Գերմանացի ճանապարհորդը միայն Վրաստանում է իմացել Հայաստանի գոյության մասին
«Քրիսը 23 տարեկան գերմանացի երիտասարդ ճամփորդ է, ով իրականացնում է շուրջերկրյա ճանապարհորդություն և ներկայումս իր հերթական երկրներից Հայաստան է եկել: Նա այս շաբաթ և կիրակի օրերի համար գիշերելու տեղ է փնտրում», - «Ֆեյսբուքում» գրել էր ընկերներիցս մեկը:
Քրիսն իր ճանապարհորդությունն իրականացնում է առանց փողի
Որոշեցի հանդիպել Քրիսին և իմանալ, թե ինչ ճանապարհորդություն է նախաձեռնել: 23-ամյա երիտասարդն արդեն 33-ամյա էր երևում, որովհետև մորուքը երկարել էր, իսկ դեմքի արտահայտությունն արդեն հոգնած էր և ավելի հասուն:
Պարզվեց` Քրիսը մասնագիտությամբ էլեկտրիկ է: Եվ երբ սեպտեմբերից իր տնօրենն իրեն թույլ է տվել մեկ տարով արձակուրդ գնալ, իհարկե, իր հաշվին, երիտասարդ էլեկտրիկը որոշել է իրականացնել իր երազանքը և ճանապարհորդել աշխարհով մեկ: Քրիսն իր ճանապարհորդությունն սկսել է առանց կոնկրետ ծրագրի` չնախատեսելով որտեղից ուր է գնալու և այն իրականացնում է առանց գումարի: Իր հետ վերցրել է մեծ ճամփորդական պայուսակ, որտեղ միայն առաջին անհրաժեշտության իրերն են: Կարևորը` միշտ ձեռքի տակ է հեռախոսը, որով միանում է ինտերնետին և կապ պահում ընկերների ու ծանոթների հետ: Իր իսկ խոսքերով` գնում է այնտեղ, ուր ոտքերը տանում են:
Երբ դեռ Գերմանիայում էր, գնում է այնտեղ, որտեղ դադար են առնում ճանապարհորդները: Հավաքվածների մի խմբին հարցնում է` ուր եք գնում, նրանք էլ, թե Շվեյցարիա, Քրիսն էլ` ես էլ ձեզ հետ: Այս ընթացքում Քրիսը հասցրել է լինել 11 երկրներում, և այդ ամենը ավտոստոպով: Ճանապարհորդության սկզբին անգամ նորմալ անգլերեն չգիտեր, ընկերներն ասում էին` այդ անգլերենով չես ձգի: Բայց հիմա այնքան է ստիպված եղել խոսել անգլերեն, որ սովորել է: Տարբեր իրավիճակներում է հայտնվել, բայց լուրջ խնդիրներ դեռևս չի ունեցել:
Այցելած երկրներից ամենաշատը հավանել է Մոլդովան, Ռումինիան և Վրաստանը: Այստեղ նրան դուր են եկել մարդկանց հետ շփումները և բնությունը:
Վրաստանում Քրիսին ասել էին, որ Հայաստանում մարդիկ զգացմունքներ չունեն
Ուկրաինայից հետո Քրիսը ցանկանում էր գնալ Ռուսաստան, բայց դրա համար վիզա էր անհրաժեշտ, որը չուներ: Եկավ Վրաստան, այնուհետև նաև Հայաստան: Երբ ընկերներից մեկը նրան հարցրել է, թե որքան է ճանապարհը Վրաստանից Հայաստանը, Քրիսը պատասխանել է` ընդամենը երկու մեքենա:
Երիտասարդ գերմանացին խոստովանում է, որ միայն Վրաստանում է իմացել Հայաստանի գոյության մասին: Վրաստանում նրան ասել էին, որ Հայաստանը լեռնային և մութ երկիր է, որտեղ մարդիկ զգացմունքներ չունեն: Քրիսն ասում է, որ իրականում Հայաստանն իրեն դուր է եկել, գեղեցիկ երկիր է: Բայց նկատել է, որ մարդիկ այստեղ տխուր են և քայլում են մռայլ դեմքերով:
«Եթե ինչ-որ մեկին որևէ բան հարցնես, նա սիրով կօգնի, բայց մինչ այդ մռայլ դեմքով է»,- զարմացած պատմում է Քրիսը` ցույց տալով հոնքերը կիտած մարդու դեմքի արտահայտությունը:
Քրիսը ծիծաղելով հիշում է, որ երբ առաջին անգամ մտել է երևանյան փաբերից մեկը, ներկաները զարմանքով նայել էին նրան` ասելով` միթե Քուրթ Քուբեյնը (ավելի շատ հայտնի է որպես «Nirvana» խմբի մենակատար) դեռ ողջ է:
Իսկ Հայաստանում Քրիսը ցանկանում էր ստանալ Իրանի վիզա: Բայց մի քանի օր դեսպանատուն գնալուց հետո, երբ պարզվեց, որ պետք է որոշակի գումար վճարի դրա համար, որը չունի, հրաժարվեց այդ մտքից:
