Հայերի տնտեսական հզորացումը որպես Մեծ եղեռնի հիմնապատճառ
Օսմանյան կառավարությունը, թեեւ հալածում էր իր քրիստոնյա հպատակներին եւ մանավանդ հայերին, սակայն, ի նպաստ իր շահերի, օգտագործում էր նրանց կարողությունները եւ որոշ ազատություններ շնորհում: Օսմանյան իշխանությունների համար որեւէ վտանգ չէր ներկայացնում հայ անհատների տնտեսական գործունեությունը:
Հայերն ազատորեն կարող էին զբաղվել առեւտրով, արհեստներով` պետության եւ նրա ղեկավար անձերի նյութական պահանջները գոհացնելով: Իշխանությունները այդ գործունյա տարրերին հալածելու կարիքը չէին զգում, առավել եւս, որ քրիստոնյա գյավուրի ունեցվածքը պատկանում էր մահմեդականին: Սա նվիրագործված սովորություն էր օսմանյան երկրում:
XIX դարի կեսերից օսմանյան տնտեսության մեջ հայերի աստիճանական հզորացումը սկսեց առաջացնել օսմանյան իշխանությունները լուրջ մտահոգությունը, որվքեր եւ տնտեսական տեռոր սկսեցին հայերի եւ ողջ քրիստոնյա բնակչության հանդեպ, որի ընթացքում վերջնիններս կորցրեցին մեծ քանակությամբ շարժական եւ անշարժ գույք եւ մշակելի հողերի հսկա տարածություններ[1]:
Անօրինականությունների եւ կամայականությունների ալիքը հազիվ էր հանդարտվել, երբ ծայր առան 1894-1896թթ հայկական ջարդերը, որոնք բերեցին նոր ավեր, թալան ու մի շարք շրջանների առեւտրական կապերի խզում, արտադրության նվազում եւ տնտեսական անկում:
Անգլիացի դիվանագետ Պիրսը կոտորածների դրդապատճառներից ամենակարեւորը համարում էր այն կարեւոր հանգամանքը, որ հայերը կարողացել էին իրենց ձեռքում կենտրոնացնել երկրի տնտեսական կարեւոր լծակները եւ տնտեսության զարգացման գործում հանդես էին գալիս առաջամարտիկների դերում[2]:
1894թ. Սասունի կորտորածից անմիջապես հետո սուլթան Աբդուլ Համիդը Բ.-ն Կոստանդնուպոլսում Գերմանիայի դեսպան Ռատոլնիի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է հետեւյալը. «Ես կնախընտրեմ մեռնել, քան թե թույլ կտամ, որ Հայաստանում բարենորոգումներ լինեն, որովհետեւ բարենորոգումների պարագայում հայերը հավասարության իրավունք կունենան եւ իրենց խելքով, աշխատասիրությամբ այնքան առաջ կգնան, որ մենք` թուրքերս, հայերի հպատակը կդառնանք»[3]:
1894-1896թթ հայկական կոտորածները ազդանշան եղան թուրք հաջորդ սերունդների համար: 1908թ. իշխանության եկած երիտթուրքերը գտնում էին, որ Աբդուլ Համիդը անկատար գործ է արել` ողջ հայությանը չոչնչացնելով, քանի որ հայերն, այդքան կորուստներ կրելուց հետո, երեսուն տարի անց, ոչ միայն վերագտել էին իրենց, այլեւ հզորանալով՝ սպառնալիք դարձել թուրքերի համար:
Պատմական անհերքելի ճշմարտություն է, որ հայկական կոտորածների կազմակերպման եւ իրականացման մեջ պետական քաղաքականության, կրոնական ատելության կողքին, ամենամեծ ազդակներից մեկը հայերի հարստությանը տիրանալու թուրքերի ցանկությունն էր: Անմիջապես հարստություն ձեռք բերելու, ակնթարթային կերպով հարստանալու մոլուցք կար եւ, այս հանգամանքը մեծ դեր խաղաց 1909 թվականին երիտթուրքերի կազմակերպած Ադանայի կոտորածի իրականացման մեջ[4]:
1908թ. Սահմանադրության հռչակումից շատ չանցած, երիտթուրքական իշխանություններին պարզ դարձավ, որ Սահմանադրության թերի եւ անկատար կիրարումից իսկ օգտվողները ոչ թուրք տարրերն էին, ովքեր սկսել էին նոր թափով զարգացնել իրենց տնտեսությունն ու ազգային մշակույթը: Հայերը սկսել էին անմիջական մասնակցություն ունենալ նաեւ երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքին: Լեզուների, եվրոպական մշակույթի, իրավաբանության, հռետորական արվեստի իմացությամբ օսմանյան խորհրդարանի հայ երեսփոխանները հենց սկզբից իրենց գործունեությամբ առաջացնում էին թուրքերի նախանձն ու վախը:
Հայերի նկատմանբ թուրքերի վախը եւ ատելությունը շեշտվեց 1912-1913թթ. Բալկանյան պատերազմում կայսրության պարտությունից եւ Հայկական բարենորոգումների հարցի բարձրացումից հետո: Բարենորոգոիմների համար հայերի պայքարը, երիտթուրքական կուսակցության պարագլուխներից մեկի` դոկտոր Նազիմի կարծիքով, դառնալու էր հայոց անկախության սկզբնավորումը, իսկ արեւելյան նահանգների վրա հայկական պետության կազմավորումը նա համարում էր թուրանական ծրագրի տապանաքարը: Դրա վկայությունը ըստ Նազիմի այն էր, որ 1908թ. Սահմանադրության հռչակումից հետո հայերը բռնել են ազգային, մշակութային, տնտեսական անօրինակ վերելքի ճամբան: Հայոց պետության կազմավորումամբ թուրքերը ոչ միայն հրաժարվելու էին թուրք ցեղերի միավորման գաղափարից, այլեւ թուրքական պետությունը սահմանափակվելու էր Կոնիայի սելջուկ սուլթանների նեղ հողատարածքների վրա: Սրա մեջՆազիմը տեսնում էր թրքության մահացման սկիզբը[5]: Նա գտնում էր նաեւ, որ հայերի վերացումով Հայկական հարցին վերջ դնելուց զատ, թուրքերը կազատվեն նրանց տնտեսական մրցակցությունից, եւ լայն գործունեության ասպարեզ կստանան, իսկ հայերի հարստությանը տեր կդառնան օսմանյան պետությունն ու թուրքերը[6]:
Երիտթուրքերի մեկ այլ պարագլուխ` Ջավիդ բեյը գտնում էր, որ մինչեւ վերջին մարդը հայերի բնաջնջումը, որչափ որ անհրաժեշտ է իրենց ազգային քաղաքականության, նույնպես էլ կարեւոր է երկրում թուրքերի տնտեսական իշխանությունը հիմնելու համար[7]:
Ըստ Ջոն Կիրակոսյանի եւ օտար քաղաքաագետների, ի սկզբանե, ազգայնական երիտթուրքերը ավելի մոլեռանդ դարձան, ոչ միայն արտաքին դրդապատճառների, այլ, նախ եւ առաջ, ներքին տնտեսական այն մրցակցության հետեւանքով, որ թուրքերը տանուլ էին տվել[8]: Երիտթուրքական կառավարությունը խիստ մտահոգված էր, որ հայերի տնտեսական այս հզորացումը անպայման հիմք էր դառնալու նրանց վաղվա քաղաքական հաղթանակների համար: Աստիճանաբար թուրք իշխանությունների մոտ ուժեղանում էր այն մտայնությունը, որ վաղ թե ուշ երեկվա հպատակ հայը տիրանալու է իրենց իշխանությանը, ինչպես դա արել էին տնտեսության ասպարեզում[9]:
Միայն ուժեղ մրցակցի վերացումով կարելի էր ապահովել թուրքերի ապագան:[10]
