Բաց նամակ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին
Հարգելով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը, պետք է արձանագրել, որ Դուք անձնական հատկանիշներով իբրև բարձրակարգ կառավարիչ, որ կոչված է ղեկավարելու մի այնպիսի բարդ սոցիալ-տնտեսական մեխանիզմ, ինչպիսին Հայաստանի Հանրապետությունն է, չեք համապատասխանում ժամանակակից մարտահրավերներին:
Մերկապարանոց հայտարարություններ չանելու համար, ստիպված եմ մի շարք օրինակներ բերել Ձեր գործունեությունից, որոնց հետևանքով ունեք այն, ինչ ունենք, այսինքն` թույլ և անմրցունակ տնտեսություն, համատարած աղքատություն, կիսագրագետ երիտասարդություն, սոցիալական լարվածություն հասարակության ներսում և այլ բացասական երևույթներ, որոնց գագաթնակետը կարելի է համարել երկրի բնակչության արտագաղթի կայուն հոսքը:
Այսպես.
- 2008 թվականին ստանձնելով Վարչապետի պաշտոնը, Դուք «անզգուշություն» ունեցաք պնդելու, որ միջազգային ֆինանսական ճգնաժամը այնքան էլ ուժեղ չի հարվածի Հայաստանին, քանի որ մեր տնտեսությունը փակ է արտաքին բացասական ազդեցություններից, իսկ Ձեր կաբինետի ֆինանսատնտեսական քաղաքականությունը հնարավորություն կտա ունենալ անգամ ՀՆԱ-ի մոտավորապես 8-10 տոկոս աճ: Տնտեսության մեջ այդ քաղաքականության հետևանքով 2009 թվականին Հանրապետությունում գրանցվեց ՀՆԱ-ի 14,4 տոկոս անկում, իսկ Հայաստանը համաշխարհային ցուցանիշային աղյուսակում գրավեց նախավերջին տեղը: Մինչ օրս մենք չենք կարողանում դուրս գալ այդ «փոսից»:
- Ձեր կաբինետը գլխավորեց «լայնամասշտաբ» պայքարն ընդդեմ կոռուպցիայի: «Մշակվեցին» զանազան ծրագրեր այդ երևույթի դեմ պայքարում, նշանակվեցին տարբեր հանձնաժողովներ և անցկացվեցին (անպայման օտարերկյա մասնագետների մասնակցությամբ) սեմինարներ ու համաժողովներ, իսկ արդյունքում` Հայաստանը կոռուպցիայի մակարդակով գրավում է համաշխարհային ցուցանիշային աղյուսակի «պատվավոր» տեղերից մեկը, իսկ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հրապարակած հետազոտության համաձայն, Հայաստանում ստվերային տնտեսությունը կազմում է ՀՆԱ-ի 35 տոկոսը:
- Ձեր կաբինետի գործունեության մեջ առանձնակի խորհրդանշական տեղ է գրավում պայքարն ընդդեմ աղքատության: Դարձյալ նույն իրավիճակն է. ծրագրերի զանազան տարբերակների մշակում, բոլոր հնարավոր հանձնաժողովների և խորհուրդների ստեղծում, սեմինարներ և համաժողովներ: Որպես հետևանք, ըստ պաշտոնական վիճակագրության, երկրի բնակչության 32.4 տոկոսը գտնվում է աղքատության գծից ցածր: Սրանք պաշտոնական վիճակագրության թվերն են, իսկ իրականությունն ավելի քան սարսափելի է: Ձեզ և Ձեր նախարարներին` Հանրապետության տարբեր մարզեր այցելելիս, խնդրում եմ մտնել հասարակ մարդկանց տները հեռավոր գյուղական համայնքներում, հատկապես Շիրակի, Գեղարքունիքի, Լոռու և Սյունիքի մարզերում: Ավելին, անգամ անիմաստ է հեռավոր գյուղեր գնալը, պարզապես այցելեք Երևանում գտնվող հանրակացարանները, որտեղ ապրում են հայ փախստականները:
Ավելի քան 20 տարվա ընթացքում մենք այդպես էլ չկարողացանք ամբողջությամբ լուծել երկրաշարժից տուժածների բնակարանային հարցը:
- Առողջապահության համակարգի անվերջ բարեփոխումը փաստացի հետապնդում է միայն մեկ նպատակ` պետական և բարեգործական միջոցների հաշվին ստեղծել կյանքի բարենպաստ պայմաններ առողջապահության բարձրաստիճան չինովնիկների և նրանց կամակատարների համար` Հայրենիքին նրանց մատուցած «ծառայությունը» ավարտելուց հետո: Որպես հետևանք, առողջապահական ծառայություններն այնքան հեռու և անհասանելի են բնակչության լայն շերտերի համար, ինչպես անցյալ դարի 90-ական թվականներին: Անհասկանալի է, թե ինչպես կարելի է իրականացնել հասարակ քաղաքացու համար կենսական անհրաժեշտություն ներկայացնող սրտի վիրահատություն (անոթների շունտավորում) ավելի քան 3 մլն դրամ արժողությամբ` 300 հազար դրամ կազմող պետպատվերի դեպքում, կամ մոտ 20 հազար միջին կենսաթոշակի դեպքում կենսաթոշակառուն ինչպես կարող է վճարել մոտ 40-60 հազար դրամ դեղամիջոցների համար: Չնայած առողջապահության իրար հաջորդող նախարարների զվարթ զեկույցներին` այս ոլորտում շորթումներն ինչպես եղել են, այնպես էլ մնացել են:
- Ձեր ելույթներում բազմիցս բարձրացրել եք կադրերի պատրաստման հարցը` սկսած տարրական դպրոցներից մինչև երիտասարդ գիտնականների պատրաստում: Մի՞թե ամենամյա պետական միասնական քննությունների հանձնումը Ձեզ և Ձեր գործընկերներին չի հուշում, որ Հանրապետությունը տարեցտարի կորցնում է իր ապագան: Հայաստանի ավագ դպրոցների աշակերտների մոտ 47 տոկոսը ցուցաբերում է ցածր առաջադիմություն: Ըստ արտաքին թեստավորման տվյալների` 19 ավագ, 41 հանրակրթական դպրոցների և երեք պետական գիմնազիաների տասնմեկերորդ դասարանի 4111 աշակերտների շրջանում պետական ստանդարտի Ա մակարդակով (նվազագույն մակարդակ) հայոց լեզվի միջին գնահատականը կազմել է 5.1 բալ, իսկ մաթեմատաիկայինը` ընդամնեը 3.8 բալ, 10-բալանոց համակարգում («Голос Армении», 28.11.2013 թ.): Ձեռքբերումների այն ծիլերը, որոնք պրոպագանդում են որոշակի լրատվամիջոցներ, եղանակ չեն ստեղծում այս ոլորտում: Հայաստանը միշտ ուժեղ է եղել իր նպատակասլաց երիտասարդությամբ: Ցավոք, մենք` մեծահասակներս, փչացրել ենք նրանց` ագահության, կաշառակերության, ամենաթողության, գռեհկության և անպատժելիության մեր սեփական օրինակով: Ավելին, տարեցտարի պայմաններ ենք ստեղծում բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորության կրճատման համար: Իսկ հայրենական գիտությունը հոգեվարքի մեջ է:
Կարող ենք բազմաթիվ օրինակներ բերել մեր տնտեսության տարբեր ճյուղերից, սակայն այս նամակի նպատակը դա չէ, այլ երկրի ոչ ճիշտ կառավարման վերլուծությունը:
Ահա, խնդրեմ, միայն վերջին ամիսներին Ձեր կաբինետի որոշումները.
