Այս հոդվածի սահմանները հնարավորություն չեն տալիս անդրադառնալու բոլոր հայ պետական այն գործիչներին, ովքեր փայլեցին Օսմանյան կայսրության պետական կյանքում եւ Եվրոպայի առջեւ կայսրության պատիվը բարձր պահելով` հայ ազգին բարի համբավ բերեցին: Իրավամբ, բացառիկ տաղանդի տեր ականավոր շատ հայ պետական գործիչների անուններ է պահում հայ-թուրք համակեցության պատմությունը: Ներկայացնում ենք նրանցից մի քանիսին:
Գրիգոր Աղաթոնը (Աղաթոնյան) (1825-1868) իր ծննդավայր Խասգյուղի Ներսեսյան վարժարանում աշակերտելուց հետո, 1840 թ. Մկրտիչ ամիրա Ճեզյիրլյանի միջոցներով ուղարկվում է Փարիզ՝ երկրագործություն ուսանելու:
Փարիզի Կրինյոնի երկրագործական բարձրագույն վարժարանն ավարտելուց հետո, 1847 թ. Կ.Պոլիս վերադառնալով՝ նշանակվում է Այ-Մամայի երկրագործական վարժարանի վերատեսչի պաշտոնում: 1860-ին Գրիգոր Աղաթոնը ընտրվում է Ֆինանսների նախարարության բարձրագույն դիվանի անդամ:
1864-ին օսմանյան հեռագրական բաժինը, իսկ այնուհետեւ` 1866-ին, թղթատարության ընդհանուր տնօրինությունը հանձնվում է Գրիգոր Աղաթոնին:
Նույն թվականին, որպես օսմանյան պատվիրակ՝ մասնակցել է Փարիզի հեռագրական միջազգային հանձնաժողովին: 1867-ին մեծ հաջողությամբ կարողացել է իրականացնել օսմանյան նամակադրոշմների տպագրության խնդիրը:
Գրիգոր Աղաթոնն իր գործունեությամբ նպաստել է նաեւ երկրում երկրագործական նոր գիտելիքների տարածմանը: Կ.Պոլսի պարբերականներում նրա հրապարակումները վերաբերում էին յուրաքանչյուր պետության տնտեսության կյանքում գյուղատնտեսության կարեւորությանը: Նա առաջ էր քաշում Օսմանյան կայսրությունում եվրոպական հողամշակման նորագույն մեթոդների եւ տեխնիկայի կիրառման հարցեր:
Որպես տնտեսագետ՝ Գրիգոր Աղաթոնը Եվրոպայի գիտական շրջանակներում մեծ համբավ է վայելել: 1853-ին ընտրվել է Ֆրանսիայի Պարտիզպանության կայսերական ընկերության անդամ, իսկ 1859-ին դարձել է Տուրինի (Իտալիա) Երկրագործական ակադեմիայի թղթակից-անդամ: Կրում էր ֆրանսիական Պատվո լեգեոնի խաչը:
1868 թ. Աբդուլ Ազիզը Գրիգոր Աղաթոնին նշանակում է հանրային կառույցների նախարար: Օսմանյան պատմության մեջ նա առաջին քրիստոնյան էր, ում վստահվում էր նախարարական պաշտոն: Սակայն վաղաժամ մահը թույլ չի տվել նրան անցնել այդ պաշտոնին:
Գրիգոր Աղաթոնը 19-րդ դարի հայ վերածննդի ամենապայծառ դեմքերից էր: Եղել է Կ.Պոլսի Հայոց բարեգործական ընկերության հիմնադիրներից եւ վարել ատենապետի պաշտոնը:
Անտոն Եավեր փաշա Թընկըրյանը (1812-1908) 58 տարի ծառայել է օսմանյան տերությանը: Ինքնակրթությամբ տիրապետել է ֆրանսերեն, իտալերեն, հունարեն, թուրքերեն լեզուներին: 24 տարեկանում անցել է պետական ծառայության` աշխատելով Բարձրագույն Դռան Թարգմանչաց դիվանում, այնուհետեւ` Շոգենավերի վարչությունում:
Ղրիմի պատերազմի (1853-1856) ժամանակ եղել է օսմանյան ընդհանուր զորքերի հրամանատար Էոմեր փաշայի քարտուղարը: 1855 թ. ստացել է ռազմա-ծովային նավատորմի գնդապետի (միրալայ) աստիճան: 1855-1856 թթ. Թընկըրյանին է հանձնվել Շոգենավերի ընդհանուր վարչությունը եւ Արքունի նավարանի վերատեսչությունը: 1862 թ. նա արժանանում է միրլիվայի զինվորական կոչմանը:
1864 թ. ստանձնում է Ռազմական նախարարության օտար լեզուների թղթակցության դիվանի տնօրենի պաշտոնը: 1870-1871 թթ. Անտոն Թընկըրյանն անդամակցել է Պետական խորհրդին: 1875-1876 թթ. հասել է Ռումելիի պեյլերպեի (գեներալ-նահանգապետ) աստիճանի: Վարել է նաեւ Օսմանյան նամակատարության եւ հեռագրական նախարարի պաշտոնը եւ կարեւոր բարեկարգություններ մտցրել այս ասպարեզում:
