Ինչ կլիներ, եթե Մայդանի ժողովուրդն իմանար հայկական գազի գնի մասին. Հրանտ Բագրատյան
ԱԺ պատգամավոր, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է ԱՄՆ, Չինաստանի և ՀՀ-ի տնտեսական աճին և գազի գնին: Հ. Բագրատյանի գրառումը ներկայացնում ենք նույնությամբ.
«Երեկ չէ մյուս օրը հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ տնտեսությունն այս տարվա 3-րդ եռամսյակում աճել է 3.6 %-ով։ Սա եռամսյակային աճի ռեկորդներից մեկն է վերջին 9 տարիների համար։ Չինաստանի տարեկան տնտեսական աճն էլ ճշտվել է` 7.8%։
Մինչդեռ ՀՀ 2014թ. բյուջեն ներկայացնելիս վարչապետն ԱԺ-ում հայտարարեց, որ ՀՀ խոստացված տնտեսական աճը չի ստացվում, քանի որ համաշխարհային տնտեսության աճը դանդաղել է։ Պարզապես ստում էր։
Կիևում շատ, շաաաաատ մարդիկ հավաքվել են Մայդանում և փոփոխություններ են ուզում։ Նրանք էլեկտրաէներգիայի համար վճարում են 13.7 դրամ (Հայաստանում՝ 37), գազի համար այստեղ վճարում են 35.5 հազար դրամ (Հայաստանում 158000 դրամ), իսկ եթե շատ –շաաատ ես վառել (տես` նախորդ գրառումս)՝ ընդամենը 53.7 հազար դրամ։
Հայաստանում մենք գազի համար վճարում ենք 158000 կամ 391 դոլար, եթե դարձնում ենք եվրոպական կալորիականության՝ 496 դոլար, իսկ եթե նկատի ունենանք, որ ըստ էներգետիկայի նախարարի այդ ամենը վճարելուց հետո էլ 90 դոլար պարտք ենք մնում ՌԴ-ին` 586 դոլար։ Մինչդեռ իբր թե մենք գազը 2.3 անգամ ավելի էժան ենք ստանում։ Ի՞նչ կլիներ, եթե այս ամենը Մայդանի ժողովուրդն իմանար»,- գրում է Հ.Բագրատյանը։

Bagratyan: 'If only the protesters in Kiev knew how much Armenians are paying for gas'
The following post appeared on the Facebook page of Hrant Bagratyan, a former Armenian Prime Minister who currently serves as a Member of Parliament.
“The day before yesterday, it was reported that the U.S. economy grew 3.6% in the 3rd quarter.
This is a U.S. quarterly record for the past nine years. 2013 economic growth for China is now being pegged at 7.8%.
All this comes at a time when Armenian Prime Minister Sargsyan stated, during a presentation of the country’s 2014 budget, that the promised rate of economic development hasn’t been realized to the slowing down of international economic growth.
This is simply a lie.
In Kiev, huge numbers of people have gathered in Kiev’s Maidan Nezalezhnosti (Independence Square) demanding change. They pay the equivalent of 13.7 AMD for electricity (it’s 37 AMD in Armenia). They pay 35,500 AMD for natural gas (it’s 158,000 in Armenia). And if you use it a lot, at the most it’s 53,700.
In Armenia, we pay 158,000 AMD for gas ($391); and if we translate it into calorific value - $496.
And, if we take into account that according to the Minister of Energy, we still owe Russia $90 after paying all that - $586.