- Գազի և էլեկտրաէներգիայի գների բարձրացում,
- Երկրի բուհերում ուսման վարձի ավելացում,
- Քաղաքային տրանսպորտում ուղեվարձի թանկացման փորձ,
- Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակի ներդրում,
- Ատոմեքենաների համար կարմիր գծերի և վճարովի ավտոկայանատեղիների ներդրում,
- Անօրինականություն և ամենաթողություն քաղաքաշինության մեջ, հատկապես մայրաքաղաքում,
- Բնական ռեսուրսների գիշատիչ օգտագործում,
- Փոքր ՀԷԿ-երի շինարարություն և ամենուրեք բնապահպանական նորմերի խախտում,
- Գործազրկության նպաստի վերացում,
- Եվ այլն:
Դուք իրավացիորեն կարող եք ասել, որ վերոնշյալ խնդիրներից մի քանիսը չեն մտնում Ձեր իրավասության շրջանակի մեջ, սակայն դա փաստարկ չէ Ձեր մակարդակի պետական գործչի համար:
Եթե Դուք ի զորու լինեիք դիտարկել Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական համակարգն ամբողջությամբ և Ձեզ չխանգարեր Ձեր բանկային անցյալը, ապա մեր երկիրն ու ժողովուրդը միգուցե նման անհուսալի վիճակում չհայտնվեին:
Տարօրինակ է, որ պատերազմում հաղթանակած և անկախություն ձեռք բերած ժողովրդի և այդ երկրի Կառավարության միջև, որպես կանոն, կանգնած է ոստիկանության շղթան:
Դուք և Ձեր կաբինետը վախենում եք ժողովրդից:
Հոգեբանորոն շատ դժվար է մշտապես ապրել վախի մթնոլորտում:
Այնպես է ստացվել, որ Կառավարության պետական գործիչը չունի խիստ համոզմունքներ, որպես կանոն, չի ասում ճշմարտությունը և գործնականում իր գործողություններով «ձայնակցում» է մեր հասարակության շփացած և անկիրթ որոշակի հատվածին, որն ուզում է կյանքի բոլոր բարիքներին տիրել երկրի բնակչության ճնշող մեծամասնության կենսական անհրաժեշտ ռեսուրսների սահմանափակման միջոցով:
Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի հրապարակած նոր զեկույցի համաձայն, Հայաստանի տնտեսությունը շուկայի մոնոպոլիզացման մակարդակով զբաղեցնում է 2-րդ հորիզոնականը նախկին ԽՍՀՄ ու Արևելյան Եվրոպայի երկրների շարքում: Հայ մոնոպոլիստները վերահսկում են երկրի տնտեսության 60 տոկոսը: Այստեղից էլ, որպես հետևանք՝ 18 տոկոս գործազրկություն:
Դիմելով Ձեզ, չեմ կարծում, որ Ձեզ համար որևէ նորություն եմ բացահայտել:
Ուզում եմ պարզապես հասկանալ, թե ինչու է մեր հասարակական քաղաքական վերնախավն այդպես ջանադրաբար «կտրում այն ճյուղը, որի վրա նստած է»: Մի՞թե հարստության տիրանալու տենչն ու թվացյալ մեծարումը մթագնում են Հայրենիքի հանդեպ պատասխանատվության զգացումը:
Խնդրում եմ հիշել, որ բնության մեջ և հասարակության սոցիալական հարաբերություններում գործում է «հավասարակշռության պահպանման» օրենքը:

Открытое письмо премьер министру Республики Армения
Уважая должность Премьер Министра Республики Армения, приходится констатировать, что Вы по своим личностным характеристикам в качестве высококвалифицированного менеджера, призванного управлять столь сложным социально-экономическим механизмом, как Республика Армения, не отвечаете современным вызовам.
Чтобы не быть голословным, я вынужден привести ряд примеров Вашей деятельности, в результате которой мы имеем то, что имеем, то есть экономически недееспособную страну, тотальную нищету, полуграмотную молодежь, социальную напряженность в обществе и другие негативные явления, венцом которых можно считать стабильно расширяющийся поток миграции населения из страны.
Так:
- С вступлением в 2008 году на должность Премьер Министра Вы имели «неосторожность» утверждать, что мировой финансовый кризис не очень сильно коснется Армении, ибо наша экономика практически закрыта для внешних негативных влияний, а финансово-экономическая политика Вашего кабинета позволит иметь даже рост ВВП порядка на 8-10%. В результате этой политики в экономике (ВВП) Республики в 2009 году зарегистрирован спад на 14,4%, и Армения заняла предпоследнее место в мировом рейтинговом списке. До сих пор мы выходим из этой «ямы».
- Ваш кабинет возглавил «широкомасштабную» борьбу с коррупцией. Были «разработаны» различные программы по борьбе с этим явлением, назначены различные комиссии и проведены (обязательно с участием иностранных специалистов) семинары и конференции, а в итоге республика по рейтингу коррупции занимает одно из «почетных» мест в мире. А согласно опубликованным МВФ результатам исследований теневая экономика в Армении составляет 35% от ВВП.
- Отдельное знаковое место в деятельности Вашего кабинета занимает борьба с бедностью. Опять тот же самое: разработка различных версий программы, создание всевозможных комиссий и советов, семинары и конференции. В результате, согласно официальной статистике 32.4% населения находится за чертой бедности. Это данные официальной статистики, а реальность просто ужасающая. Когда Вы и Ваши министры выезжаете в различные марзы, посетите дома простых жителей отдаленных сельских общин, особенно, Ширакского, Гегаркуникского, Лорийского и Сюникского регионов. Более того, даже не имеет смысла ездить в далекие села, просто посетите общежития в Ереване, где коротают свой век оставшиеся беженцы.