Նկատելի դեր է կատարել այդ նախարարության աշխատանքները բարեփոխելու, եվրոպականացնելու ուղղությամբ: 1881-ին դարձել է քննիչ Հանրային պարտուց վարչության, իսկ 1903 թ.` Ելեւմտական (ֆինանսական) բարձրագույն խորհրդի անդամ:
Անտոն փաշա Թընկըրյանը Օսմանյան կայսրության եւ օտար երկրների կառավարությունների կողմից արժանացել է Մեջիդիեի եւ Օսմանիեի տարբեր կարգի, Պատվո Լեգեոնի, Սուրբ Մավրիկիոսի, Ս. Ղազարի եւ այլ շքանշանների:
Հայտնի ֆինանսիստ Հովհաննես Չամիչը 19-րդ դարի հայ ականավոր պետական գործիչներից է: Տիրապետել է արեւելյան լեզուներին: Այս հանգամանքը դյուրացրել է նրա մուտքը պետական ծառայության ասպարեզ:
1867 թ. նշանակվել է հսկիչ Օսմանյան դրամատան հաշվապահական բաժնի, այնուհետեւ վարել Պետական արժեթղթերի վարչության տնօրենի պաշտոնը, իսկ 1877-ին՝ նշանակվել առեւտրի նախարար: 1878 թ. դարձել է Հանրային շինությանց նախարարության փոխնախարար:
Հովհաննես Չամիչը եղել է հաշվակալության գրասենյակի ստեղծման նախաձեռնող ու առաջնորդող դեմքերից մեկը եւ 1879 թ. ղեկավարել է այդ գրասենյակի աշխատանքները: 1881 թ. Սերվեր փաշայի եւ Մյունիհ բեյի հետ միասին անդամակցել է օտար ֆինանսական պատվիրակությունների հետ համատեղ խորհրդակցություններին: Հովհաննես Չամիչը անդամակցել է նաեւ Պետական խորհրդին:
Պետրոս Հալաճյանը կրթություն է ստացել Կ.Պոլսի Մաքրուհյան եւ Պերպերյան ազգային վարժարաններում, Կալաթա Սարայի լիցեյում եւ Կ.Պոլսի Իրավաբանական վարժարանում: 1892-ին մեկնել է Փարիզ եւ ուսանել տեղի Արհեստների եւ Իրավաբանական վարժարաններում, որոնք ավարտելուց հետո ստացել է իրավաբանական, քաղաքական եւ տնտեսական գիտությունների դոկտորի վկայականներ:
Կ.Պոլիս վերադառնալուց հետո նշանակվել է Հանրային պարտուց վարչության իրավագիտական բաժնի խորհրդականի օգնականի պաշտոնում: 1908 թ. ընտրվել է ազգային երեսփոխան: 1911 թ. վերընտրվել է եւ անդամակցել Քաղաքական ժողովին:
Որպես Իթթիհատի («Միություն եւ առաջադիմություն» կուսակցության) անդամ՝ 1908-ին ընտրվել է Օսմանյան խորհրդարանի պատգամավոր: Փարիզում գտնված ժամանակ Պետրոս Հալաճյանը շփումներ է ունեցել «Միություն եւ առաջադիմություն» կուսակցության տարագիր անդամների հետ:
1908 թ. Գաբրիել Նորատունկյանի հրաժարականից հետո, Հալաճյանը դարձել է Հանրային կառույցների նախարար եւ մեկուկես տարի նախարարական պաշտոնում մնալով՝ որոշ բարեկարգություններ մտցրել այս գերատեսչության աշխատանքներում: 1912-ին Պետրոս Հալաճյանը որպես օսմանյան պատվիրակ մասնակցել է ֆինանսիստների Փարիզի միջազգային համաժողովին:
Հրաժարվել է իր պաշտոնից՝ նախընտրելով օգտակար լինել իր ազգին: 1913 թ. կրկին Օսմանյան խորհրդարանի պատգամավոր է ընտրվել: Պատգամավորությանը զուգահեռ, վարել է իրավագետ-խորհրդականի եւ պատգամավորական ժողովի բյուջետային հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնները:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին մասամբ շնորհազուրկ կյանք է վարել: Թեեւ Պետրոս Հալաճյանը Իթթիհատի ամենանվիրյալ անդամներից էր, սակայն իթթիհատականները նրան մեկուսացրել են՝ իր հայ լինելու պատճառով:
Պետրոս Հալաճյանը զինադադարից հետո հաստատվել է Փարիզում: 1929-ին մի կարճ շրջան եղել է ՀԲԸՄ վարչական խորհրդի անդամ: 1934 թ. հրատարակել է համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին նվիրված ֆրանսերեն գիտական աշխատություն, որը բարձր է գնահատվել մասնագետների կողմից:
Գասպար Սինապյանը (1862-1933) համբավավոր զինվորական բժիշկ, գնդապետ Գասպար բեյ Սինապյանի որդին է: Նախնական կրթությունը ստացել է Գատըգյուղում, որից հետո ուսանել է Սուրբ Ղազարի վանքում (1876-1880), իսկ այնուհետեւ՝ Վենետիկի Մուրատ-Ռաֆայելյան վարժարանում: 1881-1884 թթ. ուսանել է Փարիզի Իրավաբանական վարժարանում:
Վերադառնալով Կ.Պոլիս՝ նվիրվում է փաստաբանական ասպարեզին: 1899 թ. Գասպար Սինապյանը նշանակվել է Անտառների, հանքերի եւ երկրագործության նախարարության փաստաբանի պաշտոնում, որի հետ միաժամանակ, 1907 թ.-ից սկսած՝ վարել սուլթանի անձնական գանձերի նախարարության փոխնախարարի պաշտոնը: 1911 թ. մեծ եպարքոս Քյուչուկ Սայիդ փաշայի գլխավորած նախարարական խորհրդին աշխատակցելու հրավեր է ստացել` որպես Հանքերի, անտառների եւ երկրագործության նախարար:
Երկար չգործեց նախարարների այս խորհուրդը, որի կազմում էր Գրիգոր Սինապյանը: Թողնելով նախարարի պաշտոնը` նա հրաժարվում է նաեւ իրեն առաջակված բոլոր մյուս պաշտոններից:
Ոսկան Մարտիկյանը (1867-1947) նախնական կրթությունը իր ծննդավայր Երզնկայի Կեդրոնական վարժարանում ստանալուց հետո, երիտասարդ տարիքում փոխադրվել է Կ.Պոլիս եւ այստեղ շարունակել իր ուսումը: Ինքնակրթությամբ տիրապետել է ֆրանսերեն եւ թուրքերեն լեզուներին:
Պետական պատասխանատու պաշտոններ է վարել պետական գրասենյակներում եւ նախարարություններում: 1913-ին ընտրվել է Օսմանյան խորհրդարանի պատգամավոր: Վարել է Օսմանյան փոստ-հեռագրատան նախարարի պաշտոնը: Կիրառել է մի շարք բարեփոխումներ այս բնագավառում, որոնք նախանձ են առաջացրել իր հակառակորդների մոտ:
Մոլի ազգայնական Հյուսեին Ջահիդ բեյն իր խմբագրած «Թանին» թերթում զրպարտել է Մարտիկյանին` հայտարարելով, թե նա իբր նոր բաց թողնված օսմանյան թղթադրամը գծագրել տալով մի հայի՝ դրա վրա դրոշմել է տվել հայերեն գաղտնագրեր: Փորձել է դրոշմանիշի եզերքի զարդերը նմանեցնել մեսրոպյան տառերին, տվել է քմահաճ բացատրություններ:
Կազմվել է կառավարական հանձնաժողով, որը հերքել է այդ զրպարտությունը, սակայն շարունակվել է անվստահ վերաբերմունքը Ոսկան Մարտիկյանի նկատմամբ, մասնավորապես երիտթուրքերի ղեկավար շրջանակներում:
1914-ին` առաջին համաշխարհային պատերազմի սկզբին, երբ Օսմանյան խորհրդարանը քննարկում էր կայսրության` պատերազմի մեջ մտնելու հարցը, Մարտիկյանը դեմ է արտահայտվել այդ որոշմանը, որը առավել եւս սրել է նրա եւ օսմանյան իշխանությունների միջեւ եղած հարաբերությունները: Հարկադրված հրաժարական է տվել եւ թողել իր պատգամավորական աթոռը:
1918 թ. Ոսկան Մարտիկյանը մեկնել է Եվրոպա եւ որպես ազատ ունկնդիր հաճախել մի քանի համալսարաններ: Իրաքի նորաստեղծ կառավարության կողմից պաշտոնով հրավիրվել է Իրաք, որտեղ նրան շնորհվել է բեյության տիտղոս:
Ոսկան Մարտիկյանը մոտիկից կապված է եղել հայ հանրային-մշակութային կյանքին: Կ.Պոլսում եղել է Ազգային քաղաքական ժողովի անդամ: Ունեցել է գրական-հասարակական գործունեություն: Հայ կյանքին հուզող տարբեր հարցերի մասին բազմաթիվ հոդվածներ է տպագրել պոլսահայ եւ եգիպտահայ մամուլում:
Թե՛ ժամանակին եւ թե՛ այսօր նույնպես վերապահ վերաբերմունք է եղել եւ կա թուրքին ծառայած հայ պաշտոնյաների նկատմամբ: Այդ մասին ահա թե ինչ է ասում պատմաբան Հակոբ Սիրունին. «Պէտք է ըսել ի պատիւ այդ մարդոց, որ անոնք մեծ մասամբ անյողդող մնացին իրենց հայրենասիրութեան մէջ, ու կրնանք հաւաստել, առանց հերքուելու ամենադոյզն վախի, թէ անոնցմէ շատ շատերը զմայլելի հայեր մնացին նոյնիսկ պետական ամենաբարձր պաշտօններուն վրայ, այնպես որ հայ ժողովուրդը երախտագիտութիւնէ զատ ուրիշ զգացում մը չի կրնար տածել դէպի այդ մարդոց այն երկար շարանը, որ թէ՛ պետութեան եւ թէ՛ ազգին ծառայեցին»:

