Նախկին թմրամոլը դիսպանսերի փորձաքննության արդյունքների հետ համաձայն չէ
«Էն ժամանակ սրսկվում էի օրը հինգ-վեց անգամ: Շատ դժվար տեղերից եմ սրսկվել, որ հիմա հիշում եմ, ջանս սրսփում է: Մեծ ասեղը մինչև վերջ մտցնում էի վիզս, խորքում ինչ-որ վեննա կար, սովորացրել էին տեղը, մոտավորպես գիտեինք: Ասենք կենտրոնական վեննայից մեծ ասեղով մտնում էի, ու դա ամեն օր էի անում»,- պատմում է Գագիկը (անունը փոխված է) իր չորս տարի առաջվա առօրյան: Հիմա հետ է վարժվել` ասում է: Նարկոլոգիական կլինիկայում իրականացվող Մեթադոնային փոխարինող բուժման ծրագիրը Գագիկին կտրել է թմրավաճառների ցանցից, հերոինի կախվածությունից: Ամեն ինչ լավ է` ասում է նա, եթե ծրագրում ներգրավված ոստիկաններն իրենց կամայականություններով շահառուներին չստիպեն վերադառնալ «նախկին կյանքին»:
Մեթադոնային փոխարինող բուժման (ՄՖԲ) ծրագիրը ֆինանսավորում է «Գլոբալ հիմնադրամ»-ը: Բուժման ընթացքում թմրամոլությամբ հիվանդներն ընդունում են մեթադոն սինթետիկ թմրանյութը (ոչ ներարկման ճանապարհով)` որպես իրենց թմրանյութի փոխարինող: Աստիճանաբար նվազեցնելով մեթադոնի չափաքանակը` բուժվողները պետք է ազատվեն թմրանյութից ունեցած կախվածությունից և դուրս գան ծրագրից:
«Ամիսը մի 5 միլիգրամ իջացնում եմ, մի 15-20 օր մի քիչ լավ չեմ զգում, հետո զգում եմ, որ օրգանիզմս սովորեց էդ նոր չափին, մի քիչ էլ եմ իջնում, ու շեմը պետք է էդպես իջացնեմ, թարգեմ»,- ասում է Գագիկը:
Վերջերս «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» և «Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» հասարակական կազմակերպությունները կազմակերպել էին «Մեթադոնային փոխարինող բուժումը մասնագետների և պացիենտների աչքերով» աշխատանքային հանդիպումը: Քննարկմանը մասնակցում էին տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ներկա էին նաև Նարկոլոգիական կլինիկայի տնօրեն Պետրոս Սեմերջյանը և ներկայացուցիչներ ծրագրի հովանավոր «Գլոբալ հիմնադրամ»-ից:
Ինչպես պարզվեց քննարկման ժամանակ, մեթադոնային փոխարինող բուժման ծրագիրը նախատեսում է, որ թմրամոլությամբ հիվանդները մինչև բուժումը սկսելը Նարկոլոգիական կլինիկայի հետ պետք է կնքեն պայմանագիր: Համաձայն այդ պայմանագրի՝ շահառուն իր բժշկին պետք է տեղեկացնի բուժման ընթացքում գործածած այլ թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի մասին: Շահառուն համաձայնում է նաև, որ ծրագրի նարկոլոգի նշանակմամբ` առանց նախապես զգուշացվելու պետք է հանձնի մեզի փորձանմուշ: Եվ եթե հիվանդի անալիզի լաբորատոր փորձաքննության արդյունքը ցույց տա, որ նա մեթադոնից բացի այլ թմրադեղ է ընդունել, ապա բուժող բժիշկը, նույն պայմանագրի մեկ այլ կետով, իրավունք ունի կարգազանցին «հեռացնել ծրագրից և նրա կողմից կատարված իրավախախտումների մասին տեղեկացնել իրավապահ մարմիններին»:
Ոստիկաններն էլ, հիմք ընդունելով լաբորատոր փորձաքննության` իրենց հանձնած արդյունքները, կարգազանցության համար վարչական տուգանք են նշանակում հիվանդին:
«Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի համաձայն՝ բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողները պարտավոր են ապահովել մարդու` բժշկի օգնությանը դիմելու փաստի, նրա առողջական վիճակի մասին հետազոտման, ախտորոշման եւ բուժման ընթացքում պարզված տեղեկությունների գաղտնիությունը, բացի Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերի: Նարկոլոգիական դիսպանսերում մեթադոնային փոխարինող բուժման ծրագրում ընդգրկված շահառուների համար օրենսդրության այս կետը, փաստորեն, չի գործում: Թմրամոլությամբ հիվանդների` բուժման ընթացքում կատարված բժշկական հետազոտության արդյունքները «օրինական» հիմքով՝ շահառուի հետ կնքած պայմանագրի հիման վրա, հայտնվում են ոստիկանների ձեռքում: Սակայն Նարկոլոգիական դիսպանսերի տնօրեն Պետրոս Սեմերջյանը չի կարծում, որ թմրամոլությամբ հիվանդի անալիզի փորձաքննության արդյունքները բժիշկների կողմից ոստիկաններին հանձնելը անօրինական քայլ է: Աշխատանքային քննարկման ժամանակ նա նշեց. «Պետությունն ասում է՝ սա հիվանդություն է, բայց նույն ոստիկանությունն ասում է՝ սա նաև հանցագործություն է: Թմրամիջոց օգտագործելը առանց բժշկի նշանակման արդեն իսկ հանցագործություն է»:
Այս քննարկումից հետո Գագիկը պատմեց դիսպանսերի պատերի ներսում իրականացվող բուժման մանրամասները: Անալիզի փորձաքննության արդյունքները ոստիկաններին հանձնել-չհանձնելուց բացի, նրա խոսքով, բոլոր բուժվողներին մտահոգում է մեկ այլ հարց` այն, որ լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները հաճախ կեղծվում են:
«Մի պահ եկավ, որ հենց ընենց անալիզ էին վերցնում, դաժե էդ անալիզը չէին էլ ստուգում, ուղղակի հենց ընենց գրում էին, որովհետև իրենց պետք էր վարչական լրացնել; Պլան կար դրած, և ուղարկեցին վարչական տուգանքի: Էս մեր անտեր երկրում կոմունիստների ժամանակներից էլ մինչև մեր օրերը միլիցիայում աշխատանքի արդյունքը մարդ բռնելն է, մարդկանց վատություն անելը, ու եթե էսօր անալիզով մեր մոտ մի հինգ հոգու չեն ուղարկում վարչական տուգանքի, դա նշանակում է, որ իրենք վատ են աշխատում»,- ասում է Գագիկը:
Նրա խոսքով` ոստիկանության՝ իրականությանը չհամապատասխանող «բացահայտումները» հաճախակի բնույթ են կրում, բայց շահառուները չեն բարձրաձայնում: «Խելոք են լինում,- ասում է նա,- ձեն չեն հանում, վախենում են կամ իրոք ինչ-որ մի բան են արած լինում եսիմ երբ, մտածում են՝ վայ, իրոք, կարող է մի վեց ամիս առաջ մի հատ տաբլետկա են խմել, էդ ցույց տվեց, տանում-մուծում են, ու ոստիկանների արած խախտումները չեն երևում»:
Ոստիկանները Գագիկին վերջերս նշանակել են 200 հազար դրամ վարչական տուգանք: Նրա անալիզի լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները ցույց են տվել, որ բացի մեթադոնից ընդունել է դիազեպամ (հոգեմետ դեղ, որը վաճառվում է դեղատոմսով): Գագիկն ասում է, որ ինքը դիազեպամ չի խմել, և փորձաքննության արդյունքները չեն կարող ճիշտ լինել: Մինչև հիմա նա չի վճարել տուգանքը. «Ինձ կանչեցին, ուզում էին արագ գրեին, բայց զգացին, որ չեմ մուծելու, դատարան պետք է մտնեմ և այլն, ու իրենք էլ բավարար հիմքեր չունեին: Բողոքեցի, որ չկա տենց բան, ասեցի, որ չեմ մուծելու ու վերջ»:
Նրա խոսքով` անալիզը փորձաքննվում է օրինախախտումներով, և ոստիկաններին ամենևին էլ ձեռնտու չէ, որ շահառուի բողոքը հասնի դատարան: «Անալիզի երկու նմուշ պետք է վերցնեն, որից մեկը պահվի սենց դեպքերի համար, մյուսը տան անալիզի, ու եթե ես չհամաձայնվեմ արդյունքների հետ, իմ տարբերակն էլ ես վերցնեմ տանեմ, իմ ուզած տեղը անալիզի տամ, ճշտեմ: Իրանք դա չեն անում, դա միայն բավարար է, որ դատավորը քեզ վարչական տույժ չնշանակի: Եթե փաստաբանը մտնի դատարան, հարյուրտոկոսանոց գործ է, էլի, որ քեզ զրկել են բողոքարկելու իրավունքից»,- ասում է Գագիկը:
