Հավատը մարդու էության հիմքում է
- Չեմ կարծում, թե հնարավոր է մեկ բառով պատասխանել այդ հարցին. «մեծ», «միջին» եւ այլն: Ավելի շուտ կարելի է ասել` տարբեր: Ամեն ինչ կախված է այն հարթությունից, որի վրա դիտարկվում է հարցը: Եթե խոսքն ամենօրյա ծեսերին հետեւող հավատացյալների մասին է, ապա նրանք կազմում են բնակչության 10-15%-ը: Եթե առաջնորդվենք նրանով, թե քանիսն է իրեն համարում հավատացյալ, կստացվի մոտ 99%, իսկ հիմնական ծեսերը (նշանադրություն, թաղում եւ այլն) կատարվում են գրեթե բոլորի կողմից: Բայց եթե խոսենք այն մասին, թե որքանո՞վ են կրոնական արժեքները պայմանավորում մարդու արարքները, ապա կտեսնենք, որ գործ ունենք համամարդկային ճգնաժամի հետ:
Եւ մենք կարծում ենք, որ մեր հիմնական առաքելությունը մարդկանց կրթել-լուսավորելն է, որպեսզի օգնենք նրանց` վերագտնել խորհրդածության վիճակը: Իսկ որոնումը վաղ թե ուշ կհանգեցնի Արարչին: Չէ՞ որ մտածող մարդը վաղ թե ուշ ինքն իրեն տալիս է հարցեր. «Ո՞վ եմ ես», «Որտեղի՞ց եմ», «Որտե՞ղ եմ», «Ո՞ւր եմ գնում»: Այս հարցերն անպայման նրան կհանգեցնեն «Ի՞նչ պետք է անեմ» հարցի պատասխանին: Մարդը կմտածի իր առաքելության մասին, Արարչի, շրջակա աշխարհի եւ մյուս արարածների հետ իր հարաբերությունների մասին: Այդ մտքերը կմոտեցնեն նրան կատարելության ճանապարհին: Նա ինքը կկատարելագործվի եւ կձգտի կատարելագործել շրջակա աշխարհը: Այսպիսով, հիմնական խնդիրը, որ պետք է լուծեն հասարակական կյանքը որակապես փոխելու ցանկություն ունեցողները, հետեւյալն է` նպաստել հասարակության մեջ մտքի, մտածողության պարադիգմի զարգացմանը:
- Գործնականում մեր երկրում կա՞ դավանանքի ազատություն, ինչպե՞ս է դրան վերաբերվում հասարակությունը, ինչպե՞ս է այդ ազատությունն արտացոլված օրենսդրության մեջ:
- Դավանանքի ազատությունն ամենահիմնարար ազատություններից մեկն է: Դրա ապահովվածության աստիճանը խոսում է մարդու իրավունքների ընդհանուր վիճակի մասին: Ցավոք, պաշտոնյաները հաճախ հակված են սահմանափակելու իրավունքներն ու ազատությունները: Այս կամ այն չափով դա տեղի է ունենում ամբողջ աշխարհում: Մատների վրա կարելի է հաշվել այն երկրները, որոնցում լիովին ապահովված են մարդու իրավունքները: Հիմնականում Սկանդինավյան երկրներն են եւ էլի մի քանի ուրիշ երկիր: Սկզբունքորեն, մարդու իրավունքները սահմանափակելու փորձը գալիս է պաշտոնյաների գործառության էությունից: Ուղղակի այդպես ավելի հեշտ է կառավարել: Բայց դրան ամենուրեք հակադրվում են քաղաքացիական հասարակության կառույցները: Սկսած արհմիություններից, կուսակցություններից, նոր հասարակական եւ քաղաքական կազմակերպություններից, վերջացրած տարատեսակ ոչ ֆորմալ միավորումներով, ինտերնետային ֆորումներով: Պաշտոնյաները վերահսկում, քննադատում եւ սահմանափակում են քաղաքացիական հասարակության ողջ սպեկտրը, թույլ չեն տալիս, որ այն գործնականում ընդլայնի օրենսդրությամբ սահմանված իշխանության ոլորտները: Եւ որքան ավելի զարգացած է քաղաքացիական հասարակությունը, այդքան ավելի  ապահովված են մարդու իրավունքները, օրինականությունը եւ իրավակարգը:
Կարելի է օրենսդրության մեջ որքան ասես իրավունքներ ամրագրել, բայց եթե հասարակության յուրաքանչյուր անդամ չտոգորվի սեփական իրավունքների համար պատասխանատվության զգացումով, իրական փոփոխություններ չեն լինի: Եւ մեծ է գայթակղությունը` մտցնելու նաեւ օրենսդրական ուղեփակոցներ, որոնք թույլ կտային ըստ իրադրության օրենքները մեկնաբանել այնպես, ինչպես ձեռնտու է պաշտոնյաներին: Բայց խնդիրն այն է, որ եւ օրենքների ընդունումը, եւ դրանց գործադրման պրակտիկան կախված են հասարակության` այդ ամենը մարսելու կարողությունից: Առայժմ, ողջ հետխորհրդային տարածքում, բացառությամբ Մերձբալթյան երկրների եւ Վրաստանի, հասարակությունները բավական «հաջողությամբ» են մարսում մարդու իրավունքների հետ կատարվող` առաջին հայացքից «դժվարամարս» փորձերը:
