan (now travelling abroad) which states that there isn’t one fish ladder/fishway in Armenia today that ensures normal migration upriver. Mrs. Gabayan said her husband inspected a total of 200 such facilities.
At this point, someone in the audience exclaimed, “No fish, no problem. That’s the operating principle.”
Mrs. Gabayan said it is also necessary to publicize how Environmental Impact Assessments (EIPs) are drafted, as there are no real guidelines or manuals on the subject.
She said that while there has been an increase in the construction of SHPs in Armenia over the past ten years, their socio-economic and environmental impact remains unclear.
Mrs. Gabayan noted that it was time to review the legal aspects and regulations regarding EIPs, pointing out that the process for SHPs is basically the same as for atomic power plants.