Քիշնևի քաղաքապետը Մաքսային միության մասին. «Այն, ինչ կառուցվում է ուժով և ճնշմամբ, վաղ թե ուշ կկործանվի»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևի քաղաքապետ Դորին Կիրտոակեն:
Ինչպե՞ս եք վերաբերում Եվրամիությանը և Մաքսային միությունը:  Ըստ ձեզ` որո՞նք են հիմնական տարբերությունները այս երկու կառույցների միջև:
Եվրամիությունը (ԵՄ) միջազգային կազմակերպություն է, որը հիմնվել է դեմոկրատական հիմունքնեով: Այն առաջարկում է բոլոր հիմնարար ազատությունները, և մինչ այժմ ցույց է տվել, որ կարող է լինել ամենահաջողակ միջազգային նախագիծը ամբողջ աշխարհում և պատմության մեջ:
Եթե նայում ենք մյուս տարբերակին` Մաքսային միությանը (ՄՄ), ապա այն փորձում է ի հայտ գալ նախկին սովետական միության հիմքի վրա:  Սովետական միությունը ստեղծվել է ագրեսիվ, բռնի եղանակով` «օկուպացված» տարածքների վրա: Եվ այժմ Մաքսային միությունը փաստացի փորձում է վերականգնել նախկին սովետական միությունը:
Այս տեսանկյունից, ի սկզբանե չի կարելի համեմատել, քանի որ ԵՄ-ն խորապես միավորում է երկրներին: Ավելին, կան դժվարություններ` կապված մի քանի երկրների հետ: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է Ասիային, որը սովետական միության մասն էր կազմում: Բացի այդ` նրանք չունեն ընտրության մեծ հնարավորություն. մի կողմից Չինաստանն է, մյուս կողմից` Ռուսաստանը: Սա ավելի է բարդացնում պատկերը:
Միություն ստեղծելու համար նախ և առաջ դու պետք է ստեղծես դեմոկրատական համակարգ և կառավարություն  քո երկրի ներսում: Մինչ այդ` շատ դժվար է ստեղծել միություն, որովհետև այն, ինչ կառուցվում է ուժով և ճնշմամբ, վաղ թե ուշ կկործանվի: Մենք զոհերն ենք անկում ապրած սովետական միության և այլ կայսրությունների: Ճնշումները շարունակվում են (Ռուսաստանի կողմից): Մենք տեսնում ենք, թե ինչպիսի ճնշումներ կան Ուկրաինայի վրա, մենք տեսնում ենք ճնշումը Հայաստանի, Վրաստանի նկատմամբ: Մենք տեսնում ենք ճնշում նաև Մոլդովայի նկատմամբ: Վերջին ամիսների ընթացքում մենք իմացանք, որ այլևս ոչ մի տեսակի սնունդ, բանջարեղեն, գինի չի թույլատրվելու փոխադրել Մոլդովայից Ռուսաստան, որովհետև մենք ցանկանում ենք միանալ ԵՄ-ին:
Ինչպիսի՞ն պետք է լինի խնդրի լուծումը նման իրավիճակում:
Խնդիր կա վիճելի տարածքների հետ, որոնք բաժանվել և օկուպացվել են ռուսական բանակի կողմից: Խնդիրը ճնշումն է և այն ձևը, թե ինչպես է Ռուսաստանը փորձում բարձրացնել հետաքրքրությունը ՄՄ-ի նկատմամբ: Մենք հասկանում ենք, որ Ռուսաստանն ունի իր հետաքրքրությունները, դա իրենց իրավունքն է, այն մեծ երկիր է: Բայց արդյունքում, 21-րդ դարում ցանկացած երկիր, ցանկացած ազգություն պետք է իրավունք ունենա որոշել իր ճակատագիրը: Եթե անգամ կա ճնշում, եթե անգամ նրանք (ռուսական կողմը) ցականում եմ մեկ այլ հեռանկար Մոլդովայի համար, նախ և առաջ Մոլդովան ինքը պետք է որոշում կայացնելու իրավունք ունենա:
Մենք ցանկանում ենք միանալ ԵՄ-ին, որովհետև ի սկզբանե մենք պատկանում ենք Եվրոպային: Անգամ սլավոնական որոշ երկրներ ԵՄ- կազմի մեջ են մտնում, ինչպես, օրինակ, Չեխիան, Բուլղարիան: Այս տեսանկյունից, եթե Ռուսաստանը ցանկանում է ստեղծել մեկ այլ միություն, որը մրցունակ կլինի ԵՄ-ի հետ, այդ նախաձեռնությունը պետք է իրականացվի դեմոկրատական եղանակով և հիմնված լինի ցանկացած ազգության և երկրի ազատ ընտրության իրավունքի վրա: Հակառակ դեպքում, դժվար կլինի միավորել այդ երկրներին, և վաղ թե ուշ, այն կկործանվի: Այն ամենը, ինչը ստեղծվում է բռնությամբ և ճնշմամբ չի կարող երկար դիմադրել:
Ի՞նչ կարծիք ունեք Հայաստանի` Մաքսային միությանը միանալու վերաբերյալ:
Դա 24 ժամում կայացված որոշում էր, քանի որ բոլորը սպասում էին, որ Հայաստանը Վիլնյուսում կստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը, ինչպես Մոլդովան և Ուկրաինան: 24 ժամվա ընթացքում Հայաստանն այլ պատասխան տվեց, և բոլորն էին զարմացած: Անգամ հիմա Ուկրաինան շարունակում է մնալ դժվարին իրավիճակում:
Մոլդովան պատրաստվո՞ւմ է ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը:
Մոլդովան շուտով կընդունի համաձայնագիրը և կստորագրի այն մյուս տարի: Մոլդովայի համար դա շարունակում է մնալ վճռորոշ որոշում` լինել եվրոպական ընտանիքի մաս: Մյուս կողմից` Մոլդովայի համար շատ դժվար է, որովեհտև այն փոքր երկիր է ոչ շատ մեծ ռեսուրսներով և դրսում աշխատող շուրջ մեկ միլիոն բնկաչությամբ: Այս տեսանկյունից, Մոլդովան կարիք ունի շարժվել դեպի ԵՄ, որպեսզի զարգանա և հնարավորություն ունենա լուծել իր սոցիալական, տնտեսական և մնացած խնդիրները:
Հ.Գ. Քիշնեւի քաղաքապետին հանդիպեցինք նոյեմբերի 14-15-ը Ստամբուլում տեղի ունեցած Քաղաքապետերի համաձայնագրի բարձր մակարդակի ֆորումի ժամանակ, որը կազմակերպել էր "Energy Cities"-ը (European Association of local authorities in energy transition):

Мэр Кишинева о Таможенном союзе: “То, что создается насильно и под давлением, рано или поздно развалится”
На вопросы “Hetq” отвечает мэр столицы Молдовы Кишинева Дорин Киртоакэ
Как Вы относитесь к Евросоюзу и Таможенному союзу? Каковы, на Ваш взгляд, основные различия между этими двумя структурами?
Евросоюз (ЕС) – международная организация, созданная по демократическому принципу. Она предлагает все основополагающие свободы и доказывает, что может быть самым успешным международным проектом в мире и истории. Что касается другого варианта – Таможенного союза (ТС), то он пытается сформироваться на основе бывшего Советского Союза. СССР был создан на “оккупированных” территориях агрессивным, насильственным способом. И сейчас Таможенный союз пытается восстановить бывший Советский Союз. С этой точки зрения изначально нельзя сравнивать эти структуры. Более того, есть трудности, связанные с некоторыми странами. В частности, со странами Азии, которая составляла часть территории СССР. Кроме того, у них нет большого выбора: с одной стороны Китай, с другой – Россия. Это еще больше усложняет картину. Для создания союза в первую очередь необходимо создать демократическую систему и демократическое правительство внутри своей страны. Без этого создать союз очень трудно, поскольку то, что создается насильно и под давлением, рано или поздно развалится. Мы – жертвы развалившегося Советского Союза и других империй. Давление продолжается (со стороны России. – М.М.). Мы видим, какое давление оказывается на Украину, на Армению, Грузию. Мы видим давлению и на Молдову. В последние месяцы стало известно, что никакие продовольственные товары – ни овощи, ни вино – больше не разрешается вывозить из Молдовы в Россию, потому что мы хотим присоединиться к ЕС.
Какое решение возможно в этой ситуации?
Существует проблема со спорными территориями, которые были отделены и оккупированы российской армией. Проблема в оказании давления и в том, как Россия пытается вызвать интерес к Таможенному союзу. Мы понимаем, что у России свои интересы, это ее право, это огромная страна. Однако в 21-ом веке любая страна, любая нация должна иметь право самой решать свою судьбу. Если даже есть давление, если даже они (российская сторона. – М.М.) хочет для Молдовы другой перспективы, право принимать решение в первую очередь должна иметь Молдова. Мы хотим присоединиться к ЕС, потому что изначально принадлежим к Европе.
В ЕС хотят войти даже некоторые славянские государства – например Чехия, Болгария. С этой точки зрения если Россия намерена создать другой союз, который будет конкурентоспособен с ЕС, то такая инициатива должна быть осуществлена демократическм путем и быть основана на праве свободного выбора любой нации и любой страны. В противном случае будет трудно объединить эти страны, и рано или поздно эта структура перестанет существовать.
Что Вы думаете о присоединении Армении к Таможенному союзу?
Это было решение, принятое в течение 24 часов, поскольку все ждали, что в Вильнюсе Армения, как Молдова и Украина, подпишет Соглашение об ассоциации. Украина даже сейчас находится в трудном положении.
Собирается ли Молдова подписать Соглашение об ассоциации с ЕС?
Молдова очень скоро примет Соглашение, а в будущем году подпишет его. Молдова продолжает твердо придерживаться решения войти в европейскую семью. С другой стороны для Молдовы очень трудно, потому что это небольшая страна, с небольшими ресурсами и работающим за границей почти миллионным населением. С этой точки зрения Молдова нуждается во вступлении в Евросоюз, чтобы развиваться и иметь возможность решить свои социальные, экономические и другие проблемы.