- Ադրբեջանում որքանո՞վ է իրապես եկեղեցին անջատված պետությունից, ո՞րն է դրա պատճառը, միայն պետության աշխարհիկությո՞ւնը:
- Վերջին շրջանում աշխարհիկության հարցը հատուկ հրատապություն է ստացել ոչ միայն Ադրբեջանում եւ մյուս հետխորհրդային երկրներում, այլեւ գլոբալ մասշտաբով: Մենք տեսնում ենք, թե ինչ վիթխարի սպեկուլյացիաներ են կատարվում այդ թեմայով: Չգիտես ինչու, աշխարհիկության մասին հիշում են միայն այն ժամանակ, երբ պետք է արգելել մինարեթների (մզկիթին կից աշտարակ, որտեղից մուսուլմանական հոգեւորականները կանչում են աղոթքի - խմբ.) կառուցումը, սահմանափակել հիջաբը դպրոցում, արգելել նիգյաբը (մուսուլման կնոջ հանդերձանքի պարագաներ` գլխաշոր եւ դեմքը ծածկող քող - խմբ.): Մինչդեռ մյուս կողմից` Ղուրանի այրումը եւ զազրելի ծաղրանկարները դառնում են ինքնարտահայտման ազատություն, իսկ Հոլոքոստի իրական մասշտաբների քննարկումը` բացարձակապես անթույլատրելի գործողություն: Այս ամենը հուշում է, որ հիմքեր չունենք խոսելու աշխարհիկության հետ կապված օբյեկտիվ հանգամանքների մասին: Ցավոք, այս հարցում կրկնակի ստանդարտներն առավել մեծ դրսեւորումներ են ունենում, եւ սա լուրջ կասկածի է ենթարկում այս թեմայի շուրջ նույնիսկ հղացքային քննարկումներ անցկացնելու նպատակահարմարությունը:
Ինչ վերաբերում է պետությունից կրոնի առանձնացմանը, ապա, ըստ էության, խոսքը պետությունից եկեղեցու անջատման մասին է: Այսինքն, եկեղեցին, որպես ինստիտուցիոնալ հաստատություն, չի ներառվում պետական կարգավորման շրջանակի մեջ, եկեղեցու սպասավորները պետական պաշտոնյաներ չեն: Եկեղեցին չի մասնակցում օրինաստեղծ գործունեությանը եւ պետական կառավարմանը: Իսկ պետությունն էլ չի խառնվում եկեղեցու ներքին փոխհարաբերություններին, չի հաստատում աստիճանակարգ, ենթակայություն, հաշվետվություն, միջեկեղեցական փոխհարաբերությունների կազմավորում: Իսկ իրականում մենք տեսնում ենք ներկրոնական փոխհարաբերությունները կարգավորելու փորձեր` խղճի ազատությունը սահմանափակելու փորձերի հետ միասին: Երբեմն դա արդյունք է ոչ անկեղծ մոտեցման, երբեմն` մտքի կուրության, որոշ դեպքերում էլ` հասկացությունների նենգափոխման: Ու երբեք այդ բանը չի կատարվում օրենսդրական եւ սահմանադրական նորմերի իրականացման շրջանակում:
Ավելին, կրոնը, որպես հասարակական կյանքի մի մաս, չի կարող գտնվել մեկուսացված վիճակում: Դա չպետք է շփոթել կրոնական պրակտիկայի բուն կարգավորման հետ: Կրոնի առանձնացումն առավել ընդհանուր իմաստով նշանակում է, որ կրոնական հանձնարարականները չեն այն տիրապետող տեսական հիմքը, որով օրենսդրական ակտերի ընդունման ժամանակ պիտի առաջնորդվեր օրենսդիրը: Պետք է մեծացնել կրթական-լուսավորական գործունեության ծավալը, որպեսզի մարդիկ տեսնեն, թե որքան կործանարար է այս մոտեցումը, տեսնեն դրա բացասական հետեւանքները մարդու իրավունքների հետ կապված ընդհանուր իրադրության համար:
- Ինչպիսի՞ն է կրոնի նկատմամբ հասարակության հետաքրքրության դինամիկան վերջին տարիներին, ինչո՞վ է այն պայմանավորված:
- Խոսելով կրոնի նկատմամբ հասարակության հետաքրքրության դինամիկայի մասին, պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ մենք ապրում ենք հետխորհրդային ժամանակաշրջանում: Բոլշեւիկները հայտարարեցին կրոնը օրենքից դուրս, արգելեցին կրոնական պրոպագանդան, հետապնդում էին հավատացյալներին: Բայց, ինչպես արդեն ասացի, հավատն ընկած է մարդու էության հիմքում: Անկարելի է այն արմատախիլ անել մարդու միջից: Պատահական չէ, որ խորհրդային իշխանությունը փորձում էր մարդկանց ներարկել շինծու հավատի նման մի բան` կոմունիզմ եւ այլ բաներ: Բայց երբ մարդիկ վերջնականապես հասկացան այդ ամենի կեղծ լինելը, ամեն բան արագորեն փլուզվեց: Առաջ եկած հոգեւոր վակուումն անմիջապես սկսեց լցվել կրոնով: Ճիշտ է, այդ գործընթացը ոչ միշտ եւ ոչ ամեն տեղ կատարվեց պատշաճ ձեւով: Մի շարք դեպքերում տեղի ունեցողը ոչ թե կրոնական լուսավորչություն