ՄԻՊ-ի խորհրդականն այցելել է դատապարտյալ Սերոբ Մխիթարյանին
ՄԻՊ-ի խորհրդական Երանուհի Թումանյանցն, ով վերադարձել էր «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից, «Հետքին» հաղորդեց, որ հանդիպել են դատապարտյալ Սերոբ Մխիթարյանին. «Մի քանի անգամ շեշտեցինք, որ ՄԻՊ-ի գրասենյակից ենք, որ ցանկանում ենք զրուցել իր հետ՝ իմանալու, թե արդյոք որևէ բռնություն կիրառվել է իր նկատմամբ, բայց, հոգեբան, հոգեբույժ, մասնագետ չլինելով, իմ տպավորությունն այնպիսին էր, որ նա դժվար էր ընկալում, թե ով ենք, ինչ նպատակով ենք եկել: Բայց նա որևէ բողոք չներկայացրեց, թե իրեն ծեծել են: Լիովին ադեկվատ չէր, բայց վախ ու խուճապ չկար»:
ՄԻՊ-ի բռնությունների կանխարգելման աշխատակիցները զննել են դատապարտյալին, բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել: Ինքը՝ Սերոբը ասել է, որ խցակիցներն ու աշխատակիցներն իրեն լավ են վերաբերվում, բայց ինքն ուզում է տուն գնալ:
«Երբ լինի դիմում ՄԻՊ-ին, բժշկական փաստաթղթերը ուսումնասիրելուց հետո, միգուցե անհրաժեշտություն առաջանա դիմել ԱՆ դատապարտյալին տեղափոխելու Դատապարտյաների հիվանդանոց»,- հայտնեց ՄԻՊ-ի խորհրդականը:
Նույն կալանավորին այցելել էր նաև ՔԿՀ-ներում հասարակական դիտորդական խումբը: Խմբի ղեկավար Ռոբերտ Ռևազյանը նշեց, որ Սերոբ Մխիթարյանի հարցն իրենց ուշադրության կենտրոնում է և իրենք որոշակի քայլեր են ձեռնարկում, որոնց մասին առայժմ նպատակահարմար չգտավ բարձրաձայնել:

Советник ЗПЧ посетил осужденного Сероба Мхитаряна
Советник Защитника прав человека Ерануи Туманянц по возвращении из уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” сообщила “Hetq”, что встречалась с осужденным Серобом Мхитаряном. “Мы несколько раз подчеркнули, что представляем офис Защитника прав человека, что хотим побеседовать с ним и узнать, подвергался он насилию или нет. Но я не психолог, не психиатр, не специалист, мне просто показалось, что он с трудом понимает, кто мы, с какой целью пришли. Однако никаких жалоб на то, что его избили, он не представил. Он не совсем адекватен, но не проявлял страха или паники”.
Сотрудники отдела по предупреждению насилия ЗПЧ осмотрели осужденного и не обнаружили следов насилия. Сам Сероб сказал, что сокамерники и сотрудники хорошо к нему относятся, но он хочет пойти домой.
“Если поступит заявление на имя Защитника прав человека, то после изучения медицинских документов, возможно, возникнет необходимость перевода осужденного в больницу для осужденных”,- отметила советник ЗПЧ.
Этого же осужденного посетила также группа общественных наблюдателей в УИУ. Руководитель группы Роберт Ревазян отметил, что вопрос Сероба Мхитаряна находится в центре их внимания, и они предпринимают определенные шаги, говорить о которых пока не считают целесообразным.