Շահառուները, նրա խոսքով, շատ են վախենում ծրագրից դուրս մնալուց, որովհետև մեթադոնից կախվածության մեջ են: «Երբ մենք սև շուկայի հույսին էինք, ամեն ինչ էլ պատահում էր, փողն էր վերջանում, չէիր կարողանում ճարել ու կարայիր մի տարի սրսկվեիր, մի ամիս ընդմիջում տայիր, միշտ քո դոզան տատանվում էր: Ու սենց ռեգուլյար, որ օգտագործած լինի մարդ, չի եղել: Ուզում եմ ասեմ, որ հիմա ես ավելի փիս պետք է կախվածության մեջ լինեմ, քան երբևէ»,- ասում է Գագիկը:
Շահառուներին ծրագրից հանելու գնով «պատժելը» նույնն է, ինչ նրանց նորից դեպի «սև շուկա» մղելը: Ծրագրի պայմանների համաձայն` բժիշկները կարող են գնալ այդ քայլին: Պայմանագրի սահմանած պատժամիջոցները` բժշկական գաղտնիքը ոստիկանների համար գաղտնազերծելը և շահառուներին ծրագրից հեռացնելը (կամ «սև շուկա» վերադարձնելը) ՄՖԲ-ի կազմակերպիչները հանցագործություն չեն համարում: Նրանք գիտեն, որ ծրագրին դիմողները ցանկացած դեպքում համաձայնելու են բուժման պայմաններին. ըստ Գագիկի՝ շահառուները պայմանագրի կետերը բողոքարկելու մասին չեն էլ մտածում, որովհետև ծրագրին դիմելիս անգիտակից վիճակում են:
«էդ պահին մարդ լրիվ անմեղսունակ վիճակի մեջ է,- ասում է նա,- չեն հասկանում` ուր են գնում, ուղղակի գնում են, որովհետև այլընտրանք չունեն: Էդ ժամանակ ոչ վախենում են միլիցիայից, ոչ մտածում են հարևանը կիմանա, ծնողը կիմանա, ոչ մի բան արդեն աչքին չի երևում: Զգում է, որ իր վերջին տարբերակը էդ է, պետք է գնա: Ու էս պայմանագիրը էնքան անիմաստ է էդ րոպեին: Եթե էս պայմանագրի մեջ նշված լիներ, որ ձեզ ամեն օր էդ դեղի հետ մի հատ չափալախ ու քացի ենք տալու, մենք առանց մտածելու համաձայնվելու էինք: Այսինքն` էս պայմանագրում շատ բան կարան գրեն, հետո որ հիվանդը էլ էդ վիճակում չլինի, նոր կկարդա ու կհասկանա, որ էս ինչի տակ եմ ստորագրել կամ էս ինչ գնով ես ստացա էս ամեն ինչը»:

Бывший наркоман не согласен с результатами проведенного в диспансере лабораторного исследования
“Раньше я кололся 5-6 раз в день. Делал уколы в очень трудные места. Сейчас, когда вспоминаю, мне становится дурно. Большую иглу всаживал до упора в шею, в глубине есть какая-то вена, меня научили, как ее находить, знали приблизительно. И я это делал каждый день”,- рассказывает Гагик (имя изменено) о своей прежней жизни. Сейчас он отвык от этого. Осуществляющаяся в наркологической клинике Программа метадоновой заместительной терапии (ПМЗТ) помогла Гагику оторваться от наркоторговцев, преодолеть героиновую зависимость.
Эту программу финансирует фонд “Глобал”. В процессе лечения больные наркоманией принимают синтетический наркотик метадон в качестве заменителя их наркотического вещества. Постепенно уменьшая дозу метадона, они должны избавиться от наркотической зависимости и выйти из программы.
“Каждый месяц я уменьшаю дозу на 5 миллиграмов. 15-20 дней чувствую себя неважно, пока организм привыкнет. Потом еще немного уменьшаю дозу. Так нужно снижать порог до тех пор, пока не прекращу принимать”,- говорит Гагик.
Недавно общественные организации “Реальный мир, реальные люди” и “Общественная информация и необходимость в знаниях” провели обсуждение на тему “Метадоновая заместительная терапия глазами специалистов и пациентов”. В нем приняли участие также директор Наркологической клинки Петрос Семирджян и представители организации-спонсора – фонда “Глобал”.
