«Դուք ունեք ատոմակայան, բայց չունեք նույնքան բնական ռեսուրսներ, որքան ձեր հարևանները»
Էներգախնայողության թեմայի շուրջ «Հետքի» հարցերին պատասխանում է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության հարցերով բաժնի տնօրեն Մայքլ Քոհլերը (Michael A. Köhler, Director for the Neighbourhood, European Commission):
Այժմ ԵՄ-ն իրականացնում է տարբեր ծրագրեր` փորձելով լուծել էներգախնայողության խնդիրը աշխարհում: Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում էներգետիկ իրավիճակը մասնավորապես Հարավային Կովկասում:
Հարավային Կովկասի երեք երկրների իրաավիճակը բավականին տարբեր է. Վրաստանը կարող է արտահանել էլեկտրականություն, Ադրբեջանը, ինչպես բոլորը գիտեն, նավթով և գազով հարուստ երկիր է, այն զարգացնում է իր բնական ռեսուրսները Կասպից ծովից դեպի Եվրոպա, և Հայաստանն այն երկիրն է, որն ունի ամենաքիչ զարգացած էլեկտրառեսուրսները: Դուք ունեք ատոմակայան, բայց բացի դրանից՝ չունեք նույնքան բնական ռեսուրսներ, որքան ձեր հարևանները: Հայաստանի դեպքում ավելի քան կարևոր է լինել ավելի էներգախնայող:
Կարծում եմ, որ բոլոր երեք երկրներում էլ կա ահռելի պոտենցիալ, և ես մեծ տարբերություն չեմ տեսնում երեք երկրների միջև: Բոլոր երեք երկրները, սկսելով իրենց տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, տեղական մակարդակով կարող են զարգացնել էներգախնայողության պոտենցիալ, ինչպես մենք դա արել ենք ԵՄ շրջանակներում:
Ըստ ձեզ` կոնկրետ ի՞նչ պետք է անել Հայաստանում էներգախնայողության խնդիրը լուծելու համար:
Պետք է ասեմ, որ հատուկ չեմ դիտարկել իրավիճակը Հայաստանում: Բայց կարծում եմ` այն, ինչ ճիշտ է այլ երկրների համար, ճիշտ է նաև Հայաստանի համար: Երկրների մեծ մասում առաջին հերթին իշխանությունները կենտրոնացած են այն բանի վրա, ինչ մենք անվանում ենք մատակարարման անվտանգություն (security of supply): Այսինքն` ինչպես ենք մենք ստեղծում բավարար չափով էներգիա և ինչպես ենք այն մատակարարում քաղաքացիներին, գործարաններին, տնտեսությանը:
Այստեղ կա մեկ այլ խնդիր. շատ հաճախ դու պետք է կատարես ներդրումներ, որպեսզի ապահովես էներգախնայողությունը: Իսկ խնայողության արդյունքներն ի հայտ են գալիս միայն երեք-չորս տարի անց: Այսպիսով, դու պետք է ներդրումներ անես հիմա, իսկ արդյունքները ստանաս մի քանի տարի անց:
Բայց մենք ունենք մի շատ լավ օրինակ` Մոլդովան, չնայած այն Հարավային Կովկասի երկիր չէ: Քիշնևում նրանք բարեկարգել են քաղաքային ավտոբուսների փոխադրումը: Այժմ նրանք ունեն էներգախնայողություն ապահովող ավտոբուսներ, որոնք ֆինանսավորել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD - ՎԶԵԲ)` ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ: Էներգախնայողության համար անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել հասարակական տրանսպորտին, քաղաքային լույսերին և այլն:
Արդյոք Հայաստանն ունի՞ պոտենցիալ՝ զարգացնելու իր ջրային ռեսուրսների օգտագործումը էներգախնայողության հարցում:
Միանշանակ: Ջրային ռեսուրսների օգտագործումն էներեգիայի ստեղծման ավանդական եղանակներից է: Առավել ևս այնպիսի երկրների դեպքում, որոնք մեծամասամբ գյուղատնտեսական են, ինչպիսին Հայաստանն է: Այսպիսով, ես կարծում եմ, որ ջրային ռեսուրսների հզորության պարբերաբար աճող ցուցանիշը նույնպես կնպաստի խնայողությանը երկար ժամանակահատվածում: Ես տեսնում եմ դրա պոտենցիալը:
Ջրի վերաբերյալ միակ խնդիրն այն է (սա ճշմարիտ է նաև ձեր որոշ հարևանների համար), որ շատ հաճախ ջրային ռեսուրսները կիսվում են հարևան երկրների միջև. գետերն անցնում են մի քանի երկրների սահմանով: Դուք պետք է համաձայնության գաք հարևան երկրների հետ ջրային պաշարների օգտագործման հարցում: Հակառակ դեպքում, դա կոնֆլիկտի առիթ կարող է լինել: Հարցն այն է, որ պետք է լրջորեն ուսումնասիրել, թե ջրային ռեսուրսների օգտագործման որ եղանակը պետք է ընտրել:
Մայքլ Քոհլերին հանդիպեցինք նոյեմբերի 14-15-ը Ստամբուլում տեղի ունեցած Քաղաքապետերի համաձայնագրի բարձր մակարդակի ֆորումի ժամանակ, որը կազմակերպել էր "Energy Cities"-ը (European Association of local authorities in energy transition):

“You have an atomic power station but less natural resources than you neighbors"
Today, the European Union is implementing a number of projects designed to raise the level of energy saving. How do you view the energy issue, especially here in Armenia?
The situation in the three countries in the Southern Caucasus differs. Georgia can export electricity and Azerbaijan, as we all know, is rich in gas and oil. Baku is developing its natural resources for transfer from the Caspian Sea to Europe. Armenia has the least developed electricity resources. You have an atomic power station, but you don’t have comparable natural resources as your neighbors. Thus, Armenia must become more energy efficient.
I believe that there is great potential for this in all three countries, so I don’t place much difference between them in this respect. All three, starting from their local government bodies, can begin to start developing energy savings projects, and we are doing this within the scope of the EU.
Specifically what must Armenia do in terms of energy savings?
I must confess that I haven’t looked at the situation in Armenia. But, I’d say that what has proved successful for other countries can also work here. In most countries, the first thing is that the authorities are focused on what we call the security of supply. In other words, how do we create a sufficient supply of energy, and how so we supply it to our citizens and businesses?
Here, there is another issue. Oftentimes, you must make investments in order to ensure energy savings. The results only appear three or four years down the line. Thus, the investments must be made now for results later on.
But we have a good example in Moldova, even though it isn’t a South Caucasus country. In Kishinev, they improved public buses. Now they have a fleet of low energy consuming vehicles financed with assistance by the ERBD. To cut down on energy consumption, attention must be paid to public transportation, street lights, etc.
Does Armenia have the potential to develop the usage of its water resources as an energy savings tool?
Of course. Using water resources to create energy is a traditional method. This is true especially for the countries that are mainly agricultural, like Armenia. Thus, I believe that the periodic rise in the index of water resource power can also assist savings over the long run. I see that potential.
The only problem with water is that the resources are often shared amongst neighbors. This is true for certain neighbors of yours. Rivers flow across the borders of several countries. You must come to an agreement with your neighbors on the issue of water usage. Otherwise, it can lead to conflict. The main issue is to first conduct serious research to see which water usage method is the most effective.
(Hetq met with Michael A. Köhler at the “Energy Cities"- (European Association of local authorities in energy transition) forum held in Istanbul on November 14-15.)