Երբ խաղացողները չեն վստահում միմյանց
Իշխանություն-Հայ ազգային կոնգրես բանակցությունների առաջին «ռաունդը» կայացավ. հուլիսի 18-ին «Էրեբունի» հյուրանոցում տեղի ունեցավ Կոնգրեսի եւ իշխանական կոալիցիայի կողմից նշանակված պատվիրակների առաջին հանդիպումը, որն ավելի շատ ճանաչողական նշանակություն ուներ եւ ուղղված էր փոխադարձ ակնկալիքների եւ լիազորությունների շրջանակի հստակեցմանը:
Սակայն երկու կողմի համար էլ էականը ոչ այնքան բանակցության բովանդակությունն էր, որքան բուն հանդիպման կայացումը: Իշխանությունն այդպիսով արտահայտեց երկխոսության գնալու իր պատրաստակամությունը, իսկ Կոնգրեսը ձեռք բերեց իր համար չափազանց կարեւոր` իշխանության պոտենցիալ իրավահաջորդի կարգավիճակը: Այս հանդիպումը խաղն ամբողջությամբ տեղափոխեց բացառապես իշխանություն-Կոնգրես շրջանակ` դրանից դուրս թողնելով գործնականում մնացած բոլոր ուժերին: Այսինքն՝ ՀԱԿ-ն իր համար առաջնային, ռազմավարական նշանակության հարց լուծեց` թերեւս անգամ իր համար անսպասելի լրացուցիչ դիվիդենտներով: Նախ` կոալիցիոն պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը հայտարարեց, թե իրենք, ստեղծված լինելով կոալիցիայի քաղաքական որոշման արդյունքում, ներկայացնում են գործադիր իշխանությունը, ինչպես նաեւ հանրապետության նախագահին` որպես կոալիցիայի ղեկավարի: Նման մանդատն, իհարկե, չի կարող ամբողջությամբ բավարարել Կոնգրեսի ակնկալիքները, սակայն գոնե կառչելու եւ բանակցությունները շարունակելու հիմքեր է ապահովում:
Խնդիրն այն է, որ իշխանական պատվիրակությունը ոչ թե ձեւավորել է հանրապետության նախագահը` իբրեւ բարձրագույն իշխանություն, այլ կոալիցիան: Դրանով, իհարկե, բանակցությունների նշաձողը նկատելիորեն ընկնում է, սակայն այն գործընթացը շարունակելու նախադրյալ է ստեղծում, որից Կոնգրեսը շտապեց օգտվել` հատուկ հայտարարություն տարածելով այն մասին, որ պատրաստ է այս ձեւաչափով շարունակել կոալիցիոն աշխատանքային խմբի հետ բանակցությունները:
Կոնգրեսի երկրորդ տակտիկական ձեռքբերումը կոալիցիոն պատվիրակության ղեկավարի հավաստիացումն էր, թե իրենք տաբուներ չունեն որեւէ հարց քննարկելու, ինչը նշանակում է, որ իշխանությունը չի մերժում նույնիսկ արտահերթ ընտրությունների հարցի քննարկումը: Իհարկե, դեռ հարկ կլինի պարզել` խոսքը վերաբերում է արտահերթ ընտրությունների անցկացմա՞նը, թե՞ դրա անհրաժեշտության կամ հնարավոր այլընտրանքային լուծումներով փոխարինելու հնարավորության խնդրի քննարկմանը: Հանրապետության նախագահն ավելի վաղ երկխոսության մասին իր անդրադարձում հասկացրել էր, որ կոալիցիոն պատվիրակությունը կարող է քննարկել քաղաքական բոլոր հարցերը, բացի արտահերթ ընտրությունների անցկացման մեխանիզմներից:
Սա այնքան էլ անկարեւոր, երկրորդական խնդիր չէ: Որովհետեւ եթե կոալիցիոն աշխատանքային խումբն իսկապես լիազորվել է բանակցելու արտահերթ ընտրությունների անցկացման հարցի շուրջ, ապա դա նշանակում է, որ մի կողմից իշխանությունը տեսականորեն չի բացառում նման հեռանկարը, մյուս կողմից` որ իշխանությունը զիջումների է գնում իր համար ամենասկզբունքային հարցերում: Վերջինս կարող է ընկալվել որպես թուլության կամ խուճապայնության դրսեւորում:
Իսկ եթե Կոնգրեսը գնում է քննարկելու ոչ թե արտահերթ ընտրությունների անցկացման, այլ դրա հիմնավորվածությունը ներկայացնելու եւ այլընտրանքային լուծումներով փոխարինելու հնարավորությունը, ապա չի հասնում իր առանցքային պահանջի կատարմանը: Որովհետեւ դա հակասում է այն հիմնարար մոտեցմանը, թե ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միակ ելքը արտահերթ ընտրությունների անցկացումն է: Չի կարելի մի կողմից նման անայլընտրանք ուղի առաջադրել, հետո գնալ բանակցելու այն շրջանցելու հնարավորությունների հարցը: Այսինքն՝ սա մի խնդիր է, որ չափելու է երկու կողմերի սկզբունքայնության ու հետեւողականության մակարդակը:
Ստեղծված այս իրավիճակի նրբությունն ու առանձնահատկությունը ՀԱԿ-ում շատ լավ հասկանում են: Թերեւս հենց դրան էր ուղղված երկու օր առաջ բանակցությունները շարունակելու պատրաստակամության վերաբերյալ Կոնգրեսի տարածած հայտարարությունը: Այն ավելի շատ արտահայտում էր Կոնգրեսի զգուշավորությունը, քան ներկայացնում բանակցություններից նրա ակնկալիքները: Այդ հայտարարությամբ Կոնգրեսը 4 նոր պահանջ է ներկայացնում իշխանությանը, որոնցից երկուսը երաշխիքային նշանակություն  ունեն ՀԱԿ-ի համար: Նախ` նրանք պահանջում են հետագա հանդիպումներն անցկացնել չեզոք վայրում: Ինչպես հայտնի է՝ առաջին հանդիպումը կայացել է նախագահին կից ստեղծված Հանրային խորհրդի վարչական տարածքում: Կոնգրեսն այս կառույցի նկատմամբ իր անվստահությունն արտահայտել էր դեռ նրա ստեղծման օրերին եւ, ըստ էության, իր այս պահանջով ցանկանում է վերացնել այն տպավորությունը, թե բանակցությունները տեղի են ունենում Խորհրդի, նույնն է թե` իշխանության հովանու ներքո:
Մյուսը հանդիպումները ուղիղ եթերով հեռարձակելու կամ ամեն հանդիպումից հետո Կոնգրեսի պատվիրակությանը Հանրային հեռուստաընկերությամբ առնվազն կես ժամ ուղիղ եթեր տրամադրելու պահանջն է: Դրանով Կոնգրեսը ցանկանում է հնարավորություն ստեղծել օգտվելու եթերի ստեղծած քարոզչական ռեսուրսներից: Սակայն ամենահիմնական նպատակն այն է, որ հնարավորություն լինի չեզոքացնել բանակցությունների մեջ մտնելով իշխանության «դուդուկի տակ պարելու» մոտիվներով հանրային հնարավոր կասկածներն ու անվստահությունը: Կոնգրեսը պարզապես փորձում է ցույց տալ, որ կուլիսային պայմանավորվածությունների չի գնալու եւ իշխանության հետ սեպարատ պայմանավորվածություններ չի կայացնելու: Որքանով կբավարարվեն այս պահանջները, էական չէ: Կոնգրեսը դրանք չի ներկայացնում որպես վերջնագրեր կամ նախապայմաններ: Այդ հայտարարության մեջ ոչ մի տող չկա այն մասին, թե այդ պահանջները չկատարելու դեպքում ՀԱԿ-ն ինչ է անելու: Չի կարելի բացառել, որ նախապայմանների լեզվով չխոսելու այս եզակի դրսեւորումը պարզապես բուն բանակցությունների հաջող մեկնարկը չխափանելու նպատակ ունի: Եվ երկրորդ` այս հայտարարությունն ավելի շատ դիրքերը պաշտպանելու հարց է լուծում. եթե ներկայացված պահանջները չկատարվեն, ապա դա արդեն ոչ թե ՀԱԿ-ի, այլ իշխանության խնդիրը կլինի:
Ինչպես կընթանան հետագա զարգացումները, դժվար է ասել: Բոլոր դեպքերում Հայաստանում ստեղծված իրավիճակն իսկապես աննախադեպ է: Նախկինում երբեւէ չի եղել մի իրավիճակ, երբ իշխանությունը եւ արմատական ընդդիմությունը որեւէ հարցով նստեն բանակցությունների: Առայժմ այն ընկալվում է որպես խաղ, որպես մանեւրների, մարտավարական հնարանքների դրսեւորման միջավայր, սակայն առաջին իսկ արդյունքներից հետո կարող է լուրջ հասարակական կարծիք ստեղծել, նպաստել քաղաքական նոր մշակույթի ձեւավորմանը: Դրա համար ընդամենը մեկ ատրիբուտ է անհրաժեշտ. կողմերի անկեղծությունը եւ իրական նվիրվածությունը իրական փոփոխությունների հասնելու անհրաժեշտության հարցում: Իսկ սա հենց այն դետալն է, որը պակասում է սկսված գործընթացում:

Когда игроки не доверяют друг другу
Первый раунд переговоров власть-Армянский национальный конгресс состоялся: 18 июля в гостинице “Эребуни” прошла первая встреча делегаций, назначенных АНК и властной коалицией, которая носила скорее ознакомительный характер и была направлена на уточнение взаимных ожиданий и рамок полномочий.
