Քիշնևի քաղաքապետը Մաքսային միության մասին. «Այն, ինչ կառուցվում է ուժով և ճնշմամբ, վաղ թե ուշ կկործանվի»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևի քաղաքապետ Դորին Կիրտոակեն:
Ինչպե՞ս եք վերաբերում Եվրամիությանը և Մաքսային միությունը:  Ըստ ձեզ` որո՞նք են հիմնական տարբերությունները այս երկու կառույցների միջև:
Եվրամիությունը (ԵՄ) միջազգային կազմակերպություն է, որը հիմնվել է դեմոկրատական հիմունքնեով: Այն առաջարկում է բոլոր հիմնարար ազատությունները, և մինչ այժմ ցույց է տվել, որ կարող է լինել ամենահաջողակ միջազգային նախագիծը ամբողջ աշխարհում և պատմության մեջ:
Եթե նայում ենք մյուս տարբերակին` Մաքսային միությանը (ՄՄ), ապա այն փորձում է ի հայտ գալ նախկին սովետական միության հիմքի վրա:  Սովետական միությունը ստեղծվել է ագրեսիվ, բռնի եղանակով` «օկուպացված» տարածքների վրա: Եվ այժմ Մաքսային միությունը փաստացի փորձում է վերականգնել նախկին սովետական միությունը:
Այս տեսանկյունից, ի սկզբանե չի կարելի համեմատել, քանի որ ԵՄ-ն խորապես միավորում է երկրներին: Ավելին, կան դժվարություններ` կապված մի քանի երկրների հետ: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է Ասիային, որը սովետական միության մասն էր կազմում: Բացի այդ` նրանք չունեն ընտրության մեծ հնարավորություն. մի կողմից Չինաստանն է, մյուս կողմից` Ռուսաստանը: Սա ավելի է բարդացնում պատկերը:
Միություն ստեղծելու համար նախ և առաջ դու պետք է ստեղծես դեմոկրատական համակարգ և կառավարություն  քո երկրի ներսում: Մինչ այդ` շատ դժվար է ստեղծել միություն, որովհետև այն, ինչ կառուցվում է ուժով և ճնշմամբ, վաղ թե ուշ կկործանվի: Մենք զոհերն ենք անկում ապրած սովետական միության և այլ կայսրությունների: Ճնշումները շարունակվում են (Ռուսաստանի կողմից): Մենք տեսնում ենք, թե ինչպիսի ճնշումներ կան Ուկրաինայի վրա, մենք տեսնում ենք ճնշումը Հայաստանի, Վրաստանի նկատմամբ: Մենք տեսնում ենք ճնշում նաև Մոլդովայի նկատմամբ: Վերջին ամիսների ընթացքում մենք իմացանք, որ այլևս ոչ մի տեսակի սնունդ, բանջարեղեն, գինի չի թույլատրվելու փոխադրել Մոլդովայից Ռուսաստան, որովհետև մենք ցանկանում ենք միանալ ԵՄ-ին:
Ինչպիսի՞ն պետք է լինի խնդրի լուծումը նման իրավիճակում:
Խնդիր կա վիճելի տարածքների հետ, որոնք բաժանվել և օկուպացվել են ռուսական բանակի կողմից: Խնդիրը ճնշումն է և այն ձևը, թե ինչպես է Ռուսաստանը փորձում բարձրացնել հետաքրքրությունը ՄՄ-ի նկատմամբ: Մենք հասկանում ենք, որ Ռուսաստանն ունի իր հետաքրքրությունները, դա իրենց իրավունքն է, այն մեծ երկիր է: Բայց արդյունքում, 21-րդ դարում ցանկացած երկիր, ցանկացած ազգություն պետք է իրավունք ունենա որոշել իր ճակատագիրը: Եթե անգամ կա ճնշում, եթե անգամ նրանք (ռուսական կողմը) ցականում եմ մեկ այլ հեռանկար Մոլդովայի համար, նախ և առաջ Մոլդովան ինքը պետք է որոշում կայացնելու իրավունք ունենա:
Մենք ցանկանում ենք միանալ ԵՄ-ին, որովհետև ի սկզբանե մենք պատկանում ենք Եվրոպային: Անգամ սլավոնական որոշ երկրներ ԵՄ- կազմի մեջ են մտնում, ինչպես, օրինակ, Չեխիան, Բուլղարիան: Այս տեսանկյունից, եթե Ռուսաստանը ցանկանում է ստեղծել մեկ այլ միություն, որը մրցունակ կլինի ԵՄ-ի հետ, այդ նախաձեռնությունը պետք է իրականացվի դեմոկրատական եղանակով և հիմնված լինի ցանկացած ազգության և երկրի ազատ ընտրության իրավունքի վրա: Հակառակ դեպքում, դժվար կլինի միավորել այդ երկրներին, և վաղ թե ուշ, այն կկործանվի: Այն ամենը, ինչը ստեղծվում է բռնությամբ և ճնշմամբ չի կարող երկար դիմադրել:
Ի՞նչ կարծիք ունեք Հայաստանի` Մաքսային միությանը միանալու վերաբերյալ:
Դա 24 ժամում կայացված որոշում էր, քանի որ բոլորը սպասում էին, որ Հայաստանը Վիլնյուսում կստորագրի Ասոցացման համաձայնագիրը, ինչպես Մոլդովան և Ուկրաինան: 24 ժամվա ընթացքում Հայաստանն այլ պատասխան տվեց, և բոլորն էին զարմացած: Անգամ հիմա Ուկրաինան շարունակում է մնալ դժվարին իրավիճակում:
Մոլդովան պատրաստվո՞ւմ է ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը:
Մոլդովան շուտով կընդունի համաձայնագիրը և կստորագրի այն մյուս տարի: Մոլդովայի համար դա շարունակում է մնալ վճռորոշ որոշում` լինել եվրոպական ընտանիքի մաս: Մյուս կողմից` Մոլդովայի համար շատ դժվար է, որովեհտև այն փոքր երկիր է ոչ շատ մեծ ռեսուրսներով և դրսում աշխատող շուրջ մեկ միլիոն բնկաչությամբ: Այս տեսանկյունից, Մոլդովան կարիք ունի շարժվել դեպի ԵՄ, որպեսզի զարգանա և հնարավորություն ունենա լուծել իր սոցիալական, տնտեսական և մնացած խնդիրները:
Հ.Գ. Քիշնեւի քաղաքապետին հանդիպեցինք նոյեմբերի 14-15-ը Ստամբուլում տեղի ունեցած Քաղաքապետերի համաձայնագրի բարձր մակարդակի ֆորումի ժամանակ, որը կազմակերպել էր "Energy Cities"-ը (European Association of local authorities in energy transition):

Kishniev Mayor: 'The Customs Union is doomed to fail'
How would you compare the European Union and the Customs Union? What are the fundamental differences between the two?
The European Union is an international organization founded on democratic principles. It offers all possible freedoms and to date has shown that it is able to be the most successful international initiative in the world.
If we look at the other option, the Customs Union, we see that it is attempting to come to the fore on the foundation of the former Soviet Union. The USSR was created through aggression and violence; on the foundation of “occupied” territories. And now, the Customs Union is essentially trying to resurrect the former Soviet Union.
From this perspective, it is impossible to compare the two, since the EU brings nations together. Furthermore, there are difficulties regarding a few countries. Here, I am particularly referring to Asia, which constituted a part of the USSR. In addition, these countries have limited choice options. On the one hand is China, on the other Russia. This further complicates the picture.
In order to form a union, you must first create a democratic system and government in your country. Before this happens, it is difficult to establish a union, because what is being created is via pressure and power, Sooner or later, it will collapse. We are the victims of a Soviet Union which collapsed and other empires. The pressures continue from Russia. We see what pressures are being exacted against the Ukraine. We see the pressures on Armenia and Georgia. We also see the pressures directed against Moldova. In the past few months we have learnt that no foodstuffs, wine or vegetables will be allowed to be transported to Russia from Moldova just because we want to join the EU.
So, what’s the resolution to this situation?
There is a problem with certain territories that have been split off and occupied by the Russian army. We understand that Russia has its interests. That’s its right. It’s a huge country. But, in the 21st century, each nation has the right to choose its own path. Even if Russia desires to see another future for Moldova, we must have the right to decide for ourselves.
We want to join the EU, because we are a part of Europe. Even certain Slavonic countries are a part of the EU; for example the Czech Republic and Bulgaria. Thus, if Russia wants to form another union, in competition with the EU, such an initiative must be done democratically and based on the free will of that country. Otherwise, it will be difficult to join those countries and soon or later the union will fall apart. That which is created through violence and pressure can’t survive for long.
What do you think about Armenia entering the Customs Union?
That decision was made in 24 hours. We all expected that Armenia would sign the Association Agreement in Vilnius, along with Moldova and Ukraine. Armenia’s overnight decision to go the other route amazed us all.
Is Moldova preparing to sign the Association Agreement?
Moldova will shortly approve the Agreement and sign it next year. We remain decisive on this; to become a part of the European family. On the other hand, it is difficult for us. We are a small nation with meager resources and have one million migrant workers abroad.
But because of this, Moldova must move towards the EU, in order to develop and have the possibility to overcome these social and economic problems.
P.S. We met Kishniev mayor during the High-level Covenant of Mayors Forum in Istanbul. The forum was orgnaized by Energy Cities (the European Association of local authorities in energy transition) on November 14-15.