За 20 с лишним лет мы не смогли решить вопросы жилья для пострадавших от землетрясения.
- Бесконечное реформирование системы здравоохранения практически преследует лишь одну цель – за счет государственных и спонсорских средств создать благоприятные условия жизни для высокопоставленных чиновников от здравоохранения и их приспешников после окончания «служения» отечеству оных. В итоге услуги здравоохранения столь же далеки и недоступны широким слоям населения, как и были в 90-е годы прошлого столетия. Непонятно, как можно осуществить простому гражданину страны жизненно необходимую операцию на сердце (шунтирование сосудов) при ее стоимости свыше 3 миллионов драм за 300 тысяч драм государственного заказа, или при пенсии в среднем порядка 20 тысяч драм ежемесячно тратить на лекарства от 40 до 60 тысяч драм. Несмотря на жизнерадостные доклады череды министров от здравоохранения в данной отрасли поборы как были, так и продолжают быть.
- Не раз Вы в своих выступлениях поднимали вопрос подготовки кадров, начиная от начальной школы, кончая подготовкой молодых ученых. Неужели ежегодная сдача ЕГЭ не подсказывает Вам и Вашим коллегам, что Республика из года в год теряет свое будущее? Порядка 47% учеников старших школ Армении показывают низкую успеваемость. Согласно данным внешнего тестирования среди 4111 учеников одиннадцатого класса 19 старших школ, 41 общеобразовательной школы и 3 государственных гимназий по государственным стандартам уровня А (минимальный уровень) средняя оценка по армянскому языку по десятибалльной шкале составила 5,1 балла, а по математике всего 3,8 балла (газета «Голос Армении» от 28.11.2013 г.). Те ростки достижений, которые пропагандируются определенными органами СМИ, в целом погоду в данной сфере не делают. Армения всегда была сильна своей целеустремленной молодежью. Мы, взрослые, ее испортили своим примером стяжательства, взяточничества, вседозволенности, хамства и безнаказанности. Более того, из года в год мы создаем условия для сокращения возможности получения высшего образования. Практически отечественная наука находится в коллапсе.
Можно привести много примеров из различных областей нашей экономики, но цель данного письма не в этом, а в анализе неправильного управления страной.
Ну чего стоят решения Вашего кабинета за последние месяцы:
- Повышение стоимости газа и электроэнергии;
- Повышение стоимости обучения в вузах страны;
- Попытка повышения стоимости проезда на городском транспорте;
- Внедрение обязательной системы пенсионного накопления;
- Внедрение красных линий и платных стоянок для автомашин;
- Беспредел в градостроительстве (особенно, в столице);
- Хищническое использование природных ресурсов;
- Строительство малых ГЭС и повсеместное нарушение природоохранных норм;
- Ликвидация пособий по безработице;
- Многое другое.
Вы вправе говорить, что некоторые перечисленные проблемы не входят в Вашу компетенцию, но это не аргумент для государственного «мужа» Вашего уровня.
Если бы Вы были способны рассматривать Республику в социально-экономическом аспекте в целом, и Вас бы не тяготило Ваше банковское прошлое, то, возможно, наша страна и наш народ не были бы в столь безвыходном положении.
Парадоксально, что между народом, выигравшим войну и сделавшим страну свободной, и Правительством этой страны, как правило, стоит кордон полиции.
Вы и Ваш кабинет боитесь этого народа.
Психологически очень трудно постоянно жить в страхе.
Так сложилось, что государственный деятель из Правительства не имеет строгих убеждений, говорит, как правило, неправду и на практике своими действиями «подпевает» определенной части избалованной и малообразованной части нашего общества, которая хочет иметь все блага жизни за счет ущемления жизненно необходимых ресурсов подавляющей части населения страны.
Согласно докладу Ереванского офиса Всемирного банка экономика Армении занимает второе место по уровню монополизации рынка среди стран бывшего СССР и Восточной Европы. Армянские монополисты контролируют 60% экономики страны. Отсюда, как следствие, 18% безработицы.
Обращаясь к Вам, не думаю, что открыл Вам что-то новое.
Хочу понять, почему наша общественно-политическая элита так усердно «рубит сук, на котором сидит». Неужели жажда обладания богатством и кажущаяся почесть затмевает чувство ответственности за отчизну.
В природе и в социальных отношениях в обществе, как правило, действует закон «сохранения равновесия» - помните об этом.