Однако существенным для обеих сторон было не столько содержание переговоров, сколько сам факт проведения встречи. Тем самым власть проявила готовность к диалогу, а конгресс получил чрезвычайно важный для себя статус потенциального правопреемника власти. Эта встреча переместила игру исключительно в рамки власть-конгресс, оставив за этими рамками все остальные политические силы. То есть вопрос, имеющий для АНК  первоочередное и стратегическое значение, конгресс решил с неожиданными даже для себя дополнительными дивидендами.
Во-первых, руководитель коалиционной делегации Давид Арутюнян заявил, что их делегация, сформированная в результате политического решения коалиции, представляет исполнительную власть и президента страны как руководителя коалиции. Такой мандат, конечно, не может полностью удовлетворять ожидания конгресса, но он хотя бы обеспечивает основы для продолжения переговоров.
Проблема в том, что властную делегацию сформировал не президент страны в качестве верховной власти, а коалиция. Это, конечно, заметно снижает планку переговоров, но создает предпосылки для продолжения данного процесса, чем конгресс поспешил воспользоваться, распространив специальное заявление о своей готовности продолжать переговоры с коалиционой рабочей группой в этом формате.
Вторым тактическим достижением конгресса стало заверение руководителя коалиционной делегации в том, что у них нет табу на обсуждение какого-либо вопроса, а это означает, что власть не отказывается даже от обсуждения вопроса о внеочередных выборах. Правда, придется еще выяснить, о чем идет речь – о проведении внеочередных выборов или об обсуждении возможности замены их альтернативными решениями. Ранее в своем заявлении о диалоге президент страны дал понять, что коалиционная делегация может обсуждать все политические вопросы, за исключением механизмов проведения внеочередных выборов.
Эту проблему нельзя считать неважной или второстепенной, поскольку если коалиционная рабочая группа действительно уполномочена вести переговоры вокруг вопроса о проведении внеочередных выборов, то это означает, что с одной стороны власть теоретически не исключает такую перспективу, с другой – идет на уступки в самых принципиальных для себя вопросах. Последнее может быть воспринято как проявление слабости или паники.
Если же конгресс собирается обсуждать не возможность проведения внеочередных выборов, а возможность представления обоснованности их проведения и замены этих выборов альтернативными решениями, то он не добьется выполнения своего ключевого требования. Потому что это противоречит основополагающему подходу, согласно которому единственный выход из сложившейся ситуации – проведение внеочередных выборов. Нельзя сперва предлагать подобный альтернативный путь, а потом обсуждать, как его можно обойти. То есть эта проблема выявит степень принципиальности и последовательности обеих сторон.
В АНК хорошо понимают деликатность и необычность создавшейся ситуации. Пожалуй, именно этим объясняется распространение два дня назад заявления конгресса о готовности продолжить переговоры. Заявление скорее отразило осторожность АНК, нежели его ожидания от переговоров. Этим заявлением конгресс выдвинул властям 4 новых требования, два из которых имеют для АНК значение гарантий. Во-первых, конгресс требует проводить дальнейшие встречи в нейтральном  месте.
Как известно, первая встреча состоялась на административной территории созданного при президенте Общественного совета. Недоверие к этой структуре АНК выразил еще в дни его создания, и этим своим требованием конгресс фактически хочет нейтрализовать впечатление того, что переговоры проходят под патронажем ОС, а значит под патронажем властей.
Другое требование – транслировать встречи в прямом эфире либо после каждой встречи предоставлять делегации АНК как минимум полчаса прямого эфира на Первом канале Общественного телевидения. Этим конгресс хочет создать возможность  воспользоваться пропагандистскими ресурсами эфира. Однако основная цель состоит в том, чтобы иметь возможность нейтрализовать возможное общественное недоверие и сомнения в том, что участвовать в переговорах значит "плясать под дудку" властей. Конгресс просто пытается показать, что не пойдет на закулисные и сепаратные договоренности с властью.
Неважно, будут ли удовлетворены эти требования, конгресс не выдвигает их в качестве ультиматума или предусловий. В этом заявлении нет ни слова о том, что предпримет АНК, если эти требования не будут выполнены. Нельзя исключать, что отказ от выдвижения предусловий преследует цель не испортить удачный старт самих переговоров. Во-вторых, это заявление направлено скорее на защиту позиций: если предъявленные требования не будут выполнены, то это уже будет проблема не АНК, а власти.
Трудно сказать, как будут разворачиваться дальнейшие события. Во всех случаях сложившаяся в Армении ситуация действительно беспрецедентна. Ранее никогда не было ситуации, когда власть и радикальная оппозиция по какому-либо вопросу садились за стол переговоров. Пока это воспринимается как игра, как среда для маневрирования и проявления тактических приемов, однако после первых же результатов это может привести к формированию серьезного общественного мнения и способствовать утверждению новой политической культуры. Для этого необходим только один атрибут: искренность сторон и преданность достижению реальных перемен. А это именно та деталь, которой недостает в начавшемся процессе.