Թուրքերն երկրում չունեին այլ առավելություն, քան իրենց ձեռքում կենտրոնացած զորքը եւ պետական կառավարման մյուս լծակները, որոնց վրա հենվելով, նրանք ձեռնամուխ եղան իրենց գոյությանը, ներկային, ապագային եւ իդեալներին՝ Մեծ Թուրանի ճանապարհին վտանգ ու խոչընդոտ ներկայացնող հայությանը, Հայաստանը եւ Հայկական հարցը հրապարակից վերացնելու գործին:
Եվրոպական երկրները արգելք չեղան հայերի բնաջնջման երիտթուրքական կառավարության ծրագրերի իրականացմանը, քանզի նրանք հետամուտ էին աշխարհաքաղաքական իրենց շահերին: Եվրոպական երկրները իրենց ձեռքն էին առել օսմանյան տնտեսության շատ մենաշնորհներ: Հայերը տնօրինում էին կայսրության առեւտրական շուկան եւ, բնականաբար, հայ առեւտրականները եվրոպական երկրների լուրջ մրցակիցներն էին ու խոչնընդոտում էին եվրոպացիներին` կայսրության տնտեսությանը ամբողջապես տիրելու եւ իրենց կամքով այն տնօրինելու ծրագրերի իրականացմանը:[11]
Բազմաթիվ են երիտթուրքական կառավարության հրամանները, հրահանգները, շրջաբերականները` հայերի լքված գույքերի հաշվառման, յուրացման եւ բաժանման մասին: Դրացից բացի, գոյություն ունեին «Լքյալ գույքերի» կանոնադրությունները, որոնք նպատակ ունենին կանոնավորել հայերի անշարժ եւ շարժական գույքի յուրացումն ու թալանը:[12]
1915-1923 թթ. թալանվել է 66 քաղաքների եւ 2500 գյուղերի հայ բնակչությունը:[13] 500.000 հայ ընտանիքների սեփականությունը, որը շատերի դարավոր քրտինքի արդյունքն ու խնայողությունն էր, կողոպտվեց ու յուրացվեց:[14]
Հայերի տեղահանությունից եւ կոտորածներից հետո Օսմանյան կայսրության տնտեսությունը հայտնվեց աղետալի վիճակում:
2 դեկտեմբեր 1915թ թվագրված Ավստրո-Հունգարական դիվանագիտական փաստաթղթում հայտնվում էր հետեւյալը. «Զուտ մարդասիրական նշանակությունից զատ, հայերի հալածանքները ունեն նաեւ տնտեսական շատ լուրջ կարեւորություն: Հայերի վերացումով Թուրքիան ընթանում է տնտեսական մեծ աղետին ընդառաջ»:
Ավստրո-Հունգարական զինվորական կցորդի 1915 մայիսի 19-ի զեկուցագրում ասվում էր, որ հայ ազգաբնակչության մեծ մասի աքսորելու պատճառով Ասիական Թուրքիայի մի ամբողջ տարածքը զրկվել է իր արդյունաբերող բնակչությունից եւ տնտեսական կյանքը այստեղ կաթվածահար է եղել:[15]
ԱՄՆ-ի Հալեպի հյուպատոս Ջես Ջեկսոնը դեսպան Հենրի Մորգենթաուին ներկայացրած իր 1915թ. օգոստոսի 3-ի զեկուցագրում հայտնում էր հետեւյալը. «Քանի որ ներքին շրջաններում առեւտրի 90 տոկոսը հայերի ձեռքում էր, երկիրը հայտնվեց ավիրման եզրին: Էվակուացված շրջաններում չի մնա ոչ մի կաշեգործ, ձուլորդ, դարբին, կարպետագործ, բրուտ, դերձակ, կոշկակար, ոսկերիչ, դեղագործ, բժիշկ, իրավաբան կամ որեւէ այլ մասնագետ կամ արհեստավոր, բացի մի քանի բացառություններից, երկիրը փաստորեն կհայտնվի անօգնական վիճակում»:[16]