Որևէ երկրում մնալու ժամանակահատվածը կախված է, թե որքան ժամանակ քնելու տեղ կունենա: Օրինակ` Մոլդովայում ստիպված է եղել մնալ ընդամենը 2 օր, իսկ Վրաստանում, որտեղ նրան մի ընտանիք էր հյուրընկալել, մնացել է շուրջ 3 շաբաթ:
Քրիսն ինձ հիշեցրեց Avicii «Wake me up» երգի հերոսին, ով երգում է, որ չգիտի, թե որտեղ կավարտվի իր ճանապարհորդությունը, հույս ունի տեսնել ամբողջ աշխարհը, բայց ծրագրեր չի կազմում: Քրիսը խոստովանեց, որ իրականում դա իր ճանապարհորդական երգն է: Իսկ ճանապարհորդությունից առաջ, երբ ընկերներով հավաքված էին և տարբեր գրություններով թղթեր էին քաշում, նրա թղթի վրա գրված էր. ուղեղը պետք է բացառապես ծառայի սիրուն:
Քրիսի խոսքով` դա դարձավ առաջնորդող խոսք, որը միշտ օգնում է նրան կողմնորոշվել` որ ուղիով գնալ կամ ինչ ընտրել: Միաժամանակ, նա հավատում է իր ճակատագրին. ինչը ճիշտ է իր համար, այդպես էլ կլինի:
«Ատում եմ կապիտալիզմը»
«Ես իմ մասնագիտությամբ կարող եմ շատ փող աշխատել, բայց ես չեմ սիրում փողը,- ասում է Քրիսը:- Չեմ հասկանում` ինչպես են մարդիկ այդքան շատ փողին տեղ տալիս»:
Նա խոստովանում է, որ չի կարողանում փող պահել, եթե փող ունի, միանգամից ծախսում է: Բայց և որոշել է խնայողություններ անել իր ճանապարհորդությունից հետո, որպեսզի իրականացնի իր հաջորդ երազանքը. գնի ճանապարհորդական ավտոբուս:
«Ատում եմ կապիտալիզմը»,- մի քանի անգամ կրկնում է Քրիսը:
Բացի ավտոբուսը՝ նա երազում է ընտանիք կազմել և տեսնել, թե ինչպես է «փոքրիկ Քրիսն իր աչքի առջև մեծանում»: Բայց դա՝ մի քանի տարուց:
Քրիսը երկու ձեռքերին ունի բազմաթիվ տարբեր թևնոցներ: Դրանց մի մասը ձեռք է բերել ճանապարհորդության ընթացքում, և պատմում է, թե դրանց վերաբերյալ հետաքրքիր պատմություններ են եղել: Այնուհետև ցույց է տալիս ամենաբարակ թևնոցը, որը գրեթե չի երևում մյուսների մեջ: Կարմիր, կանաչ և դեղին գույներով թևնոցը նրան նվիրել է իր ամենամեծ սերը, ումից բաժանվել է: Քրիսը զարմանում է, որ այդքան բարակ թելի վրա ամրացված թևնոցը մինչև հիմա չի կտրվել:
Նա ուրախ է, որ մինչև հիմա գրեթե առանց գումարի կարողացել է ճանապարհորդել, տեսնել տարբեր մշակույթներ, ծանոթանալ բազմաթիվ մարդկանց հետ: Բայց և ճանապարհորդելու ցանկությունը մոլուցքի է նմանվել. ուզում է գնալ ավելի շատ երկրներ, տեսնել ավելին:
«Անկեղծ ասած` այս ամբողջ ընթացքում այնքան խառն եմ եղել, որ կարոտելու ժամանակ չեմ ունեցել»,- ասում է Քրիսը:
Երբ զրույցի ընթացքում ընկերներիցս մեկը նշեց, որ գերմանացիները հայտնի են որպես խիստ պունկտուալ ազգ, Քրիսը լուրջ դեմքով պատասխանեց:
«Օ, այո, դա այդպես է, գերմանցիները շատ պունկտուալ են, ամեն ինչ պետք է կարգուկանոնով լինի: Բայց ես այդպիսն չեմ: Ես չգիտեմ` որ օրը որտեղ կլինեմ»,- ծիծաղելով հավելում է նա:
Այժմ նա շատ է ցանկանում Նոր տարին դիմավորել Հնդկաստանում, այնուհետև գնալ Շրի Լանկա, բայց չգիտի` ինչպես կդասավորվի: Այնուհետև երազում է լինել Աֆրիկայի երկրներում:

Немецкий путешественник только в Грузии узнал о существовании Армении
“Крис – 23-летний немеций путешественник, который совершает кругосветное путешествие и сейчас прибыл в одну из своих очередных стран – Армению. В эту субботу и воскресенье он ищет место, где можно переночевать”,- написал в Фейсбуке один из моих друзей.