Within the parameters of this series of articles it is impossible to mention all those Armenian officials who admirably served in the Ottoman government and represented the Sublime Porte in the capitals of Europe. We are just presenting a few of the most notable and interesting to the readers of Hetq.
Krikor Aghaton (Aghatonian) (1825-1868) was educated at the Nersesian Academy in his native village of Khasgyugh and later, Mkrtich Amira Jezirian sent him to Paris to complete his studies.
After graduating from the Grinion Agricultural University in Paris, Krikor Aghaton returned to Constantinople and was appointed director of the Ay-Mama agricultural academy. In 1860 Krikor Aghaton was appointed member of the Ottoman Finance Ministry’s head office.
In 1864, he was given the responsibility of running the Telegraph Department and in 1866, the Ottoman mail service.
In the same year, as an Ottoman delegate, he participated in the international telegraph committee’s conference in Paris. In 1867, Aghaton was able to resolve the issue of printing Ottoman stamps.
Krikor Aghaton also played a prominent role in the introduction of modern farming practices in the Ottoman Empire. He was a vocal supporter of importing the best in European technologies and agricultural practices to the Ottoman Empire. His articles in the Constantinople press always pointed to the importance of agriculture in the economies of various nations.
Krikor Aghaton was well respected as an economist in European scientific circles. In 1853, he was elected a member of France’s Horticultural Association. In 1859, he became a corresponding member of the Agricultural Academy in Turin, Italy. He was awarded the Grand’ Croix (Grand Cross) of the French the Légion d’honneur.
In 1868 Abdul Aziz appointed Krikor Aghaton Minister of Public Works. This was the first time in the Ottoman Empire that a Christian had ever been given the post of minister. However, Aghaton’s unexpected death prevented him from ever assuming the post.
Krikor Aghaton was one of the most notable representatives of the Armenian renaissance of the 19th century. He was a founding member of the Constantinople Armenian Benevolent Society and served as its chairman
Anton Yever Pasha Tungrian (1812-1908), served the Ottoman government for 58 years. He taught himself French, Italian, Greek and Turkish. At the age of 24, he entered government service at the translation bureau of the Sublime Porte and later moved to the Steamship Division…
During the 1853-1856 Crimean War he served as personal secretary to Eomer Pasha, General Commander of the Ottoman Military. Andon Pasha went on to become the Head of the Steamship Division, the Director of the Royal Navy and Director of the Foreign Languages Correspondence Office attached to the Ministry of War. In 1875 he became military commander for Rumelia receiving the rank of Beylerbeyi, (Ottoman Turkish for “Bey of Beys”, meaning “Commander of Commanders”) and was bestowed with the title of Pasha.