Խարբերդում ԱՄՆ-ի հյուպատոս Լեսլի Դեւիսը դեսպան Հենրի Մորգենտաուին 1915թ. հունիսի 30-ին ներկայացրած իր զեկուցագրում գրում էր հետեւյալը. «Առեւտրի եւ արդյունաբերության տեսակետից հայերի աքսորի հետեւանքըն այն կլինի, որ նահանգը հետ՝ միջնադար կվերադառնա: Պաշտոնական վիճակագրությամբ վաճառականության եւ առեւտրական գործարքների 90 տոկոսը իրականանում են այն դրամատների միջոցով, որոնք պատկանում են հայերին: Բոլոր գործարքները կխափանվեն ու վերականգնելու ոչ մի հնարավորություն չի լինի: Բազմաթիվ բնագավառներում ոչ մասնագետ, ոչ էլ նույնիսկ բանվոր կգտնվի: Եթե որոշ արհեստավորների նկատմամբ բացառություն չարվի, դժվար է նույնիսկ պատկերացնել, թե ինչպես պետք է ապրեն այն թուրքերը, ովքեր այս կամ այն չափով վարժվել են քաղաքակրթությանը»:[17]
Երիտթուրքական իշխանությունները ստիպված էին բացառիկ քայլերի դիմել: Սիրիայիում ԱՄՆ-ի հյուպատոս Ջես Ջեկսոնն իր երկրի պետքարտուղարին ներկայացրած 1918թ. մարտի 4-ի զեկուցագրում հայտնում էր, որ Ուրֆայի հայ բնակչության ոչնչացումից մի քանի ամիս անց, քաղաքի մահմեդական բնակչությունը տեսնելով, որ չունեն հացթուխ, դեղագործ, ջրաղացպան, մանածագործ եւ այլ արհեստավորներ եւ առեւտրականներ՝ 1916թ. դեկտեմբերին իշխանություններին ներկայացրին խնդրագիր, որպեսզի տեղհանված հայ արհեստավորներ եւ առեւտրականներ տեղափոխեն Ուրֆա: Այս խնդրագրին ի պատասխանան՝ իշխանությունները տարագրության ճանապարհը բռնած 2500 տարբեր մասնագետությունների տեր հայերի՝ իրենց ընտանիքներով բնակեցրին Որֆայում՝ քաղաքի տնտեսությանը կազմալուծումից փրկելու եւ ստեղծված անօգնական վիճակից դուրս գալու համար:[18]
Հայերի ֆիզիկական ոչնչացումով կտրուկ պակասեց երկրի շինարար տարրը, առեւտուրը, արհեստագործությունը, արդյունաբերությունը զգալի անկում ապրեց, սակայն թուրքերի համար դրանք անցողիկ եւ ժամանակավոր խնդիրներ էին: Փոխարենը՝ պետական բյուջեն հակառակ պատերազմական ծանր պայմանների հետեւյալ աննախադեպ աճն արձանագրեց. 1913-1914 տարեշրջանում շուրջ 35 միլիոն օսմանյան ոսկի, 1915-1916թթ.՝ 38 միլիոն, իսկ 1917-1918թթ. այն հասավ 85 միլիոնի: 1918-ին, կայսրության ողջ պատմության ընթացքում, առաջին անգամ, երիտթուրքական իշխանությունները թողարկեցին 19 միլիոն օսմանյան ոսկուն համարժեք արժեթղթեր: Դժվար չէր կռահել, որ պետական գանձանակը լցվեց հայերի ինչքերի եւ կալվուծքների թալանի հաշվին:[19] Եվրոպական երկրների դիվանագետների եւ հետախուզությունների տեղեկությունների համաձայն՝ կայսրությունն իր անկախությանը սպառնացող արտաքին պարտքերը մարել է օսմանյան բանկերում պահվող հայերի ավանդների հաշվին:[20]
Հայոց դարերի տքնությամբ ստեղծված ունեցվածքի յուրացումով թուրքերը հետագայում ստեղծեցին իրենց ազգային բուրժուազիան, իսկ Թուրքիո հանրապետության շրջանում արդեն կարողացան ամբողջապես թրքացնել երկրի տնտեսությունը:
————————————————–
1. Ջոն Կիրակոսյան, Երիտթուրքերը պատմության դատաստանի առաջ, Երեւան, 1982, էջ 50
2. Ջոն Կիրակոսյան, Երիտթուրքերը պատմության դատաստանի առաջ, Երեւան, 1982, էջ 132
3. Վահագն Տատրյան, Ակնարկներ Հայկական ցեղասպանութեան մասին, Երեւան 2004, էջ 8-9
