Նիկոլ Փաշինյանը Իշխան Զաքարյանից պահանջում է «գաղտնազերծել» հարստանալու մեխանիզմը
Ընդամենը մի քանի ամիս առաջ ԱԺ դահլիճում կրքեր էին բորբոքվում` վերահսկիչ պալատի 2012թ. տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ: ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ այժմ, երբ քննարկվում է Իշխան Զաքարյանին վերանշանակելու հարցը, «տոները փոխվել են», տեղի է ունենում հանդարտ, երբեմն նույնիսկ մտերմիկ խոսակցություն, ինչից ակնհայտ է դառնում, որ քննարկման մասնակիցների իշխանական հատվածը որոշակի դասեր է քաղել նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ տեղի ունեցած հայտնի խորհրդակցությունից:
Պատգամավորը մեջբերեց երկրի նախագահի խոսքերը, որը հնչեցրել է խորհրդակցության ժամանակ: Ըստ պատգամավորի` Ս. Սարգսյանն ասել է, որ ինքը չի պատկերացնում, որ որեւէ մեկը կարողանա, օրինակ, Ստեփան Մնացականյանին, ով Հայաստանի պետական վիճակագրական ծառայության նախագահն է, հունից հանել եւ նրան ստիպել բացատրել որեւէ թվի պատճառներն ու հետեւանքները:
«Սերժ Սարգսյանի տրամաբանությամբ` ստացվում էր, որ նույն վիճակագրության ծառայության պետը որեւէ կարիք չունի բացատրելու, թե ինչպես է ստանում այդ թվերը, որովհետեւ Հայաստանում շատ մեծ հանելուկ է, թե այդ թվերն ինչպես են ստացվում, եւ մի քանի տարբեր թվեր շատ հաճախ չեն բռնում իրար: Ակնհայտ է, որ այդ ուղերձը Իշխան Զաքարյանը շատ ուշադիր է լսել, եւ հիմա հարցուպատասխանից ակնհայտ է դառնում, որ հնարավոր չէ ստանալ որեւէ հարցի պատասխան»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ ամիսներ առաջ Իշխան Զաքարյանը ԱԺ ամբիոնից «մալուխ էր թափահարում» եւ հայտարարում, որ շուկայում այն վաճառվում է 120 դրամով, իսկ պետական գնումներով այն գնվել է մի քանի հարյուր անգամ թանկ:
«Այդ ողջ քննարկումը տեղի է ունեցել հանրության աչքի առաջ եւ հիմա հանրությունն ուզում է իմանալ, լավ, ի վերջո դա ինչ կաբել էր, ո՞վ էր գնել, ինչո՞ւ էր այդքան թանկ գնել եւ ինչ է եղել դրա հետեւանքնեը: Հանրությունն այսօր չունի այդ հարցի պատասխանը, եւ Իշխան Զաքարյանի ելույթից հասկանում ենք, որ նա, հավատարիմ Սերժ Սարգսյանի պատգամին, չի պատրաստվում որեւէ բան բացատրել»,-նշեց Ն. Փաշինյանը եւ պահանջեց Իշխան Զաքարյանից` ասել, թե ի՞նչ մալուխ է եղել եւ այդ մալուխի գնման ժամանակ թալանվե՞լ է պետական բյուջեն, թե՞ ոչ:
Պատգամավորն անդրադարձավ նաեւ Իշխան Զաքարյանի մի քանի միլիոն դոլար արժողությամբ առանձնատանը: Մինչ Նիկոլ Փաշինյանն իր զրույցում քննադատում էր Իշխան Զաքարյանին, վերջինս ջերմ զրույցի էր բռնվել: Նիկոլ Փաշինյանի նյարդերը տեղի տվեցին. «Պարոն Զաքարյան…»,-բղավեց նա: Հավանաբար պատգամավորի բարձր ձայնը դուր չեկավ ՀՀԿ-ական գործընկերներին եւ վերջիններս տեղից նկատողություն արեցին նրան: «Ինքը պարտավոր է լսել, այդ թվում նաեւ դուք, խնդրում եմ մի խանգարեք ինձ»,-ավելացրեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Նա Իշխան Զաքարյանից հետաքրքրվեց, ի վերջո, առանձնատուն է կառուցել, թե արտադրամաս, որ ներդրողներ են հայտնվել: ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորը պահանջեց բացատրել այդ մեխանիզմը, որ բոլոր անտուն քաղաքացիները հասկանան, թե ինչ պետք է անեն, որպեսզի միջազգային ներդրողները «վազեն իրենց տները կառուցեն»: Նիկոլ Փաշինյանը դիմեց նաեւ ԱԺ-ում նստած միլիարդատերերին, որպեսզի նրանք էլ բացահայտեն, թե միայն աշխատավարձով ինչպես են կարողացել հարստանալ. «Ասեք` թող մարդիկ էլ հարստանան, թե միայն դուք եք ուզում հարստանալ»:
Պատգամավորն ասաց, որ ինքը հարց է տալիս Իշխան Զաքարյանին, թե նրան որտեղից այդքան կարողություն, իսկ նրա հարցի պատասխանը տալիս է երկրի նախագահը: «Նա ուղիղ նայում է Իշխան Զաքարյանին եւ ասում, պատկերացնո՞ւմ եք` ինչ կլինի, եթե հատուկ քննչական ծառայությունը կարծիք հայտնի վերահսկիչ պալատի նախագահի վերաբերյալ: Այն, որ Իշխան Զաքարյանն այսօր այստեղ է, նշանակում է երաշխիքներ է ստացել, որ հատուկ քննչական ծառայությունը որեւէ կարծիք չի հայտնելու իր գործունեության, իր ունեցվածքի, իր կյանքի եւ կենսագործունեության վերաբերյալ: Սա նշանակում է, որ Իշխան Զաքարյանն էլ իր հերթին հանդես է եկել պատասխան երաշխիքներով»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը` հավելելով, որ դեմ է քվեարկելու Իշխան Զաքարյանի նշանակմանը:

Никол Пашинян попросил Ишхана Закаряна “рассекретить” механизм обогащения
Всего несколько месяцев назад во время обсуждения отчета Контрольной палаты за 2012 год в Национальном Собрании кипели страсти. Депутат НС Никол Пашинян заметил, что сейчас, когда обсуждается вопрос назначения Ишхана Закаряна на пост председателя КП, тон обсуждения изменился – идет спокойный доверительный разговор, из чего следует, что участвующие в обсуждении представители властей извлекли уроки из известного совещания у президента РА Сержа Саргсяна.
Пашинян напомнил о том, что несколько месяцев назад И.Закарян, размахивая в парламенте куском кабеля, заявлял, что на рынке он стоит 120 драмов, однако в рамках госзакупок был приобретен в несколько сотен раз дороже.
“Тогда обсуждение проходило на глазах общественности, и сейчас общественность хочет знать, кто закупил этот кабель, почему так дорого и какие последствия имела эта история. У общественности нет ответов на эти вопросы, и из выступления Ишхана Закаряна мы поняли, что он, сохраняя приверженность завету Сержа Саргсяна, не собирается что-либо объяснять”,- отметил Никол Пашинян, потребовав от И.Закаряна ответить на вопрос, имело ли место расхищение бюджета при закупке этого кабеля.
Депутат также коснулся особняка Ишхана Закаряна стоимостью в несколько миллионов долларов. Пока Пашинян выступал с критикой в адрес Ишхана Закаряна, тот вел очень теплую беседу. Нервы Никола Пашиняна не выдержали и он закричал: “Господин Закарян!” По всей видимости, окрик депутата не понравился его коллегам-республиканцам и они начали с места делать ему замечание. В ответ депутат-оппозиционер заявил: “Он обязан слушать, так же, как и вы”.
Пашинян поинтересовался у Ишхана Закаряна, что в конце концов он построил – особняк или цех, если появились инвесторы. Представитель фракции АНК потребовал представить механизм обогащения, чтобы все не имеющие жилья граждане поняли, что нужно делать, чтобы международные инвесторы “побежали строить для них дома”.
Никол Пашинян обратился также к сидевшим в зале НС миллиардерам, чтобы они объяснили, как можно обогатиться, живя только на зарплату.
Депутат сказал, что задал Ишхану Закаряну вопрос, откуда у него такое состояние, а ответ на него дал президент страны. “Раз Ишхан Закарян сегодня находится здесь, значит он получил гарантии того, что Специальная следственная служба не высказала какого-либо мнения о его деятельности, его имуществе, жизни и биографии. Это значит, что Ишхан Закарян в свою очередь дал ответные гарантии”,- отметил Н.Пашинян, добавив, что будет голосовать против назначения Ишхана Закаряна председателем Контрольной палаты.