Արտաքին գործոց նախարարություն
Հայի վարչական կարողություններն ի հայտ եկան գլխավորապես Արտաքին գործոց նախարարությունում: Առաջին հայը, որ աչքի էր ընկել դիվանագիտական ասպարեզում, Միրզայան Մանուկ բեյն էր (1769-1817): Նա օսմանյան դանուբյան զորքի հրամանատար, իսկ հետագայում` մեծ եպարքոս Մուստաֆա փաշա Բայրաքդարի խորհրդականն էր: 1806-1812 թթ. ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ Բայրաքդարը նրան էր լիազորել հաշտության բանակցություններ վարել ռուսների հետ: Այս մեծ դիվանագետի եռանդուն ջանքերի շնորհիվ են կայացել ռուս-թուրքական հաշտության բանակցությունները, որի արդյունքում 1812-ին կնքվել է Բուխարեստի հաշտության պայմանագիրը, որով եւ ձախողվել են այս երկու պետություններին պատերազմի մեջ ներքաշելու` Նապոլեոն Բոնապարտի ծրագրերը: Օսմանյան տերությանը մատուցած ծառայությունների համար Միրզայան Մանուկ բեյը սուլթանից ստացել է Մոլդովայի իշխանի տիտղոսը եւ նշանակվել պալատի դրագոմանի (դիվանագիտական թարգման՝ արտաքին գործոց նախարարի օգնականի մակարդակով) պաշտոնում:
Որպես խորհրդականներ՝ հայերն աջակցեցին թուրք դիվանագետներին: Այպես, օրինակ, 19-րդ դարի թուրք պետական խոշոր դեմքերից մեկին՝ օսմանյան բարենորոգումների հռչակագրի՝ Թանզիմաթի հեղինակ Ռեշիդ փաշային, իր դիվանագիտական գործունեության ողջ ընթացքում, որպես խորհրդական ուղեկից եղավ Հակոբ Կրճիկյանը (1806-1865): Ուսման նպատակով 1835-ին Ռեշիդ փաշայի հետ նա մեկնել էր Փարիզ եւ հետեւել Սորբոնի համալսարանի դասընթացներին: Այստեղ նա, միեւնույն ժամանակ, ստանձնել է փաշայի թարգմանի պաշտոնը: Այնուհետեւ Հակոբ Կրճիկյանը, նշանակվելով Փարիզում օսմանյան դեսպանատան Բ. թարգմանի պաշտոնում, զորավիգ է եղել Ռեշիդ փաշային՝ նրա դիվանագիտական առաքելության ընթացքում: 1839-ին, երբ Ռեշիդ փաշան նշանակվեց Լոնդոնում Օսմանյան կայսրության դեսպան, Հակոբ Կրճիկյանին իր հետ տարավ որպես դեսպանատան Ա. թարգման: Իսկ երբ Ռեշիդ փաշան կանչվեց Կ.Պոլիս` մեծ եպարքոսի պաշտոնը զբաղեցնելու, Կրճիկյանը որպես կցորդ մնաց դեսպանատան գործերը վարելու համար: Ռեշիդ փաշայի` Արտաքին գործոց նախարարի պաշտոնավարման տարիներին Հակոբ Կրճիկյանը նրա խորհրդականն էր եւ թարգմանը: Այս պաշտոններով նա ընկերակցեց փաշային, երբ նա 1841-ին Փարիզում կրկին ստանձնեց դեսպանի պարտականությունները: 1846 թ., երբ Ռեշիդ փաշան ստանձնեց Օսմանյան պետության կառավարության ղեկը, Կրճիկյանը նորից նրա խորհրդականն ու թարգմանը եղավ՝ փաշայի նախաձեռնած բարենորոգչական ձեռնարկներում կարեւոր դեր կատարելով: Արշակ Ալպոյաճյանը գտնում էր, որ Հակոբ Կրճիկյանը եվրոպական զարգացմամբ առաջին օսմանյան պաշտոնյան էր: Ու թեեւ Ռեշիդ փաշան է հայտնի որպես Թանզիմաթի հեղինակ, սակայն դրա ստեղծմանը իր մեծ մասնակցությունն է բերել Հակոբ Կրճիկյանը: Նա Փարիզի Օսմանյան դեսպանատան խորհրդականի պաշտոնը վարել է Ռեշիդ փաշային որդու՝ Մեհմեդ Ճեմիլ բեյի դեսպանության օրոք նույնպես:
Հակառակ իր բազմազբաղ վիճակին՝ Հակոբ Կրճիկյանը մասնակցել է ազգային գործերին: Առաջադեմ երիտասարդների՝ Սերովբե Վիչենյանի, Նահապետ Ռուսինյանի, Նիկողոս Պալյանի եւ այլոց հետ պայքարել է Կ.Պոլսո ամիրաների կամայականությունների դեմ: 1847-ին կարողացել է Հոգեւոր եւ Գերագույն Ժողովների հաստատման համար սուլթանական արտոնություն ձեռք բերել: 1847 թ., 1849 թ. եւ 1851 թ. ընտրվել է Գերագույն ժողովի անդամ եւ ազգային երեսփոխան:
Մեկ այլ թուրք պետական հայտնի գործչի՝ Միդհատ փաշայի խորհրդական Գրիգոր Օտյանը (1816-1873) նրան աջակցել է թե՛ Օսմանյան սահմանադրության ստեղծան եւ թե՛ նրա դիվանագիտական գործունեության ընթացքում: Գրիգոր Օտյանը 1860-ից վարել է Արտաքին գործոց նախարարության քարտուղարի պաշտոնը, հետագայում գլխավորել այդ գերատեսչության օտար թղթակցության դիվանի աշխատանքները, իսկ 1869-ին՝ նշանակվել Արտաքին գործոց նախարարության դիվանապետ:
Արտաքին գործոց նախարարության կազմավորման գործում մեծ դերակատարություն է ունեցել Սահակ Ապրոն (1823-1900): Երկար տարիներ կարեւոր պաշտոններ է վարել այս գերատեսչության տարբեր դիվաններում՝ ստանձնելով թարգմանի, քարտուղարի, արտաքին թղթակցության տնօրենի, դիվանապետի պաշտոնները:
Անդամակցել է նաեւ տարբեր դիվանագիտական պատվիրակությունների եւ հանձնաժողովների:
Հարություն Տատյանը (1830-1901) որպես պետական գործիչ, հմուտ դիվանագետ եւ բեղուն ազգային գործիչ՝ բացառիկ դեմք է 19-րդ դարի հայոց պատմության մեջ: Շուրջ 50 տարի պետական տարբեր պատասխանատու պաշտոններում օսմանյան տերությանը ծառայեց Հարություն փաշա Տատյանը: Նա հայտնի հայ բարեգործ եւ Օսմանյան կայսրության վառոդապետ Հովհաննես բեյ Տատյանի որդին է: Նախնական կրթությունը ստացել է մասնավոր ուսուցիչների մոտ, իսկ այնուհետեւ ուսանել Սորբոնի համալսարանում: Կ.Պոլիս վերադառնալով` աշխատանքի է անցել Արտաքին գործոց նախարարության օտար թղթակցության դիվանում: Քարտուղարի պաշտոնով դիվանագիտական տարբեր պատվիրակությունների կազմում քանիցս ուղարկվել է արտասահման կամ գավառներ: 1857-ին եղել է Մոլտո-Վալաքիայի իշխանապետության կարգադիր միջազգային հանձնախմբի անդամ: 1862 թ. հատուկ պատվիրակության կազմում մեկնել է Օդեսա՝ ողջունելու Ռուսաց Ալեքսանդր Բ. ցարին: 1865-ին նշանակվում է Փարիզի Օսմանյան դեսպանատան քարտուղար եւ գործերի կառավարիչ: 1868-ին անդամակցում է Պետական խորհրդին: 1871-ին դառնում է պետական արժեթղթերի վարչական տնօրեն ու անտառների եւ հանքերի վերատեսուչ: 1873-ին նշանակվում է Ֆինանսների փոխնախարարի պաշտոնում:
1875-ին Հարություն Տատյանը ստանձնում է Արտաքին գործոց փոխնախարարի պաշտոնը, որը վարում է մինչեւ կյանքի վերջը: Այս պաշտոնավարությունը նրա վարչական գործունեության ամենաարդյունավետ շրջանը եղավ: 1882-ին մասնակցել է Հունաստանի սահմանների հարցը քննող դեսպանաժողովին: Թեեւ երկար տարիներ եղել է Արտաքին գործոց փոխնախարար, սակայն իրականում այս գերատեսչության գործերը վարել է Հարություն փաշա Տատյանը: Երբ մի կարճ ժամանակահատված գյավուր փոխնախարարը ազատված էր պաշտոնից, նախարարությունից ուղարկված դիվանագիտական բոլոր գրությունները ետ էին գալիս` որպես խրթին եւ անհասկանալի, քանզի երկար տարիներ Հարություն փաշա Տատյանն էր կազմում կամ խմբագրում միջազգային դաշնագրերը, դիվանագիտական հանձնախմբերի եւ խորհրդակցությունների փաստաթղթերը: Նա արտաքին գործոց նախարարությունում եւ օտար երկրներում պաշտոնավարող շատ դիվանագետների ուսուցիչն էր: Եվրոպայի դիվանագիտական շրջանակներում Տատյանի վայելած հեղինակության մասին են վկայում 32 երկրների կառավարությունների կողմից նրան շնորհված պատվանշանները: Զբաղեցրած բոլոր պաշտոններում Հարություն փաշան իրեն դրսեւորել է որպես հմուտ վարչագետ եւ դիվանագետ: Իր ազգային ծագմամբ հպարտ կեցվածքով եւ արժանապատիվ պահվածքով հարգանք է առաջացրել թուրք պաշտոնատարների մոտ: Նրանք պատկառանք էին զգում Հարություն Տատյանի նկատմամբ, խոնարհվում էին նրա մտքի մեծ կարողությունների առջեւ: Որպես պետական պաշտոնյա, կարող դիվանագետ եւ հեղինակավոր անձնավորություն՝ կարողացել է իր բարձր դիրքի շնորհիվ ազգի եւ կառավարության միջեւ ծագած կնճիռները հարթել հեռատես աչալրջությամբ եւ խոհեմությամբ:
Օսմանյան կայսրության արտաքին գործոց փոխնախարարի պաշտոնը վարել են նաեւ Հովհաննես փաշա Գույումճյանը եւ Մանուկ Ազարյանը, ովքեր դիվանագետի կարողություններով աչքի էին ընկել հյուպատոսական պաշտոններում:
Հայ դիվանագետներից ամենաբարձր դիրքի` արտաքին գործոց նախարարի պաշտոնին է հասել Գաբրիել Նորատունկյանը (1852-1936): Նախնական կրթությունը ստացել է Կ.Պոլսի Սկյուտարի ճեմարանում: Փարիզի Իրավագիտական համալսարանը ավարտելուց հետո, 1875-ին վերադառնում է Կ.Պոլիս եւ արտաքին գործերի նախարար Ռեշիդ փաշայի հանձնարարությամբ՝ քարտուղարի պաշտոնում զբաղվում Արտաքին գործերի նախարարության իրավագիտական գործերի կարգավորման աշխատանքներով: Կարճ ժամանակահատվածում Գաբրիել Նորատունկյանը ցուցադրում է օրենսգետի եւ դիվանագետի իր կարողությունները: Տարբեր ժամանակներում պատասխանատու պաշտոններ է վարել այս գերատեսչությունում եւ հաջողությամբ լուծել զանազան դժվարին եւ կնճռոտ խնդիրներ: 1877-1878 թթ. ռուս-թուրքական պատերազմից հետո, որպես առաջին քարտուղար մասնակցել է ռուս-թուրքական սահմանագիծը որոշող միջազգային հանձնաժողովի աշխատանքներին: 1883-ին ստանձնում է Բարձրագույն դռան իրավագետ-խորհրդականի պաշտոնը: 1908 թ. Օսմանյան սահմանադրության վերահռչակումից հետո դարձել է Հանրային կառույցների նախարար եւ իր պաշտոնավարության ընթացքում իրականացրել օգտաշատ գործունեություն: Որպես օսմանյան պատվիրակ՝ մասնակցել է Լահեի (Հաագա) միջազգային ժողովին: Բալկանյան պատերազմի նախօրեին` 1912 թ., Գաբրիել Նորատունկյանը ստանձնում է արտաքին գործոց նախարարի պաշտոնը: Այդ թվականներին օսմանյան պետությունը շատ ծանր տագնապներ է անցկացրել: Նորատունկյանը ցուցաբերել է դիվանագիտական նրբություն եւ ամեն ջանք գործադրել երկիրը սպառնացող վտանգներից փրկելու համար: Որպես օրենսգետ՝ միջազգային համբավ է ունեցել: Ֆրանսերեն լեզվով հրատարակել է օսմանյան տերության սկզբնավորման շրջանից կայսրության` օտար պետությունների հետ կնքած միջազգային դաշնագրերի քառահատոր “Recueil dգactes internationaux de IգEmpire Ottoman” հավաքածուն: Կոթողային այս աշխատությունը Գաբրիել Նորատունկյանին ճանաչում է բերել Եվրոպայի գիտական շրջանակներում` նրան դարձնելով ֆրանսիական եւ գերմանական մի շարք գիտական ընկերությունների անդամ: Պետական բարձր պաշտոնյա, նախարար, ծերակուտական լինելով հանդերձ՝ ունեցել է բեղուն ազգային գործունեություն: Որպես անդամ կամ ատենապետ` աշխատել է ազգային տարբեր մարմիններում: Վարել է նաեւ Ազգային ժողովի ատենապետի պաշտոնը: Լոզանի կոնֆերանսում (1922-1923) Պողոս Նուբարի հետ գլխավորել է Ազգային պատվիրակությունը:
Հայերը մեծ մասնակցություն են ունեցել Արտաքին գործոց նախարարության արդիականացման եւ եվրոպականացման գործում: Այս գերատեսչության հիմնադրման առաջին շրջանից հայերը ստվար թիվ էին կազմում թղթակցության եւ թարգմանական դիվաններում: Այս դիվանների առաջին վարիչներն են եղել Սահակ Ապրոն եւ Գրիգոր Մարկոսյանը:
Օսմանյան դիվանագիտության մեջ դեր ստանձնած հայերին անդրադառնալիս պետք է հիշատակել այն դեմքերին, ովքեր դեսպանական եւ հյուպատոսական պաշտոններ վարեցին տարբեր երկրներում: Սարգիս Համամճյանը եղել է օսմանյան դեսպանը Իտալիայում, Տիգրան Ալեքսանյանը՝ Բելգիայում, իսկ Մանուկ Ազարյանը եղել է օսմանյան հյուպատոսը Տուլոնում, Հովսեփ Միսաքը՝ Հաագայում, Միհրան Գարագաշյանը՝ Նիցայում, Հրատ բեյ Տյուզը՝ Մեսինայում, Միհրան Երամը՝ Նեապոլում, Հովսեփ Ազարյանը՝ Մալթայում, Տիգրան Հյունքեարպեյենտյանը՝ Օդեսայում եւ այլն:
Եվրոպայի եւ Ամերիկայի օսմանյան դեսպանատներում հայերը փայլեցին խորհրդականի եւ քարտուղարի պաշտոններում: Նրանք մեծ թիվ էին կազմում, ուստի նրանց անունների թվարկումը մեծ տեղ կարող է զբաղեցնել:
Իրապես, հայերն աստիճանաբար իրենց տիրապետության տակ առան Արտաքին գործոց նախարարությունը: Այդ է վկայում ֆրանսիական «Le Monde» թերթի 1903 թ. մի հրապարակում, ուր ասվում է, որ կայսրության մեջ ամենականոնավոր գործող պաշտոնատունը Արտաքին գործոց նախարարությունն է, որն ամբողջովին գտնվում է հայերի ձեռքում:

The Ottoman Ministry of Foreign Affairs
The skills and talents of Armenians particularly shone in the Ottoman Foreign Affairs Ministry. The first Armenian of note in the diplomatic arena was Mirzaian Manouk Bey (1769-1817).
He served as the military commander of the Ottoman Danube forces and later was an advisor to Grand Vizier Mustafa Pasha Bayrakdar. The Grand Vizier authorized Manouk Bey to conduct peace negotiations with the Russians during the 1806-1812 Russo-Turkish war. The Treaty of Bucharest was concluded due to his energetic efforts and as a result these two empires, contrary to the wishes of Napoleon Bonaparte, were drawn into the war. For his service to the Ottoman Empire, Manouk Bey was awarded the title of Price of Moldova by the Sultan and appointed a dragoman (diplomatic translator at the foreign affairs ministry level) of the Ottoman court.
As advisors, Armenians assisted Turkish diplomats. For instance, one of the most prominent Turkish officials of the 19th century, Reshid Pasha, author of the Tanzimat reforms, had Hagop Krdjikian (1806-1865) as his trusted advisor. With the aim of receiving an education, he left for Paris with Reshid Pasha in 1835 and enrolled at the Sorbonne. He served as the Pasha’s translator while there and later was appointed the number two translator at the Ottoman Embassy in Paris. . In 1839, when Reshid Pasha was appointed Ottoman Ambassador to England, he took Manouk Bey with him as first translator at the embassy. When Reshid Pasha was called back to Constantinople to serve as Grand Vizier, Krdjikian stayed on in London as attaché to take care of embassy business. During Reshid Pasha’s tenure as Minister of Foreign Affairs, Krdjikian served as his advisor and translator. He returned to Paris in 1841 when Reshid Pasha once again became Ambassador to France, serving in these positions. In 1846, when Reshid Pasha took over the reins of the Ottoman government, Krdjikian also served as his advisor and translator and played an important contributory role in Reshid Pasha’s reform activities, notable the Tanzimat reforms.
Krikor Odian (1816-1873) assisted Midhat Pasha in drawing up the Ottoman Constitution and with his diplomatic activities. Odian served as secretary in the Ottoman Foreign Affairs Ministry from 1860 and later headed the foreign documents section at the department. In 1869, he was nominated Head Archivist at the Ottoman Foreign Ministry.
Sahak Apron (1823-1900) played a major role in the formation of the Ottoman Foreign Affairs Ministry and for years served in various top posts in the department including secretary, translator, archivist, etc.
He was also a member of several diplomatic delegations and committees.
Harutyun Pasha Dadian (1830-1901) was a skilled diplomat and effective national figure who stands out in 19th century Armenian history.
Harutyun Pasha Dadian served in various top government posts in his fifty year career. The son of famous Armenian benefactor Hovhannes Bey Dadian, he received his higher education at the Sorbonne. Returning to Constantinople, he entered the service of the Foreign Ministry at the foreign correspondence office. As secretary he was often included in diplomatic missions overseas or to the Ottoman provinces. In 1862, he was a member of a special delegation that left for Odessa to welcome Russian Tsar Alexander II. In 1865, he was appointed secretary at the Ottoman Embassy in Paris. In 1873 he was appointed Deputy Finance Minister. In 1875, till his death, Dadian served as Ottoman Deputy Foreign Minister. Even though he was Deputy Minister, Dadian effectively ran the department. During a short period when the “infidel” official had been removed from his post, all correspondence and diplomatic letters had to be returned since they were illegible and incomprehensible. It seems that Dadian personally proofed all correspondence emanating from the ministry himself. He was highly respected and admired in Ottoman and foreign diplomatic and government circles.
Hovhannes Pasha Kuyumjian and Manuk Azarian also served as Deputy Foreign Affairs Minister in the Ottoman Empire.
Of Armenian diplomats, the one to reach the highest position, that of Ottoman Foreign Minister, was Kapriel Noradounkian (1852-1936). He received his primary education at the Scutari High School and went on to study law at the Paris College of Jurisprudence. Returning to Constantinople in 1875, he was appointed secretary at the foreign affairs ministry by Foreign Minister Reshid Pasha. In his new post Noradounkian engaged in organizing the legal affairs of the ministry. As the First Secretary, he participated in the international commission deigned to draw the new border between Russia and Turkey after the 1877-1878 Russo-Turkish War. In 1908 he became the Minister for Public Works. On the eve of the Balkan Wars, in 1912, Kapriel Noradounkian assumes the position of Ottoman Foreign Affairs Minister.
During this period, the Ottoman state was experiencing several critical challenges and Noradounkian used all his skills to steer the Ottoman state clear of the dangers. He enjoyed international notoriety as a skilled legal expert as well. He published“Recueil d’actes internationaux de I’Empire Ottoman” a four volume collection of international treaties and agreements that the Ottoman government had signed since its inception.
Despite his rich and full life as a diplomat and government official, Noradounkian also engaged in Armenian communal affairs. For example, he served as chairman of the Armenian National Assembly. Along with Boghos Nubar Pasha, he headed the National Delegation to the Lausanne Conference in 1922-1923.
Thus, Armenians contributed greatly to the modernization and Europeanization of the Ottoman Foreign Affairs Ministry. From the outset, Armenians were well represented in the ministry’s correspondence and translation offices. Sahak Apron and Krikor Margosian were the first to head these offices.
When it comes to recounting those Armenians who played a role in Ottoman diplomatic circles, we must remember those who served in Ottoman embassies and consuls in various countries.
Sarkis Hamamjian was the Ottoman Ambassador to Italy. Dikran Alexsanian was the Ambassador in Belgium. Manuk Azarian was the Ottoman Consul in Toulon, Hovsep Misak in the Hague, Mihran Karakashian in Nice, Hrad Bey Dyuz in Messina, Mihran Yeram in Naples, Hovsep Azarian in Malta and Dikran Hyunkyarbeyendian in Odessa.
Armenian serving in the Ottoman embassies in the United States and Europe proved to be noteworthy advisors and secretaries. There were so many in fact that to name them all here would take up too much space.
Truly, over time Armenians serving in the Ottoman government were able to take charge of the foreign ministry. This act was picked up by the French newspaper “Le Monde” which wrote in 1903 that the most efficiently run department in the Ottoman Empire was the foreign ministry run by Armenians.