In 1881 Anton Pasha became an inspector for the Department of Public Debt and in 1903, a member of the Supreme Council of Finances.
Hovhannes Chamich, a notable financier, was a prominent 19th century Armenian official in the Ottoman government. He fluently spoke several eastern languages and this facilitated his entry into the Ottoman government.
In 1867 he was appointed an inspector in the accounting department of the Ottoman Bank and later assumed the directorship of the Ottoman Department of Securities. In 1877, he was appointed the Minister of Commerce. In 1878, he was appointed Deputy Minister of Public Works.
Hovhannes Chamich was the prime force behind the creation of the accounts office and in 1879 he ran the office. In 1881, along with Server Pasha and Myuni Bey, was inducted into negotiations with foreign financial delegations and was also admitted into the State Council.
Bedros Halajian received his primary education at the Makrouhian and Berberian National Academies in Constantinople, the Galatasaray Lyceum and the Constantinople Academy of Jurisprudence. In 1892, he left for Paris and studied at the Trade and Legal Academies, receiving Doctoral degrees in the legal, political and economic sciences.
After returning to Constantinople, he was appointed the assistant to the advisor of the Law Division of the Department of Public Debt. In 1909, he was elected a national MP. In 1911, he was reelected and admitted to the Political Assembly.
As a member of the Ittihat (Union and Progress) Party, he was elected in 1908 as a member of the Ottoman Parliament. During his stay in Paris, Bedros Halajian was in contact with the exiled members of the Party.
In 1908, after the resignation of Kapriel Noradounkian, Halajian became Minister for Public Works and held the post for one and a half years. In 1912, Bedros Halajian participated in the Paris International Conference of Financers as the ottoman delegate.
Bedros Halajian resigned his post, preferring to be of help to his people. In 1913, he was reelected to the Ottoman Parliament. Concurrent with the service in the legislature, Bedros Halajian served as the president budgetary committee of the legal-advisory and parliamentary assemblies.
During World War I, Bedros Halajian, despite being a loyal party member was stripped of most of his privileges and was shunted aside by the Ittihat Party due to the fact that he was Armenian.
After the WWI armistice, Bedros Halajian resettled in Paris. For a short time in 1928 he served as advisor to the AGBU administrative council. In 1934, he published a scientific paper in French regarding the global economic crisis. It received critical acclaim in professional circles.
Kaspar Sinabian (1862-1933) was a prominent military doctor and son of Colonel Bey Sinabian.
He received his primary education in Kaidkoy and then continued his studies at the St. Ghazar monastery. Later he attended the Mourat-Rafaelian High School and from there graduated from the Paris Legal Academy.
Returning to Constantinople, he devoted himself to legal pursuits. In 1899, he was appointed legal counsel to the Ministry of Forests, Mines and Agriculture. From 1907 onwards, he also served as the Deputy Minister at the Sultan’s Personal State Coffers Ministry. In 1911, he received an invitation from Grand Vizier Kyuchuk Sayid Pasha to assume the post of Minister for Forests, Mines and Agriculture.
Krikor Sinabian soon resigned as Minister and turned down all future invitations to work in the Ottoman government.
Voskan Martikian (1867-1947) was born in Erzinga and moved to Constantinople at a young age to continue his education.
He held various posts in the Ottoman government and ministries. In 1913, he was elected a member of the Ottoman parliament. He headed the Ottoman Post-Telegraph Service and introduced many reforms that were the envy of his opponents.
The rabid nationalist Hussein Djahit Bey defamed Martikian in his paper “Tanin”, alleging that Martikian had given the design of new Ottoman paper currency to an Armenian and that secret Armenian codes had been included in the printing.
An Ottoman commission that looked into the allegations, rejected the slurs against Martikian, but a shadow of doubt followed him after the incident, particularly during the regime of the Young Turks. In 1914, at the start of WWI, when the Ottoman Parliament was debating whether the country should enter the war, Martikian vocally opposed the entry. This display further increased tensions between Martikian and the Ottoman authorities. Martikian was forced to resign his seat in the parliament.
In 1918, Voskan Martikian travelled to Europe and became an auditor at various universities. The newly formed Iraqi government invited Martikian to serve and he was awarded the title of “bey”.
Voskan Martikian was had close ties to Armenian public and cultural life. He was a member of the National Political Assembly in Constantinople. He pursued various literary and social endeavors. He penned many articles in the Armenian and Egyptian media on issues concerning Armenian life.