«Աստված չանի՝ պատերազմ լինի, կհիշեն օդաչուներին»
2011թ. նոյեմբերի տվյալներով` «Արմավիա»-ում աշխատել է 84 օդաչու: Այս պահին 10-15 օդաչու է մնացել Հայաստանում, 6-ը թոշակի են անցել, 9-ը աշխատում են «ԷյրԱրմենիայում»: Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում ասացին «Արմավիայում» աշխատած օդաչուները, ովքեր դեռ Հայաստանում են: Մնացածն աշխատում են դրսում՝ Ղազախստանում, Աֆրիկայում, ռուսական ավիափոխադրող ընկերություններում: Նախկինում «Արմավիայում» աշխատող 28 օդաչու պայմանագիր է կնքել ռուսական «Аэрофлот»-ի հետ, նրանք բարձր աշխատավարձով ու լավ պայմաններով աշխատում են դրսում: 35 տարվա թռիչքի փորձ ունեցող Ավագ Ալեքսանյանը մեկն է նրանցից: Պատմում է, որ ստացել է ՌԴ քաղաքացիություն, երեք օր Ռուսաստանում է, չորս օր՝ հայրենի Հայաստանում: Կացարանի հարցերը լուծված են, աշխատավարձը՝ բարձր, վերապատրաստումը կազմակերպվել է ընկերության հաշվին:
«Տղե՛րք, եթե դուք չթռնեք, Հայաստանն ենք տալու»
«Հիշում եմ՝ երբ որոշեցի գնալ Ռուսաստան, մի երիտասարդ օդաչու կար, ասաց՝ բա որ գնում եք, մեզ ո՞վ պիտի սովորեցնի: Հիմա նա էլ է գնացել Հայաստանից, աֆրիկյան պետություններից մեկում է աշխատում: Գիտե՞ք՝ ամբողջ աշխարհում է հարգի օդաչուի մասնագիտությունը, իսկ Հայաստանում օդաչուների արժեքը չեն հասկանում: Աստված չանի, եթե նորից պատերազմ լինի, այդ ժամանակ կարող է հիշեն օդաչուների մասին»,- ասում է Ավագ Ալեքսանյանն ու հիշում Վազգեն Սարգսյանի ծնկաչոք ու արցունքն աչքերին խնդրանքը օդաչուներին՝ տղե՛րք, եթե դուք չթռնեք, Հայաստանն ենք տալու: «Տանկերը կանգնած էին, քաղաքացիական օդանավերով վառելիք էինք տեղափոխում: Օդաչուների 10 տոկոսը զոհվեց հենց Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ»,- ասում է Ավագ Ալեքսանյանը:
«Ղարաբաղի դրոշի վրա լինելու է ՅԱԿ-ի թևը, մեկ էլ՝ վեռտալյոտի պոչը»
Ավագը շարունակեց. «Հա՛, մի՛ զարմացեք, հենց այդպես էր ժամանակին ասում այսօր արդեն մեծ նավագնաց Զորի Բալայանը. «Ղարաբաղի դրոշի վրա լինելու է ՅԱԿ-ի թևը, մեկ էլ՝ վեռտալյոտի պոչը» (ասում է Ղարաբաղի բարբառով ու ինտոնացիայով- Զ.Մ): Իսկ այսօր ոչ մեկը չի հիշում օդաչուներին: 1990-ականներին էլի փորձեցին հայկական ավիացիայի մեջքը ջարդել: Վերջապես 2001-ին ստացվեց: Երբ ստեղծվեց «Արմավիան», պատկերացրեք՝ մենք 1000-ից ավելի օդաչու ունենիք… Հիմա մնացինք մի բուռ: Մարդիկ կային, որ չկարողացան նոր տեխնիկայի հոգեբանությունը սովորել, դուրս մնացին, անցան թոշակի, ոմանք գնացին Հայաստանից: Հիմա մենք ունենք զրո… եղեռն է սա»,- պատմում էր օդաչուն:
«Հայկական ավիացիան այնքան հարգված էր, որ սովետական տարիներին Մոսկվայում տեղի ունեցող ամենամյա հավաքին, երբ նկարվում էին 15 հանրապետությունների ավիացիայի ղեկավարները (այդպիսի ավանդույթ կար, կարծես տոնում էին, որ տարին անկորուստ էին փակել), հայտնի Բուգաևի կողքին նստում էր Ղազախստանի ավիացիայի ղեկավարը, իսկ մյուս կողքին՝ մեր Դմիտրի Ադբաշյանը: Իսկ հիմա եթե Հայաստանին մի վտանգ սպառնաց, ի՞նչ ենք անելու: Սա ստրատեգիական, երկրի անվտանգության խնդիր է, որն արդյո՞ք չենք գիտակցում: Տեսեք՝ օրենքով արգելված է պատերազմող երկիր քաղաքացիական ինքնաթիռի մուտքը: Նորից եմ հարցնում՝ ի՞նչ ենք անելու...»,- իրենց մտահոգությունն են փոխանցում օդաչուները:
«Теперь Вы поняли кто Ваш Президент?»
