20 րոպե ընդմիջում` կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը գործադրելու հարցի քվեարկությունից առաջ
Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը 20 րոպե ընդմիջում խնդրեց, երբ պետք է քվեարկվեր «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը գործադրելու հարցի վերաբերյալ» ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծը:
Մինչ այդ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն ասաց, որ քաղաքական մեծամասնությունը` ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը, դեմ են քվեարկելու հայտարարությանը: «Իսկ թե ինչու՝ կասեմ լրագրողներին»,- ավելացրեց Գալուստ Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ 49 պատգամավորի պահանջով հայտարարության նախագիծը քննարկում էր արտահերթ կարգով: ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի նախաձեռնությանը միացել էին ընդդիմադիր խմբակցությունների եւ ԲՀԿ-ի պատգամավորները: Նրանք առաջարկում էին մեկ տարով հետաձգել պարտադիր կուտակային կենսաթոշակի կիրառման հարցը մինչեւ ավելի ընդունելի համակարգի մշակումը:

20-минутный перерыв до голосования в НС по вопросу о применении обязательного компонента накопительной пенсионной системы
До проведения в Национальном Собрании голосования по проекту заявления НС о применении обязательного компонента накопительной пенсионной системы депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Агван Варданян попросил 20-минутный перерыв.
Перед этим руководитель фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян заявил, что политическое большинство – фракции РПА и "Оринац еркир" – будут голосовать против. "О том, почему, я скажу журналистам",- добавил Г.Саакян.
Напомним, что по требованию 49 депутатов проект заявления был обсужден во внеочередном порядке. К инициативе депутата-дашнакцакана Арцвика Минасяна присоединились депутаты оппозиционных фракций и фракции "Процветающая Армения". Они предлагают отсрочить на год применение обязательного компонента накопительной пенсионной системы до разработки более приемлемой системы.