էր, այլ` որոշակի ինքնագործունեություն: Բայց չնայած բոլոր սխալներին, վերջին հաշվով կատարվեց զանգվածային վերադարձ հավատի գիրկը: Եւ այս գործընթացը դեռ չի հասել իր գագաթնակետին: Այժմ անցում է կատարվում քանակից դեպի որակ: Տարեցտարի ավելանում է հավատացյալների թիվը, եւ դրա հետ միասին աճում է կրթական մակարդակը, հավատացյալների ընդհանուր պատրաստվածությունը: Որակապես փոխվում է հասարակական կյանքին հավատացյալների մասնակցության աստիճանը: Հետաքրքրական է, որ այդ գործընթացը միաժամանակ տեղի է ունենում ամբողջ հետխորհրդային տարածքում: Եւ մեր երկիրն այդ առումով բացառություն չէ: Այդ համատեքստում մեծ նշանակություն է ստանում պաշտոնյաների կողմից սեփական դերի ըմբռնումը հավատացյալներին ներդաշնակ ձեւով հասարակական կյանքի մեջ ներգրավելու գործում: Ցավոք, կան  հավատացյալներին մարգինալ դարձնելու, հասարակությանը նրանց ինտեգրումը խոչընդոտելու փորձեր: Անհրաժեշտ է բոլորին բացատրել նման դիրքորոշման արդյունավետ չլինելը, նման մոտեցման քայքայիչ լինելն ու բացասական ներուժը: Չէ՞ որ թե անհատի, թե ընդհանրապես հասարակության զարգացումը կախված է այն բանից, թե ինչ չափով են ապահովվում նրա իրավունքներն ու ազատությունները, որքա՞ն ներդաշնակ են գոյակցում բնակչության տարբեր խմբերը:

«Вера заложена в сути человека»
-Вряд ли можно односложно  ответить на этот вопрос: «большое», «среднее» и т.д. Скорее можно ответить – разное. Все зависит от той плоскости, на которой рассматривается вопрос. Если говорить о практикующих верующих – то это порядка 10-15%. Если говорить о том, сколько человек считают себя верующими – это порядка 99%. Если говорить о том, насколько те или иные обряды (венчание, похороны и т.д) – то это почти 100% выполняются людьми. Если же говорить о том, насколько религиозные ценности являются мотивацией поступка человека – то это кризис, который переживает все человечество.
Основную свою миссию мы видим именно в просветительстве, в том, чтобы помочь людям вернуть себе состояние размышления. А поиск  рано или поздно приведет  к Создателю. Ведь человек думающий обязательно задастся вопросами типа «кто я?», «откуда я?», «куда я иду?», «где я?». Эти вопросы обязательно приведут человека к ответу на вопрос «что я должен делать?». Таким образом, основная задача, которую должны решать желающие качественно изменить общественную жизнь– это способствовать развитию в социуме парадигмы мысли, думы.
-Есть ли в стране на практике свобода вероисповедания, как к ней относятся в обществе, как эта свобода отражена в законодательстве?
-Свобода вероисповедания – одна из самых фундаментальных. По степени ее обеспечения можно судить об общем состоянии с правами человека. К сожалению, зачастую чиновники предрасположены ограничивать права и свободы. Это происходит во всем мире – в большей и меньшей степени. Можно по пальцам пересчитать страны, где в полной мере обеспечиваются права человека. В основном – это Скандинавские государства, некоторые другие страны. В принципе, попытка ограничить права человека исходит из сути функционирования чиновничества. Просто чиновникам так проще управлять. Но этому повсеместно противостоят структуры гражданского общества. Начиная с профсоюзов, партий, иных общественных и политических организаций и кончая различными неформальными объединениями, интернет-форумами. Весь спектр гражданского общества контролирует, критикует, ограничивает чиновничество, не дает ему расширять на практике властные сферы, определенные законодательством. И чем развитее гражданское общество, тем полнее обеспечиваются права человека, законность и правопорядок.
