Հանցավոր խմբի 8 անդամների վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան,եւս 4-ը գտնվում են հետախուզման մեջ
ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում ավարտվել է մարդու սեռական շահագործման ենթարկելու դիտավորությամբ ձեւավորված կազմակերպված հանցավոր խմբի 8 անդամների վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունը: Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Քրեական գործի նախաքննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի Ն. Ներսիսյանը, բնակվելով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, մարդու թրաֆիքինգի՝ շահագործման նպատակով մարդկանց հավաքագրելու նպատակով մի շարք անձանց հետ ստեղծել է կազմակերպված խումբ, որի կազմում ընդգրկված է եղել ավելի քան 10 մարդ, նրանց թվում իր ընտանիքի անդամները՝ ՀՀ-ում բնակվող մայրը՝ Ա.Հայրապետյանը եւ ՌԴ Վոլգոգրադ քաղաքում բնակվող եղբայրը՝ Ա. Ներսիսյանը, քույրը՝ Հ. Վասիլյանը, վերջինիս ամուսինը՝ Ա. Վասիլյանը:
Նախաքննության տվյալներով, կազմակերպված խմբի անդամների միջեւ եղել է դերերի հստակ դերաբաշխում: Ըստ այդմ՝ գործողությունները ղեկավարել է Ն. Ներսիսյանը եւ հոգացել հավաքագրված անձանց ԱՄԷ մուտքի հրավեր տրամադրելու հետ կապված ծախսերը, իսկ «զոհերի» սեռական շահագործումը կազմակերպել է ոմն Նառայի եւ Սերինեի հետ:
Խմբի անդամներ Հ. Առաքելյանը, Ա. Այվազյանը, Վ. եւ Ծ. Ավետիսյանները, Ա. Հայրապետյանը, Ա. Ներսիսյանը զբաղվել են կանանց հավաքագրելով եւ նրանց Դուբայ տեղափոխելու հարցերով, որտեղ «զոհերին» դիմավորել է Ս. Հովսեփյանը:
Քրեական գործի տվյալների համաձայն՝ հանցավոր խմբի անդամների մասնակցությամբ 2003-2010թթ վստահությունը չարաշահելու, վիճակի խոցելիությունը օգտագործելու միջոցով հավաքագրվել եւ ԱՄԷ Դուբայ քաղաք են տեղափոխվել շուրջ մեկ տասնյակ կանայք՝ այնտեղ ենթարկվելով սեռական շահագործման:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ 8 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ վերոնշյալ հանցավոր խմբի կազմում ընդգրկված լինելու եւ հանցավոր գործունեությամբ զբաղվելու համար:
Մասնավորապես, երկու անձի՝ Աղունիկ Այվազյանին եւ Հասմիկ Առաքելյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով եւ 132 2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, Ծովիկ Ավետիսյանին եւ վերջինիս որդի Վահան Ավետիսյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, Մարիամ Սարգսյանին, Վահագն Ավետիսյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Արմեն եւ Հեղուշ Վասիլյաններին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132 2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Նշված անձանց վերաբերյալ քրեական գործն անջատվել է առանձին վարույթ եւ ուղարկվել Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:
Ն. եւ Ա. Ներսիսյանների, Ա. Հայրապետյանի, Ս. Հովսեփյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում եւ նրանց վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:
Միջոցներ են ձեռնարկվում հետախուզվողներին հայտնաբերելու, հանցավոր գործունեության մեջ ներգրավված այլ անձանց ինքնությունը պարզելու, նրանց գործողությունների հետեւանքով հնարավոր այլ տուժած անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ:

The preliminary investigation of the criminal case initiated by the General Investigation Department of the RA Police against the 8 members of the criminal group for committing trafficking has been completed. The prosecutor who was supervising the preliminary investigation of the criminal case has confirmed the bill of indictment.
During the preliminary investigation of the criminal case it has been revealed that RA citizen N. Nersisyan lived in the United Arab Emirates and formed an organized group in order to recruit people for trafficking.
The organized group consisted of more than 10 persons including the members of her family, her mother A. Hayrapetyan living in Armenia, brother A. Nersisyan, living in Volgograd, Russia, sister H. Vasilyan and the latter's husband A. Vasilyan.
According to the preliminary investigation data, each member of the organized group had a role, that is N. Nersisyan directed the actions, covered visa expenses and organized the trafficking of the "victims" together with a Nara and a Serine. The other members of the group H. Arakelyan, A. Ayvazyan, V. Avetisyan, T. Avetisyan, A. Hayrapetyan and A. Nersisyan organized the recruitment of the women and their transfer to Dubai, where S. Hovsepyan met the "victims".
Pursuant to the details of the criminal case from 2003 to 2010 about a dozen of women were recruited and taken to Dubai by the members of the criminal group.
Based on the evidence obtained during the preliminary investigation of the criminal case, 8 persons have been accused. In particular, Aghunik Ayvazyan and Hasmik Arakelyan have been accused according to the RA Criminal Code Articles 132, part 3, point 1 and 1322, part 3, point 1, Tsovik Avetisyan and her son Vahagn Avetisyan accused according to the RA Criminal Code Article 132, part 2, point 2 and Armen Vasilyan and Heghush Vasilyan Article 1322, part 2, point 2.
The part of the criminal case initiated against these persons has been separated and sent to the Court of First Instance of Kentron and Nork Marash administrative districts.
N. Avetisyan, A. Avetisyan, A. Hayrapetyan and S. Hovsepyan are under search. Steps are taken to discover them, to reveal the identity of other persons involved in this criminal activity, as well as to find other victims.