«Քննիչը կգա, ինձ տուն կտանի»
Հարևանների առանձնատներից գողություն անելու մեղադրանքով կալանավորված 21-ամյա Սերոբ Մխիթարյանը, ով 11 տարեկանից հոգեկան խնդիրներ ունի, «Անձի հիսթերիկ խանգարում» հոգեկան հիվանդությամբ է տառապում, սակայն փորձագիտական եզրակացությամբ մեղսունակ էր ճանաչվել, ցուցմունք պետք է տար Էրեբունի-Նուբարաշեն ընդհանուր իրավասության դատարանում: Սակայն մեղադրյալը դարձյալ չկարողացավ պատասխանել դատավորի հարցերին: «Հիմա ինչ անենք, Մխիթարյան, նախաքննական ցուցմունքները հիմք ընդունե՞նք»,- դատավորի խոսքին հետևում է Սմբատի կցկտուր ու չկապակցված խոսքը, այն, ինչ դատարանը լսել էր մի քանի նիստ շարունակ. «Քննիչը կգա, ինձ տուն կտանի…»:
Հանրային պաշտպան Տիգրան Աբրահամյանը միջնորդեց կրկնակի դատահոգեբանահոգեբուժական համալիր փորձաքննություն անցկացնել: Դատարանին նույն խնդրով դիմել էր նաև Սերոբի մայրը՝ տիկին Մարիետան, ով որդու ներկայացուցիչն է դատարանում: Դատավոր Վարդան Գրիգորյանը բավարարեց միջնորդությունը: Սերոբը կանցնի ամբուլատոր փորձաքննություն: Դատական նիստերը կվերսկսվեն փորձաքննության եզրակացության պատրաստ լինելուն պես: «Մնում է, որ իրական, օբյեկտիվ պատկեր ստանանք, քանի որ տղաս, իրոք, ունի լուրջ հոգեբանական խնդիրներ, դեռ մանուկ հասակից էր դա նկատելի: Հիմա պարզապես պետք է, որ Սերոբը բուժում ստանա, որովհետև իր մոտ պարբերաբար սրացումներ են լինում՝ ինքնավնասման հակումներով»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց տիկին Մարիետան:
Հիշեցնենք, որ Սերոբ Մխիթարյանը Շուշիի բանտից տեղափոխվել էր Հայաստան՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, ինքնախոստովանական ցուցմունքների հիմքով, թե 2009-2010 թթ.-ին գողություններ է արել հարևանների տներից: Սակայն նախաքննական մարմինը մի քանի դրվագներից հրաժարվել էր՝ ստուգելով Սերոբի տված տեղեկությունները ու հայտնաբերելով, որ դրանք իրականությանը չեն համապատասխանում:
«Ինչպես կարելի է հոգեկան խնդիրներ ունեցող մարդու ինքնախոստովանական բացատրությունները դնել մեղադրանքի հիմքում: Այս գործը նույնիսկ դատարան չպետք է հասներ»,- շեշտեց հանրային պաշտպան Աբրահամյանը:

“Следователь придет и отвезет меня домой...”
Арестованный по обвинению в совершении краж в домах соседей 21-летний Сероб Мхитарян, который с 11 лет страдает психическим заболеванием – истерическим расстройством личности, однако по результатам экспертизы был признан вменяемым, должен был дать показания в суде общей юрисдикции столичных административных округов Эребуни и Нубарашен. Однако обвиняемый вновь не смог ответить на вопросы судьи. Когда судья спросил: “что теперь делать, Мхитарян, принять за основу предварительные показания?” – в очередной раз последовал бессвязный ответ Смбата, который суд слышал уже на нескольких предыдущих заседаниях: “Следователь придет и отвезет меня домой...”
Общественный защитник Тигран Абрамян ходатайствовал о проведении повторной комплексной судебно-психиатрической экспертизы. С такой же просьбой к суду обратилась мать Смбата, являющаяся представителем сына в суде. Судья Вардан Григорян удовлетворил ходатайство, Сероб пройдет амбулаторную экспертизу. Судебные заседания возобновятся сразу после получения экспертного заключения. “Остается, чтобы мы получили объективную картину, поскольку у парня действительно имеются психические проблемы, что проявлялось еще с детства. Сейчас необходимо, чтобы Сероб получал лечение, поскольку у него периодически бывают обострения, имеется склонность к членовредительству”,- сказала в беседе с “Hetq” мать Сероба.
Напомним, что Сероб Мхитарян был переведен из шушинской тюрьмы в ереванское уголовно-исполнительное учреждение “Нубарашен” на основании самопризнательных показаний, согласно которым в 2009-2010 годах он совершил кражи в домах соседей. Однако орган предварительного следствия, проверив предоставленные С.Мхитаряном сведения и установив их несоответствие действительности, отказался от некоторых эпизодов.
“Как можно брать за основу обвинения самопризнательные показания психически нездорового человека. Это дело вообще не должно было дойти до суда”,- подчеркнул общественный защитник.