Երբ նոր էր սկսվել «Արմավիայի» կործանման պատմությունը, օդաչուները հանրապետության նախագահին դիմել էին նամակով: Սերժ Սարգսյանին նրանք հիշեցրել էին երկրաշարժը, Ղարաբաղյան ազատամարտը, Սիրիական պատերազմը, երբ Հայաստան էին տեղափոխում սիրիահայերին, իսկ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ օդաչուներն ուղիղ գծով իջնում էին պատերազմի կիզակետ՝ խուսափելով Աղդամից, վայրէջք կատարում Ստեփանակերտի օդանավակայանում: «Սրանք որպես հերոսություն չէ, որ նշել էինք, այլ հիշեցրել նախագահին նաև այդ դժվարին օրերը: Նա պետք է անդրադառնար այս ամենին՝ որպես Գերագույն Գլխավոր հրամանատար, սակայն միգուցե նրան ամեն ինչ սխա՞լ էր զեկուցվում: Նախ՝ պատասխան չկար, հետո նախագահականից ասացին, որ պատասխանը սեփականատեր Միկա Բաղդասարովի մոտ է, գնացեք, վերցրեք: Ես անձամբ չեմ գնացել, մի երկու հոգով գնացել էին, բայց չէին տեսել նախագահի պատասխանը, Բաղդասարովը պարզապես նրանց ասել էր. «Теперь Вы поняли кто Ваш Президент?»»,- «Հետքի» հետ զրույցում պատմում էին օդաչուները:
Դատական գործեր
Հայտնի է, որ օդաչուները, ինչպես և բորտուղեկցորդուհիները, ինժեներային կազմը, մոտ 1 տարի աշխատավարձ չեն ստացել: Նրանցից շատերը դիմել են դատարան այն բանից հետո, երբ «Արմավիայի» գրասենյակ բազմիցս գնալ-գալուց, բողոքի ակցիաներ անելուց հետո պարզ դարձավ, որ բազմամիլիոնանոց պարտքերն այդպես էլ չի կարող վճարել ընկերությունը: Նրանք «Արմավիայից» արդեն դատական կարգով են պահանջում իրենց չվճարված աշխատավարձերը:
Օդաչու Մերուժան Կիրակոսյանին «Արմավիան» պարտք է 1 տարվա աշխատավարձ՝ 9 միլիոն դրամ: Այսօր դատական կարգով նա պահանջում է վճարել իր աշատավարձը, զուգահեռաբար պատրաստել է բոլոր փաստաթղթերը և շուտով կդառնա ՌԴ քաղաքացի, կաշխատի ռուսական ավիաընկերություններից մեկում: Նոյեմբերի 11-ին դատարանն արդեն նիստ է նշանակել:
Մերուժան Կիրակոսյանի և ևս 5 օդաչուի շահերը Մալաթիա-Սեբաստիա դատարանում ներկայացնում է փաստաբան Սյուզաննա Գևորգյանը: Միայն 5 օդաչուի աշխատավարձի պարտքն, ըստ դատարան ներկայացված հայցի, 61 մլն դրամ է:
Փաստաբան Սյուզաննա Գևորգյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ պատասխանող կողմը ընդհանրապես դատարան չի ներկայացել, ոչ մի պատասխան առ այսօր չեն ներկայացրել դատարանին: «Բանավոր կամ գրավոր կարգով միջնորդել են հետաձգել նիստը՝ չարաշահելով իրենց իրավունքը, սակայն հաջորդ անգամ ևս չեն ներկայացել: Փաստաբանական հարցումներին չեն պատասխանել: Արգելանք է դրվել «Արմավիայի» գույքի վրա՝ որպես հայցի ապահովման միջոց»:
«Հետքը» փորձեց «Արմավիայի» դիրքորոշումը ևս իմանալ: Ընկերության մամուլի քարտուղար Նանա Ավետիսովան էլեկտրոնային փոստով պատասխանեց հարցերին՝ կարճ նշելով, որ աշխատավարձի պարտքերի 88 տոկոսն արդեն մարված է, պարտքերն ամբողջապես մարելուց հետո ընկերությունը գործնականում կդադարի գոյություն ունենալ և ավիացիոն շուկա այլևս չի վերադառնա: «Ինչ վերաբերում է բաց երկնքի քաղաքականությանը, ապա կարևոր է, որ այն տա զգալի արդյունք մեր ուղևորների համար: «Արմավիան» գտնում է, որ «Էյր Արմենիան» փորձառու ընկերություն է և կկարողանա լուծել այդ բոլոր հարցերը»,- նշված էր «Արմավիայի» պատասխանում:

“Не дай Бог, но если начнется война, вот тогда вспомнят о летчиках”
По данным на ноябрь 2011 г., в компании “Армавиа” работали 84 летчика. В настоящий момент в Армении остались 10-15 летчиков, шестеро вышли на пенсию, девять работают в “Эйр Армения”. Об этом в беседе с “Hetq” рассказали бывшие летчики “Армавиа”, которые пока находятся в Армении. Остальные нашли работу за рубежом – в Казахстане, Африке, российских авикомпаниях. Работавшие ранее в “Армавиа” 28 пилотов заключили договора с российским “Аэрофлотом”. Они получают высокую зарплату, работают в хороших условиях. Один из них – летчик с 35-летним стажем Авак Алексанян. Он получил гражданство РФ и сейчас три дня находится в России, а четыре дня – в родной Армении. Вопрос проживания решен, зарплата – высокая, переподготовка была организована за счет компании.
