«Ավելի հեշտ է արտադրել, քան վաճառել»
«Տոսպ» ԲԲԸ տրիկոտաժի ձեռնարկությունը չդադարեց գործել նույնիսկ էներգետիկ ճգնաժամի տարիներին, երբ ցերեկային ժամերին էլեկտրականություն չկար. 1992-1994 թթ. դերձակուհիների աշխատանքը սկսվում էր գիշերը եւ ավարտվում առավոտյան:
«Դժվար էր, իհարկե, բայց գոնե էլի գործ կար, ստիպված չէինք թափառել գործ գտնելու համար: Մեր տնօրենը պայքարեց եւ պահեց արտադրամասը»,- ասում է Ասյա Հակոբյանը, որն արդեն 42 տարի կարում է նույն «Զինգեր» կարի մեքենայով:
Դերձակուհիների մեծ մասն այստեղ աշխատում է 30, 40, 50 տարի` մի ամբողջ կյանք նույն տեղում եւ նույն մեքենայով: Հիմա մի փոքր դժվար է նման բան պատկերացնել, դա ավելի շատ խորհրդային երեւույթ էր: Հետաքրքիր է, որ դերձակուհիները շարունակում են նույնիսկ խոսել խորհրդային մասնագիտական լեզվով. ցույց տալով կարված տրիկոտաժե շապիկները` ասում էին` «օվերլոկ», «բեյկա», «ռասպաշոնկա» (ծալված կար), «զինգեր» (ուղիղ կար) եւ այլն: Իսկ պատերին գրված է` «проход держать свободным», «передовики бригады», «экспресс информация для трудящихся»: Որպես հակադրություն՝ միանգամից աչքի է ընկնում ձեռնարկության պատուհաններից երեւացող «Ջավախք» սուպերմարկետի գովազդային ցուցանակը:
Սկզբում կարի արտադրամասերի տեղում եղել է փոքրիկ ատելյե: Հայրենական պատերազմից հետո` 1947 թ., հիմնվել է տրիկոտաժի արտադրություն: Ձեռնարկությունում կան տրիկոտաժի վերամշակման բոլոր փուլերի համար անհրաժեշտ արտադրամասերը` գործող, լվացող, ներկող, կարող: Գործող մասն արդեն երկու տարի չի աշխատում, քանի որ բիզնեսի տեսանկյունից ձեռնտու չէ: Բայց կարվում է ամեն ինչ, ինչ հնարավոր է պատկերացնել, բացատրել եւ պատվիրել` մանկական հագուստ, շապիկներ, գիշերանոցներ, ներքնաշորեր, համազգեստներ, սրբիչներ եւ այլն:
Խորհրդային շրջանից ձեռնարկությունում պահպանվեցին արտադրամասի պատերը, մեքենասարքավորումները եւ մարդիկ, որոնք պատրաստ են աշխատել, սակայն փոխվեցին աշխատանքի պայմանները:
«Դժվար շրջանը 1992 թվականից մինչեւ հիմա է,- ասում է «Տոսպ» ընկերության տնօրեն Սուրեն Բեկիրսկին,- եւ ամենավատն այն է, որ ես մինչեւ հիմա չեմ կարողանում նախագուշակել, թե ի՞նչ կլինի հետո»: Այս առումով մի փոքր վիճակագրություն, այնուամենայնիվ, կա. 1992 թվականին Հայաստանում գործում էր մոտ 40 տրիկոտաժի արտադրամաս, այսօր` 10 կամ ավելի քիչ: Փակվեցին, որովհետեւ այս բիզնեսում շահութաբերություն ապահովելու համար պետք էր շատ արտադրել, բայց որտե՞ղ վաճառել:
Ինչպես նշեց տնօրենը. «Ավելի հեշտ է արտադրել, քան վաճառել»: «Լավ, բերեցինք կտոր, շոր կարեցինք: Հետո ի՞նչ անենք: Արտահանումը թթվածնի պես անհրաժեշտ է մեզ: Հայաստանը շատ փոքր է, եւ մենք չենք կարող մեր ներսում այնքան շատ վաճառել, որ գոնե ծավալների հաշվին շահութաբերություն ապահովենք»,- ասում է գործարարը:
Արտահանմանը խոչընդոտում է դրամի շարունակական արժեւորումը. այս տարեսկզբին դոլարն արժեր 367 դրամ, իսկ տարեվերջին` 306: Այս պայմաններում շահույթ ստանալու տեսակետից արտահանումը դառնում է անիմաստ:
Հիմա «Տոսպ»-ն աշխատում է մի իտալացի գործընկերոջ հետ, որը վարձում է ձեռնարկության աշխատուժը եւ արտադրանքն արտահանում Իտալիա: Իտալացիների հետ համագործակցությունը սկսվեց, երբ 1 եվրոն արժեր 700 դրամ, հիմա այն արժե 450 դրամ: Կոպիտ ասած՝ սկզբում ընկերությունն իր աշխատուժի ծառայությունը վաճառում էր 700 դրամով, հիմա` 450: «Նրանց վճարած եվրոյով չեմ կարողանում բանվոր պահել, ստիպված դիմում եմ ծառայության գինը բարձրացնելու քայլին: Վերջին անգամ ծառայության գինը 5-6 տոկոս բարձրացնելու համար մենք բանակցել ենք 2 ամիս: Իտալացիները զգում են, որ այս պայմաններում չեմ կարող երաշխավորել կայունություն: Հիմա նրանք Վրաստանում ուրիշ գործընկեր են փնտրում եւ չեն էլ թաքցնում»,- ասում պրն Բեկիրսկին:
Դրամի արժեւորման պատճառով ընկերությունը միայն իտալացիների հետ համատեղ բիզնեսում 6 ամսվա ընթացքում կորցրել է 12 մլն դրամ:
Այդ ընթացքում արտադրանքի ծավալները նվազել են 30 տոկոսով, իսկ բիզնեսի շահութաբերութունը՝ մինչեւ 5-6 տոկոս: Սա լուրջ խնդիր է, քանի որ բիզնես վարկերի տոկոսադրույքը 13-14 տոկոս է: Արտադրամասերում աշխատող մարդկանց աշխատավարձը 2003 թվականից չի փոխվել` միջինը 35-40 հազար դրամ: 400 դերձակուհիներից 200-ն աշխատում են իտալացիների համար:
«Տոսպ»-ի արտադրանքն արտահանվում է Միացյալ Նահանգներ, Կանադա, Ռուսաստան եւ Իտալիա: Իտալիայում, սակայն, ապրանքի հայկական ծագումը չի նշվում: Դա նշանակում է, որ եվրոպական շուկան «Տոսպ»-ի համար կմնա բաց այնքան, որքան կշարունակվի համագործակցությունը իտալացիների հետ:
ԱՄՆ-ում ընկերությունն աշխատում է ամերիկահայ գործարարի հետ: Հայկական տրիկոտաժի թանկացումն այդ երկրներում մեղմելու համար ընկերությունը փորձում է առաջարկել նոր տեսականի:
Կտորը բերվում է Միջին Ասիայից, Թուրքիայից, Պարսկաստանից, Չինաստանից:
Ամենալավ տարիներին ընկերության արտադրանքի միայն 15- 20 տոկոսն է սպառվել ներքին շուկայում: Ուստի տրիկոտաժի այս եւ մյուս ընկերությունների գոյությունը կախված է միայն արտահանումից:
«Ուզում են խելոք երկրի ղեկավարներին նմանվել եւ խոսում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից, տուրիզմից եւ մոռանում, որ Հայաստանում կան 30-55 տարեկան քաղաքում բնակվող կանայք, որոնք չեն կարող ծրագրեր գրել, չեն կարող տուրիզմի ոլորտում աշխատել, բայց կարող են կարել: Թեթեւ արդյունաբերության ոլորտում կարելի է ապահովել շատ աշխատատեղեր, բայց ես չեմ զգում, չեմ տեսնում, չեմ կարող ցույց տալ, որ այս հանգամանքը կարեւորվում է պետության կողմից: 2004 թվականին ես ստիպված էի 140 հոգու ազատել աշխատանքից: Բայց ոչ ոք չեկավ եւ չասաց՝ ինչու՞ այդ մարդիկ զրկվեցին աշխատանքից»,- հարցնում է գործարարը:

It is Easier to Produce Than to Sell
The knitwear factory owned by the company Tosp did not close even during the years of the energy crisis - when there was no electricity during the day. In the years between 1992 and 1996 the seamstresses would start work at night and end in the morning.
"It was difficult, of course, but at least we had work. We didn't have to go looking for a job. Our director fought to keep the plant alive and succeeded," said Asya Hakobyan, who has been sewing for 42 years using the same Singer sewing machine.
A majority of the seamstresses here had been working for 30, 40, or even 50 years - living an entire life sewing on the same machine. It is difficult to imagine something like that today - it seems more like a Soviet phenomenon. Interestingly, the seamstresses continued to use Soviet technical jargon, when they showed their knitted shirts, like overlock, beika, raspashonka (a folded stitch), singer (a straight stitch) and so on. The walls bear phrases like "Keep the corridor clear", "Brigade Leaders" and "Express Information for the Workers". As a contrast, the billboard advertising the Javakhk supermarket could be seen through one of the windows of the plant.
There used to a small tailor’s shop in the place of this knitting plant. After World War II, a knitwear factory was set up, in 1947. The plant contains units for all the stages of processing the textile has to go through - knitting, washing, dyeing, and stitching. The knitting unit has been closed for the past two years, since it did not make much business sense. But everything that can be imagined, described and ordered is sewn here - children's wear, shirts, pajamas, underwear, uniforms, towels and so on.
Since Soviet times, the walls of the plant, machinery and hard-working people have all been preserved, but the working conditions have changed.
"The difficult period started in 1992 and is still going on," said Tosp director Suren Bekirski. "And the worst part is that I cannot predict even now what will happen next." There are, however, some statistics in this regard. In 1992, there were around 40 knitwear units operating in
As the director noted, "It is easier to produce than to sell. All right, suppose we bought cloth and sewed something to wear. What should we do next? We need exports like we need oxygen.
Exports are complicated by the increasing appreciation of the dram. The dollar was worth 367 drams at the start of the year, and has dropped to 306 drams by the year's end. In such conditions, exporting in order to make a profit does not make sense.
Tosp is now working with an Italian partner who is leasing the company's manpower and then exporting the products to
Due to the appreciation of the dram, the company lost 12 million drams in 6 months in its partnership with the Italians alone.
Production volume at the plant fell by 30 percent in this period, while the company's profitability declined by 5-6 percent. This is a serious problem, because the interest on business loans is 13-14 percent. The salary of workers at the plant has not changed since 2003 - 35,000-40,000 drams per month on average. Of the 400 seamstresses, 200 work for the Italians.
The products manufactured by Tosp are exported to the
During its best years, only 15-20 percent of the company's products were consumed in the domestic market. Thus, the survival of this knitwear factory and others depends only on exports.
"They want to look like the leaders of smart countries and speak of information technology and tourism, forgetting that there are 30-55 year old women living in urban regions of