Крис путешествует без денег
Я решила встретиться с Крисом и узнать, что за путешествие он затеял. 23-летний парень выглядел на 33 года – у него отросла борода и выражение лица было очень уставшим, потому он и выглядел старше своего возраста.
Крис по специальности электрик. Когда в сентябре директор разрешил ему взять годовой отпуск (разумеется за собственный счет!), он решил осуществить свою мечту и отправиться в путешествие по всему миру. У Криса не было конкретной программы и не было денег. С собой он взял лишь большую спортивную сумку, в которую сложил вещи первой необходимости. Главное, чтобы телефон всегда был под рукой, так как с его помощью он подключается ккк интернету и поддерживает связь с друзьями и знакомыми. А направляется он туда, куда ноги несут.
Еще в Германии Крис как-то оказался в месте, где туристы устроили привал. Он спросил у них, куда они направляются. Те ответили, что в Швейцарию. “И я с вами”,- сказал Крис. За это время он успел побывать в 11 странах, путешествуя исключительно автостопом. Вначале он даже английский знал плохо, но потом ему пришлось столько разговаривать на этом языке, что в конце концов он его освоил. Из тех стран, где побывал Крис, ему больше всего понравились Молдова, Румыния и Грузия – в плане общения с людьми и природы.
В Грузии Крису сказали, что в Армении у людей нет чувств
Из Украины Крис хотел отправиться в Россию, но для этого нужна была виза. И он поехал в Грузию, а оттуда – в Армению. Когда один из его друзей спросил, сколько занимает дорога из Грузии в Армению, Крис ответил: всего две машины. Молодой немец признается, что только в Грузии узнал о существовании Армении. Там ему сказали, что Армения – горная и темная страна, где у людей нет чувств. Крис говорит, что на самом деле Армения ему понравилась, это красивая страна. Но он заметил, что люди здесь очень печальные и шагают с мрачными лицами. “Если кого-нибудь о чем-то спрашиваешь, он любезно помогает, но до этого идет с мрачным лицом”,- удивленно рассказывает Крис.
Путешественник со смехом вспоминает, что когда он впервые зашел в один из ереванских пабов, сидевшие там люди с удивлением уставились на него и спросили: неужели Курт Кобейн (известен как солист группы “Nirvana”) жив?
В Армении Крис хотел получить иранскую визу. Но после нескольких посещений посольства Ирана, выяснилось, что для этого нужно заплатить, и молодой человек отказался от этой идеи.
Срок пребывания Криса в той или иной стране зависит от того, как долго ему будет предоставлен ночлег. В Молдове, например, он вынужден был остаться всего два дня, а в Грузии, где его приютила одна семья, он остался целых трии недели.
Крис напомнил мне героя песни Avicii “Wake me up”, который поет о том, что не знает, где закончит свое путешествие, но надеется увидеть весь мир, хотя и не строит планов. Крис признается, что на самом деле эта песня сопровождала его во время путешествия. Он верит в свою судьбу, верит, что будет то, что для него хорошо.
“Ненавижу капитализм”
“Моя специальность позволяет мне много зарабатывать, но я не люблю деньги,- признается Крис. – Не понимаю, как люди могут придавать им такое значение”. Деньги он тратит сразу, но сейчас решил отложить некоторую сумму, чтобы осуществить другую свою мечту – купить автобус для путешествий. “Я ненавижу капитализм”,- несколько раз повторил Крис. Кроме автобуса он мечтает создать семью и увидеть, как на его глазах будет подрастать “маленький Крис”. Но это через несколько лет.
На руках у нашего нового друга многочисленные браслеты. Часть из них он приобрел во время путешествий. Парень показал также невероятно тонкий, почти невидимый браслет, который подарила девушка, ставшая его самой большой любовью, но с которой он уже расстался.
Молодого человека радует, что он почти без денег смог совершить путешествие, увидеть различные культуры, познакомиться с многочисленными людьми. Но сейчас ему хочется увидеть еще больше стран.
Когда в ходе беседы один из моих друзей отметил, что немцы очень пунктуальный народ, Крис с серьезным видом кивнул. “О, да, немцы очень пунктуальны, у них все должно быть строго по порядку. Но я не такой, я не знаю, в какой день где я буду”,- смеясь сказал он.
Крис очень хочет встретить Новый год в Индии, а оттуда отправиться в Шри-Ланку, но не знает, как все сложиться. Он также мечтает побывать в Африке.