4. Վահագն Տատրյան, Ակնարկներ Հայկական ցեղասպանութեան մասին, Երեւան 2004, էջ 11
5. Վահագն Տատրյան, Ակնարկներ Հայկական ցեղասպանութեան մասին, Երեւան 2004, էջ 11
6. Մեվլան Զադե Ռիֆատ, Օսմանեան յեղափոխութիւնը եւ մութ ծալքերը, Բեյրութ, 1938, էջ 160
7. Հայերի ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում, փաստաթղթերի եւ նյութերի ժողովածու, Երեւան, 1991, էջ 199
8. Ջոն Կիրակոսյան, Առաջին համաշխարհային պատերազմը եւ արեւմտահայությունը, Երեւան, 1967թ., էջ 91
9. Լեւոն Չորմիսյան, Համապատկեր արեւմտահայոց մէկ դարու պատմութեան, Գ. hատոր (1908-1922), Բեյրութ, 1975, էջ 146
10. Ջոն Կիրակոսյան, Առաջին համաշխարհային պատերազմը եւ արեւմտահայությունը, Երեւան, 1967, էջ 91
11. Հովհաննես Ինճիկյան, Օսմանյան կայսրության անկումը, Երեւան, 1984, էջ 300
12. Արիս Տ. Կ. Գալֆայան, Չօմախլու, Նյու Յորք, 1930, էջ 110-143
13. Հայկազն Գ. Ղազարյան, Ցեղասպան թուրքը, Բեյրութ, 1968, էջ 226
14. Հովհաննես Ինճիկյան, Օսմանյան կայսրության անկումը, Երեւան, 1984, էջ 301
15. Ավստրո-Հունգարիայի դիվանագետների հաղորդագրությունները Հայոց ցեղասպանության մասին (Փաստափղթերի ժողովածու) (1915-1918), Երեւան, 2004, էջ 89-91
16. Ավստրո-Հունգարիայի դիվանագետների հաղորդագրությունները Հայոց ցեղասպանության մասին (Փաստափղթերի ժողովածու) (1915-1918), Երեւան, 2004, էջ 30
17. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պաշտոնական վավերագրերը Հայոց ցեղասպանության մասին, Երեւան, 2004, էջ 44
18. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պաշտոնական վավերագրերը Հայոց ցեղասպանության մասին, Երեւան, 2004, էջ 148

Armenian economic power: A principal cause of the 1915 Genocide
Despite the fact that the Ottoman government persecuted its Christian subjects, especially Armenians, it utilized their talents and capabilities to advance the interests of the state. The economic activities of individual Armenians posed no threat to the Ottoman state. Armenians could freely engage in commerce and the trade vocations; satisfying the monetary demands of the government and its ruling class. During those productive years, the Ottoman rulers had no need to persecute the Armenian community further, especially since the property of the Christian infidels officially belonged to the Muslims. This was a well dedicated tradition throughout the Ottoman Empire.
Starting in the mid-19th century, the growing economic clout of the Armenian community began to emerge as a serious concern for the Ottoman authorities who launched a policy of economic terror towards Armenians and other Christian residents. As a result, these communities lost a huge portion of their fixed (land, property) and other assets, including large tracts of arable land.
