Վ. Պետրոսյանի գործով նիստը ավարտվել է, նրա ինքնազգացողությունը վատացել է
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում 3 ժամ անց ավարտվել է Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելու մինչդատական նիստը: Այս պահին դատավորը գտնվում է խորհրդակցական սենյակում, իսկ Վարդան Պետրոսյանի ինքնազգացողությունը վատացել է: Դատարանի դիմաց գտնվող շտապ օգնության բժիշկներն այս պահին նրան օգնություն են ցուցաբերում:
Նիստի ողջ ընթացքում դատարանի դռան առջեւ կանգնած էին արվեստագետներ, լրագրողներ, մտավորականներ, ում առջեւ դուռը կողպված էր, եւ որեւէ մեկին ներս չէին թողնում:
Նիստից հետո լրագրողների հետ զրուցեց փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը, ով նշեց, թե քննիչը հենց նիստի ժամանակ հրաժարվել է նախորդ 4 դրվագներից, իսկ փորձաքննությունների արդյունքները պատրաստ են եղել դեռեւս 4 օր առաջ, որոնք հիմք են տալիս ասելու, որ Վ. Պետրոսյանի մեղքը հաստատված չէ:
Դատարանում ներկայացվել են նաեւ այլ նյութեր, որոնք լրացուցիչ ուսումնասիրության կարիք ունեն: Այդ նյութերը մինչ դատավարությունը չեն ներկայացվել փաստաբանին, եւ առաջին անգամ հրապարակվել են դատարանում: Դա է պատճառը, որ դատարանի որոշումը կհրապարակվի մոտ 1-2 ժամ անց:

Судебное заседание по делу Вардана Петросяна завершилось. Его самочувствие ухудшилось
В суде общей юрисдикции Котайкской области завершилось досудебное заседание по вопросу избрания меры пресечения в отношении Вардана Петросяна. В настоящий момент судья находится в совещательной комнате. Самочувствие Вардана Петросяна ухудшилось. В эти минуты врачи скорой помощи, дежурившей у здания суда, оказывают ему помощь.
В течение всего заседания возле суда находились деятели искусств, журналисты, представители интеллигенции, однао никого из них в здание не впустили.
По завершении заседания с журналистами побеседовал адвокат Николай Багдасарян, который отметил, что уже в ходе заседания следователь отказался от предыдущих четырех эпизодов. Также выяснилось, что результаты экспертизы были готовы четыре дня назад, и они дают основание считать, что вина В.Петросяна не доказана.
В суде были представлены и материалы, которые нуждаются в дополнительном изучении. До начала судебного заседания эти материалы не были переданы адвокату и впервые были обнародованы на судебном заседании. В этом причина того, что решение суда будет оглашено через 1-2 часа.