Можно сколько угодно фиксировать права в законодательстве, но если каждый член общества не проникнется чувством ответственности за обеспечение своих прав, реальных изменений не будет. И велик соблазн ввести также и законодательные рогатки, которые позволяли бы по ситуации толковать законы так, как угодно чиновничеству. Но проблема в том, что и принятие законов, и правоприменительная практика зависят от готовности общества переварить это. Пока что, на всем постсоветском пространстве, за исключением Прибалтики и Грузии, общества довольно «удачно» переваривают различные «несъедобные» на первый взгляд эксперименты с правами человека.
-Насколько реально отдалена религия от государства в Азербайджане, в чем смысл такого отделения, только лишь в светскости государства?
-Вопрос светскости стал в последнее время особо актуальным не только в Азербайджане и в других странах постсоветского пространства, но и в глобальном масштабе. Мы видим, как происходят гигантские спекуляции на эту тему. Почему-то светскость вспоминается тогда, когда надо запретить строительство минаретов, ограничить хиджаб в школе, запретить нигаб. Из этой же серии – почему-то сожжение Корана и мерзкие карикатуры – свобода самовыражения, а обсуждение действительных масштабов Холокоста – абсолютно недопустимое действо. Исходя из этого, говорить о каких-то объективных моментах, связанных со светскостью – не приходится. К сожалению, двойные стандарты находят в этом вопросе свои наиболее гипертрофированные проявления, и это заставляет засомневаться в целесообразности даже каких-либо доктринальных обсуждений на данную тему.
Что касается  отделения религии от государства, то по существу, речь идет об отделении церкви от государства. Т.е. церковь, как институциональное учреждение, не включается в радиус госрегулирования, церковные служащие не являются государственными чиновниками. Церковь не участвует в законотворческой деятельности, не участвует в госуправлении. И государство не вмешивается во внутрицерковные взаимоотношения, не устанавливает иерархию, подчиненность, подотчетность, структурирование межцерковных взаимоотношений. На практике же мы видим попытки регулировать внутрирелигиозные взаимоотношения, вкупе с попытками ограничить свободу совести. Иногда это продукт неискренности подхода, иногда – зашоренности мышления, иногда – подмены понятий, но практически никогда это не делается в рамках осуществления законодательных и конституционных норм.
Более того, религия, как часть общественной жизни, по определению не может быть в изолированном состоянии. Не следует путать это собственно с регулированием религиозной практики. Отделение религии в наиболее общем смысле означает, что при принятии законодательных актов религиозные предписания не являются доминирующей теоретической основой, от которой отталкивался бы законодатель.  Необходимо увеличить объем просветительской деятельности, чтобы люди видели всю пагубность подобного подхода, его негативные последствия для общей ситуации с правами человека.
-Какова динамика общественного интереса к религии за последние годы, чем обусловлена эта динамика?
-Говоря о динамике общественного интереса к религии, необходимо учесть феномен пост-советскости. Большевизм объявил религию вне закона, запрещал религиозную пропаганду, преследовал верующих. Но, как мы отметили выше, вера заложена в сути человека. Искоренить веру из человека невозможно. Не случайно, что Советы пытались привить людям некий суррогат веры – коммунизм etc. Но когда люди окончательно выяснили, что все это эрзац-вера, все рухнуло практически в одночасье. Образовавшийся духовный вакуум стал быстро наполняться религией. Правда, не всегда и не везде этот процесс шел подобающим образом, в ряде случаев имело место не религиозное просветительство, а определенная отсебятина. Но, несмотря на все издержки, в конечном итоге случилось массовое возвращение в лоно веры. И этот процесс еще не достиг своей кульминации. Сейчас проистекает процесс перехода количества в качество. Количество верующих ежегодно увеличивается, и наряду с этим, растет образовательный уровень, общая эрудированность верующих. Качественно меняется степень участия верующих в общественной жизни. Интересно, что этот процесс идет синхронно на всем пост-советском пространстве. И наша страна в этом плане - не исключение. В этом контексте большое значение приобретает степень понимания чиновничеством своей роли по гармоничной интеграции верующих в общественную жизнь. К сожалению, имеют место попытки маргинализировать верующих, препятствовать их интеграции в общество. Необходимо уяснить контрпродуктивность подобной позиции, деструктивную суть и отрицательный потенциал данного подхода. Ведь от того, насколько полно обеспечиваются права и свободы индивида, от того, насколько гармонично сосуществуют различные группы населения, зависит развитие,  как индивида, так и общества в целом.