Ինչ կլիներ, եթե Մայդանի ժողովուրդն իմանար հայկական գազի գնի մասին. Հրանտ Բագրատյան
ԱԺ պատգամավոր, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է ԱՄՆ, Չինաստանի և ՀՀ-ի տնտեսական աճին և գազի գնին: Հ. Բագրատյանի գրառումը ներկայացնում ենք նույնությամբ.
«Երեկ չէ մյուս օրը հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ տնտեսությունն այս տարվա 3-րդ եռամսյակում աճել է 3.6 %-ով։ Սա եռամսյակային աճի ռեկորդներից մեկն է վերջին 9 տարիների համար։ Չինաստանի տարեկան տնտեսական աճն էլ ճշտվել է` 7.8%։
Մինչդեռ ՀՀ 2014թ. բյուջեն ներկայացնելիս վարչապետն ԱԺ-ում հայտարարեց, որ ՀՀ խոստացված տնտեսական աճը չի ստացվում, քանի որ համաշխարհային տնտեսության աճը դանդաղել է։ Պարզապես ստում էր։
Կիևում շատ, շաաաաատ մարդիկ հավաքվել են Մայդանում և փոփոխություններ են ուզում։ Նրանք էլեկտրաէներգիայի համար վճարում են 13.7 դրամ (Հայաստանում՝ 37), գազի համար այստեղ վճարում են 35.5 հազար դրամ (Հայաստանում 158000 դրամ), իսկ եթե շատ –շաաատ ես վառել (տես` նախորդ գրառումս)՝ ընդամենը 53.7 հազար դրամ։
Հայաստանում մենք գազի համար վճարում ենք 158000 կամ 391 դոլար, եթե դարձնում ենք եվրոպական կալորիականության՝ 496 դոլար, իսկ եթե նկատի ունենանք, որ ըստ էներգետիկայի նախարարի այդ ամենը վճարելուց հետո էլ 90 դոլար պարտք ենք մնում ՌԴ-ին` 586 դոլար։ Մինչդեռ իբր թե մենք գազը 2.3 անգամ ավելի էժան ենք ստանում։ Ի՞նչ կլիներ, եթե այս ամենը Մայդանի ժողովուրդն իմանար»,- գրում է Հ.Բագրատյանը։

Что было бы, если бы собравшиеся на Майдане люди узнали о стоимости газа в Армении? – Грант Багратян
Депутат Национального Собрания, бывший премьер-министр Армении Грант Багратян на своей фейсбуковской странице коснулся экономического роста и цен на газ в США, Китае и Армении. Вот что написал Г.Багратян: “Позавчера стало известно, что в третьем квартале этого года экономика США выросла на 3,6%. Это один из рекордных показателей для последнего квартала за последние 9 лет. В Китае ежегодный экономический рост составил 7,8%.
Между тем при представлении бюджета РА 2014 года премьер-министр заявил в парламенте, что обещанный экономический рост не получается, поскольку рост мировой экономики замедлился. Он просто лгал.
В Киеве на Майдане собралось очень, очень много людей, которые требуют перемен. За электроэнергию там платят 13,7 драмов (в Армении – 37), за газ платят 35.500 драмов (в Армении – 158000 драмов), а если потребляешь очень-очень много, то всего 53.700 драмов.
В Армении мы платим за газ 158000 драмов, или 391 долларов, а если перевести в европейскую калорийность – 495 долларов, а если учесть, что после всех этих платежей, как утверждает министр энергетики, мы еще остаемся должны РФ 90 долларов, то – 586 долларов.
Между тем мы якобы получаем газ в 2,3 раза дешевле. Что было бы, если бы собравшиеся на Майдане люди узнали об этом?”.