“Ребята, если вы не будете летать, мы сдадим Армению...”
“Помню, когда я решил уехать в Россию, один молодой летчик спросил: если вы уедете, кто будет нас учить? Сейчас он сам уехал из Армении, работает в одном из африканских государств. Знаете, во всем мире профессия летчика – одна из самых уважаемых, а в Армении не знают цену летчкам. Не дай Бог, но если снова начнется война, вот тогда, может, и вспомнят о летчиках”,- сказал Авак Алексанян. Он напомнил о том, как Вазген Саркисян, стоя на коленях, со слезами на глазах просил летчиков: “Ребята, если вы не будете летать, мы сдадим Армению...”. “Танки простаивали, а гражданские самолеты доставляли горючее. Во время карабахской войны 10 процентов летчиков погибли”,- отметил Алексанян.
“На флаге Карабаха будет крыло ЯКа и хвост вертолета”
Авак продолжил: “Не удивляйтесь, именно так в свое время говорил известный сегодня капитан Зорий Балаян”: “На флаге Карабаха будет крыло ЯКа и хвост вертолета” (эту фразу он сказал на карабахском диалекте и с карабахской интонацией. – З.М.). А сегодня никто о летчиках не помнит. В 1990-х годах тоже попытались сломать хребет армянской авиации. В 2001 году это, наконец, получилось, Когда была создана “Армавиа”, у нас, представьте, было свыше 1000 пилотов. Сейчас их можно сосчитать на пальцах. Были люди, которые не восприняли психологию новой техники и оставили работу, вышли на пенсию. Кто-то уехал из Армении. Сейчас у нас ноль... это геноцид”,- сказали наши собеседники.
“Армянская авиация была в таком почете, что когда в советские годы в Москве проходил ежегодный сбор, и руководители авиации 15 республик фотографировались (была такая традиция), то рядом с известным Бугаевым садились с одной стороны руководитель авиации Казахастана, а с другой стороны – наш Дмитрий Адбашян. Это стратегический вопрос, вопрос безопасности страны, но мы почему-то этого не понимаем. Посмотрите, по закону прибытие гражданских самолетов в воюющую страну запрещено. Я еще раз спрашиваю: что мы будем делать?..”
“Теперь вы поняли кто ваш президент?”
Когда история развала “Армавии”еще только начиналась, летчики обратились с письмом к президенту страны. Они напомнили Сержу Саргсяну о землетрясении, о карабахской войне, о войне в Сирии, о том, что доставляли сирийских армян в Армению, а во время карабахской войны сажали самолеты в районе боевых действий – в аэропорту Степанакерта. “Мы напомнили об этом не для того, чтобы сказать, какие героические поступки мы совершали, а чтобы напомнить президенту те трудные дни. Он как Верховный главнокомандующий должен был заняться этим вопросом, но, может, ему неправильно все докладывают? Ответа сперва не было, потом из президентской администрации сообщили, что ответ находится у владельца компании Мики Багдасарова. Я сам не пошел, пошли двое других летчиков, но ответ они так и не получили. Багдасаров просто заявил им: “Теперь Вы поняли кто ваш президент?”,- рассказали в беседе с “Hetq” летчики.
Известно, что летчики, как и бортпроводники и инженерный состав, почти год не получали зарплату. После многочисленных посещений офиса “Армавиа”, проведения акций протеста, когда стало понятно, что компания не может выплатить свой многомиллионный долг, многие из сотрудников обратились в суд и теперь уже в судебном порядке требуют от “Армавиа” погасить долги по зарплате.
Летчику Меружану Киракосяну “Армавиа” задолжала 9 млн драмов. Это его годовая зарплата. Сегодня в суде он требует свои деньги. Параллельно Меружан подготовил все документы и очень скоро станет гражданином РФ, будет работать в одной из российских авиакомпаний. Судебное заседание по иску Меружана Киракосяна назначено на 11 ноября.
Интересы М.Киракосяна и еще пятерых летчиков в суде представляет адвокат Сюзанна Геворкян. Общая сумма их зарплаты, согласно иску, составляет 61 млн драмов. “Hetq” попытался выяснить также позицию “Армавиа”. Пресс-секретарь компании Нана Аветисова ответила на вопросы по электронной почте, отметив, что 88% задолженности по зарплате уже погашено. После выплаты всей суммы долга компания прекратит существование и на авиарынок больше не вернется. “Что касается политики открытого неба, то важно, чтобы она оказалась эффективной для наших пассажиров. “Армавиа” считает, что “Эйр Армения” - опытная компания и сможет решить все вопросы”,- сказано в ответе “Армавиа”.