Գևորգ Էմին-Տերյան. «Կսկսվի Վահան Տերյանին վերարժևորելու և ճանաչելու մի գործընթաց»
-Վերջերս «Ֆեյսբուք» սոցիալական կայքում նշել էիք, որ շուտով հրատարակելու եք Վահան Տերյանի անհայտ և անտիպ էջերը: Ո՞րն էր այդ ուսումնասիրությունների ազդակը:
-Տերյանը մանկուց ինձ ուղեկցել է: Բացի դա` կային նաև որոշ հանգամանքներ, որոնք ազդակ էին ինձ համար, ինչպես օրինակ, մեր տանը պատմող հուշերը Տերյանի մասին: Դրանք բանավոր զրույցներ էին: Ես, օրինակ, գիտեի, որ Տերյանը դուրս էր եկել Կոմունիստական կուսակցությունից: Գիտեի նաև, որ այդ մասին վկայող փաստաթուղթը պահվում է: Այժմ արդեն գտել եմ դա: Ուսանողական տարիներին սկսեցի ուսումնասիրել արխիվները: Հատուկ տաղանդ պետք չէր տեսնելու համար, որ զգալի տարբերություններ կան բնագրերի և տպագրված նյութերի միջև: Այնուհետ սկսեցի համեմատել դրանք` տող առ տող, տառ առ տառ: Այդ աշխատանքի արդյունքում գտա հնարավոր բոլոր աղճատումները: Օրինակ` Տերյանն իր «Հայ գրականության գալիքի օրը» զեկույցում խոսում էր լեզուների մասին` ասելով, որ լեզուները մրցունակ պետք է լինեն և նշում` «հիմա տեսնում ենք, թե ռուսերենն ինչպես է պարտվում ռոմանական լեզուներին»: Այս հատվածը չի տպագրվել: Եվ այսպիսի հարյուրավոր այլ օրինակներ կան: Տերյանը գործեր ունի, որ խորհրդային տարիներին ընդհանրապես չեն հրատարակվել:
Չտպագրված ամենաուշագրավ շրջաններից մեկը 1917-19 թթ. նամակներն են, որոնք Տերյանի առաջին գրաքննիչը` Պողոս Մակինցյանը, ամենայն աչալրջությամբ կրճատել ու պահել է: Այդ շրջանի ոչ մի նամակ «մեծ գրականագետը» ամբողջովին չի հրատարակել: Իսկ տպագրած հատվածների մի զգալի մասը կարելի է հասկանալ երկու իմաստով: Օրինակ` նամակներից մեկում Տերյանը գրում է, որ ինքն իրեն զգում է այնպես, ինչպես, հավանաբար, իրենց զգում էին առաջին քրիստոնյաները: Սա և՛ նշանակում է, որ ինքը ճշմարտությունն էր տարածում, և՛ նշանակում է, որ իրեն հալածում էին:
Գտել եմ բազմաթիվ նոր նյութեր, որոնք ոչ միայն ընթերցող լայն հասարակության, այլև մասնագիտական նեղ հետաքրքրություն ունեցողների համար նորություններ են` Տերյանի անտիպ և անհայտ նամակներ, հոդվածներ, գրախոսություններ, բազմաթիվ նոր հուշեր Տերյանի մասին, ինչպես նաև մի քանի նոր բանաստեղծություններ և նկարներ:
Օրինակ` այդ նոր փաստերով հերքվում է, թե իբր Տերյանը մեկ անգամ է միայն եղել Երևանում` 1916 թ. դեկտեմբերի 30-31-ին: Հիմա արդեն ապացուցված է, որ ինքը Երևան եկել է նաև 1915 թ. գարնանը: Այդ ժամանակ նա հանդիպել է Նիկոլ Աղբալյանի և Սիմոն Վրացյանի հետ:
Գրքում անդրադարձ կա Տերյանի քաղաքական գործնեությանը. ի՞նչ կուսակցությունների անդամ է եղել, ինչպե՞ս է դարձել կոմունիստ, ինչո՞ւ էր եկել Հյուսիսային Կովկաս, ի՞նչ էր եղել, որ հեղափոխության առաջնորդները որոշեցին պոետի հետ հաշվեհարդար տեսնել:
Այլ բացահայտումներ ևս կան: Օրինակ` Տերյանի կեղծանուններից մեկը «Շվին» էր: Գրքում բացատրվում է, թե ինչ է նշանակում այդ բառը և ինչպես է պետք այն հասկանալ:
-Ե՞րբ սկսեցիք ուսումնասիրությունները:
-2000 թ. սկսել եմ ուսումնասիրել արխիվները, բայց կայուն սկսել եմ աշխատել 2004 թ.-ից:
-Ձեր ուսումնասիրությունների նպատակը Տերյանի կերպարն ամբողջովին ներկայացնե՞լն է:
-Իրականում թվում է, թե իր մասին շատ գրքեր, վերլուծություններ կան գրված, բայց երբ խորանում ես, տեսնում ես, որ մեծ մասն աղբ է, այսինքն` գիտական վերլուծություն չկա, դրանք ուղղակի բանաստեղծության վերաշարադրանքներ են:
Դատարկության մյուս պատճառը աղճատումն է: Արդեն մոտավորապես հարյուր տարի Վահան Տերյանին հատուկ կրճատում և աղճատում են: Արգելքն այնքան խիստ է եղել, որ նույնիսկ պոետի դստերը` Նվարդ Տերյանին, երկար ժամանակ խոչընդոտել են Տերյանի անտիպ նամակները հրատարակելուն:
Հիմա էլ կան մարդիկ, ովքեր Տերյան են հրատարակում. մի մասը փորձում է այդպես «հավերժանալ», մյուսը` պարզապես փող աշխատել: Բայց երկու խումբն էլ շարունակում է անել հին սխալները: Կան նաև մարդիկ, ում թվում է, որ ջավախքցի լինելը լիովին բավարար է տերյանագետ կոչվելու համար:
-Ձեր կարծիքով` գրքի հրատարակումից հետո կփոխվի՞ տերյանագիտության ընթացքը:
-Այո, անպայման, որովհետև այնտեղ այնպիսի նյութեր կան… Օրինակ` տերյանագիտության մեջ իբր ապացուցվում է, թե Տերյանը դեմ է եղել Առաջին համաշխարհային պատերազմին: Դրա պատճառն այն էր, որ եթե բոլշևիկները դեմ էին, ուրեմն Տերյանն էլ պետք է դեմ լիներ: Մինչդեռ իրականում Տերյանը մի քանի հոդված ունի, որտեղ կոչ է անում ակտիվորեն և ադեկվատորեն արձագանքել պատերազմին` ապացուցելով, որ մենք էլ աշխարհի մի լիարժեք մասնիկն ենք:
-Գրքի հրատարակումից հետո կարծում եք, որ կփոխվի՞ Տերյանի կերպարի ընկալումը:
-Դա արդեն PR-ի հարց է: Եթե երկրի բոլոր ուսուցիչները վստահ են, որ նա աշնան երգիչ է, դժվար է` մի օրում տարհամոզել: Բայց կսկսվի Վահան Տերյանին վերարժևորելու և ճանաչելու մի գործընթաց:
-Եվ ե՞րբ եք պատրաստվում հրատարակել գիրքը:
-Մի քանի շաբաթից կավարտեմ գիրքը: Կարծում եմ` գրքի շնորհանդեսը տեղի կունենա հաջորդ տարվա փետրվարի 9-ին` Տերյանի ծննդյան օրը:

Геворк Эмин-Терьян: “Начнется процесс переоценки и познания Ваана Терьяна”
Недавно в социальной сети Facebook Вы написали, что скоро опубликуете неизвестные и неизданные ранее произведения Ваана Терьяна. В чем состоял смысл этих исследований?
Терьян сопровождал меня с детства. Кроме того, были некоторые обстоятельства, которые служили для меня сигналами. Например, звучавшие в нашем доме воспоминания о Терьяне. Это были устные беседы. Я, например, знал, что Терьян вышел из Коммунистической партии. Знал также, что хранится документ, свидетельствующий об этом. И я его уже нашел. В студенческие годы начал изучать архивы. Не надо было обладать особым талантом, чтобы увидеть значительные различия между оригиналами и опубликованными материалами. Затем я стал сравнивать их между собой – каждую строчку, каждую букву... В результате этой работы нашел все возможные искажения. Например, в своем докладе “Грядущий день армянской литературы” Терьян говорит о языках, о том, что языки должны быть конкурентоспособны и отмечает: “Сейчас мы видим, как русский язык проигрывает романским языкам”. Эта фраза не была напечатана. И таких примеров сотни. У Терьяна есть произведения, которые в советские годы вообще не печатались.
