Գորիի քաղաքապետ. «Հիմա քաղաքականությունն այնպիսին է, որ չի կարելի վատ բան ասել ռուսների հասցեին»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է Վրաստանի Գորիի շրջանային խորհրդի (սակրաբուլո) նախագահ Դավիթ Ռազմաձեն:
- Հոկտեմբերի 27-ին Վրաստանում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ: Ինչպե՞ս եք գնահատում ընտրությունների արդյունքները:
- Ընտրություններն այնպիսին էին, որ անգամ եվրոպացիները չէին սպասում: Ամեն ինչ անցել է խաղաղ, առանց «կարուսելների»: Ասում են «հայկական կարուսել» էր. Սահակաշվիլու օրոք մի մեծ խումբ նստում էր մեքենաներում, որոնց ձեռքին կային մեծ թվով կեղծ անձնագրեր: Շուրջ 300 հազար հատ գտել են:
- Դա ե՞րբ է եղել:
- Հիմա: Դրանք ազգայնականներն էին, որոնք Սահակաշվիլու կողմից էին: Ընտրություններին մասնակցել է 1 մլն 600 հազար հոգի, դե դրան ավելացրեք կեղծ 300 հազարը:
- Ի՞նչ սպասումներ ունեք նորընտիր նախագահից:
- Մեր նախագահը շատ զարգացած, արևմտյան մտածելակերպ ունեցող անձնավորություն է, շփվող և ոչ ամբիցիոզ: Մենք շատ ակնկալիքներ ունենք նրանից:
- Ի՞ նչ փոփոխություններ եք ուզում, որ լինեն:
- Ամենակարևորը, որ ամենուր ճշմարտություն լինի: Դրա մասին երազում են բոլոր վրացիները: Որ չլինի կոռուպցիա, որը շատ է մասնավորապես «վերևներում»: Օրինակ` կան փաստաթղթեր, որ Դավիթ Բակրաձեն (նախագահի թեկնածու էր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության կողմից) մեկ օրվա ընթացքում, երբ նրա կինը մեկնել էր Եգիպտոս, պետբյուջեից ծախսել է 10 հազար լարի (2 մլն դրամ): Ասում են` կազինոներում:
Սահակաշվիլին կարծես կայսր, թագավոր լիներ: Ինչ ուզում, այն էլ անում էր, իսկ իր շրջապատի մարդիկ գլխով հա էին ասում` համաձայնելով նրա արածների հետ: Մեզ մոտ առաջ կոռուպցիան միայն վերին օղակներում էր, որովհետր մարդիկ արդեն սովորել են, որ ամեն ինչ պետք է արվի օրինական ճանապարհով: Իսկ դա լավ հանգամանք է զարգանալու համար: Հիմա, կարծում եմ, այդ կոռուպցիան այլևս չի լինի: Մեր արևմտյան բարեկամներն այդ ամենը շատ լավ գիտեն և ասում են, որ այժմ մենք մեծ հնարավորություն ունենք իրենց հետ միասին լինել ԵՄ-ում: Իսկ նախկինում նման բան չէին ասում:
Դուք գիտեք, որ մեր հարևաններն աննորմալ են, հաստատ բան եմ ասում: Ռուսաստանն այդքան մեծ հողատարածքներ ունի, բայց դա նրանց չի բավականացնում:
- Բայց երբ Իվանիշվիլին իշխանության եկավ, Վրաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները, կարծես թե, որոշակիորեն բարելավվեցին:
- Մեր հարաբերությունները փոքր-ինչ հանդարտվեցին, հիմա քաղաքականությունն այնպիսին է, որ չի կարելի վատ բան ասել ռուսների հասցեին: Հիմա սպասում ենք միջազգային հարաբերությունների զարգացմանը: Եվրոպան, ԱՄՆ-ը Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի հարցի հետ կապված նշում են, որ դա Վրաստանի տարածքն է, բայց ռուսներն այդպես չեն կարծում: Սահակաշվիլին ամեն օր բարկանում էր, քննադատում այդ քաղաքականությունը (Ռուսաստանի-հեղ.): Բայց քաղաքականությունն այլ պետք է լինի. մենք ուզում ենք վերադարձնել այդ տարածքները: Այդ մարդիկ (աբխազները, օսերը) նույնպես դա են ցանկանում:
- Դուք կարծում եք, որ աբխազներն ու օսերը ցանկանո՞ւմ են միանալ Վրաստանին:
- Այո, շատերը: Ես անձամբ շատ եմ հանդիպել նման մարդկանց, մանավանդ օսերը: Այս երկու ժողովուրդները` վրացիներն ու օսերը, շատ կապված են միմյանց հետ, խառնուրդները շատ են: Գորիից Ցխինվալ 25 կմ է: Մեր քաղաքում էլ շատ օսեր են ապրում: Նրանք բոլորն էլ ասում են, որ դա քաղաքականություն է, մենք վրացիների դեմ բան չունենք: Սահակաշվիլիից առաջ խաղաղ ապրում էինք, նման դրություն չկար: Առաջ ես կարող էի հանգիստ անցնել Ցխինվալ, այնտեղ կային վրացական գյուղեր: Հիմա կարծեմ դրանք վերացել են: Ես կարծում եմ, որ Սահակաշվիլին այդ ամենը վաճառել է:
- Ո՞ւմ է վաճառել:
- Ռուսներին: Աստված չանի, եթե Օսիան չմիանա Վրաստանին, 20-30 տարի անց այդ տարածքում այլևս օսեր չեն լինի:
- Այժմ էլ Վրաստանը ցանկանում է մտնել ԵՄ, այնպես չէ՞:
- Այո, դա մեծ առաջընթաց կլինի, բարեփոխումներ կլինեն նաև ՏԻՄ համակարգում: Շուտով կլինի նաև Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը: Առհասարակ, եվրոպացիներն ու ամերիկացիները մեզ համար շատ բան են անում: Մանավանդ պատերազմից հետո խոշոր գումարներ են տվել վերականգնողական աշախատանքներ իրականացնելու համար:
Հ.Գ. Վրաստանի Գորիի շրջանային խորհրդի (սակրաբուլո) նախագահ Դավիթ Ռազմաձեին հանդիպեցինք նոյեմբերի 14-15-ը Ստամբուլում տեղի ունեցած Քաղաքապետերի համաձայնագրի բարձր մակարդակի ֆորումի ժամանակ, որը կազմակերպել էր "Energy Cities"-ը (European Association of local authorities in energy transition):

Мэр Гори: "Сейчас такая политика, что ничего плохого в адрес русских говорить нельзя"
- Выборы были такими, что даже европейцы не ожидали. Все прошло мирно, без "каруселей". Это называют "армянской каруселью": при Саакашвили в машинах сидели большие группы людей, у которых в большом количестве были фальшивые паспорта. Нашли примерно 300 тысяч таких паспортов.
- Когда это было?
- Сейчас. Это были националисты со стороны Саакашвили. В выборах участвовало 1 млн 600 тысяч человек. Прибавьте к ним 300 тысяч подставных лиц.
- Какие имеются ожидания от новоизбранного президента?
- Наш президент человек очень развитый, с западным образом мышления, общительный, неамбициозный. Ожидания от него очень большие.
- Каких изменений хочет общество?
- Самое главное, чтобы во всем была справедливость. Об этом мечтают все грузины. Чтобы не было коррупции, которая в наибольшей степени проявляется в верхах. Например, есть документы, свидетельствующие о том, что, когда супруга Давида Бакрадзе (кандидат в президенты от партии "Объединенное национальное движение") уехала в Египет, он за один день потратил из госбюджета 10 тысяч лари (2 млн драмов). Говорят, в казино. Саакашвили был как император, как король. Он делал то, что хотел, а его окружение только кивало головой в знак согласия. Раньше у нас коррупция была только в верхних звеньях, потому что люди уже привыкли, что все нужно делать по закону. А это очень хорошее условие для развития. Сейчас, мне кажется, коррупции больше не будет. Наши западные друзья знают об этом и говорят, что сейчас у нас большие возможности вместе с ними быть в ЕС. Вы знаете, наши соседи ненормальные, точно говорю. У России такие огромные территории, но ей этого мало.
- Но ведь когда Иванишвили пришел к власти, отношения Грузии с Россией как будто улучшились...
- Наши отношения стали немного спокойнее. Сейчас такая политика, что ничего плохого в адрес русских говорить нельзя. Сейчас мы ждем развития международных отношений. Относительно проблемы Абхазии и Южной Осетии Европа и США отмечают, что это территории Грузии, однако русские так не считают. Саакашвили каждый день сердился, критиковал эту политику (России. – авт.). Но политика должна быть другой, мы хотим вернуть эти территории. Эти люди (абхазы и осетины) тоже этого хотят.
- Вы считаете, что абхазы и осетины хотят присоединиться к Грузии?
- Да, очень многие. Лично я часто встречал таких людей, в частности осетин. Эти два народа – грузины и осетины – очень связаны между собой. От Гори до Цхинвала 25 километров. В нашем городе тоже живет очень много осетин. Все они говорят, что это политика, что они ничего против грузин не имеют. До Саакашвили мы жили мирно. Раньше я мог спокойно поехать в Цхинвал, там были грузинские села. Сейчас, кажется, их уже нет. Я думаю, что Саакашвили все это продал.
- Кому продал?
- Русским. Не дай Бог, если Осетия не присоединится к Грузии, через 20-30 лет там осетин не останется.
-Грузия сейчас хочет войти в ЕС, правда?
- Да, это будет большим прогрессом. В органах местного самоуправления будут осуществлены реформы. Скоро будет подписано и Соглашение об ассоциации. Вообще европейцы и американцы многое делают для нас. В частности после войны они дали крупные суммы на восстановительные работы.
P.S. С председателем совета (сакрабуло) Горийского района Грузии Давидом Размадзе мы встретились во время Форума высокого уровня стран южного и восточного регионов Соглашения Мэров, который прошел в Стамбуле 14-15 ноября. Форум был организован "Energy Cities" (European Association of local authorities in energy transition).