В ходе обсуждения выяснилось, что метадоновая заместительная терапия предусматривает условие – до начала лечения больные должны заключать договор с Наркологической клиникой. Согласно этому документу, пациент обязан ставить в известность врача об используемых им в процессе лечения других наркотических и психотропных препаратах. Пациент также дает согласие на то, что по назначению нарколога программы он без предварительного предупреждения должен сдавать мочу на анализ. И если лабораторное исследование покажет, что кроме метадона он принимал и другой наркотик, то лечащий врач, согласно другому пункту того же договора, имеет право исключить нарушителя из Программы и “сообщить о его правонарушениях в правоохранительные органы”.
Ну а полицейские же, основываясь на результатах лабораторного анализа, привлекают больного к административному штрафу.
Те, кто оказывают медицинскую помощь и обслуживание в соответствии со ст.19 закона “О медицинской помощи, обслуживании населения”, обязаны обеспечивать тайну сведений, выявленных в ходе обследования, диагностирования и лечения больного, за исключением случаев, установленных законодательством РА.
Для лиц, включенных в Программу метадоновой заместительной терапии, этот пункт законодательства фактически не действует. Результаты медицинского обследования, проводимого в ходе лечения больных наркоманией, на “законных” основаниях, согласно заключенному с пациентом договору, оказываются у полицейских. Однако директор Наркологического диспансера Петрос Семерджян не думает, что передача врачами полицейским результатов анализа больного наркоманией является незаконным шагом. “Государство утверждает, что это болезнь, но та же полиция говорит, что это также преступление. Использование наркотка без назначения врача уже преступление”,- заявил в ходе обсуждения П.Семерджян.
После этого мероприятия Гагик представил детали проводимого в диспансере лечения. Помимо возможности передачи полиции результатов анализов пациентов беспокоит и другое - результаты всех лабораторных анализов фальсифицируются.
“В какой-то момент они просто так брали анализы, которые даже не проверяли. Писали что хотели, потому был спущен план. И направляли на административный штраф. В нашей бесправной стране со времен коммунистов и по сей день милиция выполняет одну задачу – задержать человека, навредить ему. И если сегодня они на основании результатов анализов не посылают пять-шесть человек платить административный штраф, это значит, что они работают плохо”,- говорит Гагик.
По его словам, не соответствующие действительности “разоблачения” полиции носят регулярный характер, но пациенты не говорят об этом вслух. “Многие молчат – возможно, они действительно допустили какие-то нарушения, скажем, шесть месяцев назад выпили одну таблетку, но они идут и платят штраф, поэтому нарушения полиции не выявляются”.
Недавно полицейские назначили Гагику штраф в 200 тысяч драмов. Результаты его лабораторного анализа показали, что кроме метадона он принимал также психотропный препарат диазепам. Гагик утверждает, что он диазепам не принимал, что результаты анализа не соответствуют действительности. Штраф он не выплатил до сих пор “Меня вызвали, хотели быстро написать, но поняли, что я не намерен платить, что могу обратиться в суд и так далее, а у них не было достаточных оснований. Я заявил, что ничего подобного нет и что я платить не буду”.
По словам Гагика, анализы делают с нарушениями закона, поэтому полицейским невыгодно, чтобы дело дошло до суда. “Для анализа они должны брать две пробы: одну передать на исследование, а вторую сохранить вот для таких случаев. То есть если я не соглашусь с результатами, то могу взять свою пробу для проведения лабораторного исследования в другом месте. Но они этого не делают, а потому одного этого факта достаточно, чтобы судья не назначил административный штраф”.
Наш собеседник утверждает, что пациенты очень боятся исключения из Программы, потому что находятся в метадоновой зависимости. Наказание их путем исключения из Программы это то же самое, что толкать их на “черный” рынок. По условиям Программы врачи могут пойти на этот шаг. Они знают, что обратившиеся к ним в любом случае согласятся на условия лечения. Пациенты даже не думают о том, чтобы обжаловать пункты договора, потому что при обращении к врачам они находились в бессознательном состоянии.
“В такие моменты человек абсолютно недееспособен, не понимает, куда идет,- говорит Гагик. – Он просто идет, потому что не имеет альтернативы. В такие минуты не боятся милции, не думают о том, что могут узнать родители, соседи. Им уже все равно. Человек чувствует, что это его последний вариант. И в такие минуты этот договор никакого значения для него не имеет. Так что в этом договоре могут написать все что угодно. И только потом, когда больной уже в нормальном состоянии читает договор, он понимает, под чем подписался и какой ценой все это получает”.