Наиболее примечательными являются неизданные письма 1917-1919 гг., которые первый цензор Терьяна Погос Макинцян сократил и сохранил самым бдительным образом. Ни одно письмо этого периода “великий литератор” не издал полностью. А значительную часть изданного можно понимать двояко. Например, в одном из писем Терьян пишет, что он чувствует себя так, как, вероятно, чувствовали себя первые христиане. Это означает, что он и распространял правду, и подвергался гонениям.
Я нашел многочисленные новые материалы, которые являются новостью не только для широкой читательской аудитории, но и для тех, кто проявляет узкопрофессиональный интерес: неизданные и неизвестные письма, статьи, рецензии Терьяна, многочисленные новые воспоминания о нем, а также несколько новых стихов и фотографий.  Например, этими новыми фактами опровергается, что Терьян якобы был в Ереване только один раз – 30-31 декабря 1916 года. Сейчас уже доказано, что в Ереване он был также весной 1915 года. Тогда он встречался с Николом Агбаляном и Симоном Врацяном. В книге представлена и политическая деятельность Терьяна – членом какой партии он был, как стал коммунистом, почему поехал на Северный Кавказ, что стало причиной того, что вожди революции решили свести счеты с поэтом. Есть и другие открытия. Например, одним из псевдонимов Терьяна было Швин. В книге объясняется, что означает это слово и как нужно его понимать.
Когда Вы приступили к исследованиям?
В 2000 году я начал изучать архивы, однако стабильно работать стал с 2004 года.
Цель Ваших исследований заключалась в том, чтобы представить целостный образ Терьяна?
Кажется, что о нем написано много книг, исследований, но когда углубляешься, то видишь, что большая часть написанного – мусор. То есть никакого литературного анализа нет, это всего лишь изложение стихотворений поэта. Другой причиной пустоты является искажение. Уже почти сто лет Ваана Терьяна специально сокращают и искажают. Запрет был настолько строгим, что долгое время препятствовали изданию неопубликованных писем Терьяна.
Как Вы думаете, после издания книги процесс изучения творчества Терьяна изменится?
Обязательно, потому что там есть такие материалы... Например, в терьяноведении якобы доказывается, что Терьян был против Первой мировой войны. Одна из причин этого состояла в том, что если большевики были против, то и Терьян должен был быть против. Между тем у Терьяна есть несколько статей, в которых он призывает активно и адекватно реагировать на войну, доказывая, что мы тоже являемся полноценной частицей мира.
Изменится ли после издания книги восприятие образа Терьяна?
Это уже вопрос PR. Если все учителя страны уверены, что он – певец осени, то будет трудно за один день переубедить их в этом. Однако начнется процесс переоценки и познания Ваана Терьяна.
И когда Вы собираетесь издать книгу?
Работу закончу через несколько недель. Думаю, презентация книги состоится 9 февраля будущего года – в день рождения Терьяна.
Фотографии предоставил Геворк Эмин-Терьян
Пирумян Юрий Левонович
Меня очень заинтересовала информация от уважаемого правнука В.С. Терьяна. Я пишу книгу под названием "Брестский мирный договор и судьба Армении". В одной из глав я рассматриваю роль Терьяна в подготовке проекта декрета о Турецкой Армении и докладной записки по этому вопросу. Якобы эту подготовку ему поручил Ленин, с которым Терьян был хорошо знаком лично и Ленин даже давал ему ответственные поручения. Но в 55 томном ПСС Ленина нет ни разу упоминания о Терьяне, не сходятся даты его поступления в Наркомат по национальным делам и т.п. Очень хотелось бы получить от Геворка Эмина Терьяна какие-либо конкретные сведения непосредственно из писем В.С. Терьяна.