No sooner had this wave of violations and arbitrary manifestations of coercion relaxed somewhat when the 1894-1896 massacres of Armenians broke onto the scene – bringing an unprecedented surge of new destruction and pillage, the severing of economic links in certain regions, a decrease in production and a serious economic downturn.
English statesman Lord Bryce noted at the time that one of the most important contributing factors for the massacres was the fact that Armenians had been able to concentrate the most vital economic levers in their hands and that they had assumed the vital role of pioneers in economic development.
Immediately after the 1894 massacres in Sassoun, Sultan Abdul Hamid II stated the following to German Ambassador Ratoyn – “I would prefer to die rather than allow reforms in Armenia, since reforms would give Armenians equal rights, and with the brains and work ethic they would advance so far ahead that we Turks would become their subjects.
The 1894-1896 Armenian massacres served as a signal to later generations of Turks. The Young Turks, who came to power in 1908, believed that Abdul Hamid, by not killing off all Armenians, had just done half the job since Armenians had been able to amazingly bounce back from all the losses they had suffered and once again pose a serious threat to the Turks.
Turkish desire to gain control of Armenian wealth
It is an undeniable fact of history, that in the state policy to organize and implement the Armenian massacres, one of the greatest factors, alongside religious hatred, was the desire by the Turks to gain control of Armenian wealth. There was an obsession to become rich overnight, in the blink of an eye, and this played an important role in the 1909 Adana massacres carried out by the Young Turks.
Soon after the declaration of the 1908 Constitution, it became clear to the Young Turk leaders that is was non-Turk elements that were taking advantage of the flawed and incomplete application of the Constitution; having begun to develop their economy and national culture at heightened rates. Armenians also began to take a direct role in the social and political life of the country. With their mastery of oratory and public speaking, the finer points of the law and familiarity with European culture and linguistics, Armenian member in the Ottoman parliament incited jealousy and fear in their Turkish colleagues.
Dr. Nazim Bey – Armenian struggle for reforms would lead to their independence
The Turkish fear and hatred of Armenians reached a pinnacle in 1912-1913 after the defeat of the Ottomans in the Balkan wars and the raising of the matter of Armenian reforms.In the opinion of Dr. Nazim Bey, one of the leaders of the Young Turks, the struggle waged by Armenians for reforms would serve as the cornerstone for Armenian independence, and he regarded the establishment of an Armenian state in the eastern villayets as sounding the death knell to their pan-Turkish aspirations. As proof of this, he pointed to the fact that after the declaration of the 1908 Constitution Armenians had seized the road leading to unequalled national, cultural and economic development. With the formation of an Armenian state, the Turks would not only give up on their ideal of uniting the various Turkish races but that also the Turkish state would be restricted to the limited confines of the Seljuk sultans of Konya.
Dr. Nazim viewed this prospect as the beginning of the end of the Turkish nation. He also believed that the decimation of Armenians would not only close the final page on the Armenian Question but would free Turks from being subjected to Armenian economic competition, opening up wide vistas of activity in front of them. Then too, Armenian wealth would revert to the Ottoman state and the Turkish people.
Another Young Turk leader, Javit Bey, believed that the killing off of Armenians in the Ottoman Empire down to the last man, woman and child, was not only important in terms of national policy but that it was equally vital in terms of establishing Turkish dominance over the country’s economy.
Armenian economic power would translate into political power
According to John Giragosian and non-Armenian political analysts, the Young Turks, extreme nationalists from the start, became all the more fanatic in their views not only due to external exigencies bit first and foremost due to the fact that the Turks had lost out economically because of that domestic competition. The Young Turk government was quite concerned that this Armenian economic power would serve as the basis for their future political victories. Gradually, the belief took hold within the ruling Young Turk circles that sooner or later the “subject” Armenian people would take control of the reins of power, just as they had done in the economic sector.
Only with the removal of this powerful competitor could the future of the Turkish race be secured. Other than the military and other government levers of power, the Turks had no other resources to rely upon to remove the threat posed by Armenians to the continued existence and their Pan-Turanist dreams.
The nations of Europe made no attempt to stop the Young Turks from carrying out their plans to eradicate the Armenian people since they were looking out for their own geo-political interests. The European nations had obtained numerous economic monopolies in the Ottoman Empire. The Armenians controlled the Empire’s commerce and thus posed serious competition to the Europeans and were a hindrance to their plans to totally control the economy of the Empire.
There are numerous orders, directives and communiqués issued by the Young Turks regarding the registration, seizure and redistribution of property abandoned by Armenians that have survived till today. In addition, there are “Abandoned Property” statues on the Ottoman books that attempted to regulate the seizure and appropriation of Armenian property.
Eradication of Armenians led to Ottoman economic downturn
During the years 1915-1923, Armenians residing in 66 cities and 2,500 villages were plundered. The private property of 500,000 Armenian families was confiscated and looted.
After the massacres and deportations of Armenians, the Ottoman economy hit rock bottom.
In a diplomatic document issued by the Austro-Hungarian Empire dated December 2, 1915 one reads – “In addition to having significance from a purely humanistic point of view, the persecutions of Armenians also has serious economic ramifications. With the removal of the Armenians, Turkey is on the precipice of an economic catastrophe.”
In a report filed on May 19, 1915, the Austro-Hungarian military attaché to the Sublime Port states that due to the deportation of the majority of Armenians, there are huge regions in Asiatic Turkey now cleansed of its productive populace and where economic life has been paralyzed.
The American Consul in Aleppo, Jesse Jackson, writes the following report to U.S. Ambassador Henry Morgenthau on August 3, 1915 – “Since 90% of domestic commerce of Turkey was controlled by Armenians, the country is facing devastation. In those districts that have seen the deportations of Armenians, not one leather maker, doctor, ironmonger, blacksmith, potter, tailor, shoemaker, jeweler, pharmacist, doctor or lawyer is to be found or any other craftsman or skilled professional. Even taking into account the few exceptions to the general state of affairs, the country is in dire straits.”
Leslie Davis, the U.S. Consul in Kharpert, files the following report on June 30, 1915 – “As a result of the deportations of the Armenians, the province, in terms of commerce and manufacturing, will return to the middle ages. According to official statistics, 90% of the commercial and trade transactions were brokered by Armenian owned banks. All these transactions will be sunk with no possibility of being renegotiated. There is not one professional or even an average laborer to be found in many sectors. If exemptions aren’t made for certain craftsmen, it is hard to believe how those Turks, who have adopted the ways of civilization to this or that degree, will continue to live.”
The Young Turk leaders were forced to take special measures. The American Consul in Syria, Jesse Jackson, in a report dispatched to the U.S. Secretary of State on March 4, 1918, writes that a few months after the extermination of the Armenians in Ourfa the town’s Muslim residents, seeing they no longer have a bakery, pharmacy, flour mill, spinning mill and other craftsmen and traders, petitioned the government in December of 1916 to relocate surviving Armenians in Ourfa.
Ottoman foreign debt paid by Armenian bank deposits
The productive layer of the country decreased substantially with the physical eradication of the Armenians. As a result, commerce, manufacturing and the trades in the country fell precipitously. But these were temporary and passing issue for the Turks.
On the contrary, the state budget, despite the severe war conditions, posted unprecedented growth – 35 million Ottoman gold lira (1913-1914); 38 million (1915-1916); 85 million (1917-1918). In 1918, for the first time in the history of the Ottoman Empire, the Young Turk government issued securities to the tune of 19 million Ottoman gold lira (One Ottoman gold lira contains 6.62 grams of pure gold, which is equal to about 0.24 ounces). It is fairly simple to assume that the Ottoman coffers were filled due to the plunder and seizure of Armenian property and belongings. European researchers state that the Empire was able to pay off the foreign loans that threatened it newly won independence due to the deposits of Armenians in the Ottoman banks.
The Turks eventually formulated a national bourgeoisie on the expropriation of Armenian property amassed over the centuries through hard work and due diligence. They were soon able to completely “